Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Τα iPhone και iPad 3G καταγράφουν τα δεδομένα τοποθεσίας


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
208 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#181   jpavly

jpavly

    iPH newbie

  • 15 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/04/2011 - 19:54

Για Windows μπορείτε να δοκιμάσετε με το iPhoneTrackerWin: http://huseyint.com/iPhoneTrackerWin/

Δεν το έχω δοκιμάσει, κάπου διάβασα ότι βάζεις δίπλα στο .exe το .db και το τρέχεις..

! ΑΚΥΡΟ !

Σου αναγνωρίζει τα backup και τα βρίσκει αυτόματα! Ελπίζω να μην τα ανέβασε πουθενά!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#182   avpap

avpap

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Aλάνες πριν πολλά χρόνια.

Δημοσίευση 27/04/2011 - 21:22

Η αναβάθμιση αυτή, θα καλύπτει και όσους έχουν iPhone 3G και πίσω;

#183   spyros83

spyros83

    iPH User

  • 181 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/04/2011 - 22:36

Είναι ένα σφάλμα και σκοπεύουμε να το διορθώσουμε (δείτε παρακάτω)

Είναι ένα σφάλμα και σκοπεύουμε να το διορθώσουμε (δείτε παρακάτω)

Είναι ένα σφάλμα και σκοπεύουμε να το διορθώσουμε (δείτε παρακάτω)

Είναι ένα σφάλμα και σκοπεύουμε να το διορθώσουμε (δείτε παρακάτω)

Είναι ένα σφάλμα και σκοπεύουμε να το διορθώσουμε (δείτε παρακάτω)...

ΆΣΕ ΡΕ APPLE ΤΑ ΣΑΠΙΑ!!! ΔΕΙΝΩ 700 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΤΟ ΜΗΛΑΡΑΚΙ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΩ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΎΜΑΙ!!! >:(

#184   n00binator

n00binator

    iPH User

  • 144 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/04/2011 - 22:51

Είναι ένα σφάλμα και σκοπεύουμε να το διορθώσουμε (δείτε παρακάτω)

Είναι ένα σφάλμα και σκοπεύουμε να το διορθώσουμε (δείτε παρακάτω)

Είναι ένα σφάλμα και σκοπεύουμε να το διορθώσουμε (δείτε παρακάτω)

Είναι ένα σφάλμα και σκοπεύουμε να το διορθώσουμε (δείτε παρακάτω)

Είναι ένα σφάλμα και σκοπεύουμε να το διορθώσουμε (δείτε παρακάτω)...

ΆΣΕ ΡΕ APPLE ΤΑ ΣΑΠΙΑ!!! ΔΕΙΝΩ 700 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΤΟ ΜΗΛΑΡΑΚΙ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΩ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΎΜΑΙ!!! >:(


1ον το ξέρεις (υπάρχει αναφορά ότι καταγράφονται τα location services στα Legal Notices στο About της συσκευής σου)
2ον δεν σε παρακολουθεί κανείς, γιατί δεν τον ενδιαφέρει
3ον no offense

Τελευταία επεξεργασία από: n00binator, 27/04/2011 - 22:51


#185   akhs1

akhs1

    iPH User

  • 130 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini 4 +4G
  • GameCenter:akhs_xania

Δημοσίευση 27/04/2011 - 23:35

Εγώ συνεχίζω να μην καταλαβαίνω... Με ένα nokia 3310 ή εταιρία κινητής τηλεφωνίας μου δεν έχει γνώση σε ποια κεραία ήμουν ενεργός και πότε τελευταία φορά; Η συσκευή μου και η εταιρία δεν γνωρίζουν ανά πάσα στιγμή σε ποια κεραία είμαι συνδεμένος, ποιες άλλες υπάρχουν γύρω γύρω και με τι ένταση λαμβάνω σήμα από αυτές; Είναι κανείς σίγουρος ότι οι πάροχοι κινητής δε κρατάνε logs με όλα αυτά τα στοιχεία;

Οι περισσότεροι έχουμε εδώ μέσα iPhone εδώ και τόσα χρόνια. Για να κάνουμε restore χρειαζόμαστε έγκριση της Apple. Για να μας ξεκλειδώσει η baseband μετά από κάθε restore (activate) χρειαζόμαστε την έγκριση της Apple. Οποιαδήποτε επικοινωνία υπολογιστή-iPhone γίνεται μέσω του iTunes. Αυτό μας κάνει backup όλα τα data. Επαφές, ημερολόγιο, sms κλπ μαζεύονται στα backup μας. Δηλαδή σε όλα αυτά δε θα μπορούσε να έχει πρόσβαση η Apple; Και ξαφνικά σας πείραξε ότι μπορεί να χαρτογραφεί κυψέλες μέσα από το iPhone σας; Γιατί εγώ δε βλέπω και τίποτα άλλο...

Πάντως το δοκίμασα και άλλα ντ άλλα... Εγώ όλη τη Μεγάλη Εβδομάδα πήγαινα τα απογεύματα στο Κύριλλο και Μεθόδιο στη Θεσσαλονίκη.. Ε λοιπόν μόνο την Πέμπτη είχα μια αναφορά για 2 κυψέλες στην περιοχή, η μία στη Βασιλίσης Όλγας και η άλλη μέσα στη θάλασσα. :P



+1 αυτο εγγραψα πιο πανω και εγω αλλα με αποκαλεσαν τυφλομενo απο fanboysmo και οτι δεν μπορω να κανω λογικη συζητηση......
χαχαχα ΕΛΕΟΣ........ειμαι Τεχνικος Συστηματων Τηλεπικοινωνιων και μεταδοσης Πληροφοριας και δουλευω σε Μεγαλη εταιρια παιδια.
ελεγχονται τα κινητα ,οι συνομιλιες η θεση σας μεσω τριγωνισμου οι κινησεις σας στο internet μεσω της Ι.P. σας και ΜΑC address τα email σας και πολλα αλλα!Δεν μπορειτε να "κρυφτειτε"
απλα να παρακαλατε εαν και οταν ζητηθουν τα δεδομενα σας δεν θα το εχει ζητησει ο Εισαγγελεας γιατι συνηθως αυτο δεν ειναι καλο.
Οτι κινητο και να εχετε δινει αναφορα στην κεραια και καταγραφεται η θεση σας μαζι με τον imei+αριθμο κλησης αρα και τα στοιχεια σας (εφοσον ειναι στο ονομα σας)
Μαθετε καποιοι να σκεφτεστε μπροστα.....και μην περιμενετε να σας ξυπνανε οι αλλοι κατ οπιν εορτης......
φιλικα παντα.
Ενας ανισσοροπος-αγραμματος-τρελος νεος :lol:

#186   akhs1

akhs1

    iPH User

  • 130 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini 4 +4G
  • GameCenter:akhs_xania

Δημοσίευση 27/04/2011 - 23:41

---akhs1
Για παραπανω απο 10 χρονια εχει καταγραφει το που ησασταν το τι εχετε πει και τα μηνυματα σας μεχρι και τι συσκευη ειχατε απο τις εταιριες τηλεφωνιας τωρα σας χαλασε? ε βεβαια βρεθηκε καποιος να σας πει οτι η apple σας κατασκοπευει και ολοι αρχισατε να αντιδρατε και να γκρινιαζεται....λες και δεν το ξερατε....ΕΛΕΟΣ

Φιλε πρεπει να εισαι υπερβολικα τυφλωμενος απο τον fanboyσμο σου... Δεν νομιζω πως μπορουμε να κανουμε λογικη συζητηση, αλλα ναι, μου την δινει οταν ερχονται και μου λενε οτι μπορουν να ξερουν που ημουν απο τοτε που πηρα την idevice μου.


εισαι 17 χρονων...ειναι λογικο να περιμενεις να σου πουν οι αλλοι οτι παρακολουθεισαι και να μην το εχεις καταλαβει ηδη......εχεις πολλα ακομα να μαθεις :rolleyes:
απο την απαντηση σου και μονο καταλαβα την ηλικια σου και γιαυτο μπηκα στο προφιλ σου και επιβεβαιωθηκα απλα. <_<

Τελευταία επεξεργασία από: akhs1, 27/04/2011 - 23:43


#187   Gullwing

Gullwing

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Twitter:@gullwingx
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:Gullwingxtreme

Δημοσίευση 28/04/2011 - 00:56

---akhs1
Για παραπανω απο 10 χρονια εχει καταγραφει το που ησασταν το τι εχετε πει και τα μηνυματα σας μεχρι και τι συσκευη ειχατε απο τις εταιριες τηλεφωνιας τωρα σας χαλασε? ε βεβαια βρεθηκε καποιος να σας πει οτι η apple σας κατασκοπευει και ολοι αρχισατε να αντιδρατε και να γκρινιαζεται....λες και δεν το ξερατε....ΕΛΕΟΣ



εισαι 17 χρονων...ειναι λογικο να περιμενεις να σου πουν οι αλλοι οτι παρακολουθεισαι και να μην το εχεις καταλαβει ηδη......εχεις πολλα ακομα να μαθεις :rolleyes:
απο την απαντηση σου και μονο καταλαβα την ηλικια σου και γιαυτο μπηκα στο προφιλ σου και επιβεβαιωθηκα απλα. <_<

Το οτι ειμαι 17 με κανει πιο ανωριμο η πιο νοητικα υποδιεστερο απο εσενα? Συγγνωμη αλλα καποιος η κατι να κραταει data για το που ημουν εναν ολοκληρο χρονο, και απλως να λεει οτι ειναι ενα minor bug ειναι απλως εξευτελεστικο.

Τελευταία επεξεργασία από: Gullwing, 28/04/2011 - 01:02


#188   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 28/04/2011 - 04:02

+1 αυτο εγγραψα πιο πανω και εγω αλλα με αποκαλεσαν τυφλομενo απο fanboysmo και οτι δεν μπορω να κανω λογικη συζητηση......
χαχαχα ΕΛΕΟΣ........ειμαι Τεχνικος Συστηματων Τηλεπικοινωνιων και μεταδοσης Πληροφοριας και δουλευω σε Μεγαλη εταιρια παιδια.
ελεγχονται τα κινητα ,οι συνομιλιες η θεση σας μεσω τριγωνισμου οι κινησεις σας στο internet μεσω της Ι.P. σας και ΜΑC address τα email σας και πολλα αλλα!Δεν μπορειτε να "κρυφτειτε"
απλα να παρακαλατε εαν και οταν ζητηθουν τα δεδομενα σας δεν θα το εχει ζητησει ο Εισαγγελεας γιατι συνηθως αυτο δεν ειναι καλο.
Οτι κινητο και να εχετε δινει αναφορα στην κεραια και καταγραφεται η θεση σας μαζι με τον imei+αριθμο κλησης αρα και τα στοιχεια σας (εφοσον ειναι στο ονομα σας)
Μαθετε καποιοι να σκεφτεστε μπροστα.....και μην περιμενετε να σας ξυπνανε οι αλλοι κατ οπιν εορτης......
φιλικα παντα.
Ενας ανισσοροπος-αγραμματος-τρελος νεος :lol:

Συμφωνώ απόλυτα !! Διάβασα όλο το topic από την αρχή , όσοι είναι τεχνικοί Συστημάτων Τηλεπικοινωνιών όπως το παλικάρι , ηλεκτρονικοί και γενικά επαγγελματίες και τέλος πάντων γνώστες του θέματος δίνουν μια σωστή και λογική ερμηνεία για την περιβόητη καταγραφή δεδομένων. Υπάρχουν πολλοί που νομίζουν ότι απειλείτε η προσωπική τους ζωή πως τους κατασκοπεύουν και δημιουργούν θεωρίες συνωμοσίας τύπου Big Brother και κουταμάρες και η υπερβολή χτυπά κόκκινο. Νομίζουν ότι τεράστιες εταιρίες τύπου Apple ασχολούνται με την πάρτη τους και τους καταγράφουν τους παρακολουθούν κρυφά λες και είναι τα σημαντικότερα πρόσωπα του σύμπαντος ή τρομοκράτες στις μαύρες λίστες της CIA . Το να είσαι χαζό-μεγαλομανής και να νομίζεις ότι σε παρακολουθούν ανελλιπώς είναι χειρότερο μάλλον από το να είσαι και καλά τρελός-fun της Apple. Λίγο να ασχοληθείς με την τεχνολογία θα καταλάβεις ότι όλες οι κινητές συσκευές αλληλοεπίδρουν με τις κεραίες και δίνουν διάφορα στοιχειά , πολλοί έχουν πρόσβαση σε τέτοια δεδομένα και πρώτοι πρώτοι οι παροχοι τηλεφωνίας. Όλες οι έξυπνες συσκευές ανεξαρτήτως κάνουν κάτι παρόμοιο , τώρα θα ανακαλύψουμε την Αμερική ?? Κάποιοι ηθικολόγοι δικηγόροι έσπειραν την καταστροφή πιο πριν , λες και με άλλους τρόπους μέσω κοινωνικών δικτύων δεν αναρτούμε τα προσωπικά δεδομένα μας έστω και με την συγκατάθεσή μας , αλλά μας πείραξε το αρχείο με την βάση δεδομένων από τις κεραίες τηλεφωνίας που ξαφνικά έσκασε σαν βόμβα. Καλύτερα να ακούμε τους ποιο γνώστες τεχνικούς και όχι τον κάθε φαντασμένο , αλωστε με 1000 τρόπους τα προσωπικά δεδομένα μας είναι αποθηκευμένα κάπου αλλά δεν μας ενοχλούσε τόσο πολύ μέχρι τώρα...ξαφνικά όμως με το αρχείο αυτό τα είδαμε όλα αλλιώς!! Αν δεν μας αρέσει η τεχνολογία και φοβόμαστε πως ο κόσμος όλος ασχολείται μυστικά με εμάς , όπως π.χ. μερικοί ανόητοι φοβούνται ότι θα ξεσπάσει πυρηνικός πόλεμος και κρύβονται σε καταφύγια , έτσι και οι αντίστοιχοι με την τεχνολογία που φοβούνται ότι τούς κατασκοπεύουν να μην αγοράζουν έξυπνα κινητά και γενικός κινητά διότι και τα πιο απλά κάνουν προφανώς ζημιά. Αν λοιπόν νιώθουμε ότι απειλούμαστε από τέτοιο κίνδυνο διότι είμαστε π.χ. τρομοκράτες η έχουμε εκτελέσει αξιόποινες πράξεις και φοβόμαστε...τότε μακριά από κάθε είδους κινητά , διαδίκτυο , τηλεπικοινωνίες και άντε.....στο βουνό !!!

#189   dedalos

dedalos

    iPH Member

  • 273 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/04/2011 - 05:48

Τελικά φαίνεται για όλα αυτά τα αρνητικά που εμφανίζονται για τα apple προϊόντα τόσο συχνά και σε τακτά χρονικά διαστήματα ότι τα διαδίδει η apple με σκοπό την διαφήμιση, (δυσφήμηση) η διατήρηση στην επικαιρότητα. Και φαίνεται ότι αυτό το παιχνίδι ξέρει ακόμα να το παίζει καλά.

#190   Leo

Leo

    iPH Member

  • 301 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/04/2011 - 08:49

Εξαγωγή όλων αυτών τον δεδομένων πως μπορούμε να κάνουμε ? Μου ήρθε μια ιδέα.... :P

#191   zvrikos

zvrikos

    iPH Addict

  • 668 μηνύματα
  • Twitter:@zvrikos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 28/04/2011 - 09:40

Επί της ουσίας δεν μπορώ να απαντήσω και να μεταφέρω την άποψη μου, αντιπαρατιθέμενος δηλαδή με όσους δήλωσαν θετικά διακείμενοι στην πολιτική της αππλε να έχει αφήσει εν γνώσει της μια τεράστια τρύπα ασφαλείας των προσωπικών μου δεδομένων στο κινητό μου.
Προσωπικά μου είναι αδιανόητο το πόσο τυφλοί είναι κάποιοι και πόσο εύκολα απαλλοτριώνουν αυτά τα δεδομένα, όχι στον πάροχο της κινητής τηλεφωνίας τους (είναι δεδομένο ότι αφού έχεις κινητό θα έχεις και κάποιον πάροχο, από τον οποίο είναι ευκόλως εννοούμενο ότι θα καταγράφει τις κινήσεις σου - αλλιώς πως θα πληρώνεις λογαριασμό) αλλά σε μια τρίτη εταιρία από την οποία απλώς αγοράζεις το κινητό της και κάνεις χρήση θεωρώντας αδιανόητη μια τέτοια τρύπα ασφαλείας.
Δεν θα απαντήσω, ασφαλώς σε εκείνους που μιλούν για φαντασμένους, ανόητους, μεγαλομανείς κτλ. Απλά τους επιστρέφω τους χαρακτηρισμούς και δεν τους θεωρώ άξιους να συνομιλήσουν μαζί μου.
Ο καθένας τις ατομικές του ελευθερίες τις διαθέτει κατά βούλησιν. Νομίζω ότι ΟΛΟΙ μας εδώ μπορούμε σε αυτό να συμφωνήσουμε. Και ΟΛΟΙ μας έχουμε κάποια όρια, κάποιες γραμμές στις οποίες λέμε ¨ως εδώ"
Για παράδειγμα, προσωπικά ΔΕΝ έχω facebook κτλ κτλ, και προτιμώ να έχω ένα όσο το δυνατόν μικρότερη ιντερνετική επώνυμη παρουσία. ΟΧι για να κρυφτώ πίσω από την ανωνυμία (το όνομα μου είναι προφανές) αλλά για να έχω την προσωπική μου ζωή εν τάξει.
Εάν κάποιοι θέλουν να παρακολουθουνται / καταγράφονται ή έστω αυτό το ανέχονται ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝ ΓΝΩΣΕΙ ΤΟΥΣ δεν με ενδιαφέρει και δεν ασχολούμαι.
ΕΑΝ όμως ΔΕΝ γνωρίζουμε τι μας κάνουν και τι μας επιφυλάσσουν, ε τότε δημιουργείται θέμα.
Η αππλε ΔΕΝ είναι πάροχος. ΔΕΝ έχει κανένα δικαίωμα πέραν της είσπραξης του τιμήματος (εξαιρετικά μεγάλου έως δυσανάλογου, μάλιστα) να ζητάει από τον πελάτη της τίποτα. ΟΥΤΕ 5000 όροι χρήσης έχουν σημασία, ούτε τίποτα. Μην γελιέστε, είναι απλό. Και μην τους φοβάστε, ούτε να ακούτε τις εύκολες σειρήνες παραίτησης από δικαιώματά σας επειδή μια εταιρία που ΕΣΕΙΣ την κάνατε μεγάλη τώρα σας προτείνει το ίδιο της το μέγεθος ως άλλοθι παράνομων ενεργειών. Την αππλε την ξέρω καλά από τα γενοφάσκια της. ΤΩΡΑ μόλις γιγαντώθηκε... Εχει πέσει πείναι εκεί.. Οπότε, δείτε ποιός συμπεριφέρεται ως νεόπλουτος και μεγαλομανής, αξιώνοντας και επιβάλλοντας συμπεριφορές σε βάρος των πελατών της.
Και για να λύσω και μια απορία / εσφαλμένο επιχείρημα. Το ότι προσωπικά δέχομαι την καταγραφή μου από κάμερες ασφαλείας (ΝΑΙ, είμαι σύμφωνος με αυτό) είναι γιατί δέχομαι αφενός ότι ο έλεγχος γίνεται από όργανα συντεταγμένα που έχουν συγκεκριμένο σκοπό και τα εμπιστεύομαι, αφετέρου, το σύστημα αυτό υπάρχει εκεί για να με προστατεύσει από οποιονδήποτε τρίτο που δεν ξέρω και δεν έχω κανένα λόγο να εμπιστευθώ. Είναι προφανές ότι κανέναν από αυτούς τους όρους δεν πληροί η αππλε... Εκτός εάν και σε αυτό μερικοί είναι τόσο αιθεροβάμονες..


Καλημέρα

#192   Korbas

Korbas

    iPH User

  • 128 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/04/2011 - 11:11

Προσωπικά μου είναι αδιανόητο το πόσο τυφλοί είναι κάποιοι και πόσο εύκολα απαλλοτριώνουν αυτά τα δεδομένα, όχι στον πάροχο της κινητής τηλεφωνίας τους (είναι δεδομένο ότι αφού έχεις κινητό θα έχεις και κάποιον πάροχο, από τον οποίο είναι ευκόλως εννοούμενο ότι θα καταγράφει τις κινήσεις σου - αλλιώς πως θα πληρώνεις λογαριασμό) αλλά σε μια τρίτη εταιρία από την οποία απλώς αγοράζεις το κινητό της και κάνεις χρήση θεωρώντας αδιανόητη μια τέτοια τρύπα ασφαλείας.

Για να πληρώσεις ένα λογαριασμό κινητής χρειάζεσαι:

1. ταυτοποίηση (με ονοματεπώνυμο, Α.Φ.Μ., ταυτότητα, κλπ)
2. τηλεφωνικό αριθμό από τον οποίο κάλεσες
3. τηλεφωνικό αριθμό στον οποίο κάλεσες
4. χρόνο ομιλίας (η SMS και λοιπές υπηρεσίες)
5. κόστος βάση τιμοκαταλόγου.

Όμως εσύ θεωρείς αποδεκτό να καταγράφονται και να αποθηκεύονται δεδομένα όπως το που ήσουν ανά πάσα στιγμή για x χρόνια (για να μη πούμε για καταγραφή κλήσεων, μηνυμάτων κλπ).

Άρα δε σε πειράζει το ότι ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα κρατιούνται, αλλά σε πειράζει από ποιόν κρατιούνται. Δώσε μου ένα λόγο που πιστεύεις ότι ο πάροχος ενεργεί αγαθά ενώ η apple ή ο όποιος τρίτος όχι.

Όσον αφορά τη τρύπα ασφαλείας (αν είναι τρύπα) δεν είναι τόσο τραγική αν σκεφτείς ότι για να υποκλέψει κάποιος τα εν λόγω στοιχεία πρέπει:

1. είτε να σου κλέψει τη συσκευή την οποία καλό είναι να την έχεις κλειδωμένη με κωδικό για να μη πέσουν σε λάθος χέρια φωτογραφίες, τηλεφωνικός κατάλογος, έγγραφα, mails και ό,τι άλλο μπορεί να έχει κάποιος σε ένα smartphone.

2. είτε να τα πάρει από τον Η/Υ στον οποίο πρέπει να έχεις passwords, antivirus, firewall και όλα τα μέτρα προστασίας για τους ίδιους λόγους.

Εάν κάποιοι θέλουν να παρακολουθουνται / καταγράφονται ή έστω αυτό το ανέχονται ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝ ΓΝΩΣΕΙ ΤΟΥΣ δεν με ενδιαφέρει και δεν ασχολούμαι.
ΕΑΝ όμως ΔΕΝ γνωρίζουμε τι μας κάνουν και τι μας επιφυλάσσουν, ε τότε δημιουργείται θέμα.
Η αππλε ΔΕΝ είναι πάροχος. ΔΕΝ έχει κανένα δικαίωμα πέραν της είσπραξης του τιμήματος (εξαιρετικά μεγάλου έως δυσανάλογου, μάλιστα) να ζητάει από τον πελάτη της τίποτα. ΟΥΤΕ 5000 όροι χρήσης έχουν σημασία, ούτε τίποτα.

Όπως είπα και παραπάνω ούτε ο πάροχος έχει δικαίωμα να κρατάει τα εν λόγω δεδομένα και σε κανένα συμβόλαιο που έχω υπογράψει δεν έχω δώσει αυτό το δικαίωμα, άρα δε το ξέρω επίσημα. Όσο ξέρω ότι με καταγράφει η apple άλλο τόσο ξέρω ότι με καταγράφει ο πάροχος.

Όσον αφορά τους όρους χρήσης έχει μεγάλη σημασία το που βάζεις την υπογραφή σου.

Και για να λύσω και μια απορία / εσφαλμένο επιχείρημα. Το ότι προσωπικά δέχομαι την καταγραφή μου από κάμερες ασφαλείας (ΝΑΙ, είμαι σύμφωνος με αυτό) είναι γιατί δέχομαι αφενός ότι ο έλεγχος γίνεται από όργανα συντεταγμένα που έχουν συγκεκριμένο σκοπό και τα εμπιστεύομαι, αφετέρου, το σύστημα αυτό υπάρχει εκεί για να με προστατεύσει από οποιονδήποτε τρίτο που δεν ξέρω και δεν έχω κανένα λόγο να εμπιστευθώ. Είναι προφανές ότι κανέναν από αυτούς τους όρους δεν πληροί η αππλε... Εκτός εάν και σε αυτό μερικοί είναι τόσο αιθεροβάμονες..

Όλα τα απολυταρχικά καθεστώτα χρησιμοποιούσαν ως πρόσχημα την ασφάλεια τον πολιτών για να των περιορισμό των ελευθεριών και τον έλεγχο των ιδίων.

Εν κατακλείδι, σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, δέχεσαι τον οποιοδήποτε, ιδιώτη ή κράτος να παρακολουθεί τη κάθε σου κίνηση αρκεί να έχει μία δικαιολογία, το πόσο καλή η φθηνή είναι βρίσκεται στη κρίση του καθενός. Στη συγκεκριμένη περίπτωση το κράτος έχει, ο πάροχος έχει, η apple όχι.

Καλημέρα

Καλημέρα.

Τελευταία επεξεργασία από: Korbas, 28/04/2011 - 11:13


#193   zvrikos

zvrikos

    iPH Addict

  • 668 μηνύματα
  • Twitter:@zvrikos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 28/04/2011 - 11:44

Για να πληρώσεις ένα λογαριασμό κινητής χρειάζεσαι:

1. ταυτοποίηση (με ονοματεπώνυμο, Α.Φ.Μ., ταυτότητα, κλπ)
2. τηλεφωνικό αριθμό από τον οποίο κάλεσες
3. τηλεφωνικό αριθμό στον οποίο κάλεσες
4. χρόνο ομιλίας (η SMS και λοιπές υπηρεσίες)
5. κόστος βάση τιμοκαταλόγου.

Όμως εσύ θεωρείς αποδεκτό να καταγράφονται και να αποθηκεύονται δεδομένα όπως το που ήσουν ανά πάσα στιγμή για x χρόνια (για να μη πούμε για καταγραφή κλήσεων, μηνυμάτων κλπ).

Άρα δε σε πειράζει το ότι ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα κρατιούνται, αλλά σε πειράζει από ποιόν κρατιούνται. Δώσε μου ένα λόγο που πιστεύεις ότι ο πάροχος ενεργεί αγαθά ενώ η apple ή ο όποιος τρίτος όχι.


Μάλλον ονοματίζεις προσωπικά δεδομένα ο,τι σε βολεύει...
Και επίσης αγνοείς, μάλλον, το γεγονός ότι οι εταιρίες που τηρούν αρχείο με τα παραπάνω στοιχεία επιβλέπονται από την αρμόδια ΑΝεξάρτητη αρχή και εφαρμόζουν τον Νόμο που αφορά την προστασία προσωπικών δεδομένω. Η αππλε, μιας και το κάνει στα κρυφά ΜΑΛΛΟΝ δεν πληροί τους όρους ούτε επιβλέπεται από την Αρχή


Όσον αφορά τη τρύπα ασφαλείας (αν είναι τρύπα) δεν είναι τόσο τραγική αν σκεφτείς ότι για να υποκλέψει κάποιος τα εν λόγω στοιχεία πρέπει:

1. είτε να σου κλέψει τη συσκευή την οποία καλό είναι να την έχεις κλειδωμένη με κωδικό για να μη πέσουν σε λάθος χέρια φωτογραφίες, τηλεφωνικός κατάλογος, έγγραφα, mails και ό,τι άλλο μπορεί να έχει κάποιος σε ένα smartphone.

2. είτε να τα πάρει από τον Η/Υ στον οποίο πρέπει να έχεις passwords, antivirus, firewall και όλα τα μέτρα προστασίας για τους ίδιους λόγους.


Κανείς δεν αποκλείει το ενδεχόμενο τα στοιχεία αυτά να αποστέλλονται εύκολα στην αππλε. Τουαντνίον Η ΙΔΙΑ παραδέχεται ότι αυτα τα στοιχεία μπορεί να χρησιμοποιεί "ΑΝΩΝΥΜΑ"


Όπως είπα και παραπάνω ούτε ο πάροχος έχει δικαίωμα να κρατάει τα εν λόγω δεδομένα και σε κανένα συμβόλαιο που έχω υπογράψει δεν έχω δώσει αυτό το δικαίωμα, άρα δε το ξέρω επίσημα. Όσο ξέρω ότι με καταγράφει η apple άλλο τόσο ξέρω ότι με καταγράφει ο πάροχος.

Όσον αφορά τους όρους χρήσης έχει μεγάλη σημασία το που βάζεις την υπογραφή σου.


Έχω απαντήσει για την διαδικασία τήρησης προσωπικών δεδομενών παραπάνω. Εαν θέλεις υπάρχει και σχετικό σαιτ της ανεξάρτητης αρχής με πληρη ενημέρωση.\
Ως προς την υπογραφή, δεν μπορώ να ξαναλέω τα ίδια και τα ίδια. Καταχρηστικοί όροι, που δεσμεύουν υπέρμετρα την ελευθερία ακόμη και εάν φέρουν υπογραφή δεν δεσμεύουν το ασθενές μέρος. BTW με την αγορά του iphone δεν υπέγραψα ΠΟΥΘΕΝΑ όσο και εάν αυτό ισχυρίζονται μερικοί (ανάμεσα τους και εσύ) και δεν μπορώ να καταλάβω ΓΙΑΤΙ!

Όλα τα απολυταρχικά καθεστώτα χρησιμοποιούσαν ως πρόσχημα την ασφάλεια τον πολιτών για να των περιορισμό των ελευθεριών και τον έλεγχο των ιδίων.

Εν κατακλείδι, σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, δέχεσαι τον οποιοδήποτε, ιδιώτη ή κράτος να παρακολουθεί τη κάθε σου κίνηση αρκεί να έχει μία δικαιολογία, το πόσο καλή η φθηνή είναι βρίσκεται στη κρίση του καθενός. Στη συγκεκριμένη περίπτωση το κράτος έχει, ο πάροχος έχει, η apple όχι.


Καλά, θα τρελαθούμε τελείως. Πλάκα κάνεις? Στην σύγχρονη Ελλάδα, όπου η δημοκρατία έχει εξισωθεί με την αναρχία, τολμάς και μιλάς ή αφήνεις υπονοούμενα για απολυταρχικά καθεστώτα? Εδώ που ζούμε στην απόλυτη ανομία και α-ταξία? Ξαφνικά μας πιάνουν οι ευαισθησίες μας? Που το κέντρο της Αθήνας έχει γίνει αποικία ξένων? Που δεν μπορεί να επιβληθεί στοιχειωδώς ο νόμος και η τάξη προς όφελος του ευνομούμενου και σκληρά φορολογούμενου πολίτη / οικογενειάρχη? Που η εγκατάσταση κάμερας, σε αντίθεση με άλλη χώρα, αποτελεί casus beli με τους "πολίτες" ?
Πλάκα κάνεις....
Ναι, λοιπόν, δέχομαι την παρακολούθηση μου, με όρους και προϋποθέσεις που αναφέρω παραπάνω.. Και σκέψου ΔΕΝ ζω στην Αθήνα αλλά σε μια πόλη που απέχει πολύ από την ανάγκη για παρακολούθηση για την διάπραξη εγκλημάτων κατά την ζωής.. Και όμως έχω τέτοιες ευαισθησίες...

Μου φάινεται πως για κάποιον λόγο, τα βαζεις ολα στο μπλέντερ και τα σταθμίζεις κατά το δοκούν αλλά εσφαλμένα.. Γιατί αλλιώς το γιατί να έχω εμπιστοσύνη περισσότερη στην Αππλε από το Ελληνικό κράτος, πραγματικά δεν το καταλαβαίνω.. Στην τελική, εάν έχεις τέτοιου είδους άποψη κακώς ζεις εδω... το cupertino δεν είναι μακριά, φαντάζομαι

Τελευταία επεξεργασία από: zvrikos, 28/04/2011 - 11:46


#194   sixokime1

sixokime1

    iPH Member

  • 292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 28/04/2011 - 13:55

Γενικά το ότι καταγράφουν τα δεδομένα τοποθεσίας εμένα δεν με ενόχλησε ποτέ εφόσον καταγράφονται στην συσκευή μου. Μόνο ο χρήστης τα έχει και κανένας τρίτος οπότε ποιος ο λόγος ανησυχίας; Επίσης όντως τα location data βοηθούν σημαντικά στον εντοπισμό θέσης αφού το iphone έχει aGPS (Αssisted GPS Antenna). Τέλος κανέναν στην Apple δεν ενδιαφέρει που είσασταν και τι κάνατε και οι φωτογραφίες που τραβάει το facetime, ξεκολλήστε από τη ζωή σας, δεν είστε όσο σημαντικοί νομίζετε. Αυτού του τύπου μηνυσεις στην Apple μου θυμίζουν τις γριούλες που έριχναν επίτηδες λάδια κάτω στα supermarket σαβουριαζόνταν και ζήταγαν αποζημιώσεις.

PS: είναι χαμένος χρόνος να πηγαίνετε κόντρα σε εταιρίες που οι όροι χρήσης με τους οποίους συμφωνείτε σε κάθε update είναι 3000 σελίδες και περιέχουν όρους που δεν μπορείτε να φανταστείτε. Την αγοράσατε την συσκευή, τώρα τελειωσαν όλα, αν θέλετε να ξεθαψετε το nokia 3310 σας επειδή δεν είστε ευχαριστημένοι στείλτε μου ένα πμ να αγοράσω το iPhone σας.



Δεν ξέρω με τι να θυμώσω περισσότερο με όλα αυτά που διάβασα σχετικά με τις καταγραφές τοποθεσίας η με την απάθεια τη δική μας να δεχόμαστε με περίσσια ευκολία , φίλε μου δεν ξέρω πότε έχεις ζήσει και πότε είχες την πρώτη επαφή σου με μνήμες παλιά ήταν με μια σχετική χωριτικότητα τώρα σε πληροφορώ ότι οι μνήμες έχουν τεράστια χωριτικότητα και καταγράφουν τα πάντα . Δεν ξέρω επίσης το ότι δεν θεωρείς τον εαυτό σου συμαντικό αλλά για μενά είναι ( όχι για τους άλλους για μένα είναι ) και θα θέλω να δίνω αναφορά που είμαι και τι κάνω , αν εσύ τώρα θέλεις και δεν σε ενοχλεί μπορείς να το κάνεις και να προχωρήσεις ακόμη παραπέρα αν θέλεις . Είναι δικαίωμά μου όμως να μην δίνω αναφορά σε κανένα για το που και το πως . Αν όλα αυτά που καταγράφονται και αποθηκεύονται είναι η ζωή σου οι στιγμές σου δώστες . Εγώ γιατί να μην ξέρω και αυτοί τι κάνουν ; που πάνε ;
Χαμένος χρόνος είναι αυτός που σπαταλάς σε κάτι το οποίο δεν θεωρείς σημαντικό αν αυτό είναι οι ζωή σου φίλε μου απο εκεί και πέρα τι να πω .....

#195   Chris123GR

Chris123GR

    iPH User

  • 166 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 28/04/2011 - 14:21

Είναι τρομερό πως κάθονται οι άνθρωποι και κονταροχτυπιούνται για κάτι ΔΕΔΟΜΕΝΟ και ΕΦΗΡΜΟΣΜΕΝΟ εδώ και δεκαετίες .
Τι πιστεύετε ότι θα αλλάξετε με τέτοιες συζητήσεις στα φόρα και στα blog ? Τον ρου των εξελίξεων ?
Δεν θέλω να στενοχωρήσω κανέναν ούτε και να προκαλέσω , δεν πρόκειται όμως επέλθει καμία αλλαγή όσο κι αν τρώγεστε , με τα ρούχα σας ή μεταξύ σας .
Η καταγραφή δεδομένων υπήρχε , υπάρχει και θα υπάρχει σε ακόμα μεγαλύτερο μέγεθος και περιεχόμενο και συμβάλλουμε όλοι μας , ακόμα και με την συμμετοχή μας στο διαδίκτυο. Είμαστε όλοι μας συμμέτοχοι και συνένοχοι στην παγκοσμιοποίηση της πληροφορίας .

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες