Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

HTC desire HD ηταν αναγκη να βγει τωρα ?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
41 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   darkside

darkside

    iPH User

  • 192 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 20/11/2010 - 10:48

Δεν ξερω ποσα χρωματα εχουν , τουλαχιστον το desire που χρησιμοποιω , αλλα η οθονη του ειναι πολυ καλυτερη απο αυτη του 3g 3gs. Για το iphone 4 δεν το εχω δει αλλα ακουω οτι εχει πολυ καλη οθονη , καλυτερη απο των htc.


άστο φίλε μου μακράν μπροστά η οθόνη του 4 με τα υπόλοιπα ::)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   Iakovos80

Iakovos80

    iPH Member

  • 329 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/11/2010 - 10:53

@darkside

πραγματικα χασιμο...ειδικα την πρωτη φορα που το ειδα στο applestore στο liverpool...περιμενα να μου το φερουν και χαζευα τα μηλα!

#18   Athan

Athan

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/11/2010 - 10:58

ηταν αναγκη να βγει αυτο το μοντελο??? δεν ηταν μια χαρα η αγορα με τα iphone να ειναι κορυφη ??? και τα android να lagαρουν και να εχουν σημαντικες ελλείψεις?

Τώρα συγγνώμη, αν και γούστα είναι αυτά αλλά ειλικρινά σου αρέσει τίποτα σε αυτή τη γκουμούτσα;
Αλλά ακόμα και αν το μέγεθος και το άσχημο (κατά τη γνώμη μου) design δεν σε ενοχλεί, ακόμα και αν προτίθεσαι να θυσιάσεις την κορυφαία κατασκευαστική ποιότητα του iPhone 4 για τα άθλια πλαστικά καπάκια του HD, θα φύγεις από την υπερυψηλής ανάλυσης και πυκνότητας οθόνη του iP4 και να πας σε αυτήν την "αραιοκατοικημένη" του HD; Ή μήπως θα φύγεις από ένα IPS panel για να πας πίσω σε εξάμπιτο TN; Θα αφήσεις τα 1420mAh και το κορυφαίο σήμερα σε αυτονομία smartphone για να πας σε 1200mAh και στην γνωστή άθλια διαχείριση ενέργειας του Android; Να μην μιλήσω βέβαια για σύγκριση μεταξύ AppStore και Android market καθώς δεν τίθεται τέτοιο θέμα τη στιγμή που το τελευταίο για επί πληρωμή εφαρμογές ούτε καν λειτουργεί στην Ελλάδα δίχως "χακιές".

Προσωπικά και για να μην παρεξηγηθώ, από το πρώτο μου iPhone 3G πριν δύο χρόνια δεν βλέπω την ώρα να υπάρξει κάποια αξιόλογη εναλλακτική πρόταση ώστε να την κάνω από το iPhone και το οικοσύστημα της Apple που ποτέ μου στα τριάντα χρόνια που ασχολούμαι επαγγελματικά τόσο μαζί της όσο και ευρύτερα με το χώρο δεν το συμπάθησα. Το μυστικό όμως εδώ είναι το "αξιόλογη", και ειλικρινά δεν βλέπω κάτι που να αξίζει αυτόν τον χαρακτηρισμό στο Desire HD.

Από την άλλη πάλι ξέρω τι είναι τόσο οι προσωπικές προτιμήσεις όσο και η παρόρμηση μπροστά σε μια ενδεχόμενη νέα αγορά. Μόνο που στις περισσότερες περιπτώσεις όταν δεν συντρέχουν κάποια αντικειμενικά τεχνικά κριτήρια, η παρόρμηση καταλήγει πάντα σε φιάσκο. :)

#19   dusty

dusty

    iPH Enthousiast

  • 351 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:dusty

Δημοσίευση 20/11/2010 - 11:32

Δε θεωρω οτι το 4αρι και το Dsire HD ειναι στην ιδια κατηγορια. Οποτε δεν τιθεται και συγκριση

#20   tasgr86

tasgr86

    iPH Enthousiast

  • 378 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/11/2010 - 11:55

Δε θεωρω οτι το 4αρι και το Dsire HD ειναι στην ιδια κατηγορια. Οποτε δεν τιθεται και συγκριση

+1 αυτη η συγκριση δεν εχει κανενα νοημα. Βρισκονται σε διαφορετικη κατηγορια απλα.

#21   angelo-ifone

angelo-ifone

    iPH Contributor

  • 1.836 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 20/11/2010 - 14:02

και εγω νομιζω οτι το htc hd7 ειναι ο πιο αξιολογος αντιπαλος του iphone 4 αυτη την στιγμη.
για να δουμε

#22   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/11/2010 - 15:27

βασικα το hd7 ειναι ο αντιπαλος του dhd το iphone ειναι σε αλλη κατηγορια,ειναι για πιο απλους χρηστες που θελουν 5 βασικα πραγματακια out of the box
αν εχει ορεξη για πειραγμα απλα ξενερωνει με το os,επισης το store ηταν καποτε πολυ καλο αλλα τωρα εχει γεμισει τοσα πολλα σκουπιδια που πραγματικα
δεν βρισκεις εφαρμογη για αυτο που ψαχνεις

#23   redcom7

redcom7

    iPH Enthousiast

  • 552 μηνύματα
  • Twitter:@redcom7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 20/11/2010 - 17:27

σας ευχαριστω ολους για τις γνωμες σας...


@ Athan

ειδικα φιλε το δικο σου ποστ ειναι απο μονο του πολυ δυνατο και με καλυπτει απολυτα..
μαλλον θα μεινω εδω και για λογους ποιοτητας συσκευης και για τον λογο του οτι θα ηθελα να μπει και ενα imac στο σπιτι ενοψη κρισης και Χριστουγεννων για να ανεβω λιγο ψυχολογικα... :blush:

#24   Iakovos80

Iakovos80

    iPH Member

  • 329 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/11/2010 - 17:32

και εγω νομιζω οτι το htc hd7 ειναι ο πιο αξιολογος αντιπαλος του iphone 4 αυτη την στιγμη.
για να δουμε

Όταν το πάρω θα σου πω χαχα :-) Μιας και εχω το 4αρι, θα δω μεταξυ τους κοντρες όταν με το καλό παρω το hd7

#25   demollyon

demollyon

    iPH User

  • 128 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/11/2010 - 17:34

σας ευχαριστω ολους για τις γνωμες σας...


@ Athan

ειδικα φιλε το δικο σου ποστ ειναι απο μονο του πολυ δυνατο και με καλυπτει απολυτα..
μαλλον θα μεινω εδω και για λογους ποιοτητας συσκευης και για τον λογο του οτι θα ηθελα να μπει και ενα imac στο σπιτι ενοψη κρισης και Χριστουγεννων για να ανεβω λιγο ψυχολογικα... :blush:


Κατά την γνώμη μου το ΗTC Desire HD είναι καλύτερο. Και σε προδιαγραφές (εκτός από την φωτογραφική κ την βιντεοκάμερα, αλλά αυτό εμένα δεν με νοιάζει) κ στο interface. To UI Sense της HD είναι πολύ καλύτερο, κ έχει κ Widgets, κάτι που το μήλο δεν έχει.

Το iphone είναι καλύτερο στην ανάλυση της οθόνης κ την μπαταρία. Αν όμως ψάχνεσαι κ θέλεις να μοντάρεις το τηλέφωνό σου όσο δεν πάει, το Android είναι μονόδρομος.

#26   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 20/11/2010 - 17:38

Αυτη την στιγμη δεν υπάρχει κανένα άξιος αντίπαλος για το iphone4 σε συνολική σύγκριση.

Ειδικά το Desire HD είναι μια βιαστική κίνηση της HTC να αντιπετοπισει τον ανταγωνισμό.
Και όλα αυτα με μια συσκευη που πολυ μικρή διάφορα έχει απο το Hd2 και το Desire που κυκλοφόρησαν τόσο καιρο πριν.

Χάλια οθόνη, χάλια κάμερα ως συνήθως.

Το τηλέφωνο δεν είναι μόνο επεξεργαστης και ταχύτητα. Το αγοράζουμε για να κάνουμε την δουλεια μας μ αυτο και όχι για να φλασαρουμε rom και tweaks καθημερινά απο το XDA.

Κάποιος μίλησε για το multitasking του iPhone.
Tιποτα απ όλα αυτα δεν ισχύει.
Είναι ότι καλύτερο υπάρχει και δεν χρειάζεται να κλεινεις τίποτα γιατί σε αντίθεση με τα android που μόλις μειωθεί πολυ η free ram, αρχίζει να πέφτει κατακόρυφα η ταχύτητα τους, το iPhone συνεχίζει να τρέχει χωρίς καμία διάφορα σε ταχύτητα και απόδοση.

Ακόμα δεν υπάρχει ούτε λειτουργικο ούτε συσκευη που μπορει να αντιμετοπισει στα ίσα τον συνδιασμο iphone4 - iOS.

Και τα λέω αυτα αφου πέρασα απο πολλές συσκευές χάνοντας ένα σωρό χρήματα.

#27   Iakovos80

Iakovos80

    iPH Member

  • 329 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/11/2010 - 17:40

Συμφωνω! Όποιος θέλει κινητό για πειραγμα μεχρι τελικης πτωσης, ας παρει android.Σε αλλους απευθυνεται το iOS και σε αλλους το android.Εγω τα ειχα ταυτοχρονα για ενα διαστημα και εδωσα το ανδροιδες, κακως...παει το νεξους :( κακωςλεω γιατι το κινητο αυτο δε θα ξαναβγει και ποτε δε θα ερθει εδω...τελοσπαντων, υγεια :)

Τελευταία επεξεργασία από: Iakovos80, 20/11/2010 - 17:44


#28   gegeor

gegeor

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/11/2010 - 17:45

Καλησπέρα

Να σας πω κ εγω την γνωμη μου σαν πρωην χρήστης HTC Desire (μεχρι και 18.11.2010)

Το ΗΤC το αγόρασα αρχές Ιουνίου 2010 κ τότε σε ολα τα σχετικά φορουμ το ονομάζανε -iphone killer- .Το κινητό είναι πολύ καλό πράγματι ,πολλές εφαρμογές δωρεάν ,σταθερό χωρίς κολλήματα κ μια ωραία οθόνη...

ομως

χτες που παρέλαβα το Iphone 4 τα παραπάνω τα ξέχασα εντελώς...Δεν εχει καμμία απολύτως σχέση η ποιότητα κατασκευής, τα υλικά κατασκευης, η οθόνη του IPHONE, o χειρισμός κ βλεπω κ μια μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα

Για το νέο Desire HD δεν ξέρω αλλα μονο η ποιότητα κ τα υλικά κατασκευής εγω τα θεωρω αρκετά σημαντικούς παράγοντες επιλογής...Εινaι εντελώς διαφορετικό να κρατας κ να χειρίζεσαι το HTC κ αλλο πραγμα το iphone....
Αυτά τα λίγα απο ενα νέο χρηστη Iphone αλλα πολυ παλιο χρήστη smartphones...

G.

#29   akiszaki

akiszaki

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 20/11/2010 - 17:48

επειδη λετε ολοι για την οθονη του 4 .λοιπον εχω και το γκαλαξυ σ και το 4 σε οθονη ειναι ανωτερο το γκαλαξυ απλα το 4 εχει αλλη χαρη πως να το κανουμε. αλλα για οθονη δεν το συζηταω.

#30   Athan

Athan

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/11/2010 - 19:29

Κατά την γνώμη μου το ΗTC Desire HD είναι καλύτερο. Και σε προδιαγραφές (εκτός από την φωτογραφική κ την βιντεοκάμερα, αλλά αυτό εμένα δεν με νοιάζει) κ στο interface.
.........
Το iphone είναι καλύτερο στην ανάλυση της οθόνης κ την μπαταρία. Αν όμως ψάχνεσαι κ θέλεις να μοντάρεις το τηλέφωνό σου όσο δεν πάει, το Android είναι μονόδρομος.

Το θέμου του user interface σηκώνει μεγάλη συζήτηση στην οποία και υπεισέρχονται άλλοι υποκειμενικότεροι παράγοντες. Αλλά σε προδιαγραφές από που και ως που είναι καλύτερο το Desire HD; Μόνος σου μέχρι στιγμής παραδέχτηκες πως σε κάμερα, βίντεο, ανάλυση οθόνης και μπαταρία είναι χειρότερο από το iPhone. Να προσθέσω με τη σειρά μου σε αυτά το 8/10bit IPS panel των 24.000.000 χρωμάτων και τις άριστες γωνίες θέασης απέναντι στο μετριότατο έως κακό TN panel του Desire HD με το εξάμπιτο χρώμα, το πολύ καλύτερο SGX530 GPU απέναντι στο κατώτερο Adreno του Desire, την μεγαλύτερη χωρητικότητα των 16/32GB απέναντι στο μόλις και μετά βίας 1.5GB που επεκτείνεται μόνο με πάναργες microSD οι οποίες καμμιά σχέση δεν έχουν με την ταχύτατη NAND του iPhone. Όλα αυτά χωρίς να αναφερθώ σε gyroscope sensors και άλλα τέτοια μικροπράγματα.

Άρα για ποιές καλύτερες προδιαγραφές μπορούμε να μιλούμε, όταν το Desire HD υπολείπεται σε όλα; Ή για την ακρίβεια σε όλα εκτός της RAM όπου ακόμα και εκεί το bloated Java runtime του Android έρχεται να εκμηδενίσει το όποιο πλεονέκτημα κάνοντας ακόμα και μινιμαλιστικά προγραμματάκια να "καταβροχθίζουν" στην κυριολεξία την ελεύθερη μνήμη. Για όλα αυτά, προσωπικά ειλικρινά δεν μπορώ να διακρίνω τον παραμικρό τεχνικό τουλάχιστον λόγο, του να πληρώσει κάποιος για το συγκεκριμένο HTC την υπερβολική τιμή που πωλείται.

Τελευταία επεξεργασία από: Athan, 20/11/2010 - 19:37


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες