Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Τα iPhone και iPad 3G καταγράφουν τα δεδομένα τοποθεσίας


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
208 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   geovass

geovass

    iPH newbie

  • 93 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/04/2011 - 12:00

φιλε μηπως αυτο το προγραμμα δεν κανει τιποτα???το εβαλα αλλα τα αρχια υπαρχουν ακομα


το προγραμμα απο οτι καταλαβαινω "αδειαζει" το/τα αρχειο/α... δεν στο σβηνει...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   kavouras5

kavouras5

    iPH User

  • 179 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/04/2011 - 12:01

Παιδιά στο IOS 3.1.3 που έχει το 3gs μου (έχω μείνει εκεί γιατι βαριέμαι να την αλλάξω) δεν υπάρχει το /private/var/root/Library/Caches/locationd/consolidated.db
Και το ιphone tracker μου βγάζει error Couldn't load consolidated.db file from '/Users/ilias/Library/Application Support/MobileSync/Backup'
Άρα μιλάμε μόνο για ios 4 και πάνω? Άρα είναι σχετικά καινούρια τακτική η καταγραφή μιας τέτοιας λίστας δεδομένων?

#48   zvrikos

zvrikos

    iPH Addict

  • 668 μηνύματα
  • Twitter:@zvrikos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 21/04/2011 - 12:09

στους όρους χρήσης του iphone, αναγράφεται ότι η apple μπορεί να:
"We may collect information such as occupation, language, zip code, area code, unique device identifier, location, and the time zone where an Apple product is used so that we can better understand customer behaviour and improve our products, services, and advertising"
Οπότε, με τη χρήση του iphone, αποδέχεσαι το "φακέλωμα" και τη παρακολούθησή σου.Να διαβάζουμε πρώτα το τι αποδεχόμαστε και μετά ας φωνάξουμε :rolleyes:


ΠΡΟΦΑΝΩΣ κάνεις πλάκα...
ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΕΣΕΝΑ πως εγώ έχω αποδεχθεί όλους τους όρους που ετσιθελικά ΝΟΜΙΖΕΙ ΌΤΙ νόμιμα επιβάλει η άππλε με το ότι άνοιξα την συσκευασία, ξετύλιξα το κουτί του iphone και έκανα χρήση αυτού?
Πλάκα έχετε κάποιοι. ΑΠΟ ΠΟΥΘΕΝΑ δεν μπορεί να αποδείξει η αππλε ότι εγώ συμφώνησα με τους επιμέρους ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΤΙΚΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΤΗΣ.
Ούτε έχω μαζί της διαπραγματευθεί τους όρους, ούτε τους συνομολόγησα. Δικηγόρος είμαι και ξέρω. Όπως ξέρω πως στενοχωριέμαι ιδιαίτερα που μερικοί μερικοί εκχωρούν και παραιτούνται δικαιωμάτων τους ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΤΟΧΥΡΩΜΕΝΩΝ (ΠΟΥ ΚΆΠΟΙΟΙ ΈΧΟΥΝ ΧΥΣΕΙ -τελικά μάτααι, όπως φαίνεται- ΚΑΙ ΑΙΜΑ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΟΧΥΡΩΣΗ ΤΟΥΣ) για να δικαιολογήσουν και να αβαντάρουν τις απαράδεκτες, μην πω τίποτα άλλο- άγιες μέρες γαρ-, τακτικές εταιριών κολοσσών.
Μάθετε να προστατεύετε κάποιοι το δικό σας δίκαιο και συμφέρον και μετά της Αππλε και της κάθε Αππλε.
ΚΑΙ ΝΑΙ, ΌΠΩΣ ΣΩΣΤΑ ΛΕΕΙ Ο ANGWRISTOS ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ:

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ, ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ MYTH BUSTED....????? ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΌΤΙ ΚΑΤΕΡΡΕΥΣΕ Ο ΜΥΘΟΣ ΤΗΣ ΑΘΩΑΣ ΚΑΙ "ΚΑΛΗΣ" APPLE. Για κάποιους.....
προσωπικά, θεωρώ ότι αυτός ο τίτλος ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΕΙ
Και το θέμα είναι εξόχως σημαντικό.... Εάν δεν το καταλάβατε...

#49   Demonoire

Demonoire

    iPH Enthousiast

  • 396 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/04/2011 - 12:10

στους όρους χρήσης του iphone, αναγράφεται ότι η apple μπορεί να:
"We may collect information such as occupation, language, zip code, area code, unique device identifier, location, and the time zone where an Apple product is used so that we can better understand customer behaviour and improve our products, services, and advertising"
Οπότε, με τη χρήση του iphone, αποδέχεσαι το "φακέλωμα" και τη παρακολούθησή σου.Να διαβάζουμε πρώτα το τι αποδεχόμαστε και μετά ας φωνάξουμε :rolleyes:



Aν υπαρχει θεμα, δεν παιζει ρολο που το αποδεχτηκε παλι υπαρχει θεμα εξαπατησης, δεν θα σταθουμε σ αυτες τις σειρες.
Αν υπαρχει.

Aν ειναι για λογους geo taging αναλογοι μεθοδοι χρησιμοποιουνται και σε αλλες συσκευες εκτος της Apple λετε?

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ, ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ MYTH BUSTED....????? ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΌΤΙ ΚΑΤΕΡΡΕΥΣΕ Ο ΜΥΘΟΣ ΤΗΣ ΑΘΩΑΣ ΚΑΙ "ΚΑΛΗΣ" APPLE. Για κάποιους.....
προσωπικά, θεωρώ ότι αυτός ο τίτλος ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΕΙ
Και το θέμα είναι εξόχως σημαντικό.... Εάν δεν το καταλάβατε...


Εχεις δικιο και αν ησυχεις..αλλα
απο την αλλη δεν χρειαζεται και εσυ να φωναζεις, (γνωμη μου) ηρεμια... μεχρι να συλλεξουμε περισσοτερες πληροφοριες
και πως λειτουργει ολο το θεμα οχι μονο με την Apple αλλα και με ολες σχετικες εταιριες.

Τελευταία επεξεργασία από: Demonoire, 21/04/2011 - 12:15


#50   gtzilas

gtzilas

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/04/2011 - 12:11

Απλά θα ήθελα να εκφράσω την λύπη μου στον κ. Χάρη Σούρη για τον τίτλο "Myth Busted". Πραγματικά με αδειάζει ο συγκεκριμένος τίτλος. Το ήξερα γενικώς ότι οι συντελεστές του site είναι τόσο φανατικά υπέρ της apple αλλά δεν περίμενα να αγγίζουν τα όρια του τυφλού.

#51   zvrikos

zvrikos

    iPH Addict

  • 668 μηνύματα
  • Twitter:@zvrikos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 21/04/2011 - 12:24

Εχεις δικιο και αν ησυχεις..αλλα
απο την αλλη δεν χρειαζεται και εσυ να φωναζεις, (γνωμη μου) ηρεμια... μεχρι να συλλεξουμε περισσοτερες πληροφοριες
και πως λειτουργει ολο το θεμα οχι μονο με την Apple αλλα και με ολες σχετικες εταιριες.



Εμ...
2 πράγματα με ανησυχούν..
1) Η συμπεριφορά της αππλε... μας έχει για ποντίκια... και την πληρώνουμε αδρά..
2) Περισσότερο από όλα: Η αντίδραση του κόσμου... του μέσου χρήστη προϊόντων αππλε... ϊσως βέβαια, εξηγεί και το γιατί τα τελευταία χρόνια η εταιρία αυτή (που κάποτε ήταν εταιρία της ... καρδιάς μου) έχει αυξήσει δραματικά τις πωλήσεις και έχει κάνει την πολιτική της... δράμα...

Έβαλα και εγώ το σχετικό αρχείο και είδα ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΠΗΓΑ παρέα με το iphone μου.. κάτι καλά δεν μας λέει και με ποιόν :)

αει σιχτίρ...

#52   Tekton

Tekton

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 21/04/2011 - 12:33

http://www.insiderfo...ead.php?t=35412

Tης εκδιδομένης δια πληρωμής γυναικός το σιδηρούν κιγκλίδωμα

#53   gprokias

gprokias

    -

  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:icaruses

Δημοσίευση 21/04/2011 - 12:50

Δεν ξεφευγεις πουθενα απο την Apple!!!

#54   apostolo

apostolo

    iPH Addict

  • 747 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/04/2011 - 13:03

Για μενα πολυ φασαρια για το τιποτα.Εκανα export την database σε google maps και το αποτελεσμα ηταν οτι σε γενικες γραμμες δειχνει που εχεις παει (αν και εχει και πολλα λαθος στιγματα) αλλα σε καμια περιπτωση δεν μπορεις να καταλαβεις ακριβεις τοποθεσιες.Για παραδειγμα εμενα εχει πολλες ακιδες σε ολη την θεσσαλονικη και δεν μπορει να καταλαβει καποιος που μενω.Εν τελει,πολυ κακο για το τιποτα κατ εμε...

Τελευταία επεξεργασία από: apostolo, 21/04/2011 - 13:05


#55   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 21/04/2011 - 13:11

ΠΡΟΦΑΝΩΣ κάνεις πλάκα...
ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΕΣΕΝΑ πως εγώ έχω αποδεχθεί όλους τους όρους που ετσιθελικά ΝΟΜΙΖΕΙ ΌΤΙ νόμιμα επιβάλει η άππλε με το ότι άνοιξα την συσκευασία, ξετύλιξα το κουτί του iphone και έκανα χρήση αυτού?
Πλάκα έχετε κάποιοι. ΑΠΟ ΠΟΥΘΕΝΑ δεν μπορεί να αποδείξει η αππλε ότι εγώ συμφώνησα με τους επιμέρους ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΤΙΚΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΤΗΣ.
Ούτε έχω μαζί της διαπραγματευθεί τους όρους, ούτε τους συνομολόγησα. Δικηγόρος είμαι και ξέρω. Όπως ξέρω πως στενοχωριέμαι ιδιαίτερα που μερικοί μερικοί εκχωρούν και παραιτούνται δικαιωμάτων τους ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΤΟΧΥΡΩΜΕΝΩΝ (ΠΟΥ ΚΆΠΟΙΟΙ ΈΧΟΥΝ ΧΥΣΕΙ -τελικά μάτααι, όπως φαίνεται- ΚΑΙ ΑΙΜΑ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΟΧΥΡΩΣΗ ΤΟΥΣ) για να δικαιολογήσουν και να αβαντάρουν τις απαράδεκτες, μην πω τίποτα άλλο- άγιες μέρες γαρ-, τακτικές εταιριών κολοσσών.
Μάθετε να προστατεύετε κάποιοι το δικό σας δίκαιο και συμφέρον και μετά της Αππλε και της κάθε Αππλε.
ΚΑΙ ΝΑΙ, ΌΠΩΣ ΣΩΣΤΑ ΛΕΕΙ Ο ANGWRISTOS ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ:

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ, ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ MYTH BUSTED....????? ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΌΤΙ ΚΑΤΕΡΡΕΥΣΕ Ο ΜΥΘΟΣ ΤΗΣ ΑΘΩΑΣ ΚΑΙ "ΚΑΛΗΣ" APPLE. Για κάποιους.....
προσωπικά, θεωρώ ότι αυτός ο τίτλος ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΕΙ
Και το θέμα είναι εξόχως σημαντικό.... Εάν δεν το καταλάβατε...

Κοιταξε το να φωνάζεις και να γράφεις με κεφαλαία δεν βγάζει πουθενά διότι μπορώ να γράψω και εγώ με bold kai size 48 για να φαίνονται καλύτερα.
όταν αγόρασες το τηλεφωνάκι σου έπρεπε να πας στις πληροφορίες και να διαβάσεις τα Πληροφορίες -Νομικά .εάν δεν το έκανες δικό σου πρόβλημα και το έχεις αποδεχτέι.όπως παράλληλα και στα Νομικά του iTunes που έχεις αποδεχτεί.
Καλό μεσημέρι.

#56   jolinaras

jolinaras

    iPH User

  • 197 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/04/2011 - 13:11

Εμ...
2 πράγματα με ανησυχούν..
1) Η συμπεριφορά της αππλε... μας έχει για ποντίκια... και την πληρώνουμε αδρά..
2) Περισσότερο από όλα: Η αντίδραση του κόσμου... του μέσου χρήστη προϊόντων αππλε... ϊσως βέβαια, εξηγεί και το γιατί τα τελευταία χρόνια η εταιρία αυτή (που κάποτε ήταν εταιρία της ... καρδιάς μου) έχει αυξήσει δραματικά τις πωλήσεις και έχει κάνει την πολιτική της... δράμα...

Έβαλα και εγώ το σχετικό αρχείο και είδα ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΠΗΓΑ παρέα με το iphone μου.. κάτι καλά δεν μας λέει και με ποιόν :)

αει σιχτίρ...


Χωρίς να θέλω να κάνω τον συνήγορο της Apple ή κανενός. Χρησιμοποιείς το facebook ή κάποιο άλλο social network?
Εκτός αυτού το λέει μέσα στους όρους χρήσης όποτε ότι και να λες το ίδιο τους κάνει. Σε οποίο τηλέφωνο, το οποίο να διαθέτει gps, θα δεις στους όρους το ίδιο πράγμα. Δεν είναι η Apple μόνο ένοχη, αλλά όλοι. Αν δεν θες να σε παρακολουθούν σταμάτα να χρησιμοποιείς τα social networks, σταμάτα να χρησιμοποιείς το κινητό σου (γενικά όχι μόνο το iPhone, σε όλα σε καταγράφουν), σταμάτα να χρησιμοποιείς το σταθερό σου τηλέφωνο, επίσης να σταματήσεις να χρησιμοποιείς το google, το bing ή οποιαδήποτε άλλη μηχανή αναζήτησης και γενικά οτιδήποτε είναι δωρεάν (και πολλές φορές και πληρωτέο), ο τσάμπας ως γνωστόν πέθανε, κανείς δεν σου δίνει τίποτα χωρίς κάποιο αντίτιμο. Το αντίτιμο σε αυτές τις περιπτώσεις είναι τα προσωπικά σου δεδομένα και γενικά οτιδήποτε έχει να κάνει με τον άνθρωπο και την συμπεριφορά του...
Γενικά να αποκοπείς από όλες τις ηλεκτρονικές και ψηφιακές σου δραστηριότητες.

Συγγνώμη για το τρόπο που απευθύνομαι στο πρόσωπο σου. Γενικά μιλάω και απευθύνομαι σε όλους…

Τελευταία επεξεργασία από: jolinaras, 21/04/2011 - 13:12


#57   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 21/04/2011 - 13:14

ΠΡΟΦΑΝΩΣ κάνεις πλάκα...
ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΕΣΕΝΑ πως εγώ έχω αποδεχθεί όλους τους όρους που ετσιθελικά ΝΟΜΙΖΕΙ ΌΤΙ νόμιμα επιβάλει η άππλε με το ότι άνοιξα την συσκευασία, ξετύλιξα το κουτί του iphone και έκανα χρήση αυτού?


Με την εγκατάσταση οποιασδήποτε έκδοσης iOS πρέπει να αποδεχθείς κάποιους όρους. Εφόσον, λοιπόν, έχεις βάλει μια έκδοση iOS έχεις αποδεχθεί και τους όρους αυτούς. [Δεν ειρωνεύομαι τίποτα απλώς απαντώ εντελώς φυσιολογικά]

Απλά θα ήθελα να εκφράσω την λύπη μου στον κ. Χάρη Σούρη για τον τίτλο "Myth Busted". Πραγματικά με αδειάζει ο συγκεκριμένος τίτλος. Το ήξερα γενικώς ότι οι συντελεστές του site είναι τόσο φανατικά υπέρ της apple αλλά δεν περίμενα να αγγίζουν τα όρια του τυφλού.


Το "Myth Busted" δεν είναι δικό μου :)

Follow me on twitter


#58   angelo-ifone

angelo-ifone

    iPH Contributor

  • 1.836 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/04/2011 - 13:29

http://www.insiderforums.com/forums/showthread.php?t=35412

Tης εκδιδομένης δια πληρωμής γυναικός το σιδηρούν κιγκλίδωμα

εκανα αυτο που λεει το λινκ αλλα μου βγαζει τρελλα αποτελεσματα.
εγω που μενω κρητη μου βγαζει αποτελεσματα απο κυκλαδες, αθηνα και θεσσαλονικη που δεν εχω παει ποτε.
ειναι γνησιες αυτες οι πληροφοριες?
οι κουκιδες μηπως δειχνουν κερραιες κινητης τηλεφωνιας?

#59   Looter

Looter

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/04/2011 - 14:27

Άλλο ένα θέμα που αποδεικνύεται πόσο κατώτεροι των περιστάσεων είναι οι διαχειριστές του "μαγαζιού" , άλλο ένα θέμα που γίνεται εμφανές που πόσο προβατοποιημένη είναι η κοινότητα των αγοραστών Iphone και κατ' επέκταση προϊόντων Apple στη χώρα μας.

Είναι δυνατόν κάποιος το 2011 να μην γνωρίζει ότι ακόμα και αν υπογράψει ένα συμβόλαιο με καταχρηστικούς όρους αυτοί δεν έχουν ισχύ ;

Είναι σαν να πιστεύετε ότι αν κάποιος υπογράψει ένα συμβόλαιο δουλείας θα πρέπει να έχει και ισχύ.

Το έχω πει χίλιες φορές και θα το ξαναπώ !!

Τα πρόβατα ΔΕΝ είναι για λύπηση αλλά για εκμετάλλευση...

#60   pavlossss

pavlossss

    iPH Contributor

  • 1.454 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 21/04/2011 - 14:39

Εχτές “αναστατωθήκαμε” από την είδηση πως το iPhone και το iPad 3G καταγράφουν ανά τακτά χρονικά διαστήματα την τοποθεσία του χρήστη σε κρυφό αρχείο στη συσκευή (consolidated.db) ενώ τα δεδομένα του αρχείου διατηρούνται στα backup του iTunes ακόμα και κατά τη μεταφορά σε άλλη συσκευή.

Σύμφωνα με τον Alex Levinson (iOS forensics researcher) δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας καθώς τα δεδομένα αυτά αποθηκεύονται με σκοπό να χρησιμοποιηθούν από εσωτερικές εφαρμογές όπως το geo-tagging των φωτογραφιών ενώ η ύπαρξη τους χρονολογείται πολύ νωρίτερα από την κυκλοφορία του iOS 4.x.

Understand what this file is – a log generated by the various radios and sensors located within the device. This file is utilized by several operations on the device that actually is what makes this device pretty “smart”. This file existed in a different form prior to iOS 4, but not in form it is today.

Currently, consolidated.db lies within the “User Data Partition” on the device. This is a logical filesystem that maintains non-system level privileges and where most of the data is stored. When you perform an iOS Backup through iTunes, it is backing up this partition.

Prior to iOS 4, a file called h-cells.plist actually existed in the /root/Library/caches/locationd folder, but with hidden access from other software and applications. h-cells.plist contained much of the same information regarding baseband radio locations as consolidated.db does now, but in Apple Property List format rather than sqlite3.

Through my work with various law enforcement agencies, we’ve used h-cells.plist on devices older than iOS 4 to harvest geolocational evidence from iOS devices.

Η αλλαγή αυτή του αρχείου αποθήκευσης των δεδομένων πραγματοποιήθηκε λόγο των Mutlitasking and Background Location Services που παρουσιάστηκαν στο iOS 4.x και σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να θεωρηθεί “μυστικό, επιβλαβές ή κρυφό”:

The change comes a feature introduced in iOS 4 – Mutlitasking and Background Location Services. Apps now have to use Apple’s API to operate in the background – remember, this is not pure unix we’re dealing with – it is only a logical multitasking through Apple’s API. Because of these new APIs and the sandbox design of 3rd party applications, Apple had to move access to this data.

Either way, it is not secret, malicious, or hidden.


Ο Levinson τονίζει ότι οι χρήστες έχουν την επιλογή ενεργοποίησης ή όχι των location data στα iPhone και τα 3G iPad, μέσα από τις ρυθμίσεις της συσκευής, ωστόσο αυτό δεν αποτρέπει την καταγραφή των δεδομένων στο log file απλώς απαγορεύει τις εφαρμογές από το να χρησιμοποιήσουν τα APIs για να έχουν πρόσβαση στα δεδομένα:

Users still have to approve location access to any application and have the ability to instantly turn off location services to applications inside the Settings menu on their device. That does not stop the generation of these logs, however, it simply prevents applications from utilizing the APIs to access the data.Levinson notes that Apple isn’t collecting the data – it sits on the users machine in a file that was previously inaccessible. He’s checked with networking sniffing tools: the data goes nowhere.

Το άρθρο του Levinson έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον καθώς όχι μόνο εμβαθύνει επάνω στο θέμα της ιδιωτικότητας των δεδομένων που προέκυψε από εχτές αλλά ταυτόχρονα δείχνει για ακόμα μία φορά πως δημιουργούνται από το πουθενά ειδήσεις γύρω από την Apple.

Αξίζει να το διαβάσετε: 3 Major Issues with the Latest iPhone Tracking “Discovery”

απλα το θεωρω αισχος απο το site να καλυπτει την apple σε τετοιο σοβαρο θεμα...με την αποψη ενος (iOS forensics researcher)...εγω θα υιοθετησω την αποψη του musclenerd....(untrackerd by @rpetrich is a great example of power of the jailbreak community...just 24 hours from scandal to solution)

Τελευταία επεξεργασία από: pavlossss, 21/04/2011 - 14:40


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες