Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 3GS στην Ελλάδα


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
745 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   nickthegreekkn

nickthegreekkn

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/06/2009 - 16:51

Μέσα Μαϊου μου έπεσε το iphone από το χέρι και όπως είναι και λίγο εύθραστο ( μόνη του προστασία μία ζελατίνη για τις γρατζουνιές..) έσπασε η οθόνη.  :'(( Το είχα πάρει Σεπτεμβριο του 08 με συμβόλαιο 1ος έτους από τη odophone .

Μία εβδομάδα μετά με παίρνουν από τη vodafone και μου λένε πως βγήκε η επιδότηση μου. Εϊναι λογικό αυτό? ??? ??? Να βγαίνει η επιδότηση τόσο νωρίς? 4 μήνες πριν λήξει το συμβόλαιο μου?Πάλι καλα όμως, ήρθε την κατάλληλη στιγμή αφου οπως φαίνεται τώρα βγαίνει και το καινούριο.

Στο μόνο που κολλάω είναι η διαρκεια του νέου μου συμβολαίου..αφού θέλω να γλυτωσω όσα ποιό πολλά χρήματα γίνεται.. αλλά ταυτόχρονα αξίζει η δέσμευση για 2 χρόνια? Και ποιός μου λέει οτι το επόμενο καλοκαίρι δεν θα βγει το iphone 3GSTurbo ?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   Xribabis

Xribabis

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/06/2009 - 19:34

Παιδιά γνωρίζει κανείς αν έχουν ανακοινωθεί οι τιμές για σκέτη την συσκευή σε κάποια άλλη χώρα περαν της Μ.Βρεττανίας?

#48   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 11/06/2009 - 20:31

Θα παίζει πιθανότατα αλλά ποιός ξέρει με τί ελλείψεις. Η υπομονή δεν βλάπτει ειδικά όταν πρόκειται για το unlock. Η διαφορά στην τιμή αξίζει

#49   eLikon

eLikon

    iPH Member

  • 318 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 11/06/2009 - 21:14

Quote

Γιατί με turbosim δε θα παίζει μέχρι να βγει κάποιο unlocker?


θα βγεί αλλά γιατί να μπεις σε τέτοιες περιπέτειες ....

#50   nmout

nmout

    Advanced Member

  • 1.205 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/06/2009 - 23:19

συγκριση

#51   dmc15

dmc15

    iPH newbie

  • 14 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/06/2009 - 09:40

Φίλε dmc15 μακρύ και κοντό του καθενός η λήψη video?

Όχι ρε man.... απλή λειτουργία είναι .... Όχι θάυμα!!!!!!!!!!

Δεν το είχε στην αρχή για τον χ ψ λόγο Οκ... αλλά με ένα τόσο μεγάλο OS update πάλι να μην το δίνει?????

απλά έλεος....

Δεν ζητάμε θάυματα, απλά κάτι που και τα πρώτα Third generation κινητά έχουν!!!!!!!!!


Φίλε μου, πρέπει να λάβεις υπόψη σου ότι στο business plan που κάνει μια εταιρεία για ένα προϊον που θέλει να λανσάρει προσπαθεί το προϊον αυτό να είναι όσο το δυνατόν πιο φτηνό παραγωγικά για να κρατήσει και το κόστος του σε χαμηλά επίπεδα ώστε να είναι ανταγωνιστικό. όπως θα θυμάστε από προγούμενα threads για το 1st gen iphone, τα λεφτά η apple τα έχει ρίξει στην οθονάρα!!! παράλληλα οι πηγές έρευνας που έκανε για τις πρώτες χώρες στις οποίες είχε κυκλοφορήσει το iphone προφανώς έδειξαν ότι τα βασικά χαρακτηριστικά που χρησιμοποιεί το κοινό στο οποίο απεθυνόταν το τηλέφωνο δεν περιλάμβαναν τη λήψη βίντεο. Εδώ που τα λέμε πλέον κι εγώ (πολύ πριν από το iphone) έχω σταματήσει να τραβάω βιντεο απο το κινητό μου εκτός ελαχίστον περιπτώσεων. Συνεπώς marketαρε το "κινητό" χωρίς κάποια χαρακτηριστικά που πιθανά να χρησιμοποιούν στην Ελλάδα γιατι πολύ απλά δεν σκόπευε να το λανσάρει στην Ελλάδα (και σε χώρες σαν την Ελλάδα). Επίσης χρησιμοποίησε "γκρίζα" κανάλια διανομής (χάνοντας από έσοδα - βλέπε ebay) για να δει το penetration που μπορεί το κινητό να έχει σε άλλες χώρες εκτός του target group του, και όταν διαπίστωσε εκ του ασφαλούς ότι η συσκευή έχει κάνει πάταγο τότε άρχισε να βγάζει κι άλλα χαρακτηριστικά. Να υπενθυμίσω ότι η 3η γενιά στην Αμερική δεν είναι τόσο διαδεδομένη όσο στην Ευρώπη καθώς τα wi-fi spots επαρκούν για να καλύψουν τις ανάγκες της ασύρματης επικοινωνιας και των data. Συνεπώς τα δίκτυα χρησιμοποιούνταν για τηλεφωνήματα ως επι των πλειστων (εξού και η έλλειψη MMS). Μπαίνοντας λοιπόν στην Ευρωπαϊκή αγορά και θέλοντας να είναι ανταγωνιστικό απέναντι στα άλλα κινητά έβγαλε το 3g iphone πάλι φυσικά με ελλείψης (βάση των δικών μας απαιτήσεων). Και πάλι λέω ότι το iphone 3g είναι το 2ο κινητό της apple σε αντίθεση με άλλα 3g κινητά τα οποία πολύ σωστά αναφέρεις που έχουν 20 και 30 κωδικούς (όταν λέω κωδικούς εννοώ κωδικούς συσκευών). Το 3GS κατ' επέκταση θα είναι το 3ο κινητό κ.ο.κ. Αν λάβουμε υποψη και όλα τα υπόλοιπα που πολύ σωστά ανάφέρουν άλλα μέλη του forum (περι ήδη συμβολαίων και ακυρώσεως των προηγούμενων συσκευών) συμπεραίνουμε ότι η κίνηση της apple όσο απογοητευτική να σου φαίνεται εσένα (και εμένα) που οι απαιτήσεις σου είναι ψηλά (όπως και οι δικές μου - το δεύτερο κινητό που κουβαλάω μαζί μου είναι ένα HTC HDPRO) είναι απόλύτως φυσιολογική. Καλύτερα να βγάζουν τις συσκευές σιγά-σιγά μέχρι να φτάσουν στο επιθυμιτό αποτέλεσμα κρατώντας τις τιμές σε φυσιολογικά επίπεδα, και σε 1-2 χρόνια θα δεις ότι το iphone θα είναι το αντικείμενο πόθου των περισσοτέρων gadgetάκιδων όχι μόνο για το design αλλά και για τις υπόλοιπες του λειτουργίες.

#52   Billucky

Billucky

    iPH Member

  • 315 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/06/2009 - 10:29

Quote

Φίλε μου, πρέπει να λάβεις υπόψη σου ότι στο business plan που κάνει μια εταιρεία για ένα προϊον που θέλει να λανσάρει προσπαθεί το προϊον αυτό να είναι όσο το δυνατόν πιο φτηνό παραγωγικά για να κρατήσει και το κόστος του σε χαμηλά επίπεδα ώστε να είναι ανταγωνιστικό. όπως θα θυμάστε από προγούμενα threads για το 1st gen iphone, τα λεφτά η apple τα έχει ρίξει στην οθονάρα!!! παράλληλα οι πηγές έρευνας που έκανε για τις πρώτες χώρες στις οποίες είχε κυκλοφορήσει το iphone προφανώς έδειξαν ότι τα βασικά χαρακτηριστικά που χρησιμοποιεί το κοινό στο οποίο απεθυνόταν το τηλέφωνο δεν περιλάμβαναν τη λήψη βίντεο. Εδώ που τα λέμε πλέον κι εγώ (πολύ πριν από το iphone) έχω σταματήσει να τραβάω βιντεο απο το κινητό μου εκτός ελαχίστον περιπτώσεων. Συνεπώς marketαρε το "κινητό" χωρίς κάποια χαρακτηριστικά που πιθανά να χρησιμοποιούν στην Ελλάδα γιατι πολύ απλά δεν σκόπευε να το λανσάρει στην Ελλάδα (και σε χώρες σαν την Ελλάδα). Επίσης χρησιμοποίησε "γκρίζα" κανάλια διανομής (χάνοντας από έσοδα - βλέπε ebay) για να δει το penetration που μπορεί το κινητό να έχει σε άλλες χώρες εκτός του target group του, και όταν διαπίστωσε εκ του ασφαλούς ότι η συσκευή έχει κάνει πάταγο τότε άρχισε να βγάζει κι άλλα χαρακτηριστικά. Να υπενθυμίσω ότι η 3η γενιά στην Αμερική δεν είναι τόσο διαδεδομένη όσο στην Ευρώπη καθώς τα wi-fi spots επαρκούν για να καλύψουν τις ανάγκες της ασύρματης επικοινωνιας και των data. Συνεπώς τα δίκτυα χρησιμοποιούνταν για τηλεφωνήματα ως επι των πλειστων (εξού και η έλλειψη MMS). Μπαίνοντας λοιπόν στην Ευρωπαϊκή αγορά και θέλοντας να είναι ανταγωνιστικό απέναντι στα άλλα κινητά έβγαλε το 3g iphone πάλι φυσικά με ελλείψης (βάση των δικών μας απαιτήσεων). Και πάλι λέω ότι το iphone 3g είναι το 2ο κινητό της apple σε αντίθεση με άλλα 3g κινητά τα οποία πολύ σωστά αναφέρεις που έχουν 20 και 30 κωδικούς (όταν λέω κωδικούς εννοώ κωδικούς συσκευών). Το 3GS κατ' επέκταση θα είναι το 3ο κινητό κ.ο.κ. Αν λάβουμε υποψη και όλα τα υπόλοιπα που πολύ σωστά ανάφέρουν άλλα μέλη του forum (περι ήδη συμβολαίων και ακυρώσεως των προηγούμενων συσκευών) συμπεραίνουμε ότι η κίνηση της apple όσο απογοητευτική να σου φαίνεται εσένα (και εμένα) που οι απαιτήσεις σου είναι ψηλά (όπως και οι δικές μου - το δεύτερο κινητό που κουβαλάω μαζί μου είναι ένα HTC HDPRO) είναι απόλύτως φυσιολογική. Καλύτερα να βγάζουν τις συσκευές σιγά-σιγά μέχρι να φτάσουν στο επιθυμιτό αποτέλεσμα κρατώντας τις τιμές σε φυσιολογικά επίπεδα, και σε 1-2 χρόνια θα δεις ότι το iphone θα είναι το αντικείμενο πόθου των περισσοτέρων gadgetάκιδων όχι μόνο για το design αλλά και για τις υπόλοιπες του λειτουργίες.




Φίλτατε dmc15.

Καταρχάς το business Plan από εταιρεία σε εταιρεία διαφέρει. Άλλες είναι quality driven και άλλες quantity driven. Η γνώμη μου είναι ότι η Apple έχει διαλέξει το δρόμο της ποιότητας (ακριβό κόστος παραγωγής για τα προϊόντα της) καταλήγοντας σε ακριβά προϊόντα. Δεν έχει φθηνή παραγωγή για δεν την ενδιαφέρει το mass production, αλλά το ποιοτικό προϊόν. Συμφωνώ μαζί σου για το 1 iphone.
Και επιπλέον ούτε εγώ χρησιμοποιώ video, επίσης όμως δεν χρησιμοποιώ recording audio αυτό δεν σημαίνει ότι δεν το θεωρώ απαραίτητο σε μία πολυσυσκευή. Δεν πιστεύω με τίποτα ότι επειδή είναι μόλις το 3 κινητό της Apple ότι η εταιρεία είναι ανώριμη όσο αφορά τις απαιτήσεις του καταναλωτή στην Ευρώπή. Για πιο λόγο το 3G δεν είχε εξαρχής  video και MMS δεν το γνωρίζω και να πω την αλήθεια δεν με ένοιαξε και πολύ (ασχέτως jailbreak). Πολύ σωστά η Apple έβγαλε το 3GS έτσι ακριβώς όπως το έβγαλε χωρίς όλα τα extra που εμείς θέλουμε. Δεν υπάρχει λόγος να σκοτώσεις το αναπτυσσόμενο προϊόν  που λέγεται 3G με κάτι ριζοσπαστικό. Το αναβαθμίζεις ελαφρώς για να προσελκύσεις νέους πελάτες ώστε να συνεχίσει η ανοδική του πορεία.

Αυτά για νέα συσκευή... Συμπέρασμα; ΤΕΛΕΙΑ marketing πολιτική της Apple.

Τώρα για το software.

Το θεωρώ απαράδεκτο για μια εταιρεία μεγιστάνα, που κάνοντας το Ευρωπαϊκό research διαπίστωσε ότι το video είναι μια όχι απλώς ανάγκη και υψηλή απαίτηση αλλά ένα δεδομένο στον ανταγωνισμό της (από απλά κινητά μέχρι Palm και πολυσυσκευές)  και στους πελάτες της να ΜΗΝ δίνει την δυνατότητα εγγραφής video στους ήδη καταναλωτές της... Εμάς δλδ.
Το θεωρώ απαράδεκτη πολιτική marketing γιατί δείχνει ασέβεια προς το πελάτη της εταιρείας.
Το να πάρει κάτοχος του 3G το 3GS  δεν θα είναι για το video και μόνον και αυτό το ξέρει η Apple. Δεν έχει να κερδίσει κάτι με την κίνηση αυτή ίσως χάσει και πελάτες.
Γιατί δεν ξέρω πόσο loyal μπορεί να είναι ένας πελάτης που η εταιρεία όχι απλώς δεν ικανοποιεί τις ανάγκες του, αλλά του δείχνει ευθαρσώς ότι δεν την πολυ νοιάζει ο κάτοχος μιας προηγούμενης συσκευής της.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι σε 2-3 χρόνια θα είναι η Apple και μετά το χάος... Γιατί οοοολα αυτά που ζητάμε εμείς (και τα παράλογα ακόμα) θα γίνουν εν καιρώ

Αυτά για το software

Τελικό συμπέρασμα?

Καλή η κίνηση στην νέα συσκευή, και το τέλειο το software της
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ κίνηση στους καταναλωτές της γιατί μην ξεχνάμε ότι ένα από τα πιο δυνατά σημεία του iphone είναι αυτό.... Η δυνατότητα αναβάθμισης λογισμικού μέχρι αηδίας..... και εκεί η Apple σε λίγες μέρες θα μας δώσει ένα διαμάντι (OS 3.0) αλλά στραβά κομμένο 




#53   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 13/06/2009 - 00:14

Quote

Καλή η κίνηση στην νέα συσκευή, και το τέλειο το software της

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ κίνηση στους καταναλωτές της γιατί μην ξεχνάμε ότι ένα από τα πιο δυνατά σημεία του iphone είναι αυτό.... Η δυνατότητα αναβάθμισης λογισμικού μέχρι αηδίας..... και εκεί η Apple σε λίγες μέρες θα μας δώσει ένα διαμάντι (OS 3.0) αλλά στραβά κομμένο 


Όσοι βιάστηκαν να κρίνουν τις επιλογές της Apple το μετάνιωσαν.

Το έχει δείξει η Ιστορία!

#54   poulis84

poulis84

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/06/2009 - 04:01

πώς επιβεβαιώθηκε από την vodafone ο ερχομός του 3gs στην Ελλάδα?μπήκα στη σελίδα της και δεν βρήκα κάτι...

#55   Elusive_Cure

Elusive_Cure

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/06/2009 - 08:17

Quote

πώς επιβεβαιώθηκε από την vodafone ο ερχομός του 3gs στην Ελλάδα?μπήκα στη σελίδα της και δεν βρήκα κάτι...



επιβεβαιωνω απο καταστημα της βοντα, βγηκε χτες ανακοινωση για να κραταμε προπαραγγελιες.μεση ιουλιου αναμενονται τα πρωτα κομματια στην ελλαδα.

επισης βγηκε ανακοινωση και για  το htc magic με android

#56   Babis_ECE

Babis_ECE

    iPH newbie

  • 34 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/06/2009 - 09:24

Από Cosmote γνωρίζουμε αν μπορούμε να κάνουμε προ-παραγγελία?
Ή θα έχει και πάλι η Vodafone αρχικά την αποκλειστικότητα στην διάθεση του 3Gs, και μετά θα το φέρει κι η Cosmote?

#57   Billucky

Billucky

    iPH Member

  • 315 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/06/2009 - 09:41

Quote

Όσοι βιάστηκαν να κρίνουν τις επιλογές της Apple το μετάνιωσαν.



Το έχει δείξει η Ιστορία!


Αγαπητε Tsopanos [πιστεύεις ότι υπάρχει περίπτωση να μετανιώσω την κρίση μου στην επιλογή της Apple να μην δώσει το Video σε εμας του 3G??

Δεν το βλέπω να γίνεται αυτό!!!!!!!

#58   hci1999

hci1999

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/06/2009 - 10:37

Quote

Quote

Quote

εγω παιδια το μονο που εχω να πω ειναι πως η apple μας κοροιδευει μεσα στα μουτρα! και καλα καινιυριο iphone 3gs. Με βελτιωσεις που εχουν κινητα 3ετιας! Ελεος θα παμε να σκασουμε παλι 500αρα για μια καινουρια συσκευη που στην ουσια αυτα που δινει το καινουριο iphone θα μπορουσαν να ειναι ενα απλο update version (η νοκια κανει αναβαθμισεις στα παντα φτιαχνει την καμερα μικροφωνα και bugs μονο με ενα απλο update). Τι να πω! σαν να βαφω το μεταχειρισμενο αμαξι μου και να το πουλαω καινουριο....




Ρε παιδιά αφού δεν το 'χετε με το iPhone γτ ασχολείσται;

Κράζετε την Apple γιατί;

Επειδή κυκλοφόρησε μια palm συσκευή-τηλέφωνο για πρώτη φορά πριν 2 χρόνια και είναι καινούρια σε αυτή την κατηγορία;

Επειδή δεν νοιάζεται για τα killer features όσο για το UI μίας συσκευής;

Επειδή αναβαθμίζει και δίνει δυνατότητες ακόμα και στο πρώτο iPhone που κυκλοφόρησε το καλοκαίρι του '07;

Και στην τελική ποιος μίλησε για κινητό σκέτο..

Είναι smartphone. Ούτε καν δλδ.

Είναι μια συσκευή που όμοια της δεν είχε κυκλοφορήσει ποτέ.

Και 1 χρόνο αφού κυκλοφόρησε τρέχαν όλοι οι άλλοι να το αντιγράψουν χωρίς ικανοποιητικά αποτελέσματα.



Ξεκολλάτε με τη nokia και τα 10 κινητά που κυκλοφορεί το μήνα..

Και επειδή αυτή επέλεξε να κυκλοφορεί κινητά με 52Mpixel κάμερα, σημαίνει οτι όλοι πρέπει να το κάνουν;

Γιατί αγοράσατε το iPhone; Για να το κράζετε; Πάρτε ένα Sony Ericsson και κράχτε με την ησυχία σας..



Και κάτι τελευταίο.

Ξεκολλάτε πια με το bluetooth.

Το κοινό του iPhone δεν είναι τα παιδιά της πρώτης λυκείου που στέλνουν τα καινούρια σουξεδάκια της Lady Gaga μεταξύ τους.

Πιάστε λοιπόν ένα Motorola που κάνει τη δουλεία του σαν τηλέφωνο και κανα windows7 και αφήστε το iPhone για άλλους.


+10 απο μενα



"Δεν θα δώσει την δυνατότητα εγγραφής video σε όλους εμάς με παλαιότερα iphone χρησιμοποιόντας φθήνες δικαιολογίες"

αυτο ηταν λογικη και επομενη κινηση απο την στιγμη που σου λανσαρει ενα "νεο" μοντελο το οποιο πρεπει να εχει κατι που δεν θα το εχουν τα προηγουμενα.ετσι τραβαει και νεο αγοραστικο κοινο που το εβλεπε σαν τον κυριωτερο παραγοντα να μην αγορασει iphone τα ελλειπη χαρακτηριστικα της καμερας και τραβαει και μερικους απο αυτους που ηδη εχουν το 3g γιατι απλα βασιζεται και στα "θυματα" της τεχνολογιας.


μην ξεχνάτε ότι η  απλ έχοντας τους είδη πελάτες της έχει κέδροι από το app store οπότε στοχεύει στους καινούργιους πελάτες για να αγοράσουνε την συσκευή χωρίς φυσικά να χάσει του προηγούμενους.

#59   iBrick

iBrick

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/06/2009 - 11:04

Quote

Αγαπητε Tsopanos [πιστεύεις ότι υπάρχει περίπτωση να μετανιώσω την κρίση μου στην επιλογή της Apple να μην δώσει το Video σε εμας του 3G??



Δεν το βλέπω να γίνεται αυτό!!!!!!!


Originally Posted by Casiotone  @macrumors
I've seen people all over the web complaining that Apple only included video on the 3G S and pointing out that the 3G (jailbroken) could record video with Cycorder.

Truth is Cycorder can only record 388x284 video at 7-15 fps using low MJPEG compression settings.

On the other hand, the 3G S can record 640x480 video at 30 fps, that's 8x more pixels being recorded, and at a much better quality (MPEG-4).

So with 8x the number of pixels being recorded, with a much more cpu intensive codec, I find it hard to believe that the 3G could achieve even half of that with an Apple programmed application.

And I also doubt very much that the faster processor in the 3G S is solely responsible for the increase in resolution and quality of recorded video. The 3G S probably includes an MPEG-4 hardware encoder which is not present in the 3G.

388x284 video at 7-15 fps was simply not up to Apple's standards, so get over it, Apple won't bring video recording to older iPhones.

Get over it !  ;D

#60   hci1999

hci1999

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/06/2009 - 12:49

ξερω οτι αυτο γινεται για χαρη του κους κους

αλλα παιζει καποιον ρολο αν θα ειναι 17 η 9 Ιουλιου? πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες