Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Pc or Mac


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
126 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   matzos

matzos

    iPH Member

  • 344 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 30/01/2011 - 13:21

Lenovo N100 με 2GB RAM
Dual boot σε Mac (Hackintosh 10.5.8-δεν λειτουργει μονο το wifi) + Win 7
Στα win με 3 παραθυρα Mozzila, 3 PDF, 2ppt, 3 doc, αρχιζει και κολλαει στην εναλλαγη παραθυρων. αν εχω και το itunes ανοιχτο, βραστα χαραλαμπε!!!! περιττο να πω για κλεψυδρες κυκλακια φορτωματος κλπ. τρομερη καταναλωση μνημης απο τα windows 7 μολις εκκινηθουν
Σε περιβαλλον Mac: 3 mozilla, 3 safari, 5 pdf, 5 doc, 4ppt, 2 ταινιες ανοιχτες, itunes και το expose δουλευει τελεια,. εναλλαγη παραθυρων σε λιγοτερο απο ενα sec
Τι να συγκρινουμε δηλαδη. απο μονο του το γεγονος οτι σε ιδια specs τρεχει καλυτερα ενα λειτουργικο απο το αλλο τα λεει ολα, χωρις να αναφερω τα προαναφερθεντα περι φορματ, ιων κτλπ
Τα παιχνιδια ειναι οντως ενα θεμα αλλα ειμαι της αποψης πως γιαυτο υπαρχουν οι κονσολες και οχι οι υπολογιστες

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   matzos

matzos

    iPH Member

  • 344 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 30/01/2011 - 13:27

επισης αν εισαι hardcore gamer και θες τα παιχνιδια σου σε μεγαλες αναλυσεις και full γραφικα παλι το pc ειναι μονοδρομος
οχι γιατι δεν μπορει να το κανει και η apple απλα το target group της δεν ειναι αυτο

Αν εισαι gamer δεν παιρνεις pc με 1200 euro η λαπτοπ με 1400 για να εχεις full graphics (που σε 6 μηνες θα ειναι ξεπερασμενα), μιας και η κονσολα σου δινει το ιδιο η και καλυτερο αποτελεσμα με 250 euros και δεν χρειαζεσαι καθε λιγο και λιγακι αναβαθμιση

#33   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/01/2011 - 13:45

εγω παντως οι περισσοτεροι σοβαροι gamers που ξερω εχουν pc
καλη και η κονσολα αλλα ακριβα παιχνιδια (αφου στο pc τα κατεβαζουνε τσαμπε)

#34   maxuris

maxuris

    iPH newbie

  • 34 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/01/2011 - 13:53

Αν εισαι gamer δεν παιρνεις pc με 1200 euro η λαπτοπ με 1400 για να εχεις full graphics (που σε 6 μηνες θα ειναι ξεπερασμενα), μιας και η κονσολα σου δινει το ιδιο η και καλυτερο αποτελεσμα με 250 euros και δεν χρειαζεσαι καθε λιγο και λιγακι αναβαθμιση


Αν εισαι gamer παιρνεις pc καλο οχι λαπτοπ , και σου κραταει για 2 χρονια στο νερο ... Pc gaming >>> Console gaming

#35   matzos

matzos

    iPH Member

  • 344 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 30/01/2011 - 14:19

εγω παντως οι περισσοτεροι σοβαροι gamers που ξερω εχουν pc
καλη και η κονσολα αλλα ακριβα παιχνιδια (αφου στο pc τα κατεβαζουνε τσαμπε)

Ναι ενω στη κονσολα δεν τα βρισκεις τζαμπα. Ολα σπασανε πλεον φιλε μου !!!!
οσο για το θεμα pc gaming >>> console gaming βγαινουμε off-topic. ο καθενας εχει την αποψη του

#36   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 30/01/2011 - 17:24

εγω παντως οι περισσοτεροι σοβαροι gamers που ξερω εχουν pc
καλη και η κονσολα αλλα ακριβα παιχνιδια (αφου στο pc τα κατεβαζουνε τσαμπε)

Φίλε komo για να καταλάβω οι δικοί σου γνωστοί σοβαροί super hardcore gamers λογικά κάθε 6 μήνες η λίγο παραπάνω κάνουν μεγάλες αναβαθμίσεις η ενδεχομένως κάθε ένα - ενάμιση χρόνο δίνουν και 1200 - 1500 ευρό για καινούριο pc για να έχουν και τα full graphics που αναφέρεις παραπάνω...ώστε να θεωρούνται " σοβαροί " gamers !! Και όλα αυτά για να έχεις ενα PC δηλαδή ένα ανώνυμο κονσερβοκούτι - κινεζια με τα windows επάνω και με ότι συνεπάγεται από αυτό ( χιλιάδες ιοί , συνεχόμενα φορματ , τρελά κολλήματα - αστάθεια , το κλασικό not responding , κακοί drivers , registry , bios κτλ κτλ ). Θεωρείς λοιπόν , ότι είναι καλλίτερο από μια κονσόλα που σου προσφέρει την ίδια εμπειρία και ανώτερη στο θέμα gaming...όταν μια κονσόλα στοιχίζει 350 ευρό και δεν βγαίνει και off σε 6 μηνες !! Σκέψου απλά ένα PS3 με HDMI σε FULL HD LED 40'' εκεί να δεις super graphics στην μισή τιμή φίλε !! Και όλα αυτά ότι δηλαδή τα PC είναι καλύτερα..επειδή..κατεβάζεις τα games ΤΣΑΜΠΕ !!! Δηλαδή το resume της υπόθεσης είναι ότι τα PC είναι καλύτερο παρολες τις αναβαθμίσεις που χρειάζονται κάθε λίγο και λιγάκι για να θεωρείτε ο κάτοχος τους - gamer σοβαρός , επίσης παρόλα τα αρνητικά που έχουν ως windows κονσερβοκούτι...παρόλα αυτά όμως το γεγονός ότι βρίσκεις ΤΣΑΜΠΕ τα games είναι ότι το καλύτερο και κάνει την διαφορά και ξεχνάμε όλα τα άλλα !! Αν είσαι gamer θα πάρεις μια κονσόλα θα την βάλεις σε μια μεγάλη full HD LED και θα λιώσεις για τα επόμενα 3..4 χρόνια στο ίδιο hardware απολαμβάνοντας full graphics !! Για υπολογιστή θα πάρεις ένα MAC αν θέλεις να έχεις ένα σταθερό και σοβαρό υπολογιστή...απλά πράματα !!

#37   nikolask16

nikolask16

    iPH Contributor

  • 998 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 30/01/2011 - 17:36

Εγω θα προτιμούσα ένα mac. Υπάρχει desktop στα μακ επειδή βλέπω μια γραμμη οριζόντια στο κάτω μέρος. Αυτό είναι το desktop του?

#38   Myselff

Myselff

    iPH User

  • 176 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Myselff

Δημοσίευση 30/01/2011 - 17:40

Εγω θα προτιμούσα ένα mac. Υπάρχει desktop στα μακ επειδή βλέπω μια γραμμη οριζόντια στο κάτω μέρος. Αυτό είναι το desktop του?

Ε???

#39   nikolask16

nikolask16

    iPH Contributor

  • 998 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 30/01/2011 - 17:44

Ε???

Λέω το desktop του μακ είναι μια οριζόντια γραμμη στο κάτω μέρος της αρχικής οθόνης η υπάρχει desktop σαν το pc?

#40   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/01/2011 - 17:47

Λέω το desktop του μακ είναι μια οριζόντια γραμμη στο κάτω μέρος της αρχικής οθόνης η υπάρχει desktop σαν το pc?

υπαρχει βρε φιλε μου...λες να ειναι μια σκετη οριζοντια γραμμη?

#41   alessio021

alessio021

    iPH newbie

  • 86 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/01/2011 - 17:58

φιλε εχω μακ προ πολλα λεφτα για το το τιποτα μονο γραφικα φρου-φρου και αρωματα

#42   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/01/2011 - 18:03

φιλε εχω μακ προ πολλα λεφτα για το το τιποτα μονο γραφικα φρου-φρου και αρωματα

δηλαδη στον ηχο δεν βλεπεις διαφορα?ποια προγραμματα τρεχεις για να σου πω αν ειναι φρου φρου και αρωματα...αν τρεχεις μονο τον safari ναι ειναι φρου φρου και αρωματα και τζαμπα εδωσες τοσα λεφτα, αν τρεχεις το aperture δεν νομιζω να εχεις δικαιο εμενα το σηκωνε ανετοτατα εν συγκριση με εναν nexoc core2duo με το αντιστοιχο photoshop

Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 30/01/2011 - 18:04


#43   giannism1

giannism1

    iPH Member

  • 237 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 30/01/2011 - 18:03

επειδη κ εγω εδω κ λιγο καιρο ψηνομαι για mac στο laptop μου πειτε μου πως θα δω αν ειναι συμβατο το λαπτοπ μου?θελω να το περασω ωσ δευτερο λειτουργικο σε περιπτωση που δεν μου αρεσει να το βγαλω

#44   Myselff

Myselff

    iPH User

  • 176 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Myselff

Δημοσίευση 30/01/2011 - 21:43

Λέω το desktop του μακ είναι μια οριζόντια γραμμη στο κάτω μέρος της αρχικής οθόνης η υπάρχει desktop σαν το pc?

ΑΥΤΟ που λες δεν ειναι το desktop αυτο απλα ειναι ενα μενου bar ολο το υπολοιπο ΕΙΝΑΙ desktop.
Αλλα δεν εχει μονο ενα, εχει 4 ισως και παραπανω δεν ειμαι σιγουρος, γενικα windows ειναι και αυτα
οπως στο πισι απλα βασιζονται σε αλλη φιλοσοφια που φερνει ποιο κοντα στο linux κτλπ.

Μην ξεχνας, τα windows τα apple αντεγραψαν και οχι το αναποδο, τα apple προυπηρχαν και το πρωτο
λειτουργικο που τα αντεγραψε ηταν η Amiga (αθανατη!)

#45   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 30/01/2011 - 21:58

ΑΥΤΟ που λες δεν ειναι το desktop αυτο απλα ειναι ενα μενου bar ολο το υπολοιπο ΕΙΝΑΙ desktop.
Αλλα δεν εχει μονο ενα, εχει 4 ισως και παραπανω δεν ειμαι σιγουρος, γενικα windows ειναι και αυτα
οπως στο πισι απλα βασιζονται σε αλλη φιλοσοφια που φερνει ποιο κοντα στο linux κτλπ.

Μην ξεχνας, τα windows τα apple αντεγραψαν και οχι το αναποδο, τα apple προυπηρχαν και το πρωτο
λειτουργικο που τα αντεγραψε ηταν η Amiga (αθανατη!)

Το Mac OS X είναι UNIX όπως και το Linux είναι και αυτό Unix-οειδες λειτουργικό...γιαυτό είναι σταθερά και έρχονται ποιο κοντά...σε αντίθεση με τα windows !!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες