Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Καμένο pixel


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο This topic is locked
43 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   fuzzy

fuzzy

    iPH Addict

  • 725 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/11/2008 - 09:49

δεν κάνει τίποτα, και πλέον δεν το χρειάζομαι, έχω καινούργιο IPHONE  ;D ;D ;D

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   erpeto

erpeto

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 18/11/2008 - 10:29

Καλοριζικο το νεο σου τηλεφωνακι ;D

#33   fuzzy

fuzzy

    iPH Addict

  • 725 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/11/2008 - 11:31

χεχε ευχαριστώ  8)

#34   angeldust

angeldust

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/11/2008 - 23:25

λοιπον η ολη διαδικασια διαρκει 10 μερες αλλα σου δινουν καινουργια συσκευη σε σακουλακι! με ιδοποιησαν κιολας οτι η συσκευη μου αντικατασταθηκε με καινουργια και να παω να την παραλαβω. ευτυχως η καινουργια δεν εχει κανενα προβλημα...

#35   antidi

antidi

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 21/01/2009 - 17:28

Μα πως είναι δυνατόν όλα τα κουλά σε εμένα να συμβαίνουν?
Πήρα το Iphone 15 Σεπτεμβρίου, μετά από 1 -1,5 μήνα  το πήγα στην vod λόγω του καμένου Pixel έκαναν 1 μήνα να μου το επιστρέψουν και μου το επέστρεψαν λέγοντας μου ότι δεν βρέθηκε βλάβη! και από την ώρα που το πήρα είχα 2 άσπρες κουκκίδες στην οθόνη. :S
Με τον νέο χρόνο το ξαναπάω για το καμένο Pixel που δεν διόρθωσαν μετά από 17 μέρες τους παίρνω τηλέφωνο κ μου λένε ότι έχει φτάσει στο κατάστημα να πάω να το πάρω.
Το παίρνω και μόλις το φορτίζω διαπιστώνω πως ακόμα έχει καμένο το pixel του....
Πείτε μου είναι ΔΥΝΑΤΟΝ?
δηλαδή έλεος, μου έρχεται να πάω στην γραμματεία του καταναλωτή έτσι όπως κάνουν.
και θα πει κάποιος πως κάνεις έτσι για ένα καμένο Pixel, αλλά δεν είναι 1 καμένο pixel αλλά 560 euro που κόστιζε το τηλέφωνο....
Δηλαδή ΈΛΕΟΣ.....

#36   boudas

boudas

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/02/2009 - 13:41

παιδια και εγω ειχα ενα καμενο pixel και το παρεδωσα στο καταστημα στις 05/02 και παρελαβα το νεο μου iphone3g 16g χθες 18/02. ολοκαινουριο. Αλλα παρατηρησα κατι, στο home button απο την μεση του κουμπιου και πανω πατιεται κανονικα, αλλα απο την μεση και κατω ειναι πιο σκληρο κατα συνεπεια πατιετε δυσκολοτερα. τι λετε, θα στρωσει με τον καιρο η ειναι προβλημα;;;;

#37   c200amgpacket

c200amgpacket

    Advanced Member

  • 874 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/02/2009 - 19:20

Xαλαρωστε και χαρητε το iPhone ;)

#38   7psyxos

7psyxos

    iPH Contributor

  • 1,292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G
  • GameCenter:7psyxos

Δημοσίευση 19/02/2009 - 09:03

Κάηκε κ σε μένα ένα pixel...
Vodafone σου έρχομαι!

#39   gastonegr

gastonegr

    iPH Member

  • 228 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:Sbxgr

Δημοσίευση 01/06/2009 - 10:17

Καλημερα παιδια, λοιπον αγορασα και εγω πριν ενα μηνα το κορυφαιο αυτο τηλεφωνο που μεχρι και ifrappe μπορει να φτιαξει. Λοιπον παρατηρησα 2 καμμενα pixel αυτο ειναι το πρωτο προβλημα , το δευτερο ειναι το οτι κλεινει μονη της οταν μιλαω στο τηλεφωνο , αυτο δεν το κανει ομως παντα. Στον εναν μηνα που το εχω το εχει κανει 3 φορες, η  συσκευη αγοραστηκε απο καταστημα Γερμανου της αθηνας και εννοειται οτι εχει firmware update 2.2.1.
Σημερα το πηγα στο καταστημα και μου δωσανε καποια χαρτια τα υπογραψα και τωρα το μονο που μπορω να κανω ειναι να περιμενω.
Και η ερωτηση μου ειναι, να περιμενω την δικια μου συσκευη, με απλα μια αλλαγη οθονης ή μια καινουρια συσκευη?


#40   Kartisem

Kartisem

    iPH Addict

  • 678 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:Kartisem

Δημοσίευση 01/06/2009 - 11:27

Παιδια,

Κοιταζα σημερα το topic.Παρολο που δε μου εχει τυχει κατι παρομοιο στο iPhone,λογω εμπειριας ομως απο αλλες συσκευες(Pc screens,TV) θα θελα να σας δωσω μερικα tips :

(Σημειωση: Oταν λεμε "pixel" εννοουμε μια "κουκιδα" στην οθονη μας)

1) Υπάρχουν 3 είδη καταστάσεων "προβληματικών" pixel:

    α) Hot pixel
Ενα μονιμα ασπρο αναμμενο Pixel, γνωστα και ως "glowing pixel". Εντοπίζονται καλυτερα σε μαυρο/σκούρο φόντο.

    β) Dead pixel
Ενα dead Pixel ειναι ενα προβληματικό pixel το οποιο παραμένει σβηστο.Εντοπιζονται καλυτερα σε ασπρο φοντο.

    γ)Stuck pixel

Ενα stuck pixel ειναι συνηθως πιο ορατο σε μαυρο φοντο,οπου θα εχει κοκκινο,πρασινο,μπλε,κυανο ή κιτρινο χρωμα,αν και τα πιο κοινα ειναι κοκκινα,πρασινα και μπλε. Καθε pixel σε μια οθονη LCD αποτελειται απο 3υπο-pixel (ενα κοκκινο,ενα πρασινο και ενα μπλε) ,τα οποια σε συνδιασμο δημιουργουν το ορατο χρωμα του pixel.Aρα,ενα κολλημενο (stuck) pixel ειναι συνηθως αποτελεσμα ανωμαλίας λειτουργιας των υπο-pixel αυτων.(συνηθως ενα εκ των τριων ειναι μονιμα σβηστο.)
Τα κολλημενα pixel δεν ειναι εγγυημενο οτι μπορουν να διορθωθουν,και ισως παραμεινουν στην οθόνη μόνιμα.Ανεπισημες πληροφοριες αναφέρουν οτι μερικές φορές,μπορει το προβλημα να διορθωθει με τεχνιτους τροπους.

2) Πιθανές αιτιες εμφάνισης Defective Pixel.

α) Μεγαλη πιθανοτητα και συχνοτητα παρουσιαζει το φαινομενο να προερχονται τα προβληματικα pixel κατ ευθειαν απ την προελευση παραγωγης τους(ειτε κατα την συναρμολόγηση στο τελικο σταδιο,ειτε κατα την μεταφορά τους στα σημεια πωλησης)
β) Πτωση της συσκευης.
γ)ΠΡΟΣΟΧΗ-SOS Μαγνητικα πεδια : Μην αφηνετε τη συσκευη κοντα σε μαγνητικα πεδια/μαγνητες. Σημείωση : Συχνα στις οθονες του Pc προκαλουνται φαινομενα καμμενων Pixel,γιατι η οθονη ειναι τοποθετημενη διπλα ακριβως στα ΗΧΕΙΑ(τα ηχεια ως γνωστον εχουν μαγνητες).Πολλοι αγνοουν αυτο το χαρακτηριστικο,και λογο ομορφιας και βολικοτητας,προσαρμοζουν τα ηχεια κολλητα στην οθονη (Υποσημείωση : Για το iPhone ειναι ακομα πιο επιρρεπες αυτο το φαινόμενο,καθως η ανόχη του στα μαγνητικα πεδια ειναι σαφως πιο ασθενης απ' τις οθονες PC.)
δ) Πτωσεις τασεως(κατα τη φορτιση π.χ.) Σπανια φαινομενα,σε περιοχες με προβληματικες παροχες τασεως.
ε) Υπερβολικη πίεση οθόνης.

3)Τρόποι επαναφοράς προβληματικών Pixel (οχι dead)

α) Χρηση Software: επαναφερει προβληματικα Pixel. Αυτο γινεται με τη μεθοδο του γρηγορου αναμματος-σβησιματος του Pixel.
β) Xρηση ΠΙΕΣΕΩΣ : Σβηστε τη συσκευη. Παρτε καποιο μυτερο αντικειμενο(κατσαβιδι,μολυβι κλπ) και τυλιξτε την μυτη του με ενα μαλακο πανι(συνηθως αυτο που καθαριζετε την οθονη σας).Προσαψτε πιεση στο σημειο του καμμενου Pixel.Κατα τη διαρκεια της πιεσης,αναψτε την συσκευη. Το καμμενο Pixel θα πρεπει να εχει επανελθει σε λειτουργια.
γ) Χρηση Χτυπηματος : Αναψτε την συσκευη.Θεστε την λειτουργια ετσι ωστε να εμφανιζει μαυρο φοντο σε ολη την επιφανεια.Παρτε ενα στυλο (οτι στυλο και αν ειναι,αρκει να εχει στρογγυλεμενο τελος.Βλεπε BIC.Ειναι οι καταλληλοτεροι.) Ξεκινηστε ελαφρυα για αρχη χτυπηματα πανω απ το προβληματικο Pixel.Αν δεν επανελθει ,συνεχιστε με ελαφρως πιο δυνατα χτυπηματακια. Οταν δειτε καποιο αποτελεσμα,γυριστε την οθονη σε καποιο ολολευκο φοντο,να δειτε οτι οντως το αποτελεσμα λειτουργησε και δεν κανατε χειροτερη ζημια.

Σημειωση: Τα βηματα θα πρεπει να γινουν με τη σειρα που αναφερονται παραπανω,και ο τροπος "γ" ειναι η αισχατη λυση,η οποια δε προτεινεται,αν δεν εισαστε απολυτα σιγουροι οτι μπορειτε να το κανετε.

Οι εταιριες συνηθως καλυπτουν αντικατασταση οθονων αν ξεπεραστει καποιοσ συγκεκριμενος αριθμος προβληματικων pixel. Για το iPhone απ' οσο γνωριζω,ειναι στα 3 Dead Pixel.

Eλπιζω να σας φανει χρησιμο!!!
Wink Wink Wink


#41   Kartisem

Kartisem

    iPH Addict

  • 678 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:Kartisem

Δημοσίευση 01/06/2009 - 11:27

το post-αρω και εδω....μηπως χρειαστει...

#42   gastonegr

gastonegr

    iPH Member

  • 228 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:Sbxgr

Δημοσίευση 05/06/2009 - 22:04

Καλησπερα παιδια ξανα εγω  . Λοιπον σημερα το παρελαβα απο τον γερμανο. Εστειλα την αδερφη μου να το παραλαβει.
και ετσι εγινε. Με ενημερωσανε οτι το τηλ εκανε αναβαθμιση και δεν εχει πια τα καμμενα pixel.
Απανταω. Μπα με μια αναβαθμιση? Αφου το τηλ ειχε τη τελευταια εκδοση 2.2.1.
Τεσπα ερχομαι σπιτι και μου το δινει η αδερφη μου. Για να δω λεω, και Τζα νατα τα pixel παλι.
Τι να κανω?

#43   ioanniskar

ioanniskar

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:ioanniskar

Δημοσίευση 06/06/2009 - 00:01

Quote

Καλησπερα παιδια ξανα εγω  . Λοιπον σημερα το παρελαβα απο τον γερμανο. Εστειλα την αδερφη μου να το παραλαβει.

και ετσι εγινε. Με ενημερωσανε οτι το τηλ εκανε αναβαθμιση και δεν εχει πια τα καμμενα pixel.

Απανταω. Μπα με μια αναβαθμιση? Αφου το τηλ ειχε τη τελευταια εκδοση 2.2.1.

Τεσπα ερχομαι σπιτι και μου το δινει η αδερφη μου. Για να δω λεω, και Τζα νατα τα pixel παλι.

Τι να κανω?


Ακριβώς τα ίδια αλλά με vodafone. Τι να κάνω; Έχω τσατιστεί πολύ με τη συμπεριφορά τους. Αν βρείτε κάποια λύση για να τους κάνουμε να μας δώσουν άλλη συσκευή πείτε μας για να ξέρουμε τι να κάνομε. (Δεν ζητάμε κάτι μη αποδεκτό-αυτό που δικαιούμαστε θέλουμε). Είναι μήπως λύση η καταγγελία; Εν τω μεταξύ έχω στείλει 6-7 φορές τα παράπονά μου από τη φόρμα επικοινωνίας στο vodafone.gr και δεν έχω πάρει καμία απάντηση.

#44   gastonegr

gastonegr

    iPH Member

  • 228 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:Sbxgr

Δημοσίευση 06/06/2009 - 02:00

Ενα εχω να πω , πριν το iphone ειχα ενα htc diamond στον χρονο πανω καηκανε 5 pixel και μου το αντικαταστησανε με καινουριο οχι την αλλη μερα αλλα την ιδια ωρα. Δεν με ρωτησανε το πως και το γιατι.
Η apple τι κανει μας κοροιδευει δηλαδη,,,.... Εχω πληρωσει για την συσκευη αυτη 500 ευρω δεν ειναι και λιγα...
Και στην τελικη γραψε μου στην εγγυηση οτι δεν σου δικαιολογω pixel  δεν το ενα δεν το αλλο δεν εκεινο και κτλ.
Δωσε μου ενα χαρτι που να λεει (μετα την απομακρυνση του ταμιου ουδεν λαθος αναγνωριζεται..)




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες