Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Γιατί η Apple δεν "ξεκλειδώνει" το Bluetooth


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
52 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   epaminos

epaminos

    iPH Contributor

  • 1.546 μηνύματα
  • Twitter:@epaminos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:epaminos

Δημοσίευση 07/07/2009 - 11:27

Ρε παιδιά ξεκολλείστε! Αυτό που όλοι λέτε είναι η προστασία DRM (Digital Rights Management) όπου δεν μπορούσες να αντιγράψεις, να στείλεις, γενικά να κάνεις τίποτα!!!

Το περιεχόμενο έπαιζε μόνο σε ένα μηχάνημα!

Απλά επειδή το συγκεκριμένο μέτρο δεν προχωρούσε, η Apple πλέον αφαίρεσε την προστασία από όλα της τα αρχεία!!! Η ελευθερία σε όλο της το μεγαλείο!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   hostolis

hostolis

    iPH Enthousiast

  • 428 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/07/2009 - 12:21

Ακριβώς ότι λέει ο epaminos.
Δυστυχώς για εμάς, η Apple θα αργήσει να ξεκλειδώσει το bluetooth.
Ευτυχώς όμως που υπάρχουν και hackers που το σπάνε.

#48   iPodTouchPro

iPodTouchPro

    iPH Elite Poster

  • 3.187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/07/2009 - 12:24

Δυστυχώς για εμάς, η Apple θα αργήσει να ξεκλειδώσει το bluetooth.

Μη σου πώ τελικά ότι δεν θα το ενεργοποιήσει ποτέ!!Ετσι όπως πάμε...

#49   Poseidonas

Poseidonas

    iPH Member

  • 310 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:gvasiliades

Δημοσίευση 07/07/2009 - 12:25

Είναι λίγο περίεργο όλο αυτό. Δεν θέλω να μεταδώσω στην κοινότητα μια αλτρουιστική άποψη αλλά απολαμβάνουμε όλοι μας τα αγαθά της Apple. Πιστεύω όμως πως είναι κακή η στάση της να απαγορεύει αμφίδρομες λήψεις με το μπλε δόντι.

Τελευταία επεξεργασία από: Poseidonas, 07/07/2009 - 12:25


#50   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/07/2009 - 17:24

Φιλε epaminos ποια απολυτη ελευθερια; Αν ειμασταν ελευθεροι δεν θα χρειαζοταν το jailbreak... Ελατε τωρα ρε παιδια ας μην κριβομαστε πισω απο τα δαχτυλα μας... Δεν λεω φοβερο το iphone αλλα πολυ λιγες δυνατοτητες αν ειναι εργοστασιακο... Αν ειμασταν ελευθεροι δεν θα κατεβαζαμε εφαρμογες οπως cycorder, mxtube, ibluetooth κ.α! Μεχρι να κανω jailbreak ντρεπομουν να πω πως το αγορασα 580€ και δεν γραφει βιντεο, δεν στελνει mms, δεν δουλευει το bluetooth, δεν, δεν, δεν.......... Τοτε γιατι κανατε ολοι jailbreak; Γιατι τοσες συζητησεις για το ποτε θα βγει το redsnow; Γιατι ολοι μας ειπαμε τα προβληματα μας μετα το jailbreak, γιατι ξενυχτησαμε προσπαθοντας να λυσουμε τα προβληματα αυτα; Σιγουρα οχι γιατι ειμαστε ελευθεροι...

#51   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 07/07/2009 - 17:42

Με ένα email όμως....


Δύσκολο πολύ, γιατί το iPhone έχει εγκατεστημένους περιορισμούς που κάνουν το hacking πολύ δύσκολο.

Εκτός βέβαια κι αν είναι jailbroken, εκεί μάλλον είναι παιδική χαρά.

Φιλε epaminos ποια απολυτη ελευθερια; Αν ειμασταν ελευθεροι δεν θα χρειαζοταν το jailbreak... Ελατε τωρα ρε παιδια ας μην κριβομαστε πισω απο τα δαχτυλα μας... Δεν λεω φοβερο το iphone αλλα πολυ λιγες δυνατοτητες αν ειναι εργοστασιακο... Αν ειμασταν ελευθεροι δεν θα κατεβαζαμε εφαρμογες οπως cycorder, mxtube, ibluetooth κ.α! Μεχρι να κανω jailbreak ντρεπομουν να πω πως το αγορασα 580€ και δεν γραφει βιντεο, δεν στελνει mms, δεν δουλευει το bluetooth, δεν, δεν, δεν.......... Τοτε γιατι κανατε ολοι jailbreak; Γιατι τοσες συζητησεις για το ποτε θα βγει το redsnow; Γιατι ολοι μας ειπαμε τα προβληματα μας μετα το jailbreak, γιατι ξενυχτησαμε προσπαθοντας να λυσουμε τα προβληματα αυτα; Σιγουρα οχι γιατι ειμαστε ελευθεροι...



Πριν την 3.0: Έκανες jailbreak για να έχεις πρόσβαση σε θεμελιώδεις λειτουργίες (βλ. Ελληνικά, MMS).
Μετά την 3.0: Κάνεις jailbreak απλά γιατί γουστάρεις, γιατί μέσω του jailbreak αποκτάς root access σε ένα πανίσχυρο υπολογιστή τσέπης και δεν υπάρχει κανένας περιορισμός στις δυνατότητές σου.

Εν ολίγοις, κάνεις jailbreak πλέον όχι γιατί πρέπει, αλλά για τις δυνατότητες που αποκτάς. Πιο σημαντικό, κάνεις η δυνατότητα αυτή σου προσφέρεται μόνο στο iPhone γιατί μόνο αυτό είναι αυτό που είναι. Μπορεί ένα Sony Ericsson να έχει αποστολή αρχείων με bluetooth αλλά συγκρινόμενο με το iPhone να είναι πρωτόγονο.

Συμπερασματικά. Δεν έδωσες τσάμπα αυτά τα λευτά, και απόδειξη είναι το ότι έχεις ένα πανίσχυρο κινητό, στο οποίο μπορείς να κάνεις jailbreak και ό,τι άλλο θες.


Τέλος: Στην απόφαση στο αν θα κάνεις jailbreak ή όχι πρέπει να αναλογιστείς τι θες πιο πολύ:
1) Να διατηρήσεις το πανίσχυρο κινητό σου άτρωτο σε όρους ασφάλειας ή
2) Να βουτήξεις το δάχτυλο σου στην καρδάρα με την μαρμελάδα και να γευτείς όλα αυτά που το iPhone μπορεί να σου δώσει.

Και τα δύο είναι αδύνατο να τα έχεις.

#52   epaminos

epaminos

    iPH Contributor

  • 1.546 μηνύματα
  • Twitter:@epaminos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:epaminos

Δημοσίευση 07/07/2009 - 18:07

Η συζήτηση ξέφυγε! Εγώ για ελευθερία του iTunes Store αναφερόμουν!

Αν κάποιος κατεβάσει κάποιο media από το store του κινητού του, το μεταφέρει στον η/υ του και σε όποιον άλλον η/υ θέλει και θα παίζει μιά χαρά χωρίς περιορισμούς!

Και επαναλαμβάνω, για να έρθει το επίσημο ξεκλείδωμα του bluetooth απαιτούνται πρώτα άλλα πράγματα!

Δημιουργία φακέλων, υποστήριξη disk mode, finder κλπ.

#53   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/07/2009 - 23:52

Φιλε tsopanos εχεις δικιο... Αλλα κοιταξε ποσο υποστιριζεις μια εταιρια που μεχρι τις 17/6/2009 μας εγραφε ολους κανονικα... Που ηταν τα Ελληνικα πριν απο τοτε; Το ξερεις οτι οσοι ζηλεψαν το κινιτο μου οταν το ειδαν, το πηραν στα χερια τους κ με ρωτησαν «Ελληνικα δεν εχει;» κ οταν τους απαντησα μου ειπαν «ωραιο αλλα τι να το κανω;» Θα σου πω λοιπον το εξεις... Το ζητημα δεν ειναι η πολιτικη της apple αλλα το τι θεωρει σημαντικο ο καθενας μας... Παραδειγμα εγω δεν στελνω mms, εστειλα μια φορα οταν πρωτοβγηκαν κ μετα ειδα πως ειναι απλα μοδα... Ομως το bluetooth το θελω κ το θεωρω σημαντικο εργαλειο!!! Γιατι η καθε apple να μου το κλειδωνει... Με την πολιτικη τις για τα Ελληνικα εχασε χιλλιαδες χρηστες... Οταν ειχα παει να το αγορασω μου ειπε ο αντιπροσωπος της εταιριας που εχω... « κοστιζει 580€ αν θελεις Ελληνικο μενου κ μηνυματα προσθεσε αλλα 50€» καποιοι λοιπον πατανε στις ελειψεις της apple για κερδοσκοπικους σκοπους... Κ σε ρωταω το αλλο... Ποσα free m4a to mp3 converters κυκλοφορουν στο internet; Γιατι η apple αφου ειναι τοσο πανισχυρη δεν κανει κατι; Κ εγω εχω κ μια αλλη απορια ασχετα με το bluetooth αλλα απαντηστε μου σας παρακαλω... Γιατι αν κανεις update στην 3.0 δεν σε αφηνει να κανεις downgrade; Σε λιγο καιρο ο επεξεργαστης του 3g δεν θα σηκωνει τα νεα firmware αλλα το itunes θα στα παρεχει... Εγω ας πουμε δεν θελω την 3.0 στο κινητο μου γιατι να μην μπορω να περασω παλι την 2.2.1; Δεν το πληρωσα; Γιατι οι χρηστες του 3gs να εχουν βιντεο κ εμεις οχι; Δεν πληρωσαμε εμεις; Γενικα πιστευω πως κανει πολλα λαθη παιδια... Ναι ειναι πανισχυρος υπολογιστης αλλα πολυ κλειδωμενος... Σαν εχεις ενα μοτερ 240 αλογα με κοφτες που τελικα σου αποδειδει μονο τα 100... Αυτα ειχα να πω συγνωμη για το offtopic αλλα οι χρηστες τον mac παθιαζεστε πολυ με την apple... Ολοι ομως ψαχνετε σπασμενα προγραμματα στο internet!!!




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες