Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Γιατί η Apple δεν "ξεκλειδώνει" το Bluetooth


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
52 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   Andreas_ku990

Andreas_ku990

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/07/2009 - 19:35

Σιγά μην το κάψεις εσύ! :lol: :P :P Οκ παιδιά ίσως να το κάνει για λόγους ασφάλειας, το ίδιο και εσείς δηλαδή. Αν το πάρουμε έτσι όμως τότε γιατί κάνετε Jailbreak ? Είναι 100% ασφαλές? Όχι βέβαια, άρα?? Επιπλέον όταν βγήκε η εφαρμογή iBluetooth όλοι τρέξατε να την κατεβάσετε. Τι? Δεν το κάνατε? Εγώ όσους ξέρω το έκαναν και καλά έκαναν. Ακόμα πως να πάρεις ιο? Το λειτουργικό Mac OS απ΄ όσο ξέρω δεν παίρνει. Έχω ένα Ν82 και έχω στείλει και λάβει χιλιάδες αρχεία από το bluetooth και δεν έχει πάθει τίποτα. Δεν θα με πείραζε να μην έχει Bluetooth, αλλά γιατί όχι? Είναι σημαντικό μειονέκτημα αυτό όσο και αν το κάνετε πως δεν είναι. Η Apple θέλει απλά να έχει το μονοπώλιο και να παίρνει τα φράγκα. Η αιτία ήταν άλλη και η αφορμή άλλη (Αιτία: Για να αγοράζουμε από το iTunes και να παίρνει τα λεφτά, Αφορμή: Η ασφάλεια του κινητού). Ανάλογα με το συμφέρον της πράττει όπως κάνει και η κάθε εταιρία.
Διαφωνείτε κάπου?

Τελευταία επεξεργασία από: Andreas_ku990, 04/07/2009 - 19:36


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/07/2009 - 21:04

(Αιτία: Για να αγοράζουμε από το iTunes και να παίρνει τα λεφτά)

σε αυτό διαφωνό,γιατί?πολυ απλά,συνδέο το κινητό στο pc και του περνάω οτι τραγούδια θέλω χωρίς να τα αγοράσω...

Τελευταία επεξεργασία από: poluxgreece, 04/07/2009 - 21:04


#18   aC3

aC3

    iPH Contributor

  • 1.199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:_aC3_

Δημοσίευση 04/07/2009 - 21:16

polux, διαφωνω σε αυτο... Ξερω ατομα, μεγαλυτερης ηλικιας που δεν ξερουν τον χρηστο τους και τα παιρνουν απο iTunes ή αν τους τα στελνε κανας φιλος τους. Και δεν ειναι ενας :)
Προσωπικα εβαλα το bluetooth για photo, ειδα οτι ηταν η μεγαλυτερη μλκια του κοσμου και το βγαλα. 10 φορες πηγα να το χρησιμοποιησω, σε διαφορετικες περιπτωσεις, και ποτε δεν εστειλα κανονικα ενα αρχειο...
Πιστευω οτι και οι 2 ειναι λογοι :/

#19   Andreas_ku990

Andreas_ku990

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/07/2009 - 21:30

σε αυτό διαφωνό,γιατί?πολυ απλά,συνδέο το κινητό στο pc και του περνάω οτι τραγούδια θέλω χωρίς να τα αγοράσω...


Δεν είναι όλοι που βάζουν τα τραγούδια από τον υπολογιστή. Είναι πολλά άτομα που το κατεβάζουν.

Προσωπικα εβαλα το bluetooth για photo, ειδα οτι ηταν η μεγαλυτερη μλκια του κοσμου και το βγαλα. 10 φορες πηγα να το χρησιμοποιησω, σε διαφορετικες περιπτωσεις, και ποτε δεν εστειλα κανονικα ενα αρχειο...
Πιστευω οτι και οι 2 ειναι λογοι :/

Εμένα μου έστειλαν αρχεία χωρίς πρόβλημα από iPhone

#20   aC3

aC3

    iPH Contributor

  • 1.199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:_aC3_

Δημοσίευση 04/07/2009 - 21:34

Τι να σου πω, τη μια κολαγε στα 2562 kb ακριβως, την αλλη το εστελνε και στον αλλον δεν εγραφε τιποτα και μετα μ εγραφε failed και αλλα ωραια.

#21   Andreas_ku990

Andreas_ku990

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/07/2009 - 23:43

Τέσπα το θέμα μας δεν είναι αυτό, το θέμα μας είναι γιατί δεν προσφέρει transfering files το iPhone μέσω του Bluetooth, κατί που σε άλλα κινητά των 100- ευρώ γίνεται εδώ και χρόνια

#22   demollyon

demollyon

    iPH User

  • 128 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/07/2009 - 05:00

δεν σας υποχρέωσε κανένας να πάρετε iphone...απο τη στιγμή που το ξέρατε οτι είναι κλειδωμένα τι το αγοράσατε?

οσο για τις άλλες εταιρίες που τα εχόυν ξεκλείδωτα δεν εχουν app store ουτε music store...

για να είναι κλειδωμένα θα έχουν τον λόγο τους...οπότε τι ψάχνουμε να βρούμε?

η μήπως θα την πείσουμε να τα ξεκλειδώσει?

όσο για τα θέματα ασφαλείας δεν θα άφεινε ποτε μια τέτοια εταιρία να περνάνε κακόβουλα λογισμικά στο λειτουργικό της!!!


Κάτσε ρε φίλος, αυτό που λες είναι -με το συμπάθειο- μια βλακεία και μισή. Δηλάδη επειδή αγοράσαμε κάτι σημαίνει ότι δεν θα παραπονιόμαστε. ΟΚ, και το 90% που είναι στο forum, αν και μισούν την Microsoft έχουν τα Windows. Δήλαδη θα πρέπει να προσκυνάμε την κάθε εταιρεία. Είναι άκυρο το κλείδωμα του bluetooth και το ξέρεις.

Τώρα γιατί το κάνουν? Γιατί είναι η ηλίθια αμερικάνικη ιδεολογία copy protection. Kαι έτσι αναγκάζουν τους άλλους να κάνουν JB. Και μιας το κάνει ο άλλος το JB, και αφού είναι τσαντισμένος με την Apple, σου λέει σιγά να μην αγοράζω από το App store, θα τα κατεβάζω "τσαμπέ". Άρα πάλι χάνουν.

Ξεροκέφαλοι είναι απλά.

#23   BHacker

BHacker

    iPH Enthousiast

  • 580 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/07/2009 - 14:06

Συμφωνώ με τον φίλο μου τον Andreas_ku990 σε όλα όσα έχει πει αλλά να μην 3εχνάμε κάτι μπορεί κινητά που στοιχίζουν 50 ευρώ να έχουν την δυνατότητα μεταφοράς αρχείων μέσω bluetooth αλλά καμιά από αυτές τις εταιρείες δεν έχει φτιά3ει music store(iTunes) και AppStore.Πιστεύω πως αυτός είναι ο κύριος λόγος που δεν "3εκλειδώνει" η Apple το bluetooth!

ΥΓ
Andreas_ku990 τελικά 8α πιάσεις το iPod Touch;

#24   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 05/07/2009 - 19:19

Τώρα γιατί το κάνουν? Γιατί είναι η ηλίθια αμερικάνικη ιδεολογία copy protection. Kαι έτσι αναγκάζουν τους άλλους να κάνουν JB. Και μιας το κάνει ο άλλος το JB, και αφού είναι τσαντισμένος με την Apple, σου λέει σιγά να μην αγοράζω από το App store, θα τα κατεβάζω "τσαμπέ". Άρα πάλι χάνουν.


Δεν είναι πολύ ακριβές αυτό γιατί σύμφωνα με επίσημη έρευνα στην Αμερική το ποσοστό που κάνει jailbreak είναι κάτω του 10%, άρα δεν χάνουν και τίποτα. H Αpple επίσης δεν επωφελείται από το jailbreak και αυτό αποδεικνύεται από το γεγονός της προσπάθειάς της για καταστήσει το jailbreak παράνομο

Follow me on twitter


#25   demollyon

demollyon

    iPH User

  • 128 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/07/2009 - 22:22

Mα εγώ δεν είπα ότι η Apple θέλει το JB; Όσο για το 10% που λες, οk αυτό είναι στις ΗΠΑ. Αλλού όμως?

#26   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 06/07/2009 - 02:33

δεν υπάρχει αλλού :P Το αγοραστικό κοινό ''αλλού'' είναι και πάλι σχετικά μικρό με την αγορά της Αμερικής

Follow me on twitter


#27   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/07/2009 - 08:46

η apple θεωρεί παράνομο ότι περνάει στο κινητό της χωρίς να ειναι αγορασμένο...ή ελεγχόμενο απο την ίδια την apple...

για αυτό μην περιμένετε ΠΟΤΕ να ξεκλειδωθούν τα bluetooth..

όσο για της αλλες εταιρίες που τα έχουυν ξεκλείδωτα,απλά δεν εχόυν apps store,ούτε Music store.

για αυτό και την apple δεν την ενδιαφέρει αν τα ξεκλειδώσει η οχι..

ενώ στης άλλες εταιρίες υπάρχει ανταγωνισμός

#28   epaminos

epaminos

    iPH Contributor

  • 1.546 μηνύματα
  • Twitter:@epaminos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:epaminos

Δημοσίευση 06/07/2009 - 09:16

Συγνώμη ρε παιδιά, αλλά και οι υπολογιστές της Apple δεν έχουν και iTunes και Bluetooth;

Αν ισχύει αυτό που λέτε, τότε γιατί εκεί το άφησε ξεκλείδωτο;

Γνώμη μου είναι πως θα το δούμε σύντομα, απλά πρέπει πρώτα να γίνει η δομή των φακέλων κι επίσης το disk mode κι έπειτα να ξεκλειδώσουν την ανταλλαγή αρχείων!

#29   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/07/2009 - 09:23

λές σε κανένα update του 3 ??? μπόρει να το δούμε σε κανένα 3.2

ναι το άφεισε ξεκλείδωτο γιατι εκεί ο χρήστης αν ειταν κλειδωμένο τι θα σύνδεε πανω?τα ακουστικά του?

εκει αναγκάστηκε να το ανοίξει...

Τελευταία επεξεργασία από: poluxgreece, 06/07/2009 - 09:25


#30   BHacker

BHacker

    iPH Enthousiast

  • 580 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/07/2009 - 09:25

epaminos μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες και να δούμε σύντομα σε κάποιο μελλοντικό uptade της Apple "ανοιχτά" τα bluetooth,αλλά 8α πρέπει να σου πω δεν είναι το ίδιο να έχεις τον iMac στο δωμάτιο, που είναι αδύνατο να τον μετακινήσεις, και το iPhone στην τζέπη!Ακόμα και το macbook να έχεις δεν είναι εύκολο να το έχεις πάντα μαζί σου όπως το iPhone!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες