Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πρόβλημα με 4.2.1 και battery usage


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
161 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   ifrit

ifrit

    iPH Contributor

  • 1.238 μηνύματα
  • Twitter:@ifritakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ifrit

Δημοσίευση 09/02/2011 - 16:30

Καλησπερα σε ολους. Λοιπον στις 4 τα ξημερωμτα ειχα μπαταρια 38 % και στη 1 σημερα το μεσημερι ειχα 15% και δεν εχω πολλα πραγματα εγκατεστημενα και τιποτα ανοιχτο (wi-fi, 3g, push κτλ) μονο τα data.
Σιγουρα κατι παιζει, δεν μπορει σε κατασταση αναμονης 9 ωρων να επεσε η μπαταρια 23%.
Το μονο που εχω ειναι iphonedelivery και 5-dock icons. λετε να επηρρεαζεται απο αυτα τα δύο;
Μου προτείνεται greenpoison rc5 b4;
Και το ειχα κανει και set up as new.


Μετά δεν επανέφερες τίποτα απ' τα backup έτσι;

Εγώ τώρα επανέλαβα τη διαδικασία, με b4. Κάνω μια πλήρη φόρτιση αυτή τη στιγμή και θα πω αποτελέσματα σε λίγες ώρες.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 09/02/2011 - 16:30

Εγώ που το έκανα με RC5 b4 δεν είδα αλλαγή στην μπαταρία, ίσως και να'ναι λίγο καλύτερα από πριν με iOS4.0.1. jailbreakme. Προφανώς γιατί ακόμα δεν το φόρτωσα με Cydia apps

#33   Semelos

Semelos

    iPH Enthousiast

  • 539 μηνύματα
  • Twitter:@Semelos_T_
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 09/02/2011 - 16:33

Μετά δεν επανέφερες τίποτα απ' τα backup έτσι;

Εγώ τώρα επανέλαβα τη διαδικασία, με b4. Κάνω μια πλήρη φόρτιση αυτή τη στιγμή και θα πω αποτελέσματα σε λίγες ώρες.


Επανεφερα μονο 5-6 εφαρμογες που ειχα απο καθαρη συσκευη και τις επαφες. Ηταν η πρωτη φορα που εκανα jailbreak σε αυτη την συσκευη. Οκ θα περιμενουμε.

#34   nikos20047

nikos20047

    iPH Member

  • 247 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 09/02/2011 - 16:40

Έβαλα το iphonedelivery 0.3.8.8 την καινούργια έκδοση και παρατήρησα πτώση μπαταρίας και οι χαρακτήρες στα sms Απο 160 που είχα πήγαν πάλι 70 (έχω το grlogos) πριν βάλω το delivery δεν είχα προβλημα

Τελευταία επεξεργασία από: nikos20047, 09/02/2011 - 16:42


#35   Semelos

Semelos

    iPH Enthousiast

  • 539 μηνύματα
  • Twitter:@Semelos_T_
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 09/02/2011 - 16:45

Ενταξει. Και γω την καινουρια εκδοση εχω. Θα βγαλω το iphone delivery και θα τσεκαρω.

#36   ifrit

ifrit

    iPH Contributor

  • 1.238 μηνύματα
  • Twitter:@ifritakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ifrit

Δημοσίευση 09/02/2011 - 18:45

So far so good με RC5 b4!
Μένει το τεστάρισμα σε πραγματικές συνθήκες όμως (καθημερινότητα). Οι ενδείξεις είναι πως λειτουργεί νορμάλ (λαμβάνοντας υπ' όψην τους μετρητές). Θα επανέλθω για λεπτομέρεις σε 1-2 μέρες.

#37   redcom7

redcom7

    iPH Enthousiast

  • 552 μηνύματα
  • Twitter:@redcom7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/02/2011 - 08:09

μετα απο clean restore και set up as new ... JB με greenpoisonn σε mac και η μπαταρια φαινεται να ειναι καλυτερη .. να δω σημερα με κανονικη χρηση πως θα ειναι μεχρι το βραδυ και τα λεμε παλι ..

#38   ifrit

ifrit

    iPH Contributor

  • 1.238 μηνύματα
  • Twitter:@ifritakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ifrit

Δημοσίευση 10/02/2011 - 14:46

Το βγαλά κατά τις 8 το βράδυ χθες, έκανα κάτι εγκαταστάσεις στο cydia, μετά μουσική, wifi κοιμήθηκα και σήμερα απ' το πρωί τα ίδια. Και είμαι 56%. Νομίζω όπως πρέπει να είναι.

#39   Gianniskaz

Gianniskaz

    iPH Enthousiast

  • 575 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Gianniskaz

Δημοσίευση 10/02/2011 - 14:55

Παντως και εγω δεν παρατηρω την ιδια αποδοση μπαταριας με 4.2.1 clean με 4.2.1 jb gp!
Επισης κατι που κανει καμια φορα ειναι εκει που μου δειχνει κανονικα χρηση και ωρα αναμονης την επομενη το πρωι μου λεει 'Οι χρονοι αναμονης θα εμφανιστουν αφου φορτιστει πληρως το iphone' και ενω το μεταξυ δεν το εχω συνδεσει με το ρευμα! :blink: :blink: :blink:

#40   livistros

livistros

    iPH Contributor

  • 1.024 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 10/02/2011 - 15:23

Ίσως φταίει κάποιο tweak που έχουμε εγκαταστήσει και τρέχει σε παράλληλο περιβάλλον με αποτέλεσμα να καταναλωνει μπαταρία.πάντως απο προσωπική εμπειρία jb με gp rc5,πάνω απο redsnow και η μπαταρία διαρκεί άνετα 48 ώρες χωρίς να κλείσει το κινητο,με λογική χρήση,ομιλία 1,5 ώρας την ημέρα,wifi serf,SMS delivery lock info,κ 2 ακόμα tweaks..Εμπιπτω στα φυσιολογικά πλαίσια κατανάλωσης;;;

#41   ifrit

ifrit

    iPH Contributor

  • 1.238 μηνύματα
  • Twitter:@ifritakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ifrit

Δημοσίευση 10/02/2011 - 15:28

Παντως και εγω δεν παρατηρω την ιδια αποδοση μπαταριας με 4.2.1 clean με 4.2.1 jb gp!
Επισης κατι που κανει καμια φορα ειναι εκει που μου δειχνει κανονικα χρηση και ωρα αναμονης την επομενη το πρωι μου λεει 'Οι χρονοι αναμονης θα εμφανιστουν αφου φορτιστει πληρως το iphone' και ενω το μεταξυ δεν το εχω συνδεσει με το ρευμα! :blink: :blink: :blink:

Οι μετρητές μηδενίζονται με reboot ή respring.


Ίσως φταίει κάποιο tweak που έχουμε εγκαταστήσει και τρέχει σε παράλληλο περιβάλλον με αποτέλεσμα να καταναλωνει μπαταρία.πάντως απο προσωπική εμπειρία jb με gp rc5,πάνω απο redsnow και η μπαταρία διαρκεί άνετα 48 ώρες χωρίς να κλείσει το κινητο,με λογική χρήση,ομιλία 1,5 ώρας την ημέρα,wifi serf,SMS delivery lock info,κ 2 ακόμα tweaks..Εμπιπτω στα φυσιολογικά πλαίσια κατανάλωσης;;;

Εννοείται.

#42   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1.137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/02/2011 - 15:36

Αν έχεις redsnow untethered συμφέρει σε κάτι να κάνεις το GP?

#43   Arxiereas

Arxiereas

    iPH newbie

  • 38 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/02/2011 - 15:48

Με κάθε επιφύλλαξη (γιατί μπορεί να είμαι παράφρων και να μην το ξέρω/παραδέχομαι), με το tethered redsnow είχα πολύ καλύτερη αυτονομία.
Σε standby έχει normal πτώση αλλά πριν είχα κατά μέσο όρο πτώση 8-10% ανα 1 ώρα χρήσης και τώρα είναι 10-14%.
Η χρήση που κάνω είναι ίδια με πριν, wifi surfing, mail, κλήσεις και τέτοια. Το gp jb το εφάρμοσα κατόπιν restore as new.
Όσο για το batterydetective, πολύ αμφιβάλλω αν μας τα λέει καλά. Από πλήρη φόρτιση σε πλήρη φόρτιση είχε απόκλιση 50-60mAh (δηλαδή σε κανα μήνα δεν θα είχα καθόλου μπαταρία) οπότε το σούταρα να μη με αγχώνει τζάμπα.

Τελευταία επεξεργασία από: Arxiereas, 10/02/2011 - 15:51


#44   stark

stark

    iPH Contributor

  • 1.055 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 10/02/2011 - 16:13

3Gs με clean J/B + set as new (χωρίς κανένα backup)

και η μπαταρία κρατάει σαφώς λιγότερο - σε σχέση με την 4.0.1 στην περίπτωσή μου..

#45   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 10/02/2011 - 16:44

παιδια φταιει η 4.2 οχι το Jb. μην τα ξαναλεμε. αν οι χρονοι αναμονης κ χρησης ειναι ιδιοι για αυτο αδειαζει η μπαταρια σας. μπορει βεβαια να φταιει κ καποιο tweak, δεν το αποκλειω αλλα ειναι κυριως προβλημα της 4.2. αν βαλετε το τηλεφωνο σε flight mode θα δειτε οτι οι χρονοι διαφοροποιουνται. επισης αν πατε στο sbsettings > processes θα δειτε οτι η λειτουργια τηλεφωνου ειναι παντα εκει, ανοιχτη ακομα κ αν την κλεισετε. αυτο δημιουργει το προβλημα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες