Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Τα iPhone και iPad 3G καταγράφουν τα δεδομένα τοποθεσίας


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
208 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   apostolo

apostolo

    iPH Addict

  • 747 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/04/2011 - 16:52

Φιλε zvrike ειδες το αρχειο που κατεγραψε το κινητο σου στο χαρτη?Εγω επειδη το είδα μου φανηκε μια κακογραμμενη και εξοχως παιδικη αναπαρασταση του που εχω παει σε σημειο που αμα εβαζα καποιον που λίγο με ξερει θα εφτιαχνε καλυτερο το χαρτη.Προσωπικα πιστευω οτι η apple και καθε apple μας εχουν φακελωμενους κανονικα και με πιο "αξιοπιστα" στοιχεια και δεν περιμενουν αυτην την database...Εχω κραξει την apple και απο δω και γενικως την εχω γραμμενη αλλα δεν μπορω να σηκωνω "μπαιρακι" χανοντας το δάσος.Η λυση ειναι για μενα να μην εχεις κινητο για να μην καταγραφεσαι.Αντέχεις;

Τελευταία επεξεργασία από: apostolo, 21/04/2011 - 16:57


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   Looter

Looter

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/04/2011 - 16:53

Η θέση σου στο συγκεκριμένο site είναι εξέχουσα. Θεωρών αδιανόητο να εκφράζεις μια τέτοια άποψη.
Δηλαδή, εάν όταν κάνουμε εγγραφή στο παρόν σαιτ, βάλετε μέσα στους όρους της εγγραφής ότι θα σας μεταβιβάσουμε και την ακίνητη περιουσία μας, οι όροι αυτοί ισχύουν και εμείς ας προσέχαμε?
Ξαναλέω: προβληματίζομαι με την στάση σας. Απαλλοτριώνετε τα δικαιώματα σας όλα και τις ατομικές σας ελευθερίες για να υπερασπισθείτε τις επιλογές της αππλε που μας έχει κάνει θύματα. Κακοποιείτε και την ίδια την λογική στο τέλος (και ας μην πιάσουμε τώρα την εγκληματολογική / ψυχολογική θεωρία ότι το θύμα τρέφει αισθήματα εξάρτησης από τον θύτη)
Γιατί, το κάνετε?
ΔΕΝ μπορώ να καταλάβω...
Λογικά παιδιά είστε με μοντέρνες αντιλήψεις..


Φίλε μου όλοι δουλεύουμε και εργάζόμαστε για το κέρδος!

Ποτέ όμως δεν κατάλαβα γιατί σε αυτή τη χώρα θα πρέπει το κέρδος να ντυθεί ταυτόχρονα και με το μανδύα της ηθικής.

Αυτή η στάση ζωής είναι κατά την ταπεινή μου γνώμη για λύπηση...

#78   Looter

Looter

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/04/2011 - 17:00

Διαβάστε λίγο καλύτερα τι έγραψα: Εφόσον οι όροι λένε ότι υπάρχει περίπτωση να καταγράφεται η τοποθεσία σας και εσείς ΔΕΝ θέλετε να καταγράφετε η τοποθεσία σας ΤΟΤΕ πολύ απλά ΔΕΝ πατάτε το accept. Δεν βρίσκω παράλογη την λογική μου. Αντιθέτως, εσείς θέλετε να χρησιμοποιείτε το iOS που σας «προειδοποιεί» γραπτώς ότι η τοποθεσία σας θα καταγραφεί και όταν έρχεται αυτή η ώρα διαμαρτύρεστε λες και δεν το ξέρατε.

Το μεμπτό στην όλη υπόθεση ήταν η άγνοια του ευρύ κοινού (γιατί κάποιοι το ξέραν ήδη εδώ και μήνες). Δεν είναι μυστικό το ότι πολλές εφαρμογές χρησιμοποιούν την τοποθεσία μας και πραφανώς αυτά τα στοιχεία πρέπει να αποθηκεύονται κάπου. Φυσικά, δεν διαφωνώ, θα ήθελα να ξέρω που αποθηκεύονται και θα ήθελα να ήταν κρυπτογραφήμενο. Σε αυτό δεν διαφωνώ.


Η λογική σου φίλε μου νομικά δεν ισχύει τα τελευταία 100 χρόνια και βάλε.

Η άποψη που εκφράζεις είναι εντελώς χαζή.

Ευτυχώς ο νόμος υπάρχει για να προστατεύει και τους χαζούς που υπογράφουν ή πατάνε accept σε ένα τέτοιο κείμενο...

#79   zvrikos

zvrikos

    iPH Addict

  • 668 μηνύματα
  • Twitter:@zvrikos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 21/04/2011 - 17:04

Φιλε zvrike ειδες το αρχειο που κατεγραψε το κινητο σου στο χαρτη?Εγω επειδη το είδα μου φανηκε μια κακογραμμενη και εξοχως παιδικη αναπαρασταση του που εχω παει σε σημειο που αμα εβαζα καποιον που λίγο με ξερει θα εφτιαχνε καλυτερο το χαρτη.Προσωπικα πιστευω οτι η apple και καθε apple μας εχουν φακελωμενους κανονικα και με πιο "αξιοπιστα" στοιχεια και δεν περιμενουν αυτην την database...Εχω κραξει την apple και απο δω και γενικως την εχω γραμμενη αλλα δεν μπορω να σηκωνω "μπαιρακι" χανοντας το δάσος.Η λυση ειναι για μενα να μην εχεις κινητο για να μην καταγραφεσαι.Αντέχεις;


Παιδική??? Εμένα, ήταν αναλυτικότατη...
Το που πήγα εκτός Ελλάδος, πότε, πόσο έκατσα κτλ κτλ κτλ...
Αστο...
Εσένα δεν σε πειράζει, εμένα όμως με πειράζει. Κυρίως, με πειράζει το να ΜΗΝ ξέρω ότι κάποιος το κάνει αυτο σε βάρος μου...

#80   konandrio

konandrio

    iPH Contributor

  • 1.545 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:konandrio

Δημοσίευση 21/04/2011 - 17:04

Η λογική σου φίλε μου νομικά δεν ισχύει τα τελευταία 100 χρόνια και βάλε.

Η άποψη που εκφράζεις είναι εντελώς χαζή.

Ευτυχώς ο νόμος υπάρχει για να προστατεύει και τους χαζούς που υπογράφουν ή πατάνε accept σε ένα τέτοιο κείμενο...

Εσυ φιλε μου φαβασαι κατι?
Μια αναζητηση στο google αμα κανω με το username σου, το ποιο πιθανο ειναι να μαθω πολλα πραγματα για την προσωπικη σου ζωη.
Αν δεν σου αρεσουν ολα αυτα, να φυγεις κυριε να πας αλλου.
Φιλικα.

#81   zvrikos

zvrikos

    iPH Addict

  • 668 μηνύματα
  • Twitter:@zvrikos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 21/04/2011 - 17:06

Φίλε μου όλοι δουλεύουμε και εργάζόμαστε για το κέρδος!

Ποτέ όμως δεν κατάλαβα γιατί σε αυτή τη χώρα θα πρέπει το κέρδος να ντυθεί ταυτόχρονα και με το μανδύα της ηθικής.

Αυτή η στάση ζωής είναι κατά την ταπεινή μου γνώμη για λύπηση...


Δεν ξέρω εάν μπορώ να συμφωνήσω στην θέση σου ότι τελικώς είναι παράλογο το κέρδος να ντύνεται τον μανδύα της ηθικής.... Το ¨ο σκοπός αγιάζει τα μέσα" δεν με εκφράζει..
πάντως, δεν κατάλαβα το δικό μου κομμάτι, τι σχέση έχει με την δική σου θέση, με την οποία, όπως διαπιστώνω, συμπίπτουμε...

#82   angelo-ifone

angelo-ifone

    iPH Contributor

  • 1.836 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/04/2011 - 17:07

οριστε και ενα λινκ για το ιδιο θεμα που αναφερει οτι το θεμασ ειναι γνωστο εδω και ενα χρονο.

http://gigaom.com/20...y-used-by-cops/

πηγη : Gigaom.com

Υ.Γ. μεταφραση google http://translate.goo...y-used-by-cops/

Τελευταία επεξεργασία από: angelo-ifone, 21/04/2011 - 17:09


#83   zvrikos

zvrikos

    iPH Addict

  • 668 μηνύματα
  • Twitter:@zvrikos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 21/04/2011 - 17:08

Εσυ φιλε μου φαβασαι κατι?
Μια αναζητηση στο google αμα κανω με το username σου, το ποιο πιθανο ειναι να μαθω πολλα πραγματα για την προσωπικη σου ζωη.
Αν δεν σου αρεσουν ολα αυτα, να φυγεις κυριε να πας αλλου.
Φιλικα.


Μα... στα λόγια του έρχεσαι..
Γιατί, κάνοντας αναζήτηση θα βρεις τα ίχνη που ο ίδιος εν γνώσει του άφησε... και αποκάλυψε οσα ο ίδιος επιθυμουσε για την προσωπική του ζωή...

#84   konandrio

konandrio

    iPH Contributor

  • 1.545 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:konandrio

Δημοσίευση 21/04/2011 - 17:09

Παιδική??? Εμένα, ήταν αναλυτικότατη...
Το που πήγα εκτός Ελλάδος, πότε, πόσο έκατσα κτλ κτλ κτλ...
Αστο...
Εσένα δεν σε πειράζει, εμένα όμως με πειράζει. Κυρίως, με πειράζει το να ΜΗΝ ξέρω ότι κάποιος το κάνει αυτο σε βάρος μου...

Αμα ηξερες ποσες καμερες περασες για να πας εκει που πηγες, δεν θα σε απασχαλουσε καθολου.
Προσγειωθείτε και ζηστε στο Big Brother, μπορει να κερδισεται και το επαθλο.

#85   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 21/04/2011 - 17:09

Φίλε contributor, ή εχεις αγνοια για το θέμα ή προσπαθείς να μας παραπλανήσεις. Πάντως σίγουρα καλές υπηρεσίες και σεβασμό στους αναγνώστες δεν προσφέρεις. Το ότι πατάς accept σε κάτι παράνομο δεν παυει να ισχύει η παρανομία και το δικαίωμα προσβολής της σύμβασης


Φίλε μου ειλικρινά Πολύ θόρυβος για το τίποτα διότι αυτά τα δεδομένα τα χρησιμοποιεί το Core Location για να μπορέσει να δώσει στίγμα όταν δεν υπάρχει GPS, ή Wi-Fi στο σημείο.Γενικά είναι ο τρόπος που δουλεύει η συγκεκριμένη τεχνολογία.Κάθε iPhone έχει μια γενική database με τα κυριότερα cell towers σε όλο το κόσμο, και στη συνέχεια αρχίζει και φτιάχνει database με τα cell towers στη περιοχή σου. To συγκεκριμένο έιχε αναφερθεί αναλυτικά σε ένα session για το Core Location σε WWDC 2009.Δεν την νοιάζει τη apple και την κάθε apple να κάθετε και να συλλέγει εκατοντάδες cell towers για 100.000.000 iphones, και 32.000.000 iPads.

#86   pavlossss

pavlossss

    iPH Contributor

  • 1.454 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 21/04/2011 - 17:10

Εσυ φιλε μου φαβασαι κατι?
Μια αναζητηση στο google αμα κανω με το username σου, το ποιο πιθανο ειναι να μαθω πολλα πραγματα για την προσωπικη σου ζωη.
Αν δεν σου αρεσουν ολα αυτα, να φυγεις κυριε να πας αλλου.
Φιλικα.

πρεπει να φοβαμαι επειδη δεν θελω να ξερει ο καθενας τι κανω και που ειμαι???
οταν βγαζανε το jobs φωτογραφιες ολοι τρεχατε για την προσωπικη στιγμη και αλλα τετοια ωραια....
τωρα σας αρεσει που το κανουν σε μας με τα προσωπικα δεδομενα...ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ

#87   apostolo

apostolo

    iPH Addict

  • 747 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/04/2011 - 17:17

Παιδική??? Εμένα, ήταν αναλυτικότατη...
Το που πήγα εκτός Ελλάδος, πότε, πόσο έκατσα κτλ κτλ κτλ...
Αστο...
Εσένα δεν σε πειράζει, εμένα όμως με πειράζει. Κυρίως, με πειράζει το να ΜΗΝ ξέρω ότι κάποιος το κάνει αυτο σε βάρος μου...

Φιλε μου δεν ειπα πως δεν με απασχολουν τα θέματα προσωπικων δεδομένων αλλα και το αναλλωνομαστε σε γεγονοτα που δεν εκθέτουν το πρόβλημα στη σωστη του βαση ειναι σαν να χανουμε το δρόμο μας. Για μένα το ξαναλέω η μονη λύση και ΔΥΣΤΥΧΩΣ ειναι να μην κουβαλαμε μαζι μας τηλεφωνο.
Τωρα για την database μπορει εσενα να κατεγραφει λεπτομερως.Να η δικια μου.



Συνημμένο αρχείο  Χωρίς τίτλο.png   377,74KB   36 λήψεις

Οποιος βρει που μενω κερδιζει ενα ιφον 4 (για να κανω πραξη κ αυτο που ειπα περι καταργησης κινητου).Στα Ιωαννινα δεν μενω αν και εχω παει 1 φορα...

Τελευταία επεξεργασία από: apostolo, 21/04/2011 - 17:19


#88   konandrio

konandrio

    iPH Contributor

  • 1.545 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:konandrio

Δημοσίευση 21/04/2011 - 17:20

πρεπει να φοβαμαι επειδη δεν θελω να ξερει ο καθενας τι κανω και που ειμαι???
οταν βγαζανε το jobs φωτογραφιες ολοι τρεχατε για την προσωπικη στιγμη και αλλα τετοια ωραια....
τωρα σας αρεσει που το κανουν σε μας με τα προσωπικα δεδομενα...ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ

Αυριο περιμενε τον jobs, να βγαλει ανακοίνωση τυπου, τι κανεις και που εισαι (τελος)
Σοβαρευτητε, τα προσωπικα μας δεδομενα ειναι πολυ ποιο αμεσα στον αερα.
Το αρχειακι εχει και τα θετικα του, ιστορικο των κινησεων σου, οπου να ναι θα βγει και εφαρμογη στο store και θα κανει ρεκορ.

#89   konandrio

konandrio

    iPH Contributor

  • 1.545 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:konandrio

Δημοσίευση 21/04/2011 - 17:29

Φιλε μου δεν ειπα πως δεν με απασχολουν τα θέματα προσωπικων δεδομένων αλλα και το αναλλωνομαστε σε γεγονοτα που δεν εκθέτουν το πρόβλημα στη σωστη του βαση ειναι σαν να χανουμε το δρόμο μας. Για μένα το ξαναλέω η μονη λύση και ΔΥΣΤΥΧΩΣ ειναι να μην κουβαλαμε μαζι μας τηλεφωνο.
Τωρα για την database μπορει εσενα να κατεγραφει λεπτομερως.Να η δικια μου.



Συνημμένο αρχείο  Χωρίς τίτλο.png   377,74KB   36 λήψεις

Οποιος βρει που μενω κερδιζει ενα ιφον 4 (για να κανω πραξη κ αυτο που ειπα περι καταργησης κινητου).Στα Ιωαννινα δεν μενω αν και εχω παει 1 φορα...

Απο τα Γρεβενα στον Ελλήσποντο πηγες πετωντας :lol:

#90   jsjim

jsjim

    iPH Member

  • 222 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 21/04/2011 - 17:29

Αναρτημένη εικόνα


Σήμερα ο Alex Levinson μας δείχνει ότι όλα συμβαίνουν από την κυκλοφορία του iOS 4 και σε καμία περίπτωση δεν βάζει σε κίνδυνο τη ιδιωτική ζωή των χρηστών.

Ένα post στο blog του στην πραγματικότητα, μας δείχνει ότι αυτό το αρχείο υπήρχε πάντα στην συσκευή μας απλά όχι στο ίδιο μέρος. Οι πληροφορίες που βρίσκονται σε αυτό το αρχείο δεν είναι τίποτα άλλο από ένα ραδιοφάσμα.

Οι πληροφορίες αυτές δεν βγαίνουν από την συσκευή ποτέ και είναι απλές λειτουργίες για το geotagging του iOS, δίνοντας την δυνατότητα στις φωτογραφίες, τα tweets μας και άλλα να έχουν geotagging. Το αρχείο στο iOS 3.x ή παλαιότερο firmware είχε το όνομα h-cells.plist και χρησιμοποιούνταν ακριβώς για τον ίδιο λόγο με το αρχείο που υπάρχει στο iOS 4 ακόμα και αν αυτό είναι αποθηκευμένο σε κάποιο άλλο φάκελο.

Η Apple με την παρουσίαση του iOS 4 εξήγησε ότι μερικές υπηρεσίες χρησιμοποιούν κάποια διαφορετικά APIs, ένα από αυτά είναι και αυτό για την ανίχνευση της τοποθεσίας μας το οποίο τρέχει στο background.

Ο Levinson γράφει στο blog του:

Η αλλαγή σε αυτό το αρχείο έγινε με την παρουσίαση του iOS 4 και του multitasking το οποίο χρησιμοποιεί την υπηρεσία τοποθεσίας στο background. Εφαρμογές του iOS που χρησιμοποιούνται στο background θα πρέπει να χρησιμοποιούν τα API της Apple. Εξαιτίας αυτών των καινούριων APIs, η Apple αναγκάστηκε να κάνει αυτό το αρχείο να φαίνεται έτσι ώστε άλλες εφαρμογές τρίτου κατασκευαστή να μπορούν να το χρησιμοποιήσουν. Το αρχείο αυτό δεν είναι για κανένα λόγο κρυμμένο ή μπορεί να κάνει κακό στον χρήστη. Ο χρήστης όμως θα πρέπει να δώσει στην κάθε εφαρμογή που θέλει να χρησιμοποιήσει την τοποθεσία του, αυτή την δυνατότητα. Συγκεκριμένα και όπως έχουμε δει, οποιαδήποτε εφαρμογή θέλει να χρησιμοποιήσει αυτή την υπηρεσία εμφανίζει ένα popup μήνυμα στην αρχή το οποίο μας ρωτάει αν θέλουμε να της δώσουμε το βρει την τοποθεσία μας. Αν θέλουμε φυσικά μπορούμε να της αφαιρέσουμε αυτό το δικαίωμα μέσα από τις ρυθμίσεις της συσκευής. Έτσι αν δεν θέλουμε να δημιουργείτε αυτό το αρχείο δεν έχουμε παρά να κλείσουμε τις υπηρεσίες τοποθεσίας από την συσκευή μας.

Γενικότερα, ο Levinson μας δείχνει ότι αυτά τα νέα ήδη έχουν δημοσιευτεί μήνες πριν από άλλους και πως αυτό το αρχείο δεν είναι κρυμμένο σε καμία περίπτωση και φυσικά είναι γνωστό σε όλους τους ειδικούς του iOS.

Δεν χρειάζεται να ανησυχείτε για την ιδιωτική σας ζωή, η Apple δεν έχει τις πληροφορίες για την τοποθεσία σας.

Η μόνη περίπτωση, στην οποία τέτοιες πληροφορίες μπορεί να είναι επικίνδυνο να υπάρχουν είναι αν έχουμε κάνει jailbreak στην συσκευή μας, έχουμε κάνει εγκατάσταση το OpenSSH από το Cydia και δεν έχουμε αλλάξει το password του root.

Για αυτό το λόγο θα σας προτίναμε να αλλάξετε το password του root στην συσκευή σας ακολουθώντας τις παρακάτω απλές εντολές που μπορείτε να δώσετε στο terminal.

Αρχικά θα πρέπει να συνδεθούμε στο iPhone μας μέσω SSH από το Terminal σαν root. Για να το κάνουμε αυτό γράφουμε:

ssh root@tin.ip.tou.iPhone

παράδειγμα

ssh root@192.168.0.23

Σε περίπτωση που μας ζητήσει επαλήθευση για την σύνδεση, γράφουμε την λέξη yes και μετά δίνουμε alpine στο password που μας ζητάει.


Για να αλλάξουμε το password γράφουμε:

passwd root

γράφουμε το καινούριο password που θέλουμε και μετά άλλη μία φορά για επαλήθευση.

passwd mobile

γράφουμε το καινούριο password που θέλουμε και μετά άλλη μία φορά για επαλήθευση.

Με αυτό τον τρόπο το password θα αλλάξει και για τους δύο λογαριασμούς χρηστών που υπάρχουν στη συσκευή μας. Σε περίπτωση που δεν χρειάζεστε το OpenSSH σε καμία περίπτωση μην το κάνετε εγκατάσταση από το Cydia.

greek-iphone.com

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες