Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ολοι εμεις φταιμε για τις τιμες πωλησης μεταχειρισμενων.!


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
146 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#106   vampirios

vampirios

    iPH Member

  • PipPipPip
  • 307 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:vampirios

Δημοσίευση 16/01/2011 - 15:31

Εκατσα και διαβασα και τα 105 post και το συμπέρασμα μου...´Οποιοι θέλετε να πουλήσετε κάτι βάλτε το στη Χρυσή Ευκαιρία που εκει δε σχολιαζει κανένας ουτε την τιμη ουτε τίποτα... :P
Ειρήνη ημίν στο forum...

Τελευταία επεξεργασία από: vampirios, 16/01/2011 - 15:32


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#107   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 16/01/2011 - 15:32

Πλάκα μου κάνεις;;;;; Μου δίνουν 3gs 32αρι 400E που ήταν αγορασμένο από τις πρώτες ημέρες κυκλοφορίας του;;; Αν κάτσεις να σκεφτείς ότι σε 6 μήνες θα βγει το επόμενο iphone και ότι σιγά σιγά δεν θα υποστηρίζεται από τα iOs, μπορείς να καταλάβεις ότι δεν κοιτάω απόλυτα τους αριθμούς... Είναι η απλή λογική... το ότι το 8αρι πουλιέται τόσο δεν μου λέει απολύτως τίποτα γιατί κυκλοφόρησε μαζί με το 4αρι για να καλύψει το κενό στην αγορά για ένα μικρό iphone....

Το οτι ηταν αγορασμενο απο τις πρωτες μερες τι να λεει? οτι εχασε την αξια του σε σχεση με ενα που αγοραστηκε απο τα τελευταια, αν και τα δυο ειναι στην ιδια κατασταση; ο καθενας θελει κ ειναι απολυτα λογικο, να ελαχιστοποιει τη διαφορα μεταξυ αρχικου κεφαλαιου κ τιμης πωλησης. τωρα αν εσυ αγορασεις κατι ακριβα κ το πουλας σε πολυ χαμηλη τιμη, μαλλον να υποθεσω οτι εχεις λεφτα για πεταμα. κ οσο για το τι θα βγει σε 6 μηνες, αυτο ειναι ενα διλημμα που θα υπαρχει παντα, μιας κ υπαρχει τεχνολογικη προοδος. Παντα θα περιμενεις κατι καλυτερο απο αυτο που εχεις τωρα, αρα δε μου λεει κατι αυτο το επιχειρημα.

#108   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 16/01/2011 - 15:41

Παιδιά νομίζω οτι υπερβολική σημασία έχετε δώσει στο παρόν τοπικ..Είμαι κι εγω της άποψης οτι ο καθένας μπορεί να πουλάει κάτι που του ανήκει σε οποία τιμή θέλει εφόσον υπάρχει ζήτηση..Και αν το πάμε με νομούς αγοράς και τέτοια χωρίς να θέλω να βάλω φωτιές υπάρχει νόμος περί πώλησης διαφόρων αγαθών ο οποίος λέει οτι και ο ιδιώτης ακόμα οτι πουλήσει πρέπει να παρέχει στον αγοραστή 6μηνη εγγύηση...Για τους δυσπιστους ας το ψάξουν..
Once You Go Mac You Never Go Back

#109   Sakis

Sakis

    iPH User

  • 114 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/01/2011 - 15:48

@sales


Φίλε μου έχεις ανοίξει ένα θέμα για να μας πεις την άποψη μου (και την οποία ισχυρίζεσαι ότι υπερασπίζεσαι με σθένος...) αλλά δεν έχω δει ούτε ένα λογικό επιχείρημα υπεράσπισης και θεμελίωσης της άποψη σου. Γιατί λοιπόν η δική σου η άποψη να είναι και η σωστή ?

Αντιλαμβάνομαι επίσης την αδυναμία σου να κατανοήσεις στοιχειώδεις κανόνες της αγοράς , όπως π.χ. τον "νόμο" της προσφοράς και της ζήτησης, η ακόμα παραπέρα καταστάσεις equilibrium κτλπ...

Παρόλα αυτά συνεχίζεις να επιμένεις. Πραγματικά δεν αντιλαμβάνομαι το λόγο...

#110   Odd

Odd

    iPH newbie

  • 39 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/01/2011 - 15:58

να με συγχωρεσουν οι moderators αλλα με τετοιο υφακι ο χρηστης odd , τα θελει τα μπινελικακια του. :)

Αναγνωρίζω ότι πιθανόν το ύφος μου ήταν κάπως προκλητικό, αλλά δεν νομίζω ότι ήταν δυσανάλογη του ύφους του πρώτου πόστ.
Τέλος πάντων δεν ήθελα να κάνω το θέμα άνω κάτω, αλλά να πω τη γνώμη μου.
Πάντως η αλήθεια είναι ότι μου φάνηκε κάπως περίεργο που έκανες αυτο πόστ και αμέσως μετά βγηκες offline για να συνεχίσω την
Κουβέντα που είχα σε pm με τον sales. O οποίος και αυτός ήταν οffline την ώρα που έγινε το πόστ και αμέσως μετά μπήκε. Ίσως τώρα να λέω βλακείες βέβαια οπότε σου ζητώ συγγνώμη προκαταβολικά.

Α και το ύφος του δικού σου πόστ για τα μπινελικακια συμβαδίζει με αυτο του δικού μου. Έτσι δεν είναι.

#111   dusty

dusty

    iPH Enthousiast

  • 351 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:dusty

Δημοσίευση 16/01/2011 - 16:19

Παντως το 3GS κραταει τις τιμες του για 3 λογους:
1. καινουργιο εκανε περιπου 650 οποτε τα 300-350 ειναι απολυτως φυσιολογικα (αναφερομαι παντα σε αθικτη συσκευη και ΟΧΙ ταλαιπωρημενη)
2. ειναι αρκετα ανταγωνιστικο σε specs σε σχεση με τις υπολοιπες συσκευες της αγορας
3. ειναι Apple με ο,τι συνεπαγεται αυτο οπως ποιοτητα κατασκευης, ανανεωση μοντελων καθε ενα χρονο και οχι καθε 2 μηνες οπως προειπε ενα παλικαρι.

Πανω απο ολα ομως ΑΝ το 3GS δεν αξιζε τα 300-350 ευρω που πολειται μεταχειρο τοτε δε θα υπηρχε και η αναλογη ζητηση και θα επεφτε η τιμη του.

Αυτο που ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ειναι να πωλειται ακομα καινουργιο στα 550 περιπου ευρω σε καποια μαγαζια.

#112   sale

sale

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/01/2011 - 18:34

@sales


Φίλε μου έχεις ανοίξει ένα θέμα για να μας πεις την άποψη μου (και την οποία ισχυρίζεσαι ότι υπερασπίζεσαι με σθένος...) αλλά δεν έχω δει ούτε ένα λογικό επιχείρημα υπεράσπισης και θεμελίωσης της άποψη σου. Γιατί λοιπόν η δική σου η άποψη να είναι και η σωστή ?

Αντιλαμβάνομαι επίσης την αδυναμία σου να κατανοήσεις στοιχειώδεις κανόνες της αγοράς , όπως π.χ. τον "νόμο" της προσφοράς και της ζήτησης, η ακόμα παραπέρα καταστάσεις equilibrium κτλπ...

Παρόλα αυτά συνεχίζεις να επιμένεις. Πραγματικά δεν αντιλαμβάνομαι το λόγο...


τι ενοεις συνεχιζω να επιμενω? τι θα γινοταν δηλαδη απο εχθες μεχρι σημερα ωστε να αλλαξω γνωμη? :lol: :lol:
εγω ανοιξα ενα θεμα, οπως ολο το δικαιωμα εχω νομιζω οπως και εσυ, και απο εκει και περα ο καθενας σχολιαζει οτι νομιζει. οποτε εγω δεν αντιλαμβανομαι τον λογο που εκανες αυτο το σχολιο.
εαν δεν σου αρεσε, μπορουσες να αγνοησεις το θεμα, η αλλιως πες την αποψη σου απλα. και οχι να μου λες γιατι ανοιξα το θεμα. το ανοιξα γιατι ετσι μου αρεσε. σου κανει η απαντηση μου?

Τελευταία επεξεργασία από: sale, 16/01/2011 - 18:34


#113   sparky

sparky

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/01/2011 - 18:41

τι ενοεις συνεχιζω να επιμενω? τι θα γινοταν δηλαδη απο εχθες μεχρι σημερα ωστε να αλλαξω γνωμη? :lol: :lol:
εγω ανοιξα ενα θεμα, οπως ολο το δικαιωμα εχω νομιζω οπως και εσυ, και απο εκει και περα ο καθενας σχολιαζει οτι νομιζει. οποτε εγω δεν αντιλαμβανομαι τον λογο που εκανες αυτο το σχολιο.
εαν δεν σου αρεσε, μπορουσες να αγνοησεις το θεμα, η αλλιως πες την αποψη σου απλα. και οχι να μου λες γιατι ανοιξα το θεμα. το ανοιξα γιατι ετσι μου αρεσε. σου κανει η απαντηση μου?


Sale μας ζαλισες ρε φιλε...αν θες πουλα οσο θες και μην το παιζεις αστυνομος...ελεος πια...

#114   DooMDiveR

DooMDiveR

    iPH Elite Poster

  • 2.313 μηνύματα
  • Twitter:@Doomdiver
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:DooMDiveR

Δημοσίευση 16/01/2011 - 18:55

οτι κανει ο καθενας ειναι προβλημα του, κοψτε το power ranger υπερασπιστες των "αδυνατων" ελεος κομπλεξ που κουβαλαει ο κοσμακις...

#115   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1.753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 16/01/2011 - 19:00

Ρε Sale αγόρι μου , ή ό,τι είσαι , μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί κάνεις έτσι?
Σε έχω δει σε Α-Π-Ε-Ι-Ρ-Ε-Σ αγγελίες να κράζεις τον κόσμο επειδή ΤΟΛΜΑΕΙ και πουλάει 350 ευρώ ένα κινητό που το αγόρασε 650.
Όπως είπε και το παιδί πιο πάνω σταμάτα να το παίζεις ο σωτήρας του κόσμου.Δεν είσαι εσύ ο έξυπνος που θα αλλάξει τις τιμές μεταχειρισμένων τηλεφώνων.
Στο εξωτερικό τα πουλάνε τα ίδια λεφτά πάνω - κάτω με εμάς.Εσύ που είσαι λοιπόν ο ξύπνιος παράτα το iPhone και αγόρασε HTC.Και ξέρεις τι καλό έχει το HTC?Σε ένα χρόνο δεν θα πιάνει ούτε 100 ευρώ (από τα 600 που το αγόρασες).Ετσι δεν θα έχεις τύψεις για αυτόν που θα το αγοράσει.

Τελευταία επεξεργασία από: Telephoner, 16/01/2011 - 19:00


#116   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1.753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 16/01/2011 - 19:28

sparky αμα ερθω στο σπιτι σου θα σου αλλαξω τα φωτα.. :)

Ηλεκτρολόγος είσαι?Και τι το θες το iPhone?
Πάρε κανένα Samsung να μην σπάει και άσε το iPhone...

#117   MaRkUs_

MaRkUs_

    iPH newbie

  • 55 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/01/2011 - 19:41

δεν φταίει κανείς που πουλάει ακριβά....εγώ θεωρο ενα 3gs 16 gb ενός έτους στα 350 υπερβολικά ακριβώ ,το δικό μου το είχα πουλήση στα 390 με 9 μήνες εγκύηση καμιά 10 αρια προσοψεις μπλα μπλα τόσο όταν όλοι το έδιναα 450-490 με σκοπό να πάρω το 4.δεν το είχα δει καν....το είδα απογοητεύτηκα και πήρα ένα αντρόιντ.το θέμα είναι γιατί το αγοράζουμε όταν βάζουν τέτοια τιμή??ενοείται θα το δόσει κάποιος ακριβά κάτι που αγόρασε 600 ευρώ τουλάχιστον στα μισά μισό και ένα χρόνο μετά....και εφόσον υπάρχει η συσκευη για πώληση καινούριασ και δίνει μια βάση για την πώληση του...τότε ναι θα πάω με βαση την τιμή που έχει τώρα και θα πουλήσω...αν είχε το 8 αρι 400 καινούριο ...δεν νομίζω να το έδινε κανείς πανω απο 250 το 16...τέσπα καθένας πουλάει όσο γουστάρει....όποιος δεν βιάζεται να αγοράση περιμένει για καλύτερες τιμές...απλά τα πράγματα.

#118   sale

sale

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/01/2011 - 19:44

Sale μας ζαλισες ρε φιλε...αν θες πουλα οσο θες και μην το παιζεις αστυνομος...ελεος πια...


δεν θελω ρε να πουλησω. να αγοραζω φθηνα θελω...! (λαμπροπουλος κωστας--lol) :)

#119   sale

sale

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/01/2011 - 19:45

δεν φταίει κανείς που πουλάει ακριβά....εγώ θεωρο ενα 3gs 16 gb ενός έτους στα 350 υπερβολικά ακριβώ ,το δικό μου το είχα πουλήση στα 390 με 9 μήνες εγκύηση καμιά 10 αρια προσοψεις μπλα μπλα τόσο όταν όλοι το έδιναα 450-490 με σκοπό να πάρω το 4.δεν το είχα δει καν....το είδα απογοητεύτηκα και πήρα ένα αντρόιντ.το θέμα είναι γιατί το αγοράζουμε όταν βάζουν τέτοια τιμή??ενοείται θα το δόσει κάποιος ακριβά κάτι που αγόρασε 600 ευρώ τουλάχιστον στα μισά μισό και ένα χρόνο μετά....και εφόσον υπάρχει η συσκευη για πώληση καινούριασ και δίνει μια βάση για την πώληση του...τότε ναι θα πάω με βαση την τιμή που έχει τώρα και θα πουλήσω...αν είχε το 8 αρι 400 καινούριο ...δεν νομίζω να το έδινε κανείς πανω απο 250 το 16...τέσπα καθένας πουλάει όσο γουστάρει....όποιος δεν βιάζεται να αγοράση περιμένει για καλύτερες τιμές...απλά τα πράγματα.



+10000000000000000 το δικο μου 3gs 16 του κουτιου, το εδωσα πριν βγει το τεσσερα, 270 ευρω.

Τελευταία επεξεργασία από: sale, 16/01/2011 - 19:47


#120   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 16/01/2011 - 19:52

δεν φταίει κανείς που πουλάει ακριβά....εγώ θεωρο ενα 3gs 16 gb ενός έτους στα 350 υπερβολικά ακριβώ ,το δικό μου το είχα πουλήση στα 390 με 9 μήνες εγκύηση καμιά 10 αρια προσοψεις μπλα μπλα τόσο όταν όλοι το έδιναα 450-490 με σκοπό να πάρω το 4.δεν το είχα δει καν....το είδα απογοητεύτηκα και πήρα ένα αντρόιντ.το θέμα είναι γιατί το αγοράζουμε όταν βάζουν τέτοια τιμή??ενοείται θα το δόσει κάποιος ακριβά κάτι που αγόρασε 600 ευρώ τουλάχιστον στα μισά μισό και ένα χρόνο μετά....και εφόσον υπάρχει η συσκευη για πώληση καινούριασ και δίνει μια βάση για την πώληση του...τότε ναι θα πάω με βαση την τιμή που έχει τώρα και θα πουλήσω...αν είχε το 8 αρι 400 καινούριο ...δεν νομίζω να το έδινε κανείς πανω απο 250 το 16...τέσπα καθένας πουλάει όσο γουστάρει....όποιος δεν βιάζεται να αγοράση περιμένει για καλύτερες τιμές...απλά τα πράγματα.

Kαι επειδη εσυ φιλε μου το εδωσες σε τετοια χαμηλη για εμενα τιμη ολα τα αλλα ειναι ακριβα?

Αυτο το σκεπτικο σας δεν το καταλαβαινω.

Δηλαδη για να αγορασεις εσυ και ο καθενας κατι θα πρεπει να το βρειτε στην τιμη που θελετε εσεις η στην κανονικη του τιμη?

Ελεος πια...

Ειτε το θελουν καποιοι ειτε οχι τα iPhone εχουν καποια στανταρ τιμη μετα απο καποιο καιρο.

Εαν δεν σας αρεσει απλα προσπεραστε τες και ψαξτε μεχρι να βρειτε αυτη την τιμη που σας καλυπτει και μην λετε οτι πουλανε οι αλλοι πανακριβα.

Εκτος καποιων περιπτωσεων κατ'εμε οι τιμες που παιζουν αυτη την εποχη και γενικα ειναι παρα πολυ καλες σε σχεση με την ζητηση-προσφορα που υπαρχει.

Υ.Γ. Το post μου δεν ειναι προσωπικο προς εσενα απλα πηρα το εναυσμα για να απαντησω.

@sale:Χωρις καμια παρεξηγηση καθοτι δεν σε γνωριζω προσωπικα ξερεις πως θα σε λεει αυτος που στο αγορασε?Με κεφαλαια γραμματα...

Τελευταία επεξεργασία από: Paris1986, 16/01/2011 - 19:54


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες