Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Το φαινόμενο της ημι-αγραμματοσύνης...


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
69 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   mtsant

mtsant

    iPH newbie

  • 36 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/04/2011 - 00:45

Μπορεί να μην έχουν πάει σχολείο, για πολλούς λόγους.
Μπορεί να έχουν δυσλεξία.
Μπορεί να ζουν στο εξωτερικό.
Μπορεί απλά να μην πρόσεχαν στο μάθημα της γλώσσας.

Αν κρίνω πάντως από κάτι άλλους ορθογράφους που
προσβάλλουν κατά συρροή, προτιμώ τους συνδίκτυους που
γράφουν ανορθόγραφα.

Δικαιολογίες υπάρχουν πολλές. Κανένας λόγος για προσβολές όμως. Οσοι μπορουν, ας βοηθάνε αυτούς που αναγνωρίζουν οτι έχουν προβλημα και που επιθυμούν να βελτιωθούν. Μπορει να συμβεί στον καθένα μας. Οι compact συσκευές και τα touch πληκτρολόγια δεν βοηθούν στην γρήγορη πληκτρολόγηση, αλλα δεν θα παθουμε τίποτα αν αργήσουμε να απαντήσουμε σε κατι.

Ξαναλέω και πρέπει να τονιστεί οτι τα θέματα και οι σχολιασμοί σε κατηγορίες οπως "τα προβλήματα χρηστών" λειτουργούν και ως βιβλιοθήκες που μπορουν να διαβαστούν και μετα από μήνες. Λίγο προσεκτικοί να είμαστε. Οσοι μπαίνουν στη διαδιασία να προσβάλουν, σίγουρα θα διαπιστώσουν λάθη τους σε δικά τους ποστ.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   ThemesHellas

ThemesHellas

    iPH Member Leacher

  • 90 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/04/2011 - 03:18

Γιατί πρέπει να γίνεται κατά καιρούς αυτό το πράγμα ΠΑΝΤΟΥ;
Έχει καταντήσει γραφικό πλέον. Ανοίγει ένας το topic και κράζει όσους δεν γράφουν σωστά. Από κάτω 10 έξυπνοι θα απαντήσουν επίτηδες ανορθόγραφα για να δείξουν ότι το IQ τους μπορεί να ξεπεράσει μυαλό 5χρονου. Όλα αυτά γιατί όμως;
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω, τι προσπαθείς να πετύχεις με αυτό; Μια κοινότητα είμαστε και συζητάμε μεταξύ μας. Μήπως να γράφουμε και σε πληθυντικό;
Freddo Espresso μέτριο, χαλάρωσε και όλα καλά θα πάνε καλά αγαπητέ μου.

#33   MaleBuffy

MaleBuffy

    iPH Member

  • 202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/04/2011 - 07:06

Αυτοί που κατακρίνουν τους άλλους για την ορθογραφία τους, ουσιαστικά συνεχίζουν το παλιό αρρωστημενο καθεστώς του σχολίου και της Ελληνικής γλώσσας, όπου έχει σημασία με τι ´ί´ γράφεται μια λέξη, με τι ´ό´ και με πόσα ´λ´. Γίνονται προσπάθειες να γίνει η γλώσσα μας πιο απλή, αλλά κάποιοι ακόμα έχουν μείνει στις οξίες. Στην τελική, όπως και να το γράψει κάποιος, αν το καταλαβαίνεις απάντησε του αν πάλι όχι κανε μόκο.

#34   psariatros

psariatros

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/04/2011 - 10:39

Με βάση τις δικαιολογίες κάποιων παραπάνω καταλήγω σε ορισμένα ενδιαφέροντα συμπεράσματα.

Οι Έλληνες είναι ένας λαός:
-Αναλφάβητων
-Δυσλεξικών
-Πολυάσχολων - βιαστικών
-Πασχόντων από διαταραχή της προσοχής
-Μεταναστών και κατοίκων εξωτερικού

Δυστυχώς όμως τίποτα από τα παραπάνω δεν ισχύει. Είμαστε τεμπέληδες και εγωιστές και το δείχνουμε ακόμα και με τον τρόπο που κακοποιούμε τη γλώσσα μας.

#35   koz

koz

    iPH newbie

  • 91 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/04/2011 - 10:48

Δυστυχως η ευτυχως φιλε malebuffy παιζει σημαντικοτατο ρολο στην αναπτηξη της σκεψης με ποσα ο ή λ κτλ γραφεται μια λεξη..Η γλωσσα μας ειναι απ τις ποιο μεγαλιωδεις γλωσσες στο κοσμο,και πραγματικα λυπαμαι οταν βλεπω οπαδους της αποψης "να κανουμε τη γλωσσα ποιο απλη"..Τελικα σα λαος ημαστε αξιοι της μοιρας μας...

#36   ThemesHellas

ThemesHellas

    iPH Member Leacher

  • 90 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/04/2011 - 10:59

Δεν βγάζει πουθενά αυτό. Ασχοληθείτε με κάτι άλλο και όχι με την ορθογραφία του κάθε ανθρώπου.

#37   MaleBuffy

MaleBuffy

    iPH Member

  • 202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/04/2011 - 14:13

Δυστυχως η ευτυχως φιλε malebuffy παιζει σημαντικοτατο ρολο στην αναπτηξη της σκεψης με ποσα ο ή λ κτλ γραφεται μια λεξη..Η γλωσσα μας ειναι απ τις ποιο μεγαλιωδεις γλωσσες στο κοσμο,και πραγματικα λυπαμαι οταν βλεπω οπαδους της αποψης "να κανουμε τη γλωσσα ποιο απλη"..Τελικα σα λαος ημαστε αξιοι της μοιρας μας...


@@ είναι! Παραμύθια. Μπορεί να ήταν πολλά η Ελληνική γλώσσα παλιά, πλέον δεν έχει καμία σχέση με τα αρχαία όμως και είναι μια γλώσσα όπως όλες οι άλλες. Αυτά τα εθνικιστικά είναι παραμύθια για το δημοτικό.

Ασχολειθειτε με τα δικά σας ελαττώματα!

#38   MaleBuffy

MaleBuffy

    iPH Member

  • 202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/04/2011 - 14:14

Επίσης πες μου σε τι με βοηθάει να γράφω τη λέξη ελάττωμα με ένα η δύο τ. Σε τίποτα!

#39   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 25/04/2011 - 20:24

Αν και λογικό είναι να βρίσκουμε μέσα σε μια μεγάλη διαδικτυακή κοινότητα, διάφορες απόψεις, εγώ από πλευράς μου, χωρίς να θέλω να γίνω γραφικός, και να κάθομαι να αναλύω, η ακόμα καλύτερα να κάνω copy past ατέλειωτα κείμενα ειδικών, καθηγητών, φιλοσόφων κτλ. κτλ. έτοιμα από το ίντερνετ για το πόσο πολύτιμη και αναγκαία είναι η σωστή διατύπωση της προφορικής μας γλώσσας, μέσω της σωστής ορθογραφίας, (και δεν μιλάω για επαναφορά οξειών και πνευμάτων), θα ήθελα απλώς να τονίσω κλείνοντας, ότι εγώ σαν Έλληνας, δεν θα ήθελα να αφήσω σαν κληρονομία στα παιδιά μου, μια γλώσσα την οποία λοιδωρούμε, την απαξιώνουμε, τη λησμονούμε.
Δεν θέλουμε ούτε καν να γράφουμε σ' αυτήν! Χρησιμοποιούμε τα ελεεινά φραγκολεβαντίνικα "greeklish". Και μάλιστα φτάνουμε στο σημείο να χρησιμοποιούμε και άφωνο greeklish, δηλαδή εκφράσεις του τύπου "dn ksr t 8 kn to sk" (μετάφραση: "δεν ξέρω τι θα κάνω το Σαββατοκύριακο")!!

Εσείς λοιπόν, οι υποστηριχτές της ελεύθερης κουλτούρας, και του ιντερμουντιαλισμου (κοινώς παγκοσμιοποίησης!), μαγκιά σας να γράφετε και να εκφράζεστε όπως θέλετε, αλλά κάντε το σε εσάς. Υπάρχουν άτομα που προσπαθούν να διαβάσουν ένα σωστό άρθρο χωρίς να βγάλουν τα μάτια τους. Υπάρχουν άτομα που κάθε μέρα αφιερώνουν ατέλειωτες ώρες από την προσωπική τους ζωή, και θέτουν τον εαυτό τους στην υπηρεσία των συμφοριτών τους (ως προς επίλυση των προβλημάτων τους). Το μόνο που ζητάνε, είναι ένα κατανοητό ποστ. Μια παράγραφο που να δίνει νόημα, και να καταλαβαίνει ο άλλος που το διαβάζει, για να μπορέσει να βοηθήσει στην συνέχεια. Το να λέτε λοιπόν ''Αν θέλεις του απαντάς, αν δεν θέλεις κάνεις μόκο''!! εγώ έχω μια εξίσου καλή απάντηση! Αν θέλετε να συμμετάσχετε σε αυτήν την κοινότητα, αποδεχτείτε τους κανόνες της, και προσπαθήστε να βοηθήστε αυτούς που σας βοηθάνε! αλλιώς.... οι πόρτες είναι ανοικτές και τα σκυλιά δεμένα.

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 08/05/2011 - 15:32

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#40   lazyd2

lazyd2

    iPH Member

  • 215 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:LazyDog2

Δημοσίευση 25/04/2011 - 20:29

Αν και λογικό είναι να βρίσκουμε μέσα σε μια μεγάλη διαδικτυακή κοινότητα, διάφορες απόψεις, εγώ από πλευράς μου, χωρίς να θέλω να γίνω γραφικός, και να κάθομαι να αναλύω, η ακόμα καλύτερα να κάνω copy past ατέλειωτα κείμενα ειδικών, καθηγητών, φιλοσόφων κτλ. κτλ. έτοιμα από το ίντερνετ για το ποσό πολύτιμη και αναγκαία είναι η σωστή διατύπωση της προφορικής μας γλώσσας, μέσω της σωστής ορθογραφίας, (και δεν μιλάω για επαναφορά οξειών και πνευμάτων), θα ήθελα απλώς να τονίσω κλείνοντας, ότι εγώ σαν Έλληνας, δεν θα ήθελα να αφήσω σαν κληρονομία στα παιδιά μου, μια γλώσσα την οποία λοιδωρούμε, την απαξιώνουμε, τη λησμονούμε.
Δεν θέλουμε ούτε καν να γράφουμε σ' αυτήν! Χρησιμοποιούμε τα ελεεινά φραγκολεβαντίνικα "greeklish". Και μάλιστα φτάνουμε στο σημείο να χρησιμοποιούμε και άφωνο greeklish, δηλαδή εκφράσεις του τύπου "dn ksr t 8 kn to sk" (μετάφραση: "δεν ξέρω τι θα κάνω το Σαββατοκύριακο")!!

Εσείς λοιπόν, οι υποστηριχτές της ελεύθερης κουλτούρας, και του ιντερμουντιαλισμου (κοινώς παγκοσμιοποίησης!), μαγκιά σας να γράφετε και να εκφράζεστε όπως θέλετε, αλλά κάντε το σε εσάς. Υπάρχουν άτομα που κάθε μέρα αφιερώνουν ατέλειωτες ώρες από την προσωπική τους ζωή, και θέτουν τον εαυτό τους στην υπηρεσία των συμφοριτών τους (ως προς επίλυση των προβλημάτων τους). Το μόνο που ζητάνε, είναι ένα κατανοητό ποστ. Μια παράγραφο που να δίνει νόημα, και να καταλαβαίνει ο άλλος που το διαβάζει, για να μπορέσει να βοηθήσει στην συνεχεία. Το να λέτε λοιπόν ''Αν θέλεις του απαντάς, αν δεν θέλεις κάνεις μόκο''!! εγώ έχω μια εξίσου καλή απάντηση! Αν θέλετε να συμμετάσχετε σε αυτήν την κοινότητα, αποδεχτείτε τους κανόνες της, και προσπαθήστε να βοηθήστε αυτούς που σας βοηθάνε! αλλιώς.... οι πόρτες είναι ανοικτές και τα σκυλιά δεμένα.

Σ'ευχαριστώ. Με κάλυψες πλήρως όπως και πολλούς νομίζω. :)

Τελευταία επεξεργασία από: lazyd2, 25/04/2011 - 20:29


#41   MaleBuffy

MaleBuffy

    iPH Member

  • 202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/04/2011 - 21:44

Άρα όσοι δε γράφουν σωστά θα πρέπει να κλείσουν το λογαριασμό τους γιατί δε σέβονται τους κανόνες του φόρουμ; Μάλλον θα μείνεις μόνος!

#42   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 25/04/2011 - 22:01

Αν και προσωπικά θα προτιμούσα να μείνω μόνος, (παρά να βλέπω αυτήν την σφαγή!), διαπιστώνω για άλλη μια φορά, με αφορμή αυτήν την παρατήρηση σου, (απάντηση!) ότι εμείς οι Έλληνες έχουμε ένα μεγάλο πρόβλημα στο να διαχωρίσουμε τη σημαίνει ελευθερία λόγου, έκφρασης, κτλ., και τη σημαίνει πειθαρχεία! Νομίζουμε ότι είναι συνώνυμο με την σκλαβιά!! Νομίζουμε ότι αν κάνουμε κάτι όπως μας το υποδεικνύουν ορισμένα πρόσωπα, καταστάσεις κτλ., είμαστε μ@λακες! πρόβατα, και χωρίς άποψη!! Ενώ αντίθετα αν επαναστατούμε με τα πάντα, και για το τίποτα, είμαστε κάτι σε στιλ Τσεκεβαρα!!

Θέλουμε όχι μόνο να πείσουμε τον κόσμο ότι έχουμε δίκιο, αλλά το χειρότερο.... το πιστεύουμε κιόλας!!


Υ.Γ. Όσο για την ερώτηση σου, θα μπορούσαν με το να ξεκινήσουν από εδώ . Είναι ποιο εύκολο, και η εγκατάσταση του παίρνει ακόμα λιγότερο χρόνο και από το να κλείσουν τον λογαριασμό τους.

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 26/04/2011 - 13:57

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#43   MaleBuffy

MaleBuffy

    iPH Member

  • 202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/04/2011 - 22:12

Απο ποτέ η πειθαρχία έχει να κάνει με την ορθογραφία; Σταματά επιτέλους να κατακρινεις τους ανθρώπους που δε ξέρουν ορθογραφία! Να είσαι σίγουρος ότι κάποιος απο αυτούς είναι καλύτερος σε κάτι άλλο απο εσένα! Ξεκινοντας απο τον χαρακτήρα! Επίσης αν δε σου αρέσει έτσι όπως είναι οι Έλληνες όπως λες, τα σύνορα είναι ανοιχτά λόγω παγκοσμιοποίησης!

#44   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 25/04/2011 - 22:22

Από ότι φαίνεται, η δεν κατάλαβες ποιο είναι το πρόβλημα, η δεν θέλεις να καταλάβεις.

Το πρόβλημα λοιπόν δεν είναι για αυτούς που λόγο κάποιων άτυχων συγκυριών η ασθενείας (δυσλεξικός) δεν μπορούν να γράψουν σωστά, αλλά για αυτούς που βαριούνται, για αυτούς που τους λες αν έχετε πρόβλημα ορίστε μια απλή λύση (δες λινκ παραπάνω), για αυτούς που τους κάνεις παρατήρηση, και ενώ ξέρεις ότι μπορεί να γράψει σωστά (τον έχεις δεις άλλες φορές) αυτός συνεχίζει να σε γράφει!! Για αυτούς που γίνανε πολλοί τώρα τελευταία, για αυτούς που βαριούνται, για αυτούς που το μόνο πους τους ενδιαφέρει είναι να πάρουνε μια απάντηση, και να εξαφανιστούνε από το φορουμ. (μέχρι το επόμενο πρόβλημα) για αυτούς μιλάμε, και όχι για το 10 της εκατό των ατόμων που έχουνε κάποιο πραγματικό πρόβλημα. (πίστεψε με, μαθηματικά δεν βγαίνουνε παραπάνω)


Υ.Γ. Τα σύνορα είναι ανοικτά, εσύ είσαι έτοιμος;

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 25/04/2011 - 22:24

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#45   spyrospal

spyrospal

    iPH Member

  • 312 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/04/2011 - 22:23

Αν και προσωπικά θα προτιμούσα να μείνω μόνος, (παρά να βλέπω αυτήν την σφαγή!), διαπιστώνω για άλλη μια φορά, με αφορμή αυτήν την παρατήρηση σου, (απάντηση!) ότι εμείς οι Έλληνες έχουμε ένα μεγάλο πρόβλημα στο να διαχωρίσουμε τη σημαίνει ελευθερία λόγου, έκφρασης, κτλ., και τη σημαίνει πειθαρχεία! Νομίζουμε ότι είναι συνώνυμο με την σκλαβιά!! Νομίζουμε ότι αν κάνουμε κάτι όπως μας το υποδεικνύουν ορισμένα πρόσωπα, καταστάσεις κτλ., είμαστε μ@λακες! πρόβατα, και χωρίς άποψη!! Ενώ αντίθετα αν επαναστατούμε με τα πάντα, και για το τίποτα! είμαστε κάτι σε στιλ Τσεκεβαρα!!

Θέλουμε όχι μόνο να πείσουμε τον κόσμο ότι έχουμε δίκιο, αλλά το χειρότερο.... το πιστεύουμε κιόλας!!


Υ.Γ. Όσο για την ερώτηση σου, θα μπορούσαν με το να ξεκινήσουν από εδώ . Είναι ποιο εύκολο, και η εγκατάσταση του παίρνει ακόμα λιγότερο χρόνο και από το να κλείσουν τον λογαριασμό τους.


δηλωνω ελληνας του εξωτερικου- αξιωματικος γ' του εμπορικου ναυτικου - ιδιοκτητης εταιριας εισαγωγης human hair extensions κ μολις 27 ετων Κ ΝΑΙ ΓΟΥΣΤΑΡΩ Κ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΜΑΘΩ ΟΡΘΩΓΡΑΦΙΑ.σε οποιον αρεσει κ μπορει να διαβαζει οτι γραφω το διαβαζει. σε οποιον δεν αρεσει δεν το διαβαζει.
κ πραγματικα απο οσα εγραψες διαβασα μονο το 10% γιατι καταλαβα οτι εισαι απλα κομπλεξικος
Κ αλλοι τοσοι εδω μεσα που το ΜΙΣΟ ΠΟΣΟΣΤΟ της οικογενειας τους ειναι γενια της κατοχης κ μερικοι απο αυτους ειναι το ιδιο ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΚΡΙΝΟΥΝ.
Στην οικογενεια σας λετε σε οσους ειναι αναρθωγραφοι οτι σας την σπαει που δν γραφουν καλα η
ειναι ΔΥΣΛΕΚΤΟΙ?

ελεος πια! Τι μακακιες ειναι αυτες?

Τελευταία επεξεργασία από: DINFUN, 25/04/2011 - 23:13


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες