Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Firefox vs Safari


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
53 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 14/02/2011 - 16:09

εγω εχω τον chrome και ειμαι μια χαρα...και ο safari ειναι καλος αλλα λογω δουλειας επειδη και εκει chrome εχουμε τον εχω και στο mac...παντος και ο safari ειναι εξαιρετικός ...... ;)

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 14/02/2011 - 17:51

Σέβομαι την άποψή σας απλά περίμενα να με μου δείξετε ότι όντως έχω λάθος και να ασχοληθώ μόνο με safari αλλά τόσα post και τονίζετε τα τρομακτικά μειονεκτήματα του safari σαν απίστευτο προνόμοιο και ότι ξεπερνιέται με άλλη διαδικασία... αν ήταν έτσι θα χρησιμοποιούσα pc και explorer!
υποτίθεται θέλουμε να κάνουμε πιο γρήγορη και απλή την ζωή μας... και όχι να βρίσκουμε εναλλακτικές μεθόδους για να παρακάμπτουμε "προβλήματα" που άλλοι browsers τα έχουν ξεπεράσει από την έκδοση 1.0. Πραγματικά όμως εύχομαι να τα κάνει και ο safari στις επόμενες εκδόσεις του και αυτά, γιατί από γραφικό περιβάλλον τα σπάει.

Τέσπα, διαφωνούμε και το ήξερα ότι θα γίνει αυτό, γιαυτό και είπα ότι μόνο έπρεπε να πούμε Θετικά και αρνητικά που πιστεύει ο καθένας και να δούμε και στον κάθε έναν browser τι αναλακτήκες διαδικασίες πρέπει να κάνουμε για να κάνουμε ότι κάνει και ο άλλος.

όσων αφορά τον chrome όσοι θέλουν να αναφέρονται σε αυτόν καλά κάνουν απλά είναι εκτός θέματος! :)


Δεν καταλαβαινω γιατι περιμενεις καποιον να σε πεισει οτι ο safari ειναι ο καλυτερος και πρεπει να χρησιμοποιεις μονο αυτον. Επειδη εχουμε mac σημαινει οτι πρεπει να χρησιμοποιουμε και τα προεγκατεστημενα προγραμματα? Λες και εχεις windows και πρεπει οπωσδηποτε να χρησιμοποιεις internet explorer.

Ο Firefox ειναι μακραν ο πιο ολοκληρωμενος browser και σημειο αναφορας για τους υπολοιπους. Δεν υστερει σε τιποτα και ειναι πληρως παραμετροποιησημος.

#48   GodfatherGR

GodfatherGR

    iPH Addict

  • 844 μηνύματα
  • Twitter:@Godfather_gr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:gcop33

Δημοσίευση 14/02/2011 - 20:10

Δεν καταλαβαινω γιατι περιμενεις καποιον να σε πεισει οτι ο safari ειναι ο καλυτερος και πρεπει να χρησιμοποιεις μονο αυτον. Επειδη εχουμε mac σημαινει οτι πρεπει να χρησιμοποιουμε και τα προεγκατεστημενα προγραμματα? Λες και εχεις windows και πρεπει οπωσδηποτε να χρησιμοποιεις internet explorer.

Ο Firefox ειναι μακραν ο πιο ολοκληρωμενος browser και σημειο αναφορας για τους υπολοιπους. Δεν υστερει σε τιποτα και ειναι πληρως παραμετροποιησημος.



εγώ το είπα για να τους σπρωξω εντός θέματος, αλλά έχουν μια μανία να βάζουν και τον Opera και τον chrome στην συζήτηση!
και η ερώτηση που σκοτώνει... "τα pc έχουν explorer; εκεί μόνο firefox!"

#49   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 15/02/2011 - 14:06

άρα δηλαδή κάνω όλο αυτό κάθε φορά που ανοίγω... παταω δεξί κλίκ open in tabs και ανοίγει αμέσως όλες τις σελίδες του φακέλου... και αυτό δηλαδή είναι καλύτερο από το να βάλεις τις σελίδες μια μόνο φορά σαν "Homepage" και μόλις ανοίγεις τον Firefox να στα ανοίγει αυτόματα; μήπως είναι αυτό γρήγορο; ή μήπως μιλάμε άλλη γλώσσα και έχουμε και διαφορετική αίσθηση του χρόνου?


ε τώρα επειδή τα θέλεις και συ θα σου απαντήσω :P

Ε φυσικά είναι καλύτερος. Καταρχάς ο τρόπος που δουλεύεις είναι λάθος. Δεν είναι δυνατόν κάθε φορά που ανοίγεις τον browser να σου πετάει 10 παράθυρο. Εδώ ο Firefox κολλάει με 3-4 παράθυρα ανοιχτά, εσύ πόση ώρα περιμένεις να σου ανοίξει τα 10 παράθυρα δηλαδή; Επίσης, τί συμβαίνει όταν θες να ανοίξεις τον browser σου για να δεις ένα site στα γρήγορα; Θα πρέπει να ανοίξουν πρώτα τα 10 παράθυρα και να ξεκολλήσει ο browser? (Εκτός αν έχεις κανά οκταπήρυνο μηχάνημα ή είσαι ο μοναδικός άνθρωπος που δεν του κολλάει ο Firefox με 10 tabs)
Φυσικά είναι προτιμότερο να ανοίγω τον browser και από κει και πέρα να επιλέγω εγώ τι θέλω να κάνω; Σε πείραξε το ΕΝΑ κλικ που πρέπει να κάνεις; Ελεος πια

Πραγματικά αδιαφορώ τι browser χρησιμοποιεί ο καθένας αλλά μην λέμε και ό,τι μας κατέβει.

edit: έκατσα και το 'ψαξα τελικά το θέμα και όπως φαίνεται μπορείς να κάνεις αυτό που θες και στον Safari. Πας safari->preferences->general->new windows open with και επιλέγεις τον φάκελο με τα bookmarks που θες

Follow me on twitter


#50   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1.753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 15/02/2011 - 17:09

Εγώ θα το ξαναπώ.
Σε φρέσκο μηχάνημα είναι γρήγορος.
Έλα πάλι σε 5 μήνες που θα του γ#αει τα μπρίκια για να ανοίξει μόνο ένα tab και μετά τα λέμε.
Εκτός και αν έχεις Mac Pro....

#51   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1.137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/02/2011 - 23:45

αυτο που λες δεν το ηξερα..εγω με safari μπαινω στο icardonline.gr της τραπεζας κυπρου


Τελικά λές και με ακούσανε στην Εθνική και το πρόβλημα συμβατότητας βλέπω έφτιαξε!
Ο safari μου αρέσει περισσότερο πιστεύω σιγά σιγά να τα παίζει όλα.
Λογικά δε φταίει ο safari αλλά πρέπει να φτιαχτούν κάποια site ώστε να είναι συμβατα

#52   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1.753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 22/02/2011 - 22:27

Με καινούριο μηχάνημα ΑΔΕΙΟ τα πράγμα έχουν ως εξής :
1)Ο Safari με το Glims,xMarks,1Password είναι πολύ καλός και γρήγορος.Εδώ και 2 μέρες δουλεύει καλά.
2)Ο Firefox μετά τις 10 καρτέλες θέλει όλη την ram δική του.
3)Ο Safari έκανε την εξής μαλακία σήμερα που με νευρίασε.Ενώ κατέβαζα το xCode(στον safari) και χωρίς να έχω ανοιχτές καρτέλες ή κάτι σχετικό είδα το παρακάτω :
Αναρτημένη εικόνα
4)Με τον Firefox δεν υπήρξε τέτοιο πρόβλημα.
5)Με 3 καρτέλες ανοιχτές και στους 2 browser(ίδια site) :
Αναρτημένη εικόνα
Αναρτημένη εικόνα
6)Με 18 καρτέλες ανοιχτές και στους 2 browser(ίδια site) :
Αναρτημένη εικόνα
Αναρτημένη εικόνα
Με λίγα λόγια...βάλτε ό,τι σας βολεύει.

#53   lagoudakis

lagoudakis

    iPH Member

  • 236 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/02/2011 - 12:20

Ακριβως αυτο,οτι βολευει τον καθενα,και οι 2 εχουν τα συν και πλην,προσωπικα παιζω και με τους 2 ετσι απλα

#54   k4ileb

k4ileb

    iPH User

  • 157 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/02/2011 - 12:45

καπου διαβασα οτι καθε χρονο γινεται ενας διαγωνισμος για hackers απο τις εταιριες των Browsers και κερδιζει οποιος hacker καταφερει και βρει κενα ασφαλειας σε ολους τους browsers. ο chrome εδω και 2 χρονια φευγει αθικτος απο αυτο το event και γενικοτερα η google εχει ανεβει στα ματια μου παρα πολυ. χρησιμοποιουσα παντα firefox αλλα τωρα παιζω μεταξυ firefox και chrome.ο chrome μου φαινεται πιο γρηγορος.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες