Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Τα iPhone και iPad 3G καταγράφουν τα δεδομένα τοποθεσίας


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
208 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#166   masbass

masbass

    iPH User

  • 112 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 27/04/2011 - 12:04

ΦΙλε να ρωτησω το κατεβασα το iphone tracker και οντως μου εδειχνε τα σημεια..ειχα να επιλέξω και απο τα διαφορα backup μου..θα ηθελα να ρωτισω αυτο λειτουργει μονο οταν εχω το gps ανοιχτο η ακομη και κλειστο να ειναι μπορει να εντοπιζει..?


καταγραφει ανεξαρτητα απ το αν εχεις ανοιχτο η οχι το GPS (εσωτερικο ή bluetooth).

Εγκαθιστώντας το πρόγραμμα με το οποίο διαγράφεται ολόκληρο το αρχείο, ή το περιεχόμενο αυτού, στο οποίο καταγράφονται οι ευαίσθητες πληροφορίες, καθίσταται προβληματική η λειτουργία τους GPS στο iphone?
Είναι κρίσιμο ερώτημα αυτό...


εχω περασει το untrackerd και το κανω update οποτε μπαινω στο Cydia. Χρησιμοποιω καθημερινα ενα εξωτερικο GPS με bluetooth οταν παω για τρεξιμο (το εσωτερικο που εχει το χρησιμοποιω μονο στο αυτοκινητο, δεν με βρισκει ποτε οταν τρεχω και το κραταω στο χερι) και δεν εχω δει καποια διαφορα καλυτερα ή χειροτερα. Για το εσωτερικο GPS δεν εχω κατσει να δοκιμασω καποια διαδρομη, αλλα ετσι κι αλλιως ηταν τζογος να σε βρει και πριν...

Τελευταία επεξεργασία από: masbass, 27/04/2011 - 12:10


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#167   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 27/04/2011 - 15:15

H Apple δημοσίευσε σήμερα ένα εκτενές Q&A απαντώντας στο πρόσφατο θέμα με την καταγραφή των δεδομένων τοποθεσίας σε τοπικό αρχείο σε iPhone και iPad. Ας δούμε τι έχει να πει η εταιρεία:

1. Γιατί η Apple καταγράφει την τοποθεσία του iPhone;
Η Apple δεν καταγράφει την τοποθεσία του iPhone σας. Δεν το έκανε ποτέ και ούτε σκοπεύει.

2. Γιατί, λοιπόν, είναι όλοι προβληματισμένοι με αυτό;
Η παροχή ακριβών και γρήγορων πληροφοριών τοποθεσίας με την ταυτόχρονη διατήρηση της ασφάλειας και των προσωπικών δεδομένων του χρήστη προκαλεί αρκετά πολύπλοκα τεχνικά ζητήματα που είναι δύσκολο να εξηγηθούν απλά. Οι χρήστες είναι προβληματισμένοι μερικώς επειδή οι δημιουργοί αυτής της νέας τεχνολογίας (συμπεριλαμβανομένης και της Apple) δεν έχουν επιμορφώσει κατάλληλα το κοινό.

3. Γιατί το iPhone καταγράφει την τοποθεσία μου;

Το iPhone δεν καταγράφει την τοποθεσία σας. Αυτό που κάνει είναι η διατήρηση μιας βάσης δεδομένων με Wi-Fi hotspots και κεραίες τηλεφωνίας γύρω από την τοποθεσία σας. Αυτά μπορεί να βρίσκονται σε πολύ μεγάλες αποστάσεις από το iPhone αλλά χρησιμεύουν στην γρήγορη εξακρίβωση της τοποθεσίας σας όταν απαιτηθεί αφού η χρησιμοποίηση μόνο του εντοπισμού μέσω GPS δορυφόρου είναι αρκετά χρονοβόρα. Το iPhone μπορεί να μειώσει τον χρόνο υπολογισμού σε μερικά δευτερόλεπτα με την χρησιμοποίηση δεδομένων από κοντινά Wi-Fi hotspots και κεραίες κινητής τηλεφωνίας για τον τριγωνισμό της τοποθεσίας σας. Αυτοί οι υπολογισμοί πραγματοποιούνται εκείνη τη στιγμή στο iPhone χρησιμοποιώντας μια βάση δεδομένων από Wi-Fi hotspots και κεραίες κινητής τηλεφωνίας που έχει αποσταλεί ανώνυμα και κρυπτογραφημένα από εκατομμύρια iPhone στην Apple.

4. Η βάση δεδομένων αποθηκευέται στο iPhone;

Ολόκληρη η βάση δεδομένων είναι πολύ μεγάλη για να αποθηκευτεί στο iPhone, οπότε μόνο ένα μικρό μέρος (cache) αποθηκεύεται σε κάθε συσκευή. Το αρχείο προστατεύεται αλλά δεν είναι κρυπτογραφημένο και αποθηκεύεται στο iTunes κάθε φορά που γίνεται backup, με το backup να είναι κρυπτογραφημένο ή όχι ανάλογα με τις ρυθμίσεις του χρήστη. Τα δεδομένα τοποθεσίας που βρήκαν οι αναλυτές στο iPhone δεν είναι οι τοποθεσίες του iPhone αλλά οι τοποθεσίες των Wi-Fi hotspots και των κεραιών κινητής τηλεφωνίας γύρω από την τοποθεσία του iPhone, που μπορεί να είναι πολλά χιλιόμετρα μακριά από την πραγματική τοποθεσία του iPhone. Σκοπεύουμε να σταματήσουμε να αποθηκεύουμε αυτό το cache σε μελλοντική αναβάθμιση λογισμικού (δείτε παρακάτω)

5. Μπορεί η Apple να με εντοπίσει χρησιμοποιώντας τα δεδομένα των Wi-Fi hotspots και των κεραιών κινητής τηλεφωνίας;

Όχι. Τα δεδομένα στέλνονται στην Apple ανώνυμα και κρυπτογραφημένα. Η Apple δεν μπορεί να εντοπίσει την πηγή των δεδομένων.

6. Κάποιοι αναγνώρισαν δεδομένα τοποθεσίας ενός χρόνου στο iPhone. Γιατί το iPhone χρειάζεται τόσο πολλά δεδομένα για να βοηθήσει στον υπολογισμό της τοποθεσίας μου;

Αυτά τα δεδομένα δεν είναι η τοποθεσία του iPhone - είναι ένα υποσύνολο (cache) των κοντινών Wi-Fi hotspots και κεραιών κινητής τηλεφωνίας που αποθηκεύονται στο iPhone από την Apple για τη γρήγορη εύρεση της τοποθεσίας του χρήστη. Ο λόγος που το iPhone διατηρεί μια τόσο μεγάλη βάση είναι ένα σφάλμα που ανακαλύψαμε και σκοπεύουμε να διορθώσουμε σε μελλοντική αναβάθμιση (δείτε παρακάτω). Δεν πιστεύουμε ότι το iPhone χρειάζεται να αποθηκεύει δεδομένα άνω των επτά ημερών.

7. Όταν κλείνω τις Υπηρεσίες Τοποθεσίας γιατί το iPhone συνεχίζει να αναβαθμίζει αυτή τη βάση δεδομένων;

Κανονικά δεν θα έπρεπε. Είναι ένα σφάλμα και σκοπεύουμε να το διορθώσουμε (δείτε παρακάτω)

8. Τι άλλα στοιχεία τοποθεσίας συλλέγει το iPhone εκτός από Wi-Fi hotspots και κεραίες κινητής τηλεφωνίας;

Η Apple συλλέγει ανώνυμα δεδομένα από την κίνηση στους δρόμους για τη δημιουργία μιας βάσης δεδομένων με σκοπό τη μελλοντική βοήθεια στην παροχή υπηρεσιών για την κίνηση.

9. Μοιράζεται η Apple αυτά τα δεδομένα με τρίτους;

Παρέχουμε ανώνυμα crash logs από χρήστες που έχουν συμφωνήσει να μοιράζονται αυτά τα δεδομένα μέσα από τις εφαρμογές. Το πρόγραμμα iAds μπορεί να χρησιμοποιήσει δεδομένα τοποθεσίας για την προβολή στοχευμένων διαφημίσεων. Η τοποθεσία, όμως, δεν μοιράζεται με τρίτους εκτός και αν ο χρήστης συμφωνήσει ρητά.

10. Πιστεύει η Apple ότι τα προσωπικά δεδομένα και η ασφάλεια είναι σημαντικά;

Ναι το πιστεύουμε. Για παράδειγμα το iPhone ήταν το πρώτο που ζητούσε από τους χρήστες να δώσουν ρητά την άδειά τους κάθε φορά που μια εφαρμογή ζητούσε να τους εντοπίσει. Η Apple θα συνεχίζει να ηγείται της προσπάθειας διαφύλαξης των προσωπικών δεδομένων και της ασφάλειας.

Software Update

Κάποια στιγμή στις επόμενες βδομάδες η Apple θα κυκλοφορήσει μια δωρεάν αναβάθμιση στο iOS που θα:

-μειώνει το μέγεθος του αρχείου που αποθηκεύει το iPhone για Wi-Fi hotspots και κεραίες κινητής τηλεφωνίας
-σταματά να κάνει backup αυτό το αρχείο
-διαγράφει εντελώς αυτό το αρχείο όταν οι Υπηρεσίες Τοποθεσίας είναι απενεργοποιημένες
-κρυπτογραφεί αυτό το αρχείο σε επόμενη σημαντική αναβάθμιση του iOS.

Follow me on twitter


#168   Gullwing

Gullwing

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Twitter:@gullwingx
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:Gullwingxtreme

Δημοσίευση 27/04/2011 - 15:23

They are covering their asses με την δηλωση οτι δεν καταγραφουν τοποθεσιες... Μωρε οτι καταγραφουν καταγραφουν, αλλα ντεμεκ για να μας καλυτερεψουν τις ζωες και πρασινα αλογα. Το οτι κραταει data τοποθεσιων για 1 χρονο ειναι bug? Μας δουλευουνε???

Τελευταία επεξεργασία από: Gullwing, 27/04/2011 - 15:26


#169   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/04/2011 - 16:06

Οπότε πάμε πάλι για ένα καινούριο update...

#170   CrazyAlex

CrazyAlex

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Twitter:@eleftheroglou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 27/04/2011 - 16:17

με βλέπω να ανοίγω την κούτα με τα παλιά κινητά και να βάλω την sim στο nokia 3310 :P

#171   mithra

mithra

    iPH Addict

  • 801 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 27/04/2011 - 16:25

Πάντα κάτι πρέπει να γίνεται για να βγαίνει καινούριο update κ να κλείνουν έτσι την τρύπα του jb.. 4.3.3 να φανταστώ ..

#172   akhs1

akhs1

    iPH User

  • 130 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini 4 +4G
  • GameCenter:akhs_xania

Δημοσίευση 27/04/2011 - 16:32

Για παραπανω απο 10 χρονια εχει καταγραφει το που ησασταν το τι εχετε πει και τα μηνυματα σας μεχρι και τι συσκευη ειχατε απο τις εταιριες τηλεφωνιας τωρα σας χαλασε? ε βεβαια βρεθηκε καποιος να σας πει οτι η apple σας κατασκοπευει και ολοι αρχισατε να αντιδρατε και να γκρινιαζεται....λες και δεν το ξερατε....ΕΛΕΟΣ :lol:

#173   Gullwing

Gullwing

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Twitter:@gullwingx
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:Gullwingxtreme

Δημοσίευση 27/04/2011 - 18:05

Για παραπανω απο 10 χρονια εχει καταγραφει το που ησασταν το τι εχετε πει και τα μηνυματα σας μεχρι και τι συσκευη ειχατε απο τις εταιριες τηλεφωνιας τωρα σας χαλασε? ε βεβαια βρεθηκε καποιος να σας πει οτι η apple σας κατασκοπευει και ολοι αρχισατε να αντιδρατε και να γκρινιαζεται....λες και δεν το ξερατε....ΕΛΕΟΣ :lol:

Φιλε πρεπει να εισαι υπερβολικα τυφλωμενος απο τον fanboyσμο σου... Δεν νομιζω πως μπορουμε να κανουμε λογικη συζητηση, αλλα ναι, μου την δινει οταν ερχονται και μου λενε οτι μπορουν να ξερουν που ημουν απο τοτε που πηρα την idevice μου.

#174   DeViLGR

DeViLGR

    iPH newbie

  • 73 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/04/2011 - 18:36

Ρε παιδιά μην τρελαίνεστε.Και το μηλαράκι σας να μην σας δίνει σας δίνει ο πάροχος που έχετε.

#175   nik75

nik75

    iPH Elite Poster

  • 3.403 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 27/04/2011 - 19:10

Ρε παιδια τζαμπα τρελαινεστε, και να μην ειναι ετσι που τα λεει η Apple, ειναι στην χειροτερη μια φαση αναλογη με τις καμερες στις πολεις.
Οποιος δεν εχει προβλημα..no problem!!
Οποιος θελει να χρησιμοποιησει το τηλ για οτιδηποτε αλλο πολυ απλα δεν παιρνει smartfones ή iphone( παιρνει ενα nokia ή ενα τζουμπουτζουα ) πολυ απλα γιατι ειναι ενας υπολογιστης οποτε οπως μπορουν να μας βρουνε τα ip για seed to seed αν ασχοληθουν ετσι μπορει να γινει και με τα smartphones...
So simple.....
Ο καθενας κανει τις επιλογες του :rolleyes:

Τελευταία επεξεργασία από: nik75, 27/04/2011 - 19:12


#176   JP335i

JP335i

    iPH Contributor

  • 1.080 μηνύματα
  • Twitter:@JimPapan
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:JP335i

Δημοσίευση 27/04/2011 - 19:20

Δηλαδή λένε οτι η καταγραφή ενός χρόνου είναι bug τoυ iOS? Πλάκα μας κάνουν? :blink:

#177   n00binator

n00binator

    iPH User

  • 144 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/04/2011 - 19:37

Γενικά το ότι καταγράφουν τα δεδομένα τοποθεσίας εμένα δεν με ενόχλησε ποτέ εφόσον καταγράφονται στην συσκευή μου. Μόνο ο χρήστης τα έχει και κανένας τρίτος οπότε ποιος ο λόγος ανησυχίας; Επίσης όντως τα location data βοηθούν σημαντικά στον εντοπισμό θέσης αφού το iphone έχει aGPS (Αssisted GPS Antenna). Τέλος κανέναν στην Apple δεν ενδιαφέρει που είσασταν και τι κάνατε και οι φωτογραφίες που τραβάει το facetime, ξεκολλήστε από τη ζωή σας, δεν είστε όσο σημαντικοί νομίζετε. Αυτού του τύπου μηνυσεις στην Apple μου θυμίζουν τις γριούλες που έριχναν επίτηδες λάδια κάτω στα supermarket σαβουριαζόνταν και ζήταγαν αποζημιώσεις.

PS: είναι χαμένος χρόνος να πηγαίνετε κόντρα σε εταιρίες που οι όροι χρήσης με τους οποίους συμφωνείτε σε κάθε update είναι 3000 σελίδες και περιέχουν όρους που δεν μπορείτε να φανταστείτε. Την αγοράσατε την συσκευή, τώρα τελειωσαν όλα, αν θέλετε να ξεθαψετε το nokia 3310 σας επειδή δεν είστε ευχαριστημένοι στείλτε μου ένα πμ να αγοράσω το iPhone σας.

Τελευταία επεξεργασία από: n00binator, 27/04/2011 - 19:42


#178   Chris123GR

Chris123GR

    iPH User

  • 166 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 27/04/2011 - 19:40

Μπροστά στις υποκλοπές τηλεφωνικών συνομιλιών της vodafone ...... αυτό της Apple είναι απλό πταισματάκι .
Να μην αναφέρω καθόλου τις κάμερες παρακολούθησης ε?
Συμφωνώ με τον akhs1 . Είναι ΤΟΟΟΟΣΑ χρόνια που συλλέγονται τα προσωπικά μας (ευαίσθητα ή μη) δεδομένα από χίλιες δυο πηγές και υπηρεσίες που πλέον δεν με συνταράσσει τίποτα .

#179   jpavly

jpavly

    iPH newbie

  • 15 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/04/2011 - 19:43

Για Windows μπορείτε να δοκιμάσετε με το iPhoneTrackerWin: http://huseyint.com/iPhoneTrackerWin/

Δεν το έχω δοκιμάσει, κάπου διάβασα ότι βάζεις δίπλα στο .exe το .db και το τρέχεις..

#180   babylonx

babylonx

    iPH newbie

  • 40 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/04/2011 - 19:50

Εγώ συνεχίζω να μην καταλαβαίνω... Με ένα nokia 3310 ή εταιρία κινητής τηλεφωνίας μου δεν έχει γνώση σε ποια κεραία ήμουν ενεργός και πότε τελευταία φορά; Η συσκευή μου και η εταιρία δεν γνωρίζουν ανά πάσα στιγμή σε ποια κεραία είμαι συνδεμένος, ποιες άλλες υπάρχουν γύρω γύρω και με τι ένταση λαμβάνω σήμα από αυτές; Είναι κανείς σίγουρος ότι οι πάροχοι κινητής δε κρατάνε logs με όλα αυτά τα στοιχεία;

Οι περισσότεροι έχουμε εδώ μέσα iPhone εδώ και τόσα χρόνια. Για να κάνουμε restore χρειαζόμαστε έγκριση της Apple. Για να μας ξεκλειδώσει η baseband μετά από κάθε restore (activate) χρειαζόμαστε την έγκριση της Apple. Οποιαδήποτε επικοινωνία υπολογιστή-iPhone γίνεται μέσω του iTunes. Αυτό μας κάνει backup όλα τα data. Επαφές, ημερολόγιο, sms κλπ μαζεύονται στα backup μας. Δηλαδή σε όλα αυτά δε θα μπορούσε να έχει πρόσβαση η Apple; Και ξαφνικά σας πείραξε ότι μπορεί να χαρτογραφεί κυψέλες μέσα από το iPhone σας; Γιατί εγώ δε βλέπω και τίποτα άλλο...

Πάντως το δοκίμασα και άλλα ντ άλλα... Εγώ όλη τη Μεγάλη Εβδομάδα πήγαινα τα απογεύματα στο Κύριλλο και Μεθόδιο στη Θεσσαλονίκη.. Ε λοιπόν μόνο την Πέμπτη είχα μια αναφορά για 2 κυψέλες στην περιοχή, η μία στη Βασιλίσης Όλγας και η άλλη μέσα στη θάλασσα. :P

Τελευταία επεξεργασία από: babylonx, 27/04/2011 - 19:51


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες