Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

περι πειρατιας και αλλα..


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
77 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   k4t4r4

k4t4r4

    iPH User

  • 102 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/12/2010 - 13:27

ΖΗΤΩ η πειρατια οτι και να κανετε δεν σταματαει φιλε.....!

αν μπωρεις βγαλε μια εφαρμογη που να αξιζει με το παραπανω τα λευτα της σε μια λογικη τιμη και θα την σεβαστουν οι πιο πολυ!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   DaKnOb

DaKnOb

    iPH Contributor

  • 1.336 μηνύματα
  • Twitter:@DaKnObCS
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:DaKnObCS

Δημοσίευση 04/12/2010 - 13:32

Μερικά από τα αποτελέσματα...
Αναρτημένη εικόνα
Αναρτημένη εικόνα
Αναρτημένη εικόνα

Τελευταία επεξεργασία από: DaKnOb, 04/12/2010 - 13:36


#33   DaKnOb

DaKnOb

    iPH Contributor

  • 1.336 μηνύματα
  • Twitter:@DaKnObCS
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:DaKnObCS

Δημοσίευση 04/12/2010 - 13:38

ΖΗΤΩ η πειρατια οτι και να κανετε δεν σταματαει φιλε.....!

αν μπωρεις βγαλε μια εφαρμογη που να αξιζει με το παραπανω τα λευτα της σε μια λογικη τιμη και θα την σεβαστουν οι πιο πολυ!

Δηλαδή αν έρθω και σου σπάσω το μαγαζί και σου κλέψω τα πάντα θα το λες ακόμα;
[ΠΡΟΣΟΧΗ! ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΦΟΡΑ!]

Τελευταία επεξεργασία από: DaKnOb, 04/12/2010 - 13:43


#34   karpoutzidid

karpoutzidid

    iPH Contributor

  • 1.218 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:karpoutzidis

Δημοσίευση 04/12/2010 - 14:02

Δηλαδή αν έρθω και σου σπάσω το μαγαζί και σου κλέψω τα πάντα θα το λες ακόμα;
[ΠΡΟΣΟΧΗ! ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΦΟΡΑ!]

λες να μην τα εχει ασφαλισει αν ειναι αξιας?:P

Τελευταία επεξεργασία από: karpoutzidid, 04/12/2010 - 14:02


#35   Myselff

Myselff

    iPH User

  • 176 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Myselff

Δημοσίευση 04/12/2010 - 14:12

Δηλαδή αν έρθω και σου σπάσω το μαγαζί και σου κλέψω τα πάντα θα το λες ακόμα;
[ΠΡΟΣΟΧΗ! ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΦΟΡΑ!]

Η ζωη ειναι ποιο περιπλοκη απο αυτου του επιπεδου μεταφορες.

Ενα (μικρο) παραδειγμα...

Τοσα χρονια εγω ειμουνα νομοταγης απεναντι στο κρατος πληρωνοντας τους φορους μου
χωρις να κοβω εικονικα τιμολογια κτλπ.
Τωρα που εχουν αρχισει τα ζορια ξαφνικα βλεπω οτι οσοι ΔΕΝ ηταν τοσο νομιμοι
οπως εγω τρωνε απ αυτα που μαζεψανε (κλεψανε) ενω εγω που δεν προλαβαινα να μαζεψω
διοτι ειχα βαλει συνεταιρο το κρατος στην δουλεια μου θα τραβηξω τα ζορια.

Και μαλιστα καλουμε να πληρωσω για τον αλλον η αν θες την αδυναμια του κρατους
να βρει τους υπευθύνους, με λυπη μου λεω οτι εκ των υστερω, λαθος επραξα, επρεπε
να κλεβω και εγω και αν δεν εχω λεφτα να αγορασω το προγραμμα σου θα το κλεψω να εισαι
σιγουρος.

#36   Aelaos

Aelaos

    iPH Enthousiast

  • 494 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/12/2010 - 14:16

Το Θέμα με την πειρατεία είναι πραγματικά τεράστιο και δεν μπορείς εύκολα να το βγάλεις μαύρο ή ασπρο. Υπάρχουν πολλές αποχρώσεις του Γκρι. Η πειρατεία ως ένα βαθμό πιστεύω ότι βοήθησε γενικά την ανάπτυξη της βιομηχανίας της πληροφορικής. Χωρίς την πληθώρα των "Δωρεάν" εφαρμογών δεν θα δημιουργούταν η καταναλωτική συνείδηση και ανάγκη για προϊόντα πληροφορικής . Για να σου δώσω να καταλάβεις τι εννοώ θα σου πω το προσωπικό μου παράδειγμα. Οταν ήμουν πιτσιρικάς και πήρα υπολογιστή στις γενναίες εποχές του '90 , τα χρηματά μου φθάναν να πάρω μόνο ένα μηχάνημα. Που λεφτά για λειτουργικά συστήματα και εφαρμογές και παιχνίδια. Επί χρόνια έτρεχα σε κατώγια με τα χέρια γεμάτα χιλιογραμμένες δισκέτες για να πάρω το "φιξάκι" μου από παιχνίδια και εφαρμογές στους δρόμους της αγγελάκη , ή να τα αντιγράψω από άλλους φίλους μου. Αν δεν υπήρχε αυτή η δυνατότητα , από την στιγμή που δεν είχα την οικονομική άνεση , πρώτον μάλλον δεν θα αγόραζα υπολογιστή και δεύτερον αμα αγόραζα δεν θα γινόμουν gamer , δεν θα τον χρησιμοποιούσα για διασκέδαση, μόνο για καμία εργασία. Από την στιγμή που έμαθα να διασκεδάζω με τον υπολογιστή και να τον χρησιμοποιώ παραγωγικά , με τον καιρό όταν άρχισαν να έρχονται χρήματα στα χέρια μου πλέον , έγινα και αγοραστής πλέον πληροφορικών προίοντων . Στην αρχή ξεκίνησα αγοράζοντας κάποια παιχνίδια που μου άρεσαν πολύ και ήθελα να υποστηρίξω τους εκδοτικούς τους οίκους (που βέβαια παλιότερα τα παιχνίδια ήταν άλλη υπόθεση η αγορά τους αφού μέσα μπορεί να είχαν συσκευάσει εκπληκτικά πράγματα, όποιος έχει αγοράσει ένα ultima θα καταλάβει), και με το καιρό πλέον ότι έχω στους υπολογιστές μου είναι όλα αγορασμένα windows , office ,προγράμματα οικονομικής διαχείρισης , παιχνίδια . Και δεν το κάνω από την καλή μου την καρδιά γιατί σέβομαι τον κόπο των προγραμματιστών (που των σέβομαι φυσικά) αλλά γιατί πλέον θεωρώ ότι για πολλούς λόγους (που δεν θα ήθελα να αναφέρω τώρα γιατί το ποστ θα γίνει τεράστιο) με συμφέρει τελικά εμένα πιο πολύ ! Και μην ξεχνάμε πως με την πειρατεία απέκτησαν κάποια προγράμματα τρελή φήμη και τελικά γίνανε μεγάλη επιτυχία . Αυτό γιατι οι πειρατές είναι θιασώτες της τεχνολογίας , μπαινουν σε σαιτ μιλανε προτείνουν και στα φόρουμ προσφέρουν για τις αγαπημένες τους εφαρμογες υποστήριξη που η μαμά εταιρεία ίσως και να μην μπορει να προσφέρει. Μην ξεχνάτε χωρις την πειρατεία η Microsoft δεν θα γινόταν αυτή που είναι τώρα και επίσης η κονσόλες που "κουρσεύτηκαν" πρώτες είναι αυτές που κυριάρχησαν . Θυμηθείτε πως το PS2 "έσκισε" το ΧΒΟΧ γιατί το τσιπαρανε νωρίς. Για αυτό δεν υπάρχει καλό αμιγές κακού. Για αυτό και οι Ντιβέλοπερς πρέπει να έχουν σαφή στρατηγική για να πουλήσει το προίον τους . Εταιρείες γίνανε κολλοσοί δινοντας τα προιοντα τους δωρεάν , άλλες πάλι πουλώντας λίγα και ακριβά. Πρέπει να ξέρει ο καθένας που θα πουλήσει και πόσο. Βέβαια το κακο είναι ότι γράφοντας μια εξατομικευμένη για τα Ελληνικά δεδομένα εφαρμογή τα πράγματα στενευουν πολύ . Οπότε αυτό που θα έλεγα να προτιμήσουν οι Ελληνες Ντιβέλοπερς να ακολουθήσουν θα ήταν το εξής :
1.Στοχευμένες εφαρμογές σε επαγγελματίες που η υποστήριξη είναι για αυτούς πολύ ζωτική
2."Διεθνοποίηση" των εφαρμογών τους
3.Εφαρμογές που είναι καθαρά Ελληνικού ενδιαφέροντος , θα τους πρότεινα να τις δίνουν δωρεάν και να ακολουθήσουν κάποιο άλλο μοντέλο εσόδων με διαφήμιση ή προώθηση υπηρεσιών /προϊόντων
Σίγουρα καλά κάνουν και κυνηγάνε την πειρατεία οι Ελληνες Ντιβέλοπερς , αλλά είναι και λίγο ψυχοφθόρο για αυτούς. Πραγματικά είναι λίγο δύσκολο να κρατήσεις τις ισορροπίες σε αυτό το θέμα , γιατί είναι λίγο δύσκολο να καθορίσεις το όριο για μια εφαρμογή , μέχρι που την βοηθάει η πειρατεία και από που καταντά βλαβερή

Τελευταία επεξεργασία από: Aelaos, 04/12/2010 - 14:17


#37   DaKnOb

DaKnOb

    iPH Contributor

  • 1.336 μηνύματα
  • Twitter:@DaKnObCS
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:DaKnObCS

Δημοσίευση 04/12/2010 - 14:42

@Aelaos
Πολύ σωστό...
Όσο για την αρίθμηση:
1)Τα περισσότερα apps είναι παιχνίδια. Δεν είναι επαγγελματικά κάτι που το κάνει δύσκολο να τηρηθεί.
2)Οι περισσότερες εφαρμογές είναι διεθνοποιημένες ΓΙΑΤΙ:
-Οι Έλληνες δεν δίνουν 1 με τίποτα παρά μόνο αν είναι κάτι υλικό.
-Οι Ξένοι (ΗΠΑ κλπ) πληρώνουν άνετα για εφαρμογές
3)Όσο για την δωρεάν διανομή:
Ας πούμε πως έχουμε σε μια εφαρμογή των 0.79€ 100 πελάτες νόμιμους και 100 παράνομους.
Τα κέρδη είναι 0.79*100 = 79€
Ας πούμε τώρα πως έχουμε μια εφαρμογή δωρεάν και 200 πελάτες.
Σε μια διαφήμηση, λεφτά δεν παίρνεις αν την δεί ο άλλος, παίρνεις μόνο αν κάνει κλικ επάνω της.
Το ποσοστό που κλικάρει μία διαφήμηση είναι λιγότερο του 3% ανα εφαρμογή. Άρα:
0.10*200*0.03 = 0.60€
Από εδώ καταλαβένουμε γιατί δεν συμφέρει να έχουμε διαφημήσεις και να δίνουμε τα apps σε χαμηλή τιμή.

#38   aria7

aria7

    iPH User

  • 106 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/12/2010 - 15:00

Oλοι δικιο εχουμε...και εσεις που χανετε τα λεφτα σας και εμεις που χαλαμε την τσεπη μας...δεν βρισκεις ακρη :( :(

#39   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1.753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 04/12/2010 - 15:28

Ένα μέλος παλαιότερα ανέβαζε εφαρμογές στο apptrackr σπασμένες (ελληνικές) , έχει καιρό να εμφανιστεί.(7psyxos πρεπει να ειναι το νομα του)
BTW το hackintosh τι σχέση έχει με το σπασμένο?Εγώ έχω hackintosh με αγορασμένο Snow Leopard....so what?
Windows 7 σπασμένα και δεν υπάρχει περίπτωση να αγοράσω Windows....ΠΟΤΕ.Ο λόγος?Γιατί είμαι Έλληνας....simple :D
Τώρα για τα σπασμένα applications , οι developers έχουν δίκιο.
Εγώ ευχαρίστως να αγόραζα εφαρμογές αλλά το Store δεν δέχεται την κάρτα μου [Πειραιώς] , οπότε Installous 4 Eva [ever].

Τελευταία επεξεργασία από: Telephoner, 04/12/2010 - 15:34


#40   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/12/2010 - 15:58

συνεχιστε εδω

Τελευταία επεξεργασία από: DINFUN, 04/12/2010 - 16:09


#41   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 04/12/2010 - 15:59

εχετε μια μανια ολα τα topics να τα κανετε bla bla υπαρχει λογος;

ολα τα ασχετα με τον τιτλο posts διαγραφησαν.. να μεινει καθαρο παρακαλω το θεμα και μονο διευκρινησεις επι της διαδικασιας.. ευχαριστω!

To "ΖΗΤΩ Η ΠΕΙΡΑΤΕΙΑ" είναι διευκρίνηση επί της διαδικασίας?

#42   DaKnOb

DaKnOb

    iPH Contributor

  • 1.336 μηνύματα
  • Twitter:@DaKnObCS
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:DaKnObCS

Δημοσίευση 04/12/2010 - 16:00

Τώρα ας μιλάμε μόνο για το θέμα αλλιώς κάθε 5 λεπτά θα περνάνε και θα διαγράφουνε!

#43   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1.753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 04/12/2010 - 16:10

Τώρα ας μιλάμε μόνο για το θέμα αλλιώς κάθε 5 λεπτά θα περνάνε και θα διαγράφουνε!

Καλά οκ , ηρέμησε λίγο
Δεν είναι υπάλληλοί σου οι mods για να περνάνε κάθε 5 λεπτά και να σβήνουν τα άσχετα.
Και πιστεύω πως αν είσαι developer , ξέρεις ότι υπάρχει αυτή η δυνατότητα στα File Hosting Services άρα τσάμπα κόπος.

#44   DaKnOb

DaKnOb

    iPH Contributor

  • 1.336 μηνύματα
  • Twitter:@DaKnObCS
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:DaKnObCS

Δημοσίευση 04/12/2010 - 16:19

Καλά οκ , ηρέμησε λίγο
Δεν είναι υπάλληλοί σου οι mods για να περνάνε κάθε 5 λεπτά και να σβήνουν τα άσχετα.
Και πιστεύω πως αν είσαι developer , ξέρεις ότι υπάρχει αυτή η δυνατότητα στα File Hosting Services άρα τσάμπα κόπος.

Κανονικά αυτό το ποστ ήτανε σε άλλο τόπικ αλλά μεταφέρθηκε.
Δεν είναι αυτό που νομίζεις... :P

#45   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 04/12/2010 - 16:22

παντος αν πιστεύουν οι developers οτι θα καταφέρουν κάτι σταματώντας την πειρατεια(λεμε τωρα)είναι βαθιά νυχτωμένοι...
στο τελος θα τους μενει η εφαρμογη στα χερια...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες