Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Ευχαριστώ τον φίλο που έσπασε και ανέβασε το app μας


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
484 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#91   Agnwristos

Agnwristos

    iPH Contributor

  • 926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Agnwristos

Δημοσίευση 15/03/2011 - 22:38

Πάλι σπάει. Βάζει το in-app purchase ο hacker και μετά σπάει και ανεβάζει στο μαγαζάκι ...


Υπάρχει και ένας τρόπος να αναγνωρίζονται τα "κλεμμένα" versions εφαρμογών .. Μιλάω απο εμπειρία ::) .

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#92   nikoss123

nikoss123

    iPH Enthousiast

  • 467 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 15/03/2011 - 22:38

Μεγαλο προβλημα υπαρχουν διαφορετικες αποψεις για το θεμα προσωπικα αγοραζω οτι πραγματικα χρειαζομαι για να εχω παντα αμεσως τις ενημερωσεις και να δουλευω χωρις προβληματα αυτα απο εμενα

#93   Anlock

Anlock

    iPH newbie

  • 92 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/03/2011 - 22:39

Υπάρχει και ένας τρόπος να αναγνωρίζονται τα "κλεμμένα" versions εφαρμογών .. Μιλάω απο εμπειρία ::) .


Κάτι έχω διαβάσει και θα το ψάξω επισταμένα ... Αν έχεις εύκολο κανένα link στείλτο μου σε παρακαλώ με pm

#94   kohran

kohran

    iPH Addict

  • 683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 15/03/2011 - 22:43

οσο δικιο εχει καποιος να θελει να στηριξει τον developer
τοσο αδικο εχει (για να μην το πω υποκριτικο) οταν ο ιδιος
λεει τα φτηνα τα πληρωνω ενω τα ακριβα τα κλεβω.


Δεν είπα αυτό. Είπα αν ο developer είναι σωστός και προσφέρει κάτι αξίας 1euro και ζητάει 1euro, είμαι και εγώ σωστός και αγοράζω.
Αν ο developer είναι κλέφτης και προσφέρει κάτι αξίας 1euro και ζητάει 20euro, κλέφτης γίνομαι και εγώ.
Όσο για την δοκιμή των apps δεν υπάρχει θέμα, υπάρχουν και τα lite δοκιμάζεις και τα σπασμένα.

#95   R1der

R1der

    iPH User

  • 111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/03/2011 - 22:48

Δυστυχώς ή ευτυχώς το jb είναι για όλα. Αυτό που πρέπει να καταλάβουν οι developers (και μπράβο τους για τον κόπο να βγάζουν εφαρμογές) είναι ότι τα 400+ downloads της cracked την ημέρα απλά δε θα γίνονταν αν δεν υπήρχε η επιλογή αυτή. Όποιος θέλει να αγοράσει μια εφαρμογή θα την αγοράσει. Οι υπόλοιποι ΑΝ τη βρουν σπασμένη θα την κατεβάσουν αλλιώς δεν θα την πληρώσουν ΠΟΤΕ. Δεν υπάρχουν χαμένα λεφτά κατεμέ. Απλώς το cracked δημιουργεί extra downloads που αλλιώς δε θα υπήρχαν.

#96   Anlock

Anlock

    iPH newbie

  • 92 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/03/2011 - 22:53

Δυστυχώς ή ευτυχώς το jb είναι για όλα. Αυτό που πρέπει να καταλάβουν οι developers (και μπράβο τους για τον κόπο να βγάζουν εφαρμογές) είναι ότι τα 400+ downloads της cracked την ημέρα απλά δε θα γίνονταν αν δεν υπήρχε η επιλογή αυτή. Όποιος θέλει να αγοράσει μια εφαρμογή θα την αγοράσει. Οι υπόλοιποι ΑΝ τη βρουν σπασμένη θα την κατεβάσουν αλλιώς δεν θα την πληρώσουν ΠΟΤΕ. Δεν υπάρχουν χαμένα λεφτά κατεμέ. Απλώς το cracked δημιουργεί extra downloads που αλλιώς δε θα υπήρχαν.


Σε γενικές γραμμές δεν διαφωνώ μαζί σου ... Το 400+ το ανέφερα όχι ως χαμενές πωλήσεις αλλά για να γνωρίσουν όλοι την διάσταση του φαινομένου ... Άλλο να υποθέτεις για το πόσα cracked downloads μπορεί να έχεις και άλλο να έχεις νούμερα πραγματικά ...

#97   Federer

Federer

    iPH newbie

  • 38 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/03/2011 - 22:55

Δεν είπα αυτό. Είπα αν ο developer είναι σωστός και προσφέρει κάτι αξίας 1euro και ζητάει 1euro, είμαι και εγώ σωστός και αγοράζω.
Αν ο developer είναι κλέφτης και προσφέρει κάτι αξίας 1euro και ζητάει 20euro, κλέφτης γίνομαι και εγώ.
Όσο για την δοκιμή των apps δεν υπάρχει θέμα, υπάρχουν και τα lite δοκιμάζεις και τα σπασμένα.


Αν ο developer ζηταει 20euro για κατι αξιας 1euro δεν ειναι κλεφτης σε καμια περιπτωση...δεν σου βαζει το πιστολι στο μετωπο για να το αγορασεις...

#98   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 15/03/2011 - 22:56

Κάτι έχω διαβάσει και θα το ψάξω επισταμένα ... Αν έχεις εύκολο κανένα link στείλτο μου σε παρακαλώ με pm



έχεις pm

στείλε μου σε παρακαλώ σε ποιο site σου ανεβασαν το app σου σπασμενο.

Τελευταία επεξεργασία από: dream21, 15/03/2011 - 22:58


#99   kohran

kohran

    iPH Addict

  • 683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 15/03/2011 - 22:58

Αν ο developer ζηταει 20euro για κατι αξιας 1euro δεν ειναι κλεφτης σε καμια περιπτωση...δεν σου βαζει το πιστολι στο μετωπο για να το αγορασεις...


Κλέφτης με την έννοια ότι παραπλανεί αυτούς που δεν έχουν τη δυνατότητα να δοκιμάσουν την σπασμένη εφαρμογή πρώτα. Μη έντιμος αν θες καλύτερα.

#100   Federer

Federer

    iPH newbie

  • 38 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/03/2011 - 23:06

Κλέφτης με την έννοια ότι παραπλανεί αυτούς που δεν έχουν τη δυνατότητα να δοκιμάσουν την σπασμένη εφαρμογή πρώτα. Μη έντιμος αν θες καλύτερα.


Ετσι...μερικες εφαρμογες δεν αξιζουν ουτε 0,99euro...σαβουρα...

#101   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1.137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/03/2011 - 23:26

Υπάρχουν εφαρμογές που τις ανεβάζουν μεγάλες εταιρίες (που δεν έχουν ανάγκη να τη κατεβάσεις και σπασμένη) γιατί απλά τη διαφημίζεις κιόλας σε άλλους χρήστες που δεν έχουν σπασμένο κινητό, και τις αγοράζουν! Πχ τα gps προγράματα. Οι συγκεκριμένες εταιρίες δεν έχουν χασούρα απο τα iphone γιατί απλά πουλάνε και συσκευές με τα προγράμματά τους και πολλά άλλα.
Μια όμως εφαρμογή ελληνική και απο εναν έλληνα developer θα πρέπει να υποστηρίζεται!Αν ότι βγαίνει σπάει και δεν αμοίβεται ο κόπος του προγραμματιστή, τότε απλά δε θα μπεί στο κόπο να κάνει αναβαθμίσεις και άλλοι developers απλά δε θα φτιάξουν εφαρμογές.

#102   Anlock

Anlock

    iPH newbie

  • 92 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/03/2011 - 23:29

Υπάρχουν εφαρμογές που τις ανεβάζουν μεγάλες εταιρίες (που δεν έχουν ανάγκη να τη κατεβάσεις και σπασμένη) γιατί απλά τη διαφημίζεις κιόλας σε άλλους χρήστες που δεν έχουν σπασμένο κινητό, και τις αγοράζουν! Πχ τα gps προγράματα. Οι συγκεκριμένες εταιρίες δεν έχουν χασούρα απο τα iphone γιατί απλά πουλάνε και συσκευές με τα προγράμματά τους και πολλά άλλα.
Μια όμως εφαρμογή ελληνική και απο εναν έλληνα developer θα πρέπει να υποστηρίζεται!Αν ότι βγαίνει σπάει και δεν αμοίβεται ο κόπος του προγραμματιστή, τότε απλά δε θα μπεί στο κόπο να κάνει αναβαθμίσεις και άλλοι developers απλά δε θα φτιάξουν εφαρμογές.


Ακριβώς για αυτό το λόγο αποφάσισα να ξεκινήσω αυτό το topic ... Σε ευχαριστώ πολύ ...

#103   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 15/03/2011 - 23:30

Υπάρχουν εφαρμογές που τις ανεβάζουν μεγάλες εταιρίες (που δεν έχουν ανάγκη να τη κατεβάσεις και σπασμένη) γιατί απλά τη διαφημίζεις κιόλας σε άλλους χρήστες που δεν έχουν σπασμένο κινητό, και τις αγοράζουν! Πχ τα gps προγράματα. Οι συγκεκριμένες εταιρίες δεν έχουν χασούρα απο τα iphone γιατί απλά πουλάνε και συσκευές με τα προγράμματά τους και πολλά άλλα.
Μια όμως εφαρμογή ελληνική και απο εναν έλληνα developer θα πρέπει να υποστηρίζεται!Αν ότι βγαίνει σπάει και δεν αμοίβεται ο κόπος του προγραμματιστή, τότε απλά δε θα μπεί στο κόπο να κάνει αναβαθμίσεις και άλλοι developers απλά δε θα φτιάξουν εφαρμογές.



Αυτό δεν είναι ακριβώς λογικό....

Δηλαδή θα πρέπει ο καθένας να κοιτάει την φορολογική δήλωση του developer και να βλέπει το αν έχει ανάγκη τα λεφτά για να την αγοράσει ή όχι??

#104   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 15/03/2011 - 23:44

Τίποτα προσωπικό με κανέναν,

αλλά όσοι έχουν jb και πληρώνουν τα apps τους δεν πρέπει να έχουν και πολύ σώας τας σφρένας.Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί προτιμάς να πληρώσεις(το εσύ γενικό)ενώ μπορείς να το έχεις δωρεάν.Επίσης,βλέπω όοολους τους developers ελληνες και μη να λένε ότι χρειάστηκαν πολλές ώρες για να γίνει η εφαρμογή πολλά έξοδα κλπ κλπ και ότι δεν έχουν και σημαντικό κέρδος.Τότε γιατί το κάνουν????


Γιατί πολύ απλά ρε καπετάν-εξυπνάκια δεν την έχεις δωρεάν, ΤΗΝ ΚΛΕΒΕΙΣ. Τόσο δύσκολο είναι πια να το καταλάβεις; Δεν σου τη χαρίζει κανείς όταν την κατεβάζεις σπασμένη: απλά γίνεται κλεπταποδόχος, μιας και αποδέχεσαι εν γνώση σου προϊόν κλοπής. Γιατί αυτό ακριβώς είναι στο σπάσιμο εφαρμογών και η διανομή τους: ΚΛΟΠΗ. Και ειλικρινά δεν έχει καμία απολύτως σημασία αν η εφαρμογή κοστίζει κανονικά 0.79 ή 99 ευρώ. Και στις 2 περιπτώσεις για κλοπή πρόκειται. Δεν έχουν "σώας τα φρένας" όλοι αυτοί που πιστεύουν πραγματικά ότι το jailbreak υπάρχει για να κατεβάζουν σπασμένες εφαρμογές, όλοι αυτοί δηλαδή οι Large τύποι που ξοδεύουν άνετα ένα μηνιάτικο για να αγοράσουν μια πανάκριβη συσκευή (συνήθως με τα λεφτά του μπαμπά τους), μόνο και μόνο για να ξεροσταλιάζουν σε torrents και σε μαγαζάκια για να κατεβάσουν σπασμένη την εφαρμογή των 0.79 ευρώ. Έχω βαρεθεί πλέον με όλα αυτά τα γελοία υποκείμενα που δεν είναι καν σε θέση να συντάξουν μια πρόταση με λογική σειρά και να αρθρώσουν ένα επιχείρημα, και που μιλάνε όπου σταθούν και όπου βρεθούν για το "δικαίωμα τους" στο "δωρεάν" λογισμικό. Από που κι ως που το κέρδισες αυτό το "δικαίωμα" ρε φίλε; Για τράβα στο χασάπη και βούτα καμία μπριτζόλα ισχυριζόμενος το δικαίωμα σου στην μάσα, και να δείς για πότε θα σε κάνει μαύρο στο ξύλο ο χασάπης... Αλλά έτσι είναι, όπου βρίσκετε τα κάνετε. Είναι μέχρι να σας πάρει πρέφα κανείς και να σας μπαγλαρώσουν. Εκεί να δείς γέλια: όλοι οι "επαναστάτες" θα μεταμορφωθούν σε βρεγμένες γάτες...

Και σε αυτούς τους έξυπνους που με αφοπλιστική ειλικρίνεια εγκρίνουν την διανομή σπασμένων εφαρμογών που είναι ακριβές αλλά υποστηρίζουν την αγορά των Ελληνικών εφαρμογών: καλά, εσείς τα έχετε δυο φορές χαμένα: Πάρτε το χαμπάρι, είτε κλέψεις ένα καρβέλι ψωμί, είτε κλέψεις τον φούρνο ολόκληρο, η κλοπή είναι κλοπή και στις δυο περιπτώσεις. Δεν γίνεται να είσαι ολίγον κλέφτης ή πολύ κλέφτης, όπως δεν γίνεται να είσαι ολίγον έγκυος ή πολύ έγκυος: είτε είσαι είτε δεν είσαι. Και τουλάχιστον αυτός που κλέβει ένα κομμάτι ψωμί μπορεί να ισχυριστεί ότι η πείνα τον έκανε κλέφτη, εσύ που κλέβεις το GPS για το 600 ευρώ κινητό σου, τι ακριβώς θα ισχυριστείς;

Τελευταία επεξεργασία από: Tillter, 15/03/2011 - 23:50


#105   viperlesgr

viperlesgr

    iPH Enthousiast

  • 438 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:viperlesgr

Δημοσίευση 15/03/2011 - 23:47

Είναι καθαρά θέμα νοοτροπίας . Όλοι έχουμε χρησιμοποιήσει σπασμενες εφαρμογές είτε σε iPhone , είτε σε pc . Είναι μια στάση ζωής που όσο μεγαλωνουμε αλλάζει . Έχω σπασμενες εφαρμογές αλλά έχω αγοράσει και παρά πολλές , επειδει μου άρεσαν και ήθελα να επιβράβευσω την προσπάθεια . Όσο αφορά τους έλληνες developers τις έχω όλες αγορασμενες γιατί πιστεύω ότι χρειάζονται την Υποστηριξη μας και οφείλουμε να τη δώσουμε για να μπορούμε και εμείς να απολαμβάνουμε στο μέλλον ενδιαφέροντα ελληνικα apps.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες