Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Pc or Mac


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
126 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   livistros

livistros

    iPH Contributor

  • 1.024 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 30/01/2011 - 03:42

Σωστή τοποθέτηση για το vmware,
αλήθεια πρέπει να φοράς ι3 κ πάνω επεξεργαστη στο Mac για να τρέχει επίσης καλα και τα win7 πχ (λόγο απαιτήσεων λογισμικού win)?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/01/2011 - 03:43

Σωστή τοποθέτηση για το vmware,
αλήθεια πρέπει να φοράς ι3 κ πάνω επεξεργαστη στο Mac για να τρέχει επίσης καλα και τα win7 πχ (λόγο απαιτήσεων λογισμικού win)?

οχι δεν εχεις θεμα μην φοβασαι

#18   ksome

ksome

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/01/2011 - 03:48

ακριβως εγω σε πρωτη φαση δοκιμασα σε acer καηκε ο σκληρος και μετα η μητρικη πηρα μακ και ησυχασα(βεβαια το boot camp δεν το χρησιμοποιησα για windows αλλα anyway)


Η Apple έπρεπε να έχει ενα λαπτοπ αξιοπρεπέστατο γύρω στο 800-1000.Να μπορεί να πάρει καινούριο μηχάνημα ο καθένας που θα ήθελε ένα Mac.

#19   livistros

livistros

    iPH Contributor

  • 1.024 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 30/01/2011 - 03:48

Ευχαριστω,είχε περάσει απο τη σκέψη μου ότι θα πρέπει να έχεις εξίσου δυνατό επεξεργαστη στο Mac για να σου τρέχει κ τα win γρήγορα χωρίς κολληματα. αλλα τώρα με αυτο που λες με καθησυχαζεις

#20   zlas

zlas

    iPH User

  • 104 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:zlas

Δημοσίευση 30/01/2011 - 04:50

Όσων αφορά το iPhone, που ήταν η αρχική σου ερώτηση, είναι προφανές ότι η Apple προμοτάρει με τον ένα ή με τον άλλο τρόμο τα Macintosh. Κάτι τέτοιο βέβαια δεν είναι ιδιαίτερα εμφανές. Το μόνο παραπάνω, απ' όσο ξέρω, που σου προσφέρει ένα Mac, όσων αφορά το iPhone, είναι ότι στο iOS4 μπορείς να συγχρονίσεις τα Albums του iPhotos με το Photos του iPhone. Τίποτα άλλο δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου και ποτέ δεν είχα ή έχω ακούσει πρόβλημα συμβατότητας με Windows.

Τώρα όσον αφορά το λειτουργικό, αυτό είναι μια άλλη ιστορία. Σε κομμάτια hardware, ειδικά μετά το γύρισμα της Apple στην Intel, είναι ακριβώς τα ίδια. Αν κοιτάξεις τα specs ενός Mac θα δεις τι επεξεργαστές, τι κάρτες γραφικών κλπ φοράνε. Οι διαφορές είναι στα κουτιά και στις οθόνες, που είναι κορυφαίες. Το λειτουργικό από την άλλη είναι θέμα χρήστη. Τα Mac έχουν το προτέρημα ότι είναι πολύ απλά στην χρήση και έτσι είναι πολύ καλά για τον νέο χρήστη που θέλει εύκολα να κάνει την δουλειά του. Είναι όμως και πολύ κλειστό λειτουργικό και άρα για κάποιον που ασχολείται πολύ με υπολογιστές δεν κάνουν. Επίσης όλα τα προγράμματα θα τα βρεις για Windows. Και όταν λέω όλα δεν εννοώ το Office και το Autocad που είναι τεράστια πακέτα που υπάρχουν παντού. Εννοώ πολλά πακέτα που βγαίνουν από μικρότερες εταιρίες και δεν γίνονται ποτέ ported σε Macintosh. Η λύση του να τρέξεις αυτά τα προγράμματα σε Virtual Machine (γιατί αυτό είναι το boot camp) είναι γελοία γιατί έτσι χρησιμοποιείς ένα ελάχιστο ποσοστό την ισχύος του υπολογιστή. Επιλέγει λοιπόν ο καθένας. Αν θες να κάνεις σχετικά απλά πράγματα (πράγματα που χρειάζονται οι περισσότεροι χρήστες) και σου αρέσει το design των Mac μπορείς να περάσεις σε αυτά. Αν τώρα σε ενδιαφέρει η μέγιστη λειτουργικότητα η λύση είναι αναγκαστικά τα Windows. Όσων αφορά την σταθερότητα, τα Windows 7 είναι ένα πραγματικά σταθερό λειτουργικό που δεν θα απογοητεύεσει κανέναν. Μην ξεχνάς επίσης ότι τα περισσότερα προβλήματα σταθερότητας των Windows ανά τα χρόνια προέρχονταν από κακούς drivers και προγράμματα και όχι από αυτό καθεαυτό το λειτουργικό. Η Apple που έχει την λογική ένα λειτουργικό ένα μηχάνημα, γράφει τους drivers μόνη της και ησυχάζει.

Αυτά όσων αφορά την γνωστή κόντρα. Κανένας δεν είναι καλύτερος ή χειρότερος, o καθένας έχει τον τομέα του.

#21   Myselff

Myselff

    iPH User

  • 176 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Myselff

Δημοσίευση 30/01/2011 - 07:50

Έκανες συγκεκριμένη ερώτηση .. Αν το πας Pc η Mac η απάντηση είναι άλλη είναι σαν να συγκρινεις Ungry birds με Resintent evil 5 ακριβώς.

Η καλλυτερη απαντηση που εχω ακουσει,
Πως μπορει καποιος να συγκρινει ανομοια πραγματα?
Καλα τα MAC καλα και τα PC. Αμα θελει παιχνιδια μεταξυ των αλλων και δεν εχει
λεφτα να δωσει (ποιος εχει τετοιους καιρους) τοτε παει σε πισι

αν θελει stability, design και ΙΣΩΣ στο (κοντινο) μελλον παιχνιδια και εχει τα φραγκα
να σπρωξει παει σε μηλοειδη μηχανηματα.

#22   Myselff

Myselff

    iPH User

  • 176 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Myselff

Δημοσίευση 30/01/2011 - 07:54

Η Apple έπρεπε να έχει ενα λαπτοπ αξιοπρεπέστατο γύρω στο 800-1000.Να μπορεί να πάρει καινούριο μηχάνημα ο καθένας που θα ήθελε ένα Mac.

Η apple ποτε δεν εκανε εκτωσεις, μεχρι τωρα ελεγε οτι εγω ως apple θα φτιαχνω ακριβα και ποιοτικα μηχανηματα
και οποιος θελει και μπορει αγοραζει, και ας αγοραζουν μονο οι κολλητοι του αφεντικου.

Ε αυτη η πλημμύρα απο τα μπαχαλο πισι που μας εχει κατακλυσει δουλεψε υπερ της Apple με αποτελεσμα να
ανεβαινει καλπαζοντας.

Τελευταία επεξεργασία από: Myselff, 30/01/2011 - 07:55


#23   nikolask16

nikolask16

    iPH Contributor

  • 998 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 30/01/2011 - 09:24

Εγω δεν χρησιμοποιήσα ποτέ μακ. Πάντα pc. Έχον καμιά διαφορά στο χειρισμό? απλά πράγματα θέλω να μου πείτε όχι να ανοίξουμε ιστορίες.. πχ Για να αλλάξω το εικονίδιο ενός φακέλου στο πσ πάω δεξικλικ ιδιότητες και ξέρω γω. Στο μακ είναι διαφορετικά αυτά η έχουν πολλά κοινά μεταξύ τους? τι είναι αυτό που τα αλλάζει δλδ

#24   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/01/2011 - 10:37

Μια δοκιμή σε κάποιο store θα σε πείσει ..

Με μια πρόταση μπορείς να κανείς ό,τι και με pc .. Πολυ πιο απλά πολυ πιο γρήγορα με μεγαλύτερη ασφάλεια .. Και σε ποιοτικοτερο μηχάνημα

Τελευταία επεξεργασία από: DINFUN, 30/01/2011 - 10:38


#25   giannis1010

giannis1010

    iPH User

  • 149 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/01/2011 - 10:49

Η λύση του να τρέξεις αυτά τα προγράμματα σε Virtual Machine (γιατί αυτό είναι το boot camp)

Μια διόρθωση μόνο. Το να περάσεις win με το boot camp δεν είναι Virtual Machine…είναι καθαρή εγκατάσταση win σε partition του σκληρού σου, και το σύστημα στην εκκίνηση σου δίνει επιλογή boot, δηλ macintosh ή windows!

#26   maxuris

maxuris

    iPH newbie

  • 34 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/01/2011 - 11:09

Αν και δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε mac , το iPod και γενικα ολο το concept της apple μου φαινεται Mindblowing ...

Αλλα και παλι δεν θα επαιρνα mac οταν παρω νεο pc για δυο λογους . Πρωτον η τιμη που ειναι τεραστια και δευτερον το οτι στο pc μου θελω να κανω κουμαντο εγω και με το mac οπως εχω καταλαβει και απο το iPod κομματακι δυσκολο . Ασε που οπως ειπαν και αλλοι απο πανω καλα τα mac αλλα ειναι Angry Birds vs Resident Evil 5 . Ε εγω θα διαλεγα resident evil 5 ;-P

#27   livistros

livistros

    iPH Contributor

  • 1.024 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 30/01/2011 - 11:54

Μια διόρθωση μόνο. Το να περάσεις win με το boot camp δεν είναι Virtual Machine…είναι καθαρή εγκατάσταση win σε partition του σκληρού σου, και το σύστημα στην εκκίνηση σου δίνει επιλογή boot, δηλ macintosh ή windows!


Σίγουρα έτσι,το θέμα όμως είναι πως άλλο να έχεις win σε i5,1giga κάρτα γραφικών, κ 4 giga μνήμη, απ´ ότι σε ένα μηχάνημα Mac με i3 το πολυ 256 Κάρτα γραφ.κλπ προδιαγραφές ώστε το Mac να πηγαίνει γρήγορα αλλα το partition win να ψιλοσερνεται

#28   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/01/2011 - 12:12

εγω παλι μετα απο καιρο χρησης mbp τα μονα cudos που δινω ειναι η ποιοτητα κατασκευης
το λειτουργικο σε συγκριση με τα win 7 (για εναν home user παντα) ειναι ισαξια ισως και καλυτερα απο τα win
και αυτο λογο πολυετης χρησης εχουν γινει τροπος ζωης
και τα μακ δεν ειναι τελεια εχουν και αυτα τα bugs τους οπως και τα win τοσα χρονια

Τελευταία επεξεργασία από: komos, 30/01/2011 - 12:21


#29   vaggelis13

vaggelis13

    iPH newbie

  • 54 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/01/2011 - 12:59

την ιδια ακριβως απορια ειχα και εγω πριν 4 μηνες, τοσα χρονια δουλευα σε windows και μου φαινοταν πολυ να παρω mac, αλλα τελικα ειπα να το ρισκαρο και να ανεβω επιπεδο, φιλε μου παρε mac με κλειστα ματια μονο και μονο που δε χρειαζεται να κανεις sσυνεχεια format γιατι τα windows αποφασισαν να αναβθιζονται καθε 2 χρονια (απλα κανεις ενα update) δε κολαει ιους και ο υπολογιστης οσα προγαματα και να τρεχεισ ειναι το ιδιο γρηγορος ( χωρισ να βλεπεις την ενοχλητικη κλεψυδρα καθε τρεις και λιγο) αξιζει η αγορα ενος mac. Οσο για τα παιχνιδια σχεδον ολα πλεον υπαρχουν και για mac (και σπαμενα υπαρχουν σε διαφορα site). εγω παντος σου προτεινο mac χωρις δευτερη σκεψη η επιλογη ειναι δικη σου

#30   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/01/2011 - 13:07

και στα win αν τα αγοραζεις αυθεντικα με ενα update γινονται ολα
δεν θελουν καθε τρεις και λιγο φορματ (πλεον)
κλεψυδρα δεν εχει και την πολυχρωμη μπιλια
για τα παιχνιδια πιστευω οτι τα win εχουν σαφως μεγαλυτερη ποικιλια αλλα αυτο το βλεπω να αλλαζει με το apple store
γενικα ειναι ο καθενας τι χρηση χρειαζεται,αν θελει ενα μηχανημα που απλα παιζει χωρις να θελει το κατσαβιδι του καθε μηνα
το μακ ειναι μονοδρομος,αν παλι εχεις το μικροβιο της αναβαθμισης και του benchmarkink το pc ειναι η μονη επιλογη
επισης αν εισαι hardcore gamer και θες τα παιχνιδια σου σε μεγαλες αναλυσεις και full γραφικα παλι το pc ειναι μονοδρομος
οχι γιατι δεν μπορει να το κανει και η apple απλα το target group της δεν ειναι αυτο

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες