Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 1 ψήφοι

Συζήτηση περί Jailbreak & Unlock στη iOS 4.2.1


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
608 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#571   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7.215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 10/12/2010 - 17:34

A1288 --> 2G
A1318 --> 3G
Ο φίλος το λέει καθαρά ότι έχει 3Gen. Λες να μην ξέρει τι έχει?

και ο άλλος φίλος χθες επέμενε και ορκιζονταν ότι ήταν 3G και τελικά ηταν2g iPod
δεν καταλαβαίνω γιατί είστε επιθετικοί απέναντι μου
να σας πω κάτι και το ορκιζομαι στη Ζωή του πατέρα μου να βγει νικητής και γέρος ΑΠΟ το νοσοκομείο,
στο κάτω κάτω οι δικές μου iOS συσκευές μια χαρα δουλεύουν. δεν ξαναβοηθαω κανένα. δίχως κέρδη κέρατα και μου τι λέτε κι ΑΠΟ ΠΑΝΩ.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#572   papakhs

papakhs

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/12/2010 - 17:36

γιωργο επειδη βλεπω και εισαι γνωστης του θεματος πες μου κ εμενα.ειμαι στην 4.2.1 με modem firmware 03.10.01 εχεις ακουσει κατι?δουλευω την συσκευη σαν ipod με jaibreak redsnow και περιμενω καποιο unlock,αλλα εχω απελπιστει και σκεφτομαι να το πουλησω το μηλαρακι μου.τι προτεινεις?ευχαριστω πολυ.

#573   iBlady

iBlady

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/12/2010 - 17:38

Αν δεν έχεις shsh δεν γίνεται δυστυχώς. Η 4.1 σταμάτησε να υπογράφεται από την apple.
Τρέξε το tiny umbrella για να δεις αν έχεις κάποια και να τα σώσεις (από 4.2.1 και δώθε)


You have saved your iPod3G 4.0.2 (8A400) SHSH locally and the request was sent to CYDIA. This means that CYDIA DOES have your SHSH.
You have saved your iPod3G 4.1 (8B117) SHSH locally and the request was sent to CYDIA. This means that CYDIA DOES have your SHSH.
You have saved your iPod3G 4.2.1 (8C148) SHSH locally and the request was sent to CYDIA. This means that CYDIA DOES have your SHSH.
You have saved your iPod3G 4.0 (8A293) SHSH locally and the request was sent to CYDIA. This means that CYDIA DOES have your SHSH.
You have saved your iPod3G 3.1.3 (7E18) SHSH locally and the request was sent to CYDIA. This means that CYDIA DOES have your SHSH.

χρησιμοποιωντας το προγραμμα που μου εδωσες εκανα save και μου βγηκαν αυτα τα shsh. αυτο σημαινει οτι ειμαι ασφαλης τωρα για να κανω την αναβαθμιση? Αν καταλαβα καλα με αυτα θα μπορεσω να ξαναγυρισω σε μια παλιοτερη jailbreak version? συγγνωμη αν εχω floodαρει το thread, αν υπαρχει αλλο thread για αυτες τις ερωτησεις παλι συγγνωμη απλα προσπαθω να ειμαι οσο πιο προσεκτικος γινεται με το θεμα...

#574   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 10/12/2010 - 17:46

You have saved your iPod3G 4.0.2 (8A400) SHSH locally and the request was sent to CYDIA. This means that CYDIA DOES have your SHSH.
You have saved your iPod3G 4.1 (8B117) SHSH locally and the request was sent to CYDIA. This means that CYDIA DOES have your SHSH.
You have saved your iPod3G 4.2.1 (8C148) SHSH locally and the request was sent to CYDIA. This means that CYDIA DOES have your SHSH.
You have saved your iPod3G 4.0 (8A293) SHSH locally and the request was sent to CYDIA. This means that CYDIA DOES have your SHSH.
You have saved your iPod3G 3.1.3 (7E18) SHSH locally and the request was sent to CYDIA. This means that CYDIA DOES have your SHSH.

χρησιμοποιωντας το προγραμμα που μου εδωσες εκανα save και μου βγηκαν αυτα τα shsh. αυτο σημαινει οτι ειμαι ασφαλης τωρα για να κανω την αναβαθμιση? Αν καταλαβα καλα με αυτα θα μπορεσω να ξαναγυρισω σε μια παλιοτερη jailbreak version? συγγνωμη αν εχω floodαρει το thread, αν υπαρχει αλλο thread για αυτες τις ερωτησεις παλι συγγνωμη απλα προσπαθω να ειμαι οσο πιο προσεκτικος γινεται με το θεμα...

Σωστός...
Έχεις τα πάντα, κάνεις ότι γουστάρεις...
Πήγαινε στην 4.1 και κάνε αυτό που σου είπα.

Τελευταία επεξεργασία από: kdelios, 10/12/2010 - 17:46


#575   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 10/12/2010 - 17:49

και ο άλλος φίλος χθες επέμενε και ορκιζονταν ότι ήταν 3G και τελικά ηταν2g iPod
δεν καταλαβαίνω γιατί είστε επιθετικοί απέναντι μου
να σας πω κάτι και το ορκιζομαι στη Ζωή του πατέρα μου να βγει νικητής και γέρος ΑΠΟ το νοσοκομείο,
στο κάτω κάτω οι δικές μου iOS συσκευές μια χαρα δουλεύουν. δεν ξαναβοηθαω κανένα. δίχως κέρδη κέρατα και μου τι λέτε κι ΑΠΟ ΠΑΝΩ.

Φίλε Γιώργο,
Δεν είμαι επιθετικός, απλά ο γραπτός λόγος παρεξηγιέται εύκολα. Δεν σου την λέει κανένας.
Σου εύχομαι ότι καλύτερο για τον πατέρα σου και καλό κουράγιο.

#576   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7.215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 10/12/2010 - 17:53

γιωργο επειδη βλεπω και εισαι γνωστης του θεματος πες μου κ εμενα.ειμαι στην 4.2.1 με modem firmware 03.10.01 εχεις ακουσει κατι?δουλευω την συσκευη σαν ipod με jaibreak redsnow και περιμενω καποιο unlock,αλλα εχω απελπιστει και σκεφτομαι να το πουλησω το μηλαρακι μου.τι προτεινεις?ευχαριστω πολυ.

σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια.
μιας και θα εισαι ο τελευταιος στο φορουμ γιατι σε pm o τελευταιος πηρε συμβουλη πριν απο λιγο και πριν απο σενα, θα σου πω το κλασσικο. υπομονη λιγο ακομα λενε οτι ειναι κοντα
να ειστε ολοι καλα να εχετε παντα καλες ειδησεις στα μηλοφωνα σας, απο μενα αντιο και καλες γιορτες
σορρυ απο οσους πικρανα απλα το αξιζαν.

#577   iBlady

iBlady

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/12/2010 - 17:54

Σωστός...
Έχεις τα πάντα, κάνεις ότι γουστάρεις...
Πήγαινε στην 4.1 και κάνε αυτό που σου είπα.


α μισο γιατι εδω λες κατι πολυ ενδιαφερον. Δηλαδη με το umbrella μπορω να παω στην 4.1 χωρις να κανω official update απο το itunes? Αν γινεται και αυτο τοτε βολευει απιστευτα, παρακαλω πες μου πια επιλογη να πατησω στο προγραμμα. Αν παλι τα μπερδεψα παρακαλω διαφωτισε με στα βηματα που πρεπει να ακολουθησω ωστε να παω στην 4.1 jailbreak αν μπορεις

#578   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 10/12/2010 - 18:02

α μισο γιατι εδω λες κατι πολυ ενδιαφερον. Δηλαδη με το umbrella μπορω να παω στην 4.1 χωρις να κανω official update απο το itunes? Αν γινεται και αυτο τοτε βολευει απιστευτα, παρακαλω πες μου πια επιλογη να πατησω στο προγραμμα. Αν παλι τα μπερδεψα παρακαλω διαφωτισε με στα βηματα που πρεπει να ακολουθησω ωστε να παω στην 4.1 jailbreak αν μπορεις

To update το κάνεις με το iTunes χρησιμοποιώντας το official iOS της apple για την συσκευή σου, που θα το βρεις ΕΔΩ
Απλά η Apple δεν θα σε αφήσει να πας στην 4.1, θα προσπαθήσει να σε αναγκάσει να πας στην 4.2.1 που είναι και η τελευταία.
Εκεί παίζουν μπάλα τα shsh.
Εφ' όσον τα έχεις, για να παρακάμψεις την απαγόρευση της apple, πρέπει να τροποποιήσεις το hosts file από το PC σου, έτσι ώστε το iTunes να ξεγελαστεί, και να ζητήσει την άδεια από τον server του saurik (όπου είναι σωσμένα τα shsh σου) αντί την apple.
Το hosts file το αλλάζεις είτε μόνος σου, (δες ΕΔΩ στην ουσία είναι και ο οδηγός που ζήτησες. Άσχετα που μιλάει για downgrade, είναι ακριβώς το ίδιο) είτε με την βοήθεια του tiny umbrella (Start TSS server)

Τελευταία επεξεργασία από: kdelios, 10/12/2010 - 18:07


#579   papakhs

papakhs

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/12/2010 - 18:07

σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια.
μιας και θα εισαι ο τελευταιος στο φορουμ γιατι σε pm o τελευταιος πηρε συμβουλη πριν απο λιγο και πριν απο σενα, θα σου πω το κλασσικο. υπομονη λιγο ακομα λενε οτι ειναι κοντα
να ειστε ολοι καλα να εχετε παντα καλες ειδησεις στα μηλοφωνα σας, απο μενα αντιο και καλες γιορτες
σορρυ απο οσους πικρανα απλα το αξιζαν.

μιλησα με τον γιωργο στο τηλεφωνο και ηταν πολυ συνεργασιμος και με βοηθησε αρκετα.
μεινε στο forum γιατι χρειαζομαστε ατομα σαν και εσενα.
ευχαριστω και παλι.

#580   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 10/12/2010 - 18:09

μιλησα με τον γιωργο στο τηλεφωνο και ηταν πολυ συνεργασιμος και με βοηθησε αρκετα.
μεινε στο forum γιατι χρειαζομαστε ατομα σαν και εσενα.
ευχαριστω και παλι.

Συμφωνώ, έχει βοηθήσει πάρα πολλά άτομα, δεν αξίζει να κάνει την χάρη κάποιων.

#581   iBlady

iBlady

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/12/2010 - 19:15

To update το κάνεις με το iTunes χρησιμοποιώντας το official iOS της apple για την συσκευή σου, που θα το βρεις ΕΔΩ
Απλά η Apple δεν θα σε αφήσει να πας στην 4.1, θα προσπαθήσει να σε αναγκάσει να πας στην 4.2.1 που είναι και η τελευταία.
Εκεί παίζουν μπάλα τα shsh.
Εφ' όσον τα έχεις, για να παρακάμψεις την απαγόρευση της apple, πρέπει να τροποποιήσεις το hosts file από το PC σου, έτσι ώστε το iTunes να ξεγελαστεί, και να ζητήσει την άδεια από τον server του saurik (όπου είναι σωσμένα τα shsh σου) αντί την apple.
Το hosts file το αλλάζεις είτε μόνος σου, (δες ΕΔΩ στην ουσία είναι και ο οδηγός που ζήτησες. Άσχετα που μιλάει για downgrade, είναι ακριβώς το ίδιο) είτε με την βοήθεια του tiny umbrella (Start TSS server)


Χαρις την βοηθεια σου τωρα εχω 4.1 jailbreak με το limera1n και δουλευει υπεροχα. Ευχαριστω και παλι για την βοηθεια, το εκτιμω απιστευτα και ενα μεγαλο μπραβο στην κοινοτητα εδω, τετοια ατομα να χαμε παντου θα πηγαιναμε πολυ μπροστα. Να σε καλα mate.

#582   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 10/12/2010 - 19:19

Χαρις την βοηθεια σου τωρα εχω 4.1 jailbreak με το limera1n και δουλευει υπεροχα. Ευχαριστω και παλι για την βοηθεια, το εκτιμω απιστευτα και ενα μεγαλο μπραβο στην κοινοτητα εδω, τετοια ατομα να χαμε παντου θα πηγαιναμε πολυ μπροστα. Να σε καλα mate.

Τίποτα φίλε μου, χάρηκα που τα κατάφερες. Να σαι καλά.

#583   Anastacios

Anastacios

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/12/2010 - 00:25

Παιδιά καλησπέρα εμένα που μου δωσαν το iphone 4 με 4.2.1 (8C148) πως να κάνω jailbreak ή downgrade???

#584   apmos

apmos

    iPH newbie

  • 60 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/12/2010 - 16:43

Παιδιά καλησπέρα εμένα που μου δωσαν το iphone 4 με 4.2.1 (8C148) πως να κάνω jailbreak ή downgrade???


Περιμένεις....

#585   fi98ddv

fi98ddv

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/12/2010 - 14:00

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους.

Επειδή μέχρι και εχθές δε μου είχε περάσει η ιδέα να κάνω jailbreak το κινητό μου και ξαφνικά άλλαξα γνώμη προσπαθώ διαβάζοντας να καταλάβω πως θα το κάνω μόνος μου. Η αλήθεια είναι ότι έχω μπερδευτεί λιγάκι. Για να μη σας κουράζω η ερώτηση μου είναι η εξής:
Έχω ένα iPhone 3GS με iOS 4.2.1. Μπορώ να κάνω χρήση του limera1n?
Έχω ήδη κατεβάσει το .exe από το http://limera1n.com και απλά περιμένω τις απαντήσεις σας...

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες