Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

HTC desire HD ηταν αναγκη να βγει τωρα ?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
41 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   demollyon

demollyon

    iPH User

  • 128 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/11/2010 - 19:42

Το θέμου του user interface σηκώνει μεγάλη συζήτηση στην οποία και υπεισέρχονται άλλοι υποκειμενικότεροι παράγοντες. Αλλά σε προδιαγραφές από που και ως που είναι καλύτερο το Desire HD; Μόνος σου μέχρι στιγμής παραδέχτηκες πως σε κάμερα, βίντεο, ανάλυση οθόνης και μπαταρία είναι χειρότερο από το iPhone. Να προσθέσω με τη σειρά μου σε αυτά το 8/10bit IPS panel των 24.000.000 χρωμάτων και τις άριστες γωνίες θέασης απέναντι στο μετριότατο έως κακό TN panel του Desire HD με το εξάμπιτο χρώμα, το πολύ καλύτερο SGX530 GPU απέναντι στο κατώτερο Adreno του Desire, την μεγαλύτερη χωρητικότητα των 16/32GB απέναντι στο μόλις και μετά βίας 1.5GB που επεκτείνεται μόνο με πάναργες microSD οι οποίες καμμιά σχέση δεν έχουν με την ταχύτατη NAND του iPhone. Όλα αυτά χωρίς να αναφερθώ σε gyroscope sensors και άλλα τέτοια μικροπράγματα.

Άρα για ποιές καλύτερες προδιαγραφές μπορούμε να μιλούμε, όταν το Desire HD υπολείπεται σε όλα; Ή για την ακρίβεια σε όλα εκτός της RAM όπου ακόμα και εκεί το bloated Java runtime του Android έρχεται να εκμηδενίσει το όποιο πλεονέκτημα κάνοντας ακόμα και μινιμαλιστικά προγραμματάκια να "καταβροχθίζουν" στην κυριολεξία την ελεύθερη μνήμη. Για όλα αυτά, προσωπικά ειλικρινά δεν μπορώ να διακρίνω τον παραμικρό τεχνικό τουλάχιστον λόγο, του να πληρώσει κάποιος για το συγκεκριμένο HTC την υπερβολική τιμή που πωλείται.


Εμ... 1 πράγμα ο επεξεργαστής του ΗΤC είναι καλύτερος από του iPhone. Snapdragon 2ης γενιάς. Μνήμη 756 vs 500 που έχει το iPhone. GPU αν κ δεν μπορώ να απαντήσω σίγουρα, υπερτερεί νομίζω πάλι το HD. Tώρα, για την εσωτερική μνήμη, για την οθόνη, κ την κάμερα, μαζί σου.

Αλλά για το interface, μη μου πεις ότι δεν σου τρέχουν τα σάλια με το Sense. ok, καλό κ το interface της 4.1 αλλά πολύ οικείω, ούτε μια ανανέωση...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1.753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 20/11/2010 - 20:01

Το θέμου του user interface σηκώνει μεγάλη συζήτηση στην οποία και υπεισέρχονται άλλοι υποκειμενικότεροι παράγοντες. Αλλά σε προδιαγραφές από που και ως που είναι καλύτερο το Desire HD; Μόνος σου μέχρι στιγμής παραδέχτηκες πως σε κάμερα, βίντεο, ανάλυση οθόνης και μπαταρία είναι χειρότερο από το iPhone. Να προσθέσω με τη σειρά μου σε αυτά το 8/10bit IPS panel των 24.000.000 χρωμάτων και τις άριστες γωνίες θέασης απέναντι στο μετριότατο έως κακό TN panel του Desire HD με το εξάμπιτο χρώμα, το πολύ καλύτερο SGX530 GPU απέναντι στο κατώτερο Adreno του Desire, την μεγαλύτερη χωρητικότητα των 16/32GB απέναντι στο μόλις και μετά βίας 1.5GB που επεκτείνεται μόνο με πάναργες microSD οι οποίες καμμιά σχέση δεν έχουν με την ταχύτατη NAND του iPhone. Όλα αυτά χωρίς να αναφερθώ σε gyroscope sensors και άλλα τέτοια μικροπράγματα.

Άρα για ποιές καλύτερες προδιαγραφές μπορούμε να μιλούμε, όταν το Desire HD υπολείπεται σε όλα; Ή για την ακρίβεια σε όλα εκτός της RAM όπου ακόμα και εκεί το bloated Java runtime του Android έρχεται να εκμηδενίσει το όποιο πλεονέκτημα κάνοντας ακόμα και μινιμαλιστικά προγραμματάκια να "καταβροχθίζουν" στην κυριολεξία την ελεύθερη μνήμη. Για όλα αυτά, προσωπικά ειλικρινά δεν μπορώ να διακρίνω τον παραμικρό τεχνικό τουλάχιστον λόγο, του να πληρώσει κάποιος για το συγκεκριμένο HTC την υπερβολική τιμή που πωλείται.

Επίσης το αρνητικό του HTC είναι ότι δεν θέλει jailbreak.
Γιατί File Manager υπάρχουν στο Market , WiFi Tethering υπάρχει πάλι στο Market , Cracked Apps δεν χρειάζεται ούτε καν root , Task Killer υπάρχουν στο Market.
Widget , Folders , Shortcuts κλπ δεν το συζητάμε ότι τα έχει από μόνο του.

#33   demollyon

demollyon

    iPH User

  • 128 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/11/2010 - 21:26

Επίσης το αρνητικό του HTC είναι ότι δεν θέλει jailbreak.
Γιατί File Manager υπάρχουν στο Market , WiFi Tethering υπάρχει πάλι στο Market , Cracked Apps δεν χρειάζεται ούτε καν root , Task Killer υπάρχουν στο Market.
Widget , Folders , Shortcuts κλπ δεν το συζητάμε ότι τα έχει από μόνο του.



Υποθέτω έκανες λάθος ε?

#34   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1.753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 20/11/2010 - 21:27

Υποθέτω έκανες λάθος ε?

Μα είναι δυνατόν άλλο τηλέφωνο εκτός από το iPhone να έχει θετικά?

#35   gavroulis

gavroulis

    iPH User

  • 150 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/11/2010 - 21:40

παιδια εγω ειχα το 4 και τωρα εχω το desire hd για οσους λενε οτι το android δεν εχει εφαρμογες κανουν λαθος και εγω μπορω να το αποδειξω ευκολα.
τα χρωματα της οθονης ειναι 160000000 και ειναι παρα πολυ ωραια
κατα τ αλλα εχουν και τα δυο τα καλα τους και τα κακα τους
εμενα προσοπικα στο μηλο με χαλαγε πολυ οτι δεν παιζει αρχεια flash που δεν περνας τιποτα στο κινητο αν δεν εχεις itunes
κατα τ αλλα το 4 ειναι μια παρα πολυ καλη συσκευη κατ εμε το μηλο μαζι με το desire hd και το galaxy s ειναι οτι καλητερο υπαρχει στης μερες

Τελευταία επεξεργασία από: gavroulis, 20/11/2010 - 21:42


#36   Athan

Athan

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/11/2010 - 22:34

τα χρωματα της οθονης ειναι 160000000 και ειναι παρα πολυ ωραια

Το panel της οθόνης είναι TN και αυτό συνεπάγεται τονικότητα 6bit ανά χρώμα δηλαδή 18bit συνολικά ή αν προτιμάς (2^6)^3 = 262.144 αποχρώσεις και όχι 16 εκατομμύρια. Το κύριο όμως πρόβλημα δεν είναι τόσο ο αριθμός των αποχρώσεων, αλλά οι πολύ κακές κλειστές γωνίες θέασης και η μικρή πυκνότητα λόγω χαμηλής για το μέγεθος της οθόνης ανάλυσης. Όσο για τις εφαρμογές, το Android Market δεν υποστηρίζεται στην Ελλάδα παρά μόνο για free εφαρμογές και όχι για εμπορικές οπότε για την ώρα τουλάχιστον ο ρόλος του παραμένει μάλλον ..."διακοσμητικός". Δυστυχώς όλα αυτά, μαζί με την απαράδεκτα μικρή μπαταρία και αυτονομία, αποτελούν για τους σχολαστικούς καταλυτικά στοιχεία απόρριψης του Desire HD όσο και αν κάποιος τους θελήσει να το δει με συμπάθεια.

Τελευταία επεξεργασία από: Athan, 20/11/2010 - 22:42


#37   demollyon

demollyon

    iPH User

  • 128 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/11/2010 - 22:47

Μα είναι δυνατόν άλλο τηλέφωνο εκτός από το iPhone να έχει θετικά?


Προφανώς δεν κατάλαβες τι εννούσα. Έκανες λάθος γιατί έίπες ότι το κακό με το HTC είναι ότι δεν γίνεται jailbreak... Στο είχα κάνει κ bold

Τελευταία επεξεργασία από: demollyon, 20/11/2010 - 22:49


#38   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1.753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 20/11/2010 - 22:47

Το panel της οθόνης είναι TN και αυτό συνεπάγεται τονικότητα 6bit ανά χρώμα δηλαδή 18bit συνολικά ή αν προτιμάς (2^6)^3 = 262.144 αποχρώσεις και όχι 16 εκατομμύρια. Το κύριο όμως πρόβλημα δεν είναι τόσο ο αριθμός των αποχρώσεων, αλλά οι πολύ κακές κλειστές γωνίες θέασης και η μικρή πυκνότητα λόγω χαμηλής για το μέγεθος της οθόνης ανάλυσης. Όσο για τις εφαρμογές, το Android Market δεν υποστηρίζεται στην Ελλάδα παρά μόνο για free εφαρμογές και όχι για εμπορικές οπότε για την ώρα τουλάχιστον ο ρόλος του παραμένει μάλλον ..."διακοσμητικός". Δυστυχώς όλα αυτά, μαζί με την απαράδεκτα μικρή μπαταρία και αυτονομία, αποτελούν για τους σχολαστικούς καταλυτικά στοιχεία απόρριψης του Desire HD όσο και αν κάποιος τους θελήσει να το δει με συμπάθεια.

Όπως στο App Store δεν έχει File Manager
έτσι και στο ελληνικό Market δεν έχει paid εφαρμογές.
άρα ένα jb (root) και ένα packet (patched market) τα διορθώνουν όλα ;)

#39   bakchr

bakchr

    iPH Addict

  • 813 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 05/12/2010 - 11:32

Τελικά το πήρα το desire hd και όσο αφορά τα χαρακτηριστικά του, είναι το καλύτερο κινητό που έχω πιάσει στα χέρια μου !!

Όσο αφορά το froyo, είναι σίγουρα πολύ καλύτερο από κάποιες παλιότερες εκδόσεις του android που είχα δοκιμάσει, αλλά είναι ακόμα πολύ πίσω σε σχέση με το iOS.

Όπως και να 'χει πάντως, είναι ένα εξαιρετικό κινητό !!

#40   vampirios

vampirios

    iPH Member

  • PipPipPip
  • 307 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:vampirios

Δημοσίευση 05/12/2010 - 11:40

Τελικά το πήρα το desire hd και όσο αφορά τα χαρακτηριστικά του, είναι το καλύτερο κινητό που έχω πιάσει στα χέρια μου !!

Όσο αφορά το froyo, είναι σίγουρα πολύ καλύτερο από κάποιες παλιότερες εκδόσεις του android που είχα δοκιμάσει, αλλά είναι ακόμα πολύ πίσω σε σχέση με το iOS.

Όπως και να 'χει πάντως, είναι ένα εξαιρετικό κινητό !!

Καλημέρα.Επειδή κάνω και εγώ κάποιες ´´μαύρες´´ σκέψεις να το πάρω,από μπαταρία πως τα παει;Το iPhone μου κρατάει 2-2,5 μέρες χαλαρά..Επίσης όταν λες το froyo είναι αρκετά πισω ακόμη εννοείς σε σχέση με εφαρμογές μόνο;

#41   bakchr

bakchr

    iPH Addict

  • 813 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 05/12/2010 - 12:37

Καλημέρα.Επειδή κάνω και εγώ κάποιες ´´μαύρες´´ σκέψεις να το πάρω,από μπαταρία πως τα παει;Το iPhone μου κρατάει 2-2,5 μέρες χαλαρά..Επίσης όταν λες το froyo είναι αρκετά πισω ακόμη εννοείς σε σχέση με εφαρμογές μόνο;



Η μπαταρία του φίλε μου είναι πολύ μικρή...από μόνο του το android καταναλώνει πολλή μπαταρία λόγω των εφαρμογών που τρέχουν και λόγω της τεράστιας οθόνης στο συγκεκριμένο κινητό, δεν υπάρχει περίπτωση να σου κρατήσει πάνω από μία ημέρα.

Ναι για το froyo εννοώ ότι δεν έχει τις εφαρμογές και τα παιχνίδια που βρίσκεις στο iOS. Ούτε την ευχρηστία του και τη λειτουργικότητά του έχει. Αν είσαι από αυτούς που τους αρέσει να σκαλίζουν συνεχώς την συσκευή τους, θα το λατρέψεις.

Προσωπικά, μου αρέσει πάρα πολύ το desire hd, αλλά σαν δεύτερο κινητό...το iphone 4 δεν το αλλάζω με τίποτα !!

#42   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 05/12/2010 - 12:49

Η μπαταρία του φίλε μου είναι πολύ μικρή...από μόνο του το android καταναλώνει πολλή μπαταρία λόγω των εφαρμογών που τρέχουν και λόγω της τεράστιας οθόνης στο συγκεκριμένο κινητό, δεν υπάρχει περίπτωση να σου κρατήσει πάνω από μία ημέρα.

Ναι για το froyo εννοώ ότι δεν έχει τις εφαρμογές και τα παιχνίδια που βρίσκεις στο iOS. Ούτε την ευχρηστία του και τη λειτουργικότητά του έχει. Αν είσαι από αυτούς που τους αρέσει να σκαλίζουν συνεχώς την συσκευή τους, θα το λατρέψεις.

Προσωπικά, μου αρέσει πάρα πολύ το desire hd, αλλά σαν δεύτερο κινητό...το iphone 4 δεν το αλλάζω με τίποτα !!



έχω και τα 2 κινητά και μπορώ να πώ έκαστος στο είδος του.το iPhone 4 τα σπάει μιας και δεν υπάρχει κάτι αλλό με λογισμικό iOS , αλλά και το DHD rooted με froyo και custom rom είναι uber για μένα το καλυτερο σε ότι κυκλοφορει σε 4.3

ΥΓ:εξαιρείται εκτός διαγωνισμού το 4G EVO που βγαίνει για την Sprint :P




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες