Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

iPad 2


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1776 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1726   Chris123GR

Chris123GR

    iPH User

  • 166 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 24/04/2011 - 07:58

Χρόνια πολλά σε όλους . Χριστός Ανέστη . Χρόνια πολλά στους εορτάζοντες . Συμφωνώ 100% με όλους τους φίλους στο thread που λένε ότι πρέπει να προσέχουμε την συμπεριφορά των μεγάλων καταστημάτων που ειδικά σε περιπτώσεις μεγάλης ζήτησης όπως του ipad2 βγάζουν όλη την καφρίλα και τον ερασιτεχνισμό τους πάνω στους καταναλωτές . Αυτό το γελοίο θέαμα των κάθε λογής ειδικών που σου κλείνουν το ματάκι λες και έχουν να κάνουν με τον κολλητό τους (ή στην χειρότερη σε αντιμετωπίζουν σαν διανοητικά καθυστερημένο άτομο)πρέπει να σταματήσει . Και δεν θα σταματήσει αν ο κλασικός ελληνάρας κάθεται στις ουρές ,παρακαλάει like there is no tomorrow και αυτογελoιoποιείται .
Μεγάλες πωλήσεις iPad2 . Ναι . Να βγάλουν και τα καταστήματα το μερτικό τους. Ναι , γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι για όλους . Αλλα πρώτα από όλα ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ .
Και μην ξεχνάτε , εμείς τους μάθαμε σε τέτοιες συμπεριφορές .

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1727   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 24/04/2011 - 08:17

Χρόνια πολλά σε όλους . Χριστός Ανέστη . Χρόνια πολλά στους εορτάζοντες . Συμφωνώ 100% με όλους τους φίλους στο thread που λένε ότι πρέπει να προσέχουμε την συμπεριφορά των μεγάλων καταστημάτων που ειδικά σε περιπτώσεις μεγάλης ζήτησης όπως του ipad2 βγάζουν όλη την καφρίλα και τον ερασιτεχνισμό τους πάνω στους καταναλωτές . Αυτό το γελοίο θέαμα των κάθε λογής ειδικών που σου κλείνουν το ματάκι λες και έχουν να κάνουν με τον κολλητό τους (ή στην χειρότερη σε αντιμετωπίζουν σαν διανοητικά καθυστερημένο άτομο)πρέπει να σταματήσει . Και δεν θα σταματήσει αν ο κλασικός ελληνάρας κάθεται στις ουρές ,παρακαλάει like there is no tomorrow και αυτογελoιoποιείται .
Μεγάλες πωλήσεις iPad2 . Ναι . Να βγάλουν και τα καταστήματα το μερτικό τους. Ναι , γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι για όλους . Αλλα πρώτα από όλα ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ .
Και μην ξεχνάτε , εμείς τους μάθαμε σε τέτοιες συμπεριφορές .



+1
;)

#1728   katsulas

katsulas

    Newbie

  • 975 μηνύματα
  • Twitter:@GeorgeKatsulas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • GameCenter:iKatsulas

Δημοσίευση 24/04/2011 - 09:34

Φίλε Cris123GR κατ' αρχάς χρόνια πολλά.θα συμφωνήσω απόλυτα σε αυτά που λες αλλά έχω μήλα ένσταση. Εδώ και 8 χρόνια εργάζομαι σε μια μεγάλη μεν εταιρία πληροφορικής αλλά τοπική επαρχιακή (όχι αλυσίδα). Γενικά να σε ενημερώσω πως βάση των επίσημων καταλόγων λιανικής το κέρδος όλων των laptops -netbooks έ
Είναι στην καλύτερη περίπτωση 9-10%. αυτό σημαίνει πως σε ένα laptop 1000 ευρώ το κατάστημα θα πάρει 100 ευρώ. Στις περισσότερες περιπτώσεις μάλιστα θα ζητήσει ο πελάτης και δώρο μια τσαντούλα μεταφοράς και ένα ποντίκι. Σε ακόμα περισσότερες περιπτώσεις θα ζητήσει να του στήσει και τα προγράμματα κάποιος τεχνικός γιατί ο ίδιος δεν ξέρει.
Όλο αυτό τί σημαίνει;

100 ευρώ κέρδος
- 20 ευρω μια τσαντούλα
- 10 ευρώ ένα mouse
- 20 ευρω για το setάριρισμα του μηχανήματος
- χχ Ευρω για τον πωλητή που κάθησε και ασχολήθηκε με την κάθε κουλή ερώτηση που σου ήρθε εσένα να κάνεις (μιλάω σαν να είσαι ο τελικός πελάτης.)
Με όλα τα παραπάνω υπολογίζουμε δηλαδή πως στα 1000 ευρω ενός notebook ένα κατάστημα βγάζει κέρδος λιγότερο απο 50 ευρώ.
Άκου και το καλύτερο που ίσως δεν ξέρεις. Τα προιόντα της apple για τους Έλληνες resellers έχουν κέρδος 3%.
Υπολόγισε δηλαδή πως το iPad 2 wifi που επίσημα πωλείται 619 ευρω με ΦπΑ η χονδρικής του είναι 600,24 ευρω μέ το ΦΠΑ.

Στις ανωτέρω τιμές δεν σου έχω συμπεριλάβει τα έξοδα της μεταφορικής εταιρία ή του courier.

Με όλα τα παραπάνω θέλω να σε ενημερώσω απλά για το κέρδος. Σε καμία περίπτωση βέβαια το κέρδος του κάθε καταστήματος δεν πρέπει να έχει αντίκτυπο στην συμπεριφορά προς τον πελάτη αλλά καλό θα είναι μερικές φορές να βλέπουμε και τις 2 όψεις του νομίσματος.

Πάντα φιλικά
Γιώργος

Τελευταία επεξεργασία από: katsulas, 24/04/2011 - 09:35


#1729   Chris123GR

Chris123GR

    iPH User

  • 166 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 24/04/2011 - 09:57

Αγαπητέ katsulas , δεν διαφωνώ σε τίποτα από το λεγόμενά σου . (δεν θα μπορούσα άλλωστε γιατί δεν τα γνωρίζω).
Σε οτιδήποτε αναφέρομαι είναι από ιδία εμπειρία , για όσα έχουν δει τα ματάκια μου και δυστυχώς μας χαρακτηρίζουν σωρευτικά και αμετάκλητα .
Σε προσωπικό επίπεδο δεν θα είχα καμία αντίρρηση το κέρδος των ελληνικών καταστημάτων να είναι μεγαλύτερο . Ζητώ όμως σεβασμό , αξιοπιστία και καθαρό πρόσωπο στις συναλλαγές μου και όχι το θλιβερό νταραβέρι - γιουσουρούμ .
Σε ερώτηση μου σε κατάστημα multirama για την διαθεσιμότητα του ipad2 ο πωλητής γέλασε στα μούτρα μου (και δεν είμαι και κανένας πιτσιρικάς). Πες μου με το χέρι στην καρδιά , πως άραγε με προϊδεάζει αυτό να δώσω τα χρήματά μου στο κατάστημα αυτό ?
Ξανατονίζω την τελευταία μου πρόταση και επαναλαμβάνομαι με τον κίνδυνο να καταντήσω κουραστικός (αλλά και offtopic) ........... "Και μην ξεχνάτε , εμείς τους μάθαμε σε τέτοιες συμπεριφορές ."

Υπολόγισε δηλαδή πως το iPad 2 wifi που επίσημα πωλείται 619 ευρω με ΦπΑ η χονδρικής του είναι 600,24 ευρω μέ το ΦΠΑ.

519 το 16gb

Τελευταία επεξεργασία από: Chris123GR, 24/04/2011 - 10:07


#1730   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/04/2011 - 11:37

Είναι πολυ λίγοι οι τεχνικά κατάρτισμενοι οι υπάλληλοι.. Και αυτο λόγω κόστους... Με αποτέλεσμα να χαλάει η εικόνα του κάθε καταστήματος .. Δεν μιλάω για την Λαμία.. Που εγώ ενημερώνω τα καταστήματα.. Γιατί δεν ξέρουν απολύτως τίποτα και έχουν και απόλυτο ύφος σε αυτά που λένε...
Πχ σε κατάστημα vodafone στην Λαμία πήγα να ρωτήσω για data plan ειδικά για iPad..
Και η απάντηση τους ήταν πως η εταιρία δεν πρόκειται να φέρει την συγκεκριμένη συσκευη και γι αυτο δεν υπάρχει και προγραμμα τέτοιο... (με απόλυτο ύφος που θα μπορούσα να τους πιστέψω )
Και όταν τους έδειξα την τυπωμενη σελίδα απο το www.vodafone.gr μου είπαν πως οι ίδιοι δεν έχουν καμία ενημερώση

Οι ανημερωτοι... :mad:

Τελευταία επεξεργασία από: DINFUN, 24/04/2011 - 11:39


#1731   Noshiz

Noshiz

    iPH Addict

  • 669 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:noshiz

Δημοσίευση 24/04/2011 - 16:53

εγω λεω να ανοιξει το iphonehellas δικο του μαγαζι που να πουλαει προιντα apple και data plan απο τις διαφορες εταιριες, και θα δειτε για ποτε θα αρχισουν να συμαζευοντε οι υπόλοιποι και να φροντιζουν το προσωπικο τους να ειναι ενημερωμενο με τα παντα

#1732   Valmac

Valmac

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Supercamelot

Δημοσίευση 25/04/2011 - 15:22

Δείτε εδω τι προβλέπει ο νόμος για περιπτώσεις επιστροφής μας καλύπτει απόλυτα για να το τριψετε στα μούτρα κάθε πιτσιρικιου που θα σας κάνει το έξυπνο , όχι μόνο για iPad αλλα και για κάθε περίπτωση
http://www.efpolis.g...928a7&no_html=1

#1733   mithra

mithra

    iPH Addict

  • 801 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 27/04/2011 - 00:38

ένα έχω να πω, ζω με το iPad 2 μια βδομάδα περίπου και κάθε μέρα το ερωτεύομαι ακόμα πιο πολύ.. κ με το λαχανί κάλυμμα τα σπάει :lol:

#1734   hercules

hercules

    iPH Master

  • 6.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 27/04/2011 - 00:40

Δείτε εδω τι προβλέπει ο νόμος για περιπτώσεις επιστροφής μας καλύπτει απόλυτα για να το τριψετε στα μούτρα κάθε πιτσιρικιου που θα σας κάνει το έξυπνο , όχι μόνο για iPad αλλα και για κάθε περίπτωση
http://www.efpolis.g...928a7&no_html=1

το link φιλε μου δεν δουλευει.

#1735   Valmac

Valmac

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Supercamelot

Δημοσίευση 27/04/2011 - 01:55

http://www.efpolis.g...=startdown&id=5
Για δες εδω φίλε μου
Αλλιώς δοκίμασε στο google τον νομό 3043/2002

#1736   ChriSS78

ChriSS78

    iPH Enthousiast

  • 364 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina +4G

Δημοσίευση 27/04/2011 - 01:59

" Illegal download attempt " γραφει το παραπανω link...

Το τελευταιο σου link δουλευει, το καταβασα και θα το διαβασω αυριο, σε ευχαριστω πολυ.

Τελευταία επεξεργασία από: ChriSS78, 27/04/2011 - 02:01


#1737   Valmac

Valmac

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Supercamelot

Δημοσίευση 27/04/2011 - 02:10

" Illegal download attempt " γραφει το παραπανω link...

Το τελευταιο σου link δουλευει, το καταβασα και θα το διαβασω αυριο, σε ευχαριστω πολυ.


Διαβάστε κι εδω .
http://www.ekfrasis....othesia-gr.html

#1738   DPLAG

DPLAG

    iPH newbie

  • 62 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 27/04/2011 - 02:26

http://www.limera1n....ew-updates.html
Aντε τα καλα νεα για το ipad 2

Τελευταία επεξεργασία από: DPLAG, 27/04/2011 - 02:27


#1739   ababapanos

ababapanos

    iPH Contributor

  • 1.699 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/04/2011 - 03:04

αντε δηλαδη απο μερα σε μερα το περιμενουμε και αυτο

#1740   JP335i

JP335i

    iPH Contributor

  • 1.080 μηνύματα
  • Twitter:@JimPapan
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:JP335i

Δημοσίευση 27/04/2011 - 13:15

Να καταθέσω και εγώ την ταπεινή μου γνώμη για το iPad 2.

Πήγα την Μεγάλη Παρασκεύη το απόγευμα, στο πλαίσιο της Κηφισιάς να δω από κοντά το iPad. Μπαίνω στο κατάστημα και βλέπω ένα πανέμορφο άσπρο frame πάνω σε ένα πάγκο, να με περιμένει καρτερικά καθως εκείνη την ώρα δεν το χρησιμοποιούσε κανένας άλλος. Κλασσικά λοιπόν, ανοιγώ τον Safari. Σερφάρω, πληκτρολογώ για να δω την διπλάσια ταχύτητα απόκρισης, scroll down & up κοκ. Ανοίγω το Angri birds έπαιξα και εκεί λιγο, αρκετές φορές χρησιμοποιήσα το Multitasking για να αλλάξω εφαρμογές. Όλα αυτά, προκειμένου να διαπιστώσω την απόδοση του A5. Photobooth.app, Camera.app οκ τίποτα σπουδαίο. Το photobooth όντως είναι αρκετά εντυπωσιακό.

Ακριβώς στον διπλανό πάγκο, ήτα το iPad 1. Το έτρεξα και αυτό και νόμιζα πως είχα το 2 στα χέρια μου.

Ανακεφαλαιώνω. Θεώρω (καθαρά προσωπική άποψη) πως αν κάποιος έχει το iPad 1, είναι υπερβολή να αγοράσει το 2. Τα μόνα σημεία που είδα πιο γρήγορο το 2 είναι στο scroll και στο pinch. Πουθενά αλλού. Είναι λίγο πιο ελαφρύ, αρκετά πιο λεπτό αλλά δεν νομίζω πως αυτοί είναι λόγοι σοβαροί οι έχοντες το 1 να αγοράσουν το 2. Ίσως το 3 να είναι καλύτερη επιλογή.

Όλα αυτά για εκειλνους που έχουν το 1. Όσοι δεν το έχουν και ενδιαφέρονται για iPad, είναι ένα εξαιρετικό μηχάνημα που κάνει 10 πράγματα αλλά τα κάνει τέλεια.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 7

0 μέλη, 6 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)