Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Καμένο pixel


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
43 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   airflow

airflow

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/09/2008 - 00:07

To πρόβλημα είναι απλό,ωστόσο θέλω και μια γνώμη πριν πάω στη Vodafone(που δεν ξέρω και πως μπορούν να με βοηθήσουν).Αγόρασα το iphone 3g πριν 5 μέρες και προχθές παρατήρησα στα δεξιά της οθόνης,ιδιαίτερα όταν υπάρχει κάπου μαύρο στο φόντο,ένα καμένο pixel το οποίο παραμένει πάντα λευκό.Είναι κρίμα να μου εμφανίζεται αυτό το πράγμα σε καινούργια συσκευή και μάλιστα χωρίς εγώ ο ίδιος να έχω κάνει κάτι(το προσέχω σαν κόρη οφθαλμού ::) ).Απο τη μία είναι πολύ μικρό που μπορεί κανείς και να μη του δίνει σημασία αλλά από την άλλη όποτε πέφτει εκεί άκρη δεξιά το μάτι μου,μου βαράει στα νεύρα.Με καλύπτει η εγγύηση σε αυτό και αν ναι θα πρέπει να το πάω στο κατάστημα vodafone που το αγόρασα ή κάπου αλλού?(δεν τις ξέρω και αυτές τις διαδικασίες με τις εταιρείες.Please βοηθήστε με. :)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   tutankhamun

tutankhamun

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/09/2008 - 00:22

Αν το πηρες απο vodafone τοτε αν θες να φτιαχτει θα το πας στη vodafone και στο καταστημα απο οπου το αγορασες
αν δεν το καλυπτει η εγγυηση θα σου δωσουν καινουριο και θα πληρωσεις μονο το εξαρτημα που εχει χαλασει δλδ την οθονη...κατα πασα πιθανοτητα αφου ειναι και "φρεσκο" καλυπτεται απο την εγγυηση(ποσο μαλλον οταν προκειται για καμενο pixel...) οποτε θα παρεις καινουριο χωρις να δωσεις τπτ παραπανω....

μια εναλλακτικη που δεν ξερω αν εχει αποτελεσμα ειναι μια εφαρμογη απο appstore Pixelmetrist που υποοτιθεται μεσω λογισμικου ισως διορθωσει το προβλημα ....αλλα ξαναλεω δεν γνωριζω τπτ παραπανω για την εφαρμογη ...απλα αν λειτουργησει θα σου γλιτωσει κοπο,χρονο,χρημα και το καμενο pixel βεβαιως.....

#3   7psyxos

7psyxos

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G
  • GameCenter:7psyxos

Δημοσίευση 30/09/2008 - 00:31

Η εφαρμογή λέγεται OTStudio κ θα την βρεις στο iTunes. Θα ψάξω μήπως στην βρω δωρεάν.

#4   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 30/09/2008 - 00:33

Noμιζω τα καμενα pixel δεν ειναι στην εγγυση

#5   7psyxos

7psyxos

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G
  • GameCenter:7psyxos

Δημοσίευση 30/09/2008 - 00:35

Σωστός o sepsis. Δεν το αναγνωρίζουν σαν πρόβλημα της συσκευής.

#6   airflow

airflow

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/09/2008 - 00:39

omg Βιάστηκα και αγόρασα αυτή την εφαρμογή "pixelmetrist" και είναι μια κοροϊδία. ;D ;DΚάνει ότι ακριβώς και η εφαρμογή flashlight με τη διαφορά ότι η δεύτερη είναι τζάμπα ενώ η πρώτη κοστίζει 2,39.Μα καλά στο appstore βάζουν και χρεώνουν την κάθε βλακεία χωρίς να τα ελέγχουν?

#7   7psyxos

7psyxos

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G
  • GameCenter:7psyxos

Δημοσίευση 30/09/2008 - 00:47

Αφού σου είπα ότι θα ψάξω μήπως στην βρω δωρεάν!
Αν είναι σαν το flashlight τότε θα έκανε κ αυτό το iPhone Dead Pixel Test
http://iphonedpt.awardspace.com/
Μπες από το Safari του iPhone να το δεις.


#8   airflow

airflow

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/09/2008 - 00:53

7psyxos thanks a lot για την προθημία αλλά μπήκα και το αγόρασα πριν προλάβω να διαβάσω το post σου. :'(
Μπήκα στο site πριν 5 λεπτά και βρήκα τελικά οδηγίες.Τώρα το χω αφήσει και κάνει το Τest.Βιάστηκα και να το αγοράσω και να βγάλω αυθαίρετα συμπεράσματα. ;D

#9   antidi

antidi

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 01/11/2008 - 12:43

Γεια σας και απο εμένα...
και εγώ πριν καμια εβδομάδα είδα ότι έχει ένα άσπρο στίγμα, δλδ κατά πάσα πιθανότητα καμένο pixel...
κατέβασα όλες τις εφαρμογές που λένε ότι διορθώνουν το πρόβλημα αλλά δεν έγινε τίποτα....
όποτε βλέπω βιντεο με σκούρο φόντο το άσπρο στίγμα φαίνεται....
Ξέρει κανείς αστα σίγουρα αν είναι μέσα στην εγγύηση;

#10   7psyxos

7psyxos

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G
  • GameCenter:7psyxos

Δημοσίευση 01/11/2008 - 12:49

Δοκίμασε να το πας στην Vodafone και να ρωτήσεις.
Ακούγεται ότι επειδή τα πήγε καλά γενικά το iPhone, γίνονται αντικαταστάσεις συσκευών...

#11   antidi

antidi

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 01/11/2008 - 12:53

απλά το θέμα είναι ότι το αγόρασα μέσα από την σελίδα της vodafone οπότε δεν το πήρα από κάποιο συγκεκριμένο κατάστημα:S
αλλά μου έχουν στείλει ηλεκτρονική απόδειξη...
λες να πάω σε όποιο κατάστημα να'ναι;

κ ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση σου :D

#12   7psyxos

7psyxos

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G
  • GameCenter:7psyxos

Δημοσίευση 01/11/2008 - 13:12

Ναι δοκίμασε. Δεν χάνεις τίποτα.

#13   32KOFDATA

32KOFDATA

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/11/2008 - 14:20

Παιδια σχετικα με τα apps τα οποια λενε πως μπορουν να φτιαξουν καμενα pixels ειναι ολα μα ολα ενα ψεμα και μισο.
Τα ιδια ειχαν γινει πριν πολυ καιρο οταν τα πρωτα PSP εμφανιστηκαν και μεγαλο ποσοστο ειχε προβληματα με "νεκρα" pixels (λευκο ή μαυρο) ή "κολλημενα" pixels (πρασινο, μπλε, κοκκινο).

Η αληθεια ειναι πως υπαρχει μια ελαχιστη πιθανοτητα αν ειναι "κολλημενο" ενα pixel να επανελθει με τον καιρο αλλα σπανιο γεγονος. Οσο αναφορα τα "νεκρα" pixels οπως λεει και ορος δεν μπορουν να αναστηθουν.

Οποτε μακρια απο αυτα τα προγραμματα που θα σου φτιαξουν την οθονη - ειδικα αν καποιος τα πουλαει. Απατεωνια!

#14   αντωνης

αντωνης

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/11/2008 - 18:41

παιδια μην αγχωνόσαστε για τα καμενα pixel, πισω ολοταχως στο καταστημα προς αντικατασταση.
συνεβη και σε μενα με καμενο pixel, διπλα στην ενδειξη της μπαταριας, σε δυο εβδομαδες ειχα νεο κινητο στα χερια μου !

#15   angeldust

angeldust

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/11/2008 - 22:17

παιδια πηγα σημερα το iphone στη vodafone επειδη ειχε 3 καμμενα pixel και καποιο σημαδακι απο την εσωτερικη πλευρα της οθονης!!! ελεος δηλαδη!! λογικα θα μου το αντικαταστησουν... θα με ενημερωσουν σε καμια βδομαδα μου ειπαν... οποτε περιμενω και θα σας πω.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες