Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Firefox vs Safari


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
53 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   GodfatherGR

GodfatherGR

    iPH Addict

  • 844 μηνύματα
  • Twitter:@Godfather_gr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:gcop33

Δημοσίευση 12/02/2011 - 19:00

εγώ μόλις άνοιξα την πρώτη φορά στην ζωή μου τον κατάπτυστο explorer τρελάθηκα... μόλις είδα μετα το θρυλικό Netscape Navigator έπαθα πλάκα τρελή... μετά είδα όμως ότι στον explorer έκανα πολλά πράγματα και είχε πολύ καλύτερα γραφικά! μετά έσκασε μύτη το firefox και δεν του έδινα σημασία για χρόνια μόλις το δούλεψα όμως είδα. α. είναι εύχρηστο, μπορώ να βάλω μεταφραστή Ιαπωνικών (μαθαίνω και μου χρειάζεται) και με ένα απλό πέρασμα πάνω από την λέξη είχα ότι χρειαζόμουν, και μπορούσα να βλέπω 10 σελίδες ταυτόχρονα όποτε των άνοιγα, διέγραψα την λέξη explorer από το λεξιλόγιο μου. Μετά ήρθε το safari το οποίο και στο pc to δοκίμασα μόλις βγήκε και μου άρεσε πολύ που είχε τα γραφικά του και τα κόλπα του και γενικά ήταν το κάτι διαφορετικό στον χώρο. Το πρόβλημα ήταν όμως ότι για τα 2-3 πραγματάκια που τον ήθελα όμως δεν τα έκανε όλα και έκανε μόνο 1!... οπότε του έδωσα άλλη μια ευκαιρία τώρα που πήρα το Mac και τον είδε και ένας φίλος και τρελάθηκε... το θέμα είναι ότι ακόμα και τώρα, μετά την πρώτη μας συνάντηση... κάνει ακόμα το ίδιο 1 και όχι τα υπόλοιπα 2 πράγματα που θεωρώ σημαντικά και τα κάνει ο firefox. Γιαυτό τον προτιμώ. λόγο του ότι δεν μου αρέσει να αδικώ τίποτα... γιαυτό άνοιξα αυτό το topic και περίμενα ο καθένας να πει τα θετικά και αρνητικά για το δικό του browser και γιατί του αρέσει :) αυτό μόνο. Αλλιώς το θέμα θα το έλεγα "Safari Pwned by Firefox" :P

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   MacDimitris

MacDimitris

    iPH Contributor

  • 1.278 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:MacDimitris

Δημοσίευση 12/02/2011 - 19:03

Just Chrome ;)

#18   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 12/02/2011 - 19:12

O Firefox κατά τη δική μου εμπειρία με έχει απογοητέυσει πλήρως. Πολύ αργός και ασταθής. Ο Safari από την άλλη είναι κομπλέ παρόλο που χρησιμοποιεί πολύ RAM

Αν θες να έχεις έναν στάνταρ αριθμό σελίδων ανοιχτά κάθε φορά τότε φτιάξε ένα φάκελο στα bookmarks με αυτά τα site (βάλτο και στην bookmarks bar) και κάθε φορά που ανοίγεις το Safari πάτα δεξί κλικ->Open in Tabs για να σου ανοίξει όλες τις σελίδες του φακέλου.

Επίσης, στο Firefox πρέπει να βάλεις 2-3 plugins για να έχεις πλήρη υποστήριξη αφού ως γνωστόν δεν υποστηρίζει ούτε mp3 ούτε h.264

edit: έχω δοκιμάσει και τον firefox 4 beta αλλά και πάλι δεν έμεινα ικανοποιημένος

Follow me on twitter


#19   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 12/02/2011 - 19:20

εγω χρησιμοποιω τον chrome στην δουλεια και τον εχω και στον imac ο safari παντος μου φαινεται ωραιος αλλα πρεπει να δουλευω εναν και ετσι εχω τον chrome προς το παρον μεχρι σιγα σιγα να στησω τον safari ....και στην δουλεια...

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#20   verikesh

verikesh

    iPH newbie

  • 42 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/02/2011 - 20:00

Παδια για ριξτε μια ματια και στο opera 11. Πολυ πιο γρηγορος και σταθερος απο chrome kai firefox, χειρισμος ολου του browser με το ποντικι και αλλες πολλες ευκολιες. Ριξτε μια ματια...

Τελευταία επεξεργασία από: verikesh, 12/02/2011 - 20:00


#21   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 12/02/2011 - 20:11

Ξεκινησα καποια στιγμη να χρησιμοποιω τον Safari, αλλα δε μπορεσα να συνηθισω. Και τα πολλα εφε δε μου αρεσουν. Μονο Firefox. Με την Beta ειμαι ακομα πιο ευχαριστημενος. Το πληθος και η ποικιλια των extensions και μονο ειναι λογος για να χρησιμοποιεις Firefox.

#22   BAUHAUS

BAUHAUS

    iPH Addict

  • 822 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:BAUHAUSCK

Δημοσίευση 12/02/2011 - 23:42

Πάλι εγώ προτιμώ το safari διότι είναι πιστεύω πολύ πιο καλοσχεδιασμενο Απο οποιαδήποτε άλλο browser. Αν και το firefox νομίζω μπορεί και να κάνω λάθος ότι είναι πιο "βαρύ" σαν προγραμμα σε σχέση με το safari. Δεν ξέρω γούστα είναι αυτά μερικοί θέλουν safari άλλοι firefox. :) πάντως και ο firefox είναι και αυτός ένα αξιόλογος browser αλλα σαν το safari δεν. :P

#23   MegaTonTNT

MegaTonTNT

    iPH Enthousiast

  • 401 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/02/2011 - 00:03

μιας και ειμαι καινουργιος στα Μακ 2 μερες τωρα χρησημοποιουσα τον safari, μετα μου ηρθε η εμπευση να ψαξω αμα υπαρχει ο firefox, μιας και τον βρηκα δεν τον αποχοριζομαι με τιποτα. και στα windows τον firefox χρησιμοποιω.
ps:υπαρχει καποια συντομευση πληκτρων ωστε να αλλαζει η γλωσσα απο τα αγγλικα στα ελληνικα χωρις το ποντικι στα μακ?

#24   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/02/2011 - 00:04

cmd+space με την προυποθεση να εχεις και τα ελληνικα ενεργοποιημενα και απο την συντομευση να αποεπιλεξεις αν ειναι ορισμενο το cmd+space bar

Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 13/02/2011 - 00:07


#25   MegaTonTNT

MegaTonTNT

    iPH Enthousiast

  • 401 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/02/2011 - 00:14

οκ το βρηκα και το εφτιαξα, ευχαριστω.

#26   GodfatherGR

GodfatherGR

    iPH Addict

  • 844 μηνύματα
  • Twitter:@Godfather_gr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:gcop33

Δημοσίευση 13/02/2011 - 18:01

κοίταξα στο φόρουμ πολλά θέματα και ερωτήσεις με ένα ακόμα τρομακτικό μειονέκτημα του Safari "Πώς κάνουμε download video με τον safari?" και όλοι λένε διάφορα προγράμματα και downloaders για αυτή την δουλεία!
και εκεί δυστυχώς ή ευτυχώς ο firefox είναι 10 χρόνια μπροστά! στα πρόσθετα απλά ψάχνεις ένα Addon video downloader και ανάλογα με το εντελώς δωρεάν addon κατεβάζεις ότι θες από όπου θες!!

#27   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 13/02/2011 - 19:12

Safari και εγώ, για τους ίδιους λόγους που προανέφεραν τα παιδιά παραπάνω, (..μην επαναλαμβανόμαστε!). Τον firefox τον χρησιμοποιώ μόνο όταν θέλω να κοιτάξω κάνα βίντεο σε streaming (με τον safari έχω πρόβλημα!), και τον χρησιμοποιούσα επίσης παλιά όταν ήθελα να κατεβάσω tools η κάνα αρχείο για το JB, καθότι πάλι με τον safari είχα προβλήματα. (μου το κατέβαζε ελλιπή!)

Από εκεί και πέρα, όπως λέμε ....''περί ορέξεως...κολοκυθόπιτα!'' Ο καθένας όπως έχει συνηθίσει, και όπως είναι ποιο εύκολο και πρακτικό για αυτόν.

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 13/02/2011 - 19:15

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#28   lagoudakis

lagoudakis

    iPH Member

  • 236 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/02/2011 - 20:40

ο firefox μου αρεσει που μπορω να εχω πολλες καρτελες ανοιχτες μπροστα μου και να πηγαινω ευκολα με ενα κλικ,στον σαφαρι γινεται;αυτο που παρατηρησα ειναι οτι η cpu ανεβαζει πιο πολυ θερμοκρασια σε σχεση με τον σαφαρι

#29   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 13/02/2011 - 21:06

ο firefox μου αρεσει που μπορω να εχω πολλες καρτελες ανοιχτες μπροστα μου και να πηγαινω ευκολα με ενα κλικ,στον σαφάρι γίνεται;...

Στο ποστ 18 της προηγούμενης σελίδας (από τον @sepsis) σας εξηγεί πως μπορείτε να το καταφέρετε.

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#30   lagoudakis

lagoudakis

    iPH Member

  • 236 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/02/2011 - 21:19

Στο ποστ 18 της προηγούμενης σελίδας (από τον @sepsis) σας εξηγεί πως μπορείτε να το καταφέρετε.

αυτο θελω!!!!!!ευχαριστω,παω να το δω

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες