Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

Τελικά τι είναι αυτό το Jailbreak;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
109 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#91   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 03/07/2011 - 02:15

ναι οκ ακουγεται χαζο πραγματι ,αλλα απο αρχαριο νομιζω εχουμε ακουσει και χειροτερα , απλα μπορω να τον δικαιολογησω .

εγω παλι ηρακλη δε μπορω. για μενα η λογικη σειρα των πραγματων ειναι:
αγορα συσκευης, ενεργοποιηση μεσω υπολογιστη, δημιουργια apple id, εκμαθηση συσκευης, jailbreak.
οχι αγορα συσκευης > jailbreak > δε ξερω τι μου γινεται...
δε ξερω αν το σκεφτομαι εγω λαθος... :huh: ???

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#92   hercules

hercules

    iPH Master

  • 6.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 03/07/2011 - 02:18

για αυτο, οπως ειπε και καποιος,, καλο θα ειναι να μαθαινουμε πρωτα τις συσκευες μας , και μετα να προχωραμε πιο περα.!

ακριβως ,το οποιο το λεω και εγω σε παιδια στο φορουμ που μολις πηρανε iphone στα xερια τους χωρις να ξερουν απολυτως τιποτα ,ζητανε απεγνωσμενα j/b και ο λογος : δυστυχως crack εφαρμογες

Βεβαια οπως προανεφερα το μεγαλυτερο ποσοστο εαν οχι ολο μετα απο καιρο μαθαινει τι σημαινει j/b

Τελευταία επεξεργασία από: hercules, 03/07/2011 - 02:22


#93   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 03/07/2011 - 02:19

εγω παλι ηρακλη δε μπορω. για μενα η λογικη σειρα των πραγματων ειναι:
αγορα συσκευης, ενεργοποιηση μεσω υπολογιστη, δημιουργια apple id, εκμαθηση συσκευης, jailbreak.
οχι αγορα συσκευης > jailbreak > δε ξερω τι μου γινεται...
δε ξερω αν το σκεφτομαι εγω λαθος... :huh: ???


Μια χαρά το σκέφτεσαι. Να πω κάτι..

Η ιστορία με τα Cracked και το Ιnstallous, τωρα τελευταία έχει αυξηθεί τόσο πολύ.

Θυμάμαι όταν είχα πάρει το 3GS στη 3.1.2 ήταν, με blackra1n και δεν το ήξρα κάν. Σοβαρα μιλάω.

Και γενικότερα τότε τα Cracked δεν ήταν όπως τώρα.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#94   hercules

hercules

    iPH Master

  • 6.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 03/07/2011 - 02:27

εγω παλι ηρακλη δε μπορω. για μενα η λογικη σειρα των πραγματων ειναι:
αγορα συσκευης, ενεργοποιηση μεσω υπολογιστη, δημιουργια apple id, εκμαθηση συσκευης, jailbreak.
οχι αγορα συσκευης > jailbreak > δε ξερω τι μου γινεται...
δε ξερω αν το σκεφτομαι εγω λαθος... :huh: ???

μητσο συμφωνω αυτη ειναι η σειρα ,αλλα δυστυχως καποιοι ξεκινουν αναποδα πρωτα για να μαθουνε τελικο πιο ειναι το σωστο

Σς καληνυχτω παιδια :)

#95   angelo-ifone

angelo-ifone

    iPH Contributor

  • 1.836 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/07/2011 - 02:43

jailbreak σημαινει η επικυρωση αγορας του iphone και το τελος του δανεισμου του ως συσκευη απο την apple.
ελπιζω να καταλαβατε

#96   nmout

nmout

    Advanced Member

  • 1.205 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/08/2011 - 23:09

ξερει κανεις αν το rooting στο android ειναι το ιδιο με το jailbrake?

#97   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 24/08/2011 - 23:12

My link Δες το link.;-)

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#98   neoaggelos

neoaggelos

    iPH Addict

  • 831 μηνύματα
  • Twitter:@neoaggelos
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:neoaggelos2

Δημοσίευση 14/01/2012 - 09:33

Εγώ ξέρω πως η Apple αφήνει να γίνεται το JB για να πουλάει και επίσης αφήνει τους τύπους να "σπάνε" εφαρμογές! Συμφέροντα είναι αυτά απο όλες τις μεριές!
Αν δεν ήθελε θα κλείδωνε το λογισμικό και δε θα επέτρεπε τα hack. Δε νομίζω πως δεν έχει τη δυνατότητα αυτή!


ακριβως ετσι ειναι κατα τη γνωμη μου...
η apple ποτε δεν θα κλειδωσει το λειτουργικο της...
δε μιλαω για τα cracked apps... αυτο ειναι αλλη ιστορια
αναφερομαι στη βελτιωση...
ισως η αξια της βασιζεται στο jb, ενσωματωνοντας τα πιο δημοφιλη hacks στις αναβαθμισεις του ios...
δεν ειναι καθολου τυχαια η υπαρξη του notification center μετα την προσληψη του δημιουργου του mobile notifier απο cydia
η ολη φαση την ωφελει απο καθε αποψη...
επιπλεον, αν χανοταν το jb ποσοι απο εμας δεν θα παρατουσαν στο συρταρι και τα ραφια τα μηλοφωνα μας για κανα android...
το jb δεν θα σταματησει ποτε

#99   dmilonas

dmilonas

    iPH newbie

  • 14 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/01/2012 - 10:58

Ταπεινή μου άποψη είναι ότι το jailbrake είναι λαθος.
Μπορεί να ξεκλειδώνει ωραία πραγματα απο την συσκευή και να την κάνει καλύτερη αλλά δεν πάυει να κλέβει εφαρμογές απο ανθρώπους που δούλεψαν για να τις φτιάξουν. Γιατί να τους τις κλέβουμε;

Επίσεις κάπου διάβασα εδω μέσα ότι κακώς η apple τα κλειδώνει όλα. Δεν θα πω αν είναι κακώς η καλώς παρα μόνο πως ότι και να κάνει η apple καλά κάνει. Μπορεί να κατασκευάζει ότι θέλει όπως το θελει και απο εκεί και περα αν δεν αρέσει αυτό σε κάποιον ας μην το αγοράσει απλά. Μπορεί να απευθηνθεί αλλού για ανοιχτά λογισμικά.

Τέλος θέλω απλά να πω το εξής. ( αν και η κουβέντα αυτή είναι τεράστια αρκούμε σε λίγα).
Προσωπικά δεν κάνω jailbrake το κινητό μου γιατί έχω σημαντικά αρχεία και κωδικους μέσα. Και εξηγούμε, η apple προσφέρει την μεγαλύτερη ασφάλεια απο όλες τις άλλες εταιρίες και είναι ευρέως γνωστό. Κάνοντας λοιπόν την συσκευή μου jailbrake χαλάω όλη την ασφάλειά της. Ένας απλός λόγος; Ας πούμε ότι γράφω εγώ λογισμικό μπορώ να ενσωματώσω κώδικα και να 'τραβάω' δεδομένα απο τα κινητά και να τα στέλνω με μαιλ πίσω σε μένα. Οπότε κωδικοι και πολλά αλλα πάνε περίπατο. Αν δεν είναι jailbrake στέλνοντας την εφαρμογή μαζί με τον κώδικα στην apple θα ελεχθεί για κακόβουλο λογισμικό πριν ανέβει στο itunes.

Πάντα φιλικά.

#100   panosfx

panosfx

    iPH User

  • 196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/01/2012 - 11:03

Ταπεινή μου άποψη είναι ότι το jailbrake είναι λαθος.
Μπορεί να ξεκλειδώνει ωραία πραγματα απο την συσκευή και να την κάνει καλύτερη αλλά δεν πάυει να κλέβει εφαρμογές απο ανθρώπους που δούλεψαν για να τις φτιάξουν. Γιατί να τους τις κλέβουμε;


Το jb δεν ειναι μονο τσαμπα εφαρμογες.
Εγω πιο πολυ το κανω για το υπερπολυτιμο για μενα Sbsettings και για την βλακια της Apple να μην βαζει αναφορες παραδοσης στα μηνυματα.Παλιοτερα σε ενα 3G που ειχα το εκανα για το bluetooth.
Κλεβεις εφαρμογες μονο αν το θες να κλεψεις εφαρμογες.
Επισης γνωριζω αρκετους που κατεβαζουν μια εφαρμογη δωρεαν για να την δοκιμασουν.Κι αν τους αρεσει την πληρωνουν μετα.Κυκλοφορει πολυ σκουπιδι στο Appstore και πολλες φορες πληρωνεις για κατι που πραγματικα δεν αξιζει ουτε τσαμπα.

#101   dmilonas

dmilonas

    iPH newbie

  • 14 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/01/2012 - 12:03

Συμφωνώ απολύτως ότι δεν είναι μόνο το τσάμπα.
Αλλα το κυριότερο είναι το θέμα ασφάλειας.

#102   baudII

baudII

    iPH Addict

  • 654 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 25/06/2012 - 16:32

Με τα λεγομενα δεν υπαρχει κανενας φοβος μετα το jail για ζημια στο κινητο...

#103   billisDpatra1991

billisDpatra1991

    iPH Member

  • 215 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 05/11/2012 - 19:22

...

#104   JoSePhInE

JoSePhInE

    iPH newbie

  • 24 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 11/11/2012 - 00:50

καλησπερα και σας ευχαριστω για το ποστ ... και για τις γνωσεις που μας δινετε ... ο λογος που θα ηθελα να το σπασω ειναι κυριως για περισσοτερη εσωτερικη ομορφια του λειτουργικου ... και να πω και κατι αλλο ... πχ εγω δεν εχω πιστωτικη καρτα εχω paypal ... θελω εδω και καιρο ενα προγραμμα και δεν ξερω πως να το αποκτησω και εντελως τυχαια που ρωτησα τωρα μου ειπαν μπορω να το εχω ... φυσικα και χαρικα απο την στιγμη που η apple θελει μονο πιστωτικη και δεν δεχεται την paypal 'h paysafe .... :((((

#105   boxer

boxer

    iPH Contributor

  • 928 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 11/11/2012 - 01:06

Εγώ iPhone χωρίς jb δεν υπάρχει περίπτωση να αγοράσω... Ένας βασικός λόγος ο οποίος δεν θα αγοράσω ακόμα το 5αρι... Τώρα για εμένα είναι ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ κάνω ότι θέλω ΕΓΩ, χωρίς ηλίθιους περιορισμούς και όχι απαραίτητα για τις crack εφαρμογές. Όποιες θεωρώ και είναι καλές τις αγοράζω. Έχουν γίνει πολλές και ομηρικές συζητήσεις για το θέμα αυτό αλλά κατ´ εμέ όταν σταματήσει το jb, θα σταματήσω να ασχολούμαι με το iPhone. Εκτός και αποφασίσει η μηλιά να μας παρέχει customization στην ΣΥΣΚΕΥΗ ΜΑΣ...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες