Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Ενεργοποίηση περιορισμών στο iphone(προσωπικά δεδομένα)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
32 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   euosmos

euosmos

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 31/03/2011 - 15:51

Πρόσφατα έλαβα ένα μήνυμα στον υπολογιστή μου,που μπορείτε να δείτε εδώ και αναφέρεται στη συνήθεια αρκετών από μας να ανεβάζουμε φωτογραφίες στο διαδίκτυο.Πήγα λοιπόν στον ιφωνη μου (3gs,3.1.2,jb,εκεί έχω μείνει ακόμα μια και έχω την αρχή ότι δουλεύει μην το πειράζεις,έχω περάσει μέσα κι ένα σωρό εφαρμογές που φοβάμαι ότι θα χάσω αναβαθμίζοντας*)εκεί στις ρυθμίσεις/γενικά/περιορισμοί/ενεργοποίηση περιορισμών και προσπαθώ να κλείσω όλα τα επιτρέπεται που βλέπω στο αχνό φόντο....αλλά δεν θέλει ο ιφώνης και ζητά τετραψήφιο κωδικό,που δεν είναι κανένας από τους δικούς μου και που δεν έχω βάλει ποτέ από τότε που πήρα το κινητό.
Ποιος είναι αυτός ο κωδικός; έχει συμβεί σε κάποιον άλλο; Παρακαλώ τα φώτα σας!!!! είναι αρκετά σοβαρό μιας και τα δεδομένα είναι προσωπικά και καλό θα είναι να παραμείνουν.

*Αν μπορεί κάποιος να μου δώσει μια παραπομπή (συμβουλή) να αναβαθμίσω; και πως θα ξαναβάλω όλες τις εφαρμογές σχετικά εύκολα μέσα;

Σας Ευχαριστώ !!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   panosc2vts

panosc2vts

    iPH Enthousiast

  • 471 μηνύματα
  • Twitter:@panosc2vts
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 31/03/2011 - 15:56

http://translate.goo...estrictions.htm
Δες αυτο μηπως βοηθησει,παντως απ'οτι καταλαβα τον δημιουργεις εκεινη την ωρα.Με καθε επιφυλαξη βεβαια γιατι δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε

#3   euosmos

euosmos

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 31/03/2011 - 16:05

http://translate.google.gr/translate?hl=el&langpair=en|el&u=http://ipod.about.com/od/iphonehowtos/ht/Using-Iphone-Content-Restrictions.htm
Δες αυτο μηπως βοηθησει,παντως απ'οτι καταλαβα τον δημιουργεις εκεινη την ωρα.Με καθε επιφυλαξη βεβαια γιατι δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε


Το είδα και σε ευχαριστώ αλλά αυτό μάλλον συμβαίνει χωρίς να έχεις κάνει JB !!!

Αν έχεις κάνει JB για δοκίμασε να αλλάξεις τα δεδομένα;;;

#4   Mensana

Mensana

    iPH Addict

  • 652 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/03/2011 - 16:10

Πρόσφατα έλαβα ένα μήνυμα στον υπολογιστή μου,που μπορείτε να δείτε εδώ και αναφέρεται στη συνήθεια αρκετών από μας να ανεβάζουμε φωτογραφίες στο διαδίκτυο.Πήγα λοιπόν στον ιφωνη μου (3gs,3.1.2,jb,εκεί έχω μείνει ακόμα μια και έχω την αρχή ότι δουλεύει μην το πειράζεις,έχω περάσει μέσα κι ένα σωρό εφαρμογές που φοβάμαι ότι θα χάσω αναβαθμίζοντας*)εκεί στις ρυθμίσεις/γενικά/περιορισμοί/ενεργοποίηση περιορισμών και προσπαθώ να κλείσω όλα τα επιτρέπεται που βλέπω στο αχνό φόντο....αλλά δεν θέλει ο ιφώνης και ζητά τετραψήφιο κωδικό,που δεν είναι κανένας από τους δικούς μου και που δεν έχω βάλει ποτέ από τότε που πήρα το κινητό.
Ποιος είναι αυτός ο κωδικός; έχει συμβεί σε κάποιον άλλο; Παρακαλώ τα φώτα σας!!!! είναι αρκετά σοβαρό μιας και τα δεδομένα είναι προσωπικά και καλό θα είναι να παραμείνουν.

*Αν μπορεί κάποιος να μου δώσει μια παραπομπή (συμβουλή) να αναβαθμίσω; και πως θα ξαναβάλω όλες τις εφαρμογές σχετικά εύκολα μέσα;

Σας Ευχαριστώ !!!


Μα για να ενεργοποιηθούν αρχικά οι περιορισμοί θα πρέπει να βάλεις κάποιο κωδικό. Το οποίο γίνεται μόλις θελήσεις να χρησιμοποιήσεις αυτήν την ασφάλεια. Άρα αν δεν το έβαλες εσύ κάποιος άλλος τον έβαλε που πιθανότατα έχει πρόσβαση στο κινητό σου. Για να το κλείσεις λοιπόν αυτό θα πρέπει να βάλεις ένα κωδικό εφόσον είναι η πρώτη φορά που το ενεργοποιείς. Πχ 1234 βάλε αυτόν και θα δεις ότι θα ανοίξουν τα αχνά κουμπιά όπως λες και θα μπορείς να τα ελέγξεις. Μετά με τον ίδιο κωδικό θα κάνεις όποια ενέργεια θελήσεις. Και με τον ίδιο κωδικό θα απενεργοποιήσεις την ασφάλεια των περιορισμών

Τελευταία επεξεργασία από: Mensana, 31/03/2011 - 16:13


#5   panosc2vts

panosc2vts

    iPH Enthousiast

  • 471 μηνύματα
  • Twitter:@panosc2vts
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 31/03/2011 - 16:12

Καμια σχεση δεν εχει με JB κλπ.Απλα πατας ενα κωδικο τον οποιο πρεπει να θυμασαι και ενεργοποιεις/απενεργοποιεις τους περιορισμους!

#6   Mensana

Mensana

    iPH Addict

  • 652 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/03/2011 - 16:13

Το είδα και σε ευχαριστώ αλλά αυτό μάλλον συμβαίνει χωρίς να έχεις κάνει JB !!!

Αν έχεις κάνει JB για δοκίμασε να αλλάξεις τα δεδομένα;;;

Δεν έχει καμία σχέση με jb

#7   Mensana

Mensana

    iPH Addict

  • 652 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/03/2011 - 16:14

Καμια σχεση δεν εχει με JB κλπ.Απλα πατας ενα κωδικο τον οποιο πρεπει να θυμασαι και ενεργοποιεις/απενεργοποιεις τους περιορισμους!

Πολύ σωστά

#8   panosc2vts

panosc2vts

    iPH Enthousiast

  • 471 μηνύματα
  • Twitter:@panosc2vts
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 31/03/2011 - 16:16

Παντως μην τρελενεσαι για ελεγχο παιδιων κλπ ειναι,δεν βγαινουν τα προσωπικα σου δεδομενα στη φορα!Οσον αφορα για αναβαθμιση απλα αναβαθμιζεις και με συγχρονισμο τα εχεις παλι ολα μεσα.Ειναι απλα τα πραγματα,μην σε φοβιζουν!

#9   euosmos

euosmos

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 31/03/2011 - 16:40

Παντως μην τρελενεσαι για ελεγχο παιδιων κλπ ειναι,δεν βγαινουν τα προσωπικα σου δεδομενα στη φορα!Οσον αφορα για αναβαθμιση απλα αναβαθμιζεις και με συγχρονισμο τα εχεις παλι ολα μεσα.Ειναι απλα τα πραγματα,μην σε φοβιζουν!


Σας ευχαριστώ για την αμεσότητα των μηνυμάτων σας.
Δεν ανησυχώ για τα προσωπικά δεδομένα τόσο,όσο για το ότι όποιο κωδικό και να δοκίμασα δεν τον δέχεται.
Απο έρευνα που έκανα στο δίκτυο είδα οτι και άλλοι έχουν παρόμοιο πρόβλημα,αλλά δεν υπάρχει λύση κωδικός (1234) κλπ.
Το κινητό δεν το έχει πιάσει ποτέ κανείς άλλος και αυτή τη ρύθμιση δεν την έχει πειράξει ποτέ κανείς,πρώτη φορά προσπαθώ να αλλάξω τις ρυθμίσεις των περιορισμών,'ισως κάποια εφαρμογή δεν με αφήνει;
(αναβαθμίζω στο καινούργιο ος και αφού εχω συγχρονίσει τα πάντα και απο σιντια με το ιτιουνς τα επαναφέρω όλα ως έχουν μετα το νέο JB;)

#10   Mensana

Mensana

    iPH Addict

  • 652 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/03/2011 - 16:51

Απο έρευνα που έκανα στο δίκτυο είδα οτι και άλλοι έχουν παρόμοιο πρόβλημα,αλλά δεν υπάρχει λύση κωδικός (1234) κλπ.

Φίλε μου μάλλον δεν έχεις καταλάβει κάτι ή εγώ δεν κατανοώ αυτό που θέλεις να μας πεις. Η ενεργοποίηση αυτών των περιορισμών είναι εξορισμού απενεργοποιημένη, με τα αχνά κουμπιά όπως μας περιγράφεις να είναι όλα στο on. Όταν λοιπόν για πρώτη φορά πατήσεις ενεργοποίηση θα σου βγάλει ένα παραθυράκι που σου ζητάει έναν κωδικό τετραψήφιο. Τον δημιουργείς τότε για πρώτη φορά. Τώρα αν εσύ έβαλες την πρώτη φορά κάποιον από τους δικούς σου γνωστούς κωδικούς νομίζοντας ότι σου ζητάει κάτι τέτοιο το πιο πιθανό είναι να αποθήκευσες τον πρώτο κωδικό που χτύπησες. Λογικά θα έπρεπε να σου ζητήσει επιβεβαίωση. Τώρα για να καταλάβουμε είναι ενεργοποιημένοι οι περιορισμοί ή όχι. Μπορείς να πειράξεις τα κουμπιά; Τον κωδικό 1234 στον έδωσα για παράδειγμα.

Τελευταία επεξεργασία από: Mensana, 31/03/2011 - 16:52


#11   sasoulini007

sasoulini007

    iPH Contributor

  • 1.127 μηνύματα
  • Twitter:@sasoulini007
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:sasoulini007

Δημοσίευση 31/03/2011 - 17:12

@euosmos, μαλλον εβαλες εσυ οτι να ναι κωδικο και σου κλείδωσε. Ακολούθησα τα βήματα που λες --> ρυθμίσεις/γενικά/περιορισμοί/ενεργοποίηση περιορισμών, πάτησα ενεργοποίηση κ μου έβγαλε ένα παράθυρο να βάλω κωδικό. Έδωσα έναν δικό μου 4ψήφιο, τον ξαναέδωσα για επαλήθευση και μου ενεργοποιήθηκαν όλα, μετά μπόρεσα να τα αλλάξω. Μάλλον εκ παραδρομής θα έβαλες, εσύ κ όποιος άλλος, περίεργους 4ψήφιους κωδικούς και το κλειδώσατε.

#12   Mensana

Mensana

    iPH Addict

  • 652 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/03/2011 - 17:13

@euosmos, μαλλον εβαλες εσυ οτι να ναι κωδικο και σου κλείδωσε. Ακολούθησα τα βήματα που λες --> ρυθμίσεις/γενικά/περιορισμοί/ενεργοποίηση περιορισμών, πάτησα ενεργοποίηση κ μου έβγαλε ένα παράθυρο να βάλω κωδικό. Έδωσα έναν δικό μου 4ψήφιο, τον ξαναέδωσα για επαλήθευση και μου ενεργοποιήθηκαν όλα, μετά μπόρεσα να τα αλλάξω. Μάλλον εκ παραδρομής θα έβαλες, εσύ κ όποιος άλλος, περίεργους 4ψήφιους κωδικούς και το κλειδώσατε.


Αυτό προσπαθώ να του εξηγήσω.

#13   panosc2vts

panosc2vts

    iPH Enthousiast

  • 471 μηνύματα
  • Twitter:@panosc2vts
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 31/03/2011 - 17:17

Παιρνεις πρωτα back up απο iTunes,αναβαθμιζεις και τελος "restore from back up"
PS:Ισως με την αναβαθμιση στρωσει και τον ξεχασει τον κωδικο που τυχον εχει μπει..

Τελευταία επεξεργασία από: panosc2vts, 31/03/2011 - 17:20


#14   euosmos

euosmos

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 31/03/2011 - 17:21

Φίλε μου μάλλον δεν έχεις καταλάβει κάτι ή εγώ δεν κατανοώ αυτό που θέλεις να μας πεις. Η ενεργοποίηση αυτών των περιορισμών είναι εξορισμού απενεργοποιημένη, με τα αχνά κουμπιά όπως μας περιγράφεις να είναι όλα στο on. Όταν λοιπόν για πρώτη φορά πατήσεις ενεργοποίηση θα σου βγάλει ένα παραθυράκι που σου ζητάει έναν κωδικό τετραψήφιο. Τον δημιουργείς τότε για πρώτη φορά. Τώρα αν εσύ έβαλες την πρώτη φορά κάποιον από τους δικούς σου γνωστούς κωδικούς νομίζοντας ότι σου ζητάει κάτι τέτοιο το πιο πιθανό είναι να αποθήκευσες τον πρώτο κωδικό που χτύπησες. Λογικά θα έπρεπε να σου ζητήσει επιβεβαίωση. Τώρα για να καταλάβουμε είναι ενεργοποιημένοι οι περιορισμοί ή όχι. Μπορείς να πειράξεις τα κουμπιά; Τον κωδικό 1234 στον έδωσα για παράδειγμα.


Δεν έχω ποτέ ενεργοποιήσει η απενεργοποιήσει τους περιορισμούς και είναι η πρώτη φορά που θέλω να τους αλλάξω.
Καταλαβαίνω ακριβώς τι μου λέτε και σας ευχαριστώ αλλά παρατηρώ ότι ολοι οι προλαλλησαντες ειναι με 4αρια ιφωνια εγώ ειμαι ακόμα στο 3gs και σας λέω ότι δεν με αφήνει να αλλάξω κωδικό χωρις ποτε να έχω βάλει άλλο πριν!!!!

#15   Mensana

Mensana

    iPH Addict

  • 652 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/03/2011 - 17:22

Δεν έχω ποτέ ενεργοποιήσει η απενεργοποιήσει τους περιορισμούς και είναι η πρώτη φορά που θέλω να τους αλλάξω.
Καταλαβαίνω ακριβώς τι μου λέτε και σας ευχαριστώ αλλά παρατηρώ ότι ολοι οι προλαλλησαντες ειναι με 4αρια ιφωνια εγώ ειμαι ακόμα στο 3gs και σας λέω ότι δεν με αφήνει να αλλάξω κωδικό χωρις ποτε να έχω βάλει άλλο πριν!!!!


Σου μιλάω για 3gs Εύοσμε 16gb Ακόμα το έχω...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες