Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Τα iPhone και iPad 3G καταγράφουν τα δεδομένα τοποθεσίας


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
208 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#196   thanozr

thanozr

    iPH Contributor

  • 1.429 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 28/04/2011 - 14:30

Μετά το Android διάβασα σήμερα ότι και το Windows Mobile 7 κάνει το ίδιο. Άρα δε νομίζω ότι γίνονται από λάθος όλα αυτά.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#197   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 28/04/2011 - 15:05

Μετά το Android διάβασα σήμερα ότι και το Windows Mobile 7 κάνει το ίδιο. Άρα δε νομίζω ότι γίνονται από λάθος όλα αυτά.

Chrish123GR συμφωνώ απόλυτα μαζί σου , μερικοί τώρα ανακαλύπτουν την Αμερική !! Ακριβός φίλε thanozr και άλλα λειτουργικά κάνουν ακριβός το ίδιο πράγμα όπως το iOS και είναι τέλος πάντων γνωστό το πως συμπεριφέρονται τα κινητά είναι ένα θέμα πολυσυζητημένο και εξαντλημένο , απλά κάποιοι ανακαλύπτουν τώρα τον τροχό , σίγουρα δεν είναι γνωστές σίγουρα δεν ασχολούνται επαγγελματικά με τα δίκτυα και τις τηλεπικοινωνίες , δεν είναι τεχνικοί και μηχανικοί οπότε έχουν μια μέτρια γνώση ως και ανύπαρκτη ενδεχόμενος , όποτε μοιραία ανακαλύπτουν τώρα τα αυτονόητα και ωρύονται πως εξαπατήθηκαν κτλ και η πλάκα είναι ότι συμφώνησαν από μόνοι τους με τούς επίσημους όρους της εταιρίας με ένα ωραιότατο ΔΈΧΟΜΑΙ , τους οποίους και αναιρούν τώρα θριαμβευτικά , λες και η Apple δεν έχει τους καλύτερους δικηγόρους να την συμβουλέψουν ώστε να είναι νομικά κατοχυρωμένη , αλλά αντιθέτως περιμένει τον κάθε νέο εξερευνητή της τεχνολογίας που ανακαλύπτει τώρα τον ψηφιακό κόσμο να την μηνύσει , τέλος πάντων το σημαντικό από όλα είναι ότι πριν βάλεις την υπογραφή σου η δεχτείς κάτι διάβασε και τα ποιο μικρά γράμματα που σχετίζονται με αυτό , αλλιώς μην διαμαρτύρεσαι μετά παριστάνοντας τον ανήξερο !!

#198   zvrikos

zvrikos

    iPH Addict

  • 668 μηνύματα
  • Twitter:@zvrikos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 28/04/2011 - 15:58

Chrish123GR συμφωνώ απόλυτα μαζί σου , μερικοί τώρα ανακαλύπτουν την Αμερική !! Ακριβός φίλε thanozr και άλλα λειτουργικά κάνουν ακριβός το ίδιο πράγμα όπως το iOS και είναι τέλος πάντων γνωστό το πως συμπεριφέρονται τα κινητά είναι ένα θέμα πολυσυζητημένο και εξαντλημένο , απλά κάποιοι ανακαλύπτουν τώρα τον τροχό , σίγουρα δεν είναι γνωστές σίγουρα δεν ασχολούνται επαγγελματικά με τα δίκτυα και τις τηλεπικοινωνίες , δεν είναι τεχνικοί και μηχανικοί οπότε έχουν μια μέτρια γνώση ως και ανύπαρκτη ενδεχόμενος , όποτε μοιραία ανακαλύπτουν τώρα τα αυτονόητα και ωρύονται πως εξαπατήθηκαν κτλ και η πλάκα είναι ότι συμφώνησαν από μόνοι τους με τούς επίσημους όρους της εταιρίας με ένα ωραιότατο ΔΈΧΟΜΑΙ , τους οποίους και αναιρούν τώρα θριαμβευτικά , λες και η Apple δεν έχει τους καλύτερους δικηγόρους να την συμβουλέψουν ώστε να είναι νομικά κατοχυρωμένη , αλλά αντιθέτως περιμένει τον κάθε νέο εξερευνητή της τεχνολογίας που ανακαλύπτει τώρα τον ψηφιακό κόσμο να την μηνύσει , τέλος πάντων το σημαντικό από όλα είναι ότι πριν βάλεις την υπογραφή σου η δεχτείς κάτι διάβασε και τα ποιο μικρά γράμματα που σχετίζονται με αυτό , αλλιώς μην διαμαρτύρεσαι μετά παριστάνοντας τον ανήξερο !!


Καλά θα κάνεις να γράφεις γι αυτά που γνωρίζεις.
Γιατί το τελευταίο μισό των γραφομενων σου παραπληροφορουν και υπηρετούν -αθελα;- συμφέροντα τα οποια αδυνατω να κατανοήσω.
Εάν ήταν τεχνικό ζήτημα και μάλιστα ανύπαρκτο, η αππλε δεν θα έβγαζε την ανακοίνωση περί λάθους.
Τα νομικά αστα για εμάς που γνωρίζουμε και έχουμε βγάλει παπιλα να τα λέμε αλλά μερικοί απλά έχουν τα αυτιά τους κλειστά. Έτσι τους συμφέρει; Έτσι έμαθαν; Έτσι βολεύονται, να αισθάνονται αδύνατοι και με την απόκτηση μιας i συσκευής αισθάνονται πιο δυνατοί; Δεν ξέρω και δεν με ενδιαφέρει. ...
Αυτό η απίστευτη έλλειψη ανατανακλασικων μας έχει χαρίσει στην Ελλάδα την πιο ακριβή αππλε της Ευρώπης και την πιο ακριβή χωρίς υπηρεσίες αγορά στην γηραιά ηπειρο.
Συνεχιστε Έτσι και το επόμενο βήμα είναι να σας βαλουν ένα τσιπακι στο μυαλο και εσείς να χασκογελατε ότι όλα είναι μια εξέλιξη (!) ψαχνοντασ πως θα κανετε jailbreak το τσιπακι ή ότι .... ´εχετε υπογραψει (εσυ btw που υπεγραψες; δεν μας είπες) και... Ας προσέχετε...!!!!!!!!

ΔΕΝ ΠΆΜΕ ΚΑΛΆ ΜΟΥ ΦΑΊΝΕΤΑΙ....

#199   masbass

masbass

    iPH User

  • 112 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 28/04/2011 - 17:24

Είναι τρομερό πως κάθονται οι άνθρωποι και κονταροχτυπιούνται για κάτι ΔΕΔΟΜΕΝΟ και ΕΦΗΡΜΟΣΜΕΝΟ εδώ και δεκαετίες .
Τι πιστεύετε ότι θα αλλάξετε με τέτοιες συζητήσεις στα φόρα και στα blog ? Τον ρου των εξελίξεων ?


Apple Plans Update To Resolve iPhone Tracking Issue
http://www.newsfacto...?story_id=78320

άρα όπως βλέπεις με το να γίνεται θέμα κάτι τέτοιο υπάρχουν εξελίξεις, κοτζάμ Apple αναγκάζεται να μπαλώσει μία τρύπα επειδή κάποιοι θεωρούν το σεβασμό των προσωπικών δεδομένων θέμα αρχής και δεν περιμένουν να τους χτυπήσει την πόρτα ο δικηγόρος ή να βρεθουν να τρεχουν μετα απο διαζυγια ή περίεργα αφεντικά. Οποιοσδήποτε έχει ζησει λίγο κι έχει δει πως απ τη μια στιγμη στην αλλη οικογενειες, φιλοι, γείτονες, συνεργατες κλπ μπορουν να στραφουν ο ενας εναντιον του αλλου και να τραβιουνται στα δικαστηρια, μπορει να καταλαβει οτι δεν χρειαζεται να σαι ο Κουφοντινας για να ζητας τα προσωπικα σου δεδομενα να μενουν προσωπικα.

Η συγκεκριμενη ιστορια φαινεται οτι ειναι μια απροσεκτη εφαρμογη των Location Services (δεν γνωρίζουμε αν έγινε εσκεμμενα με σκοπο να περασει σε επομενο σταδιο αν δεν αντιδρουσε ο κοσμος, δίκη προθεσεων δεν μπορουμε και δεν πρεπει να κανουμε) και προσωπικα με την δηλωση οτι θα γινει update για να μπαλωθει θεωρω οτι ειναι ενα πολυ καλο βημα. Στο μελλον θα προσεξουν περισσοτερο θεματα προσωπικων δεδομενων και δεν προκειται να τα αφησουν ετσι φλου, οποτε ολος αυτος ο χαμος για μενα εχει θετικο αποτελεσμα για μας τους καταναλωτες.

#200   Chris123GR

Chris123GR

    iPH User

  • 166 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 28/04/2011 - 18:26

Στο μελλον θα προσεξουν περισσοτερο θεματα προσωπικων δεδομενων και δεν προκειται να τα αφησουν ετσι φλου, οποτε ολος αυτος ο χαμος για μενα εχει θετικο αποτελεσμα για μας τους καταναλωτες.


Εδώ θα είμαστε masbass και θα δεις ότι και στο μέλλον εγγύς ή όχι τα ίδια θα λέμε και τα ίδια θα διαβάζουμε .
Είτε κατά λάθος διαρρέουν δεδομένα είτε με σκοπιμότητα , δεν είναι ούτε σημεία των καιρών (τουλάχιστον για όσους μετράνε μερικές δεκαετίες ζωής και θυμούνται το παρελθόν) ούτε μεμονωμένες ενέργειες . Αυτη είναι η ζωή που συμφωνήσαμε να ζούμε όταν πήραμε κινητό τηλέφωνο , φτιάξαμε blog ,συμμετείχαμε σε δημόσιες διαβουλεύσεις , αποφασίσαμε να πληρώνουμε με πιστωτικές , δώσαμε ελεύθερα τα στοιχεία μας σε εμπορικές εταιρείες κάνοντας ηλεκτρονικές αγορές , ταξιδέψαμε με αεροπλάνο , εγγραφήκαμε σε υπηρεσίες ηλεκτρονικής διακυβέρνησης , πληρώσαμε λογαριασμούς ΔΕΚΟ μέσω ηλεκτρονικών υπηρεσιών , επιχειρώντας μέσω e-banking , εξυπηρετηθήκαμε φοροτεχνικά μέσω του διαδικτύου , δώσαμε στοιχεία για online gaming , συμμετέχοντας σε e-voting κλπ κλπ κλπ

Όποιος δεν έχει κάνει ποτέ του τίποτα από τα άνωθεν δικαίως θα νιώθει λίγο "εκτός υδάτων" με το θέμα ,ίσως και οργισμένος . Για τους υπόλοιπους ....

#201   n00binator

n00binator

    iPH User

  • 144 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/04/2011 - 20:00

Δεν ξέρω με τι να θυμώσω περισσότερο με όλα αυτά που διάβασα σχετικά με τις καταγραφές τοποθεσίας η με την απάθεια τη δική μας να δεχόμαστε με περίσσια ευκολία , φίλε μου δεν ξέρω πότε έχεις ζήσει και πότε είχες την πρώτη επαφή σου με μνήμες παλιά ήταν με μια σχετική χωριτικότητα τώρα σε πληροφορώ ότι οι μνήμες έχουν τεράστια χωριτικότητα και καταγράφουν τα πάντα . Δεν ξέρω επίσης το ότι δεν θεωρείς τον εαυτό σου συμαντικό αλλά για μενά είναι ( όχι για τους άλλους για μένα είναι ) και θα θέλω να δίνω αναφορά που είμαι και τι κάνω , αν εσύ τώρα θέλεις και δεν σε ενοχλεί μπορείς να το κάνεις και να προχωρήσεις ακόμη παραπέρα αν θέλεις . Είναι δικαίωμά μου όμως να μην δίνω αναφορά σε κανένα για το που και το πως . Αν όλα αυτά που καταγράφονται και αποθηκεύονται είναι η ζωή σου οι στιγμές σου δώστες . Εγώ γιατί να μην ξέρω και αυτοί τι κάνουν ; που πάνε ;
Χαμένος χρόνος είναι αυτός που σπαταλάς σε κάτι το οποίο δεν θεωρείς σημαντικό αν αυτό είναι οι ζωή σου φίλε μου απο εκεί και πέρα τι να πω .....


Δεν είπα τοσο ότι δεν είναι σημαντικά αλλά ότι δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Ούτε μπορείς να τους σταματήσεις, ούτε μπορείς να βγάλεις άκρη με τετοιες εταιριες και επειδή τυχαίνει να ξέρω κάτι παραπάνω για το τι μπορεί να κάνει κάποιος αν θέλει να σε βρει (δεν στο παίζω έξυπνος μην το πάρεις στραβά) νομίζω ότι τα location data που στο περίπου υπολογίζουν που είμασταν δεν είναι κάτι τόσο σοβαρό ώστε να απειληθεί η προσωπική σου ζωή δεν είναι κάτι τόσο τρομερό για να κράζουν όλοι και να το παίζουν ότι ξαφνικά κάποιος παραβίασε τα προσωπικά τους δεδομένα. Είναι πολύ χειρότερα αυτά που ήδη δίνουμε σε τρίτους σε ιστοσελίδες τύπου facebook που ένα αρχείο με τις κυψέλες κινητής κοντά σε μέρη που ήμουν δεν μου φαίνεται τόσο περιεργο.
Συγνώμη αν με παρεξηγησες

Τελευταία επεξεργασία από: n00binator, 28/04/2011 - 20:01


#202   masbass

masbass

    iPH User

  • 112 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 28/04/2011 - 21:07

παιδιά συγγνωμη αλλα υπαρχει διαφορα μεταξυ του "οποιος θελει να ξερει που είμαι (εστω και στο περιπου) πρεπει να παρει αδεια εισαγγελεα" και "οποιος θελει να ξερει που ειμαι αρκει να μου κλεψει το κινητο ή να έχει προσβαση στον υπολογιστη μου οταν δεν ειμαι στο σπιτι". Ειναι κακος σχεδιασμος ετσι που εγινε και πολυ καλα εκαναν και το ανεδειξαν ολοι και η ολη ιστορια ειχε αντικτυπο και σε Google, Microsoft προς οφελος ολων μας.

Δεν θεωρω οτι μετα το update (ή και εστω με το untrackerd) κανοντας χρηση του iphone (ή στη τελικη οποιουδηποτε smartphone) θα ειμαι αορατος, απλα α) επιλεγω εγω που και ποσα θα εκτειθονται δημοσια σε facebook, twitter κλπ β) οποιος χρειαζεται περισσοτερα στοιχεια θα πρεπει να τα ζητησει απο τις αρχες (που κι αυτο αν δειτε εχει καποιο χρονικο οριο στο οποιο μπορουν να διατηρουν δεδομενα) τεκμηριωνοντας γιατι. Επειδη υπαρχουν τοσα καναλια στα οποια δημοσιευουν πολλοι τα προσωπικα τους στοιχεια δεν σημαινει οτι αϊντε βουρ επιτρεπεται να μην προστατευονται τα προσωπικα στοιχεια ολων. Αν ο Μπαμπης θελει και ποσταρει τηλεφωνο και διευθυνση στο facebook φορα παρτιδα γιατι να αποτελει δικαιολογια για να μενουν εκτεθειμενα αναλογα στοιχεια εμενα, εσενα και όλων των αλλων;

Ειναι σημαντικο θεμα και οσο αντιμετωπιζεται ετσι θα υπαρχει και η αναλογη προσοχη απο τις εταιρειες, δεν γινεται να λενε "ελα μωρε, αφου εγω δεν πεταω μολοτωφ" ή "αφου έχω facebook, twitter, linked in και φαινονται ολα εκει" και ν' αφηνουν τον καθενα να κανει ο,τι θελει (ειτε επιτηδες ειτε απο λαθος) με τα προσωπικα τους δεδομενα.

#203   Randay

Randay

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/04/2011 - 00:11

O μη έχων facebook πρώτος τον λίθο βαλέτω!

#204   Agnwristos

Agnwristos

    iPH Contributor

  • 926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Agnwristos

Δημοσίευση 29/04/2011 - 11:04

O μη έχων facebook πρώτος τον λίθο βαλέτω!


Άλλο δημοσίευση δεδομένων Εν γνώση μου και άλλο εν άγνοια μου.

#205   nmout

nmout

    Advanced Member

  • 1.205 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/04/2011 - 00:53

βλεπω με το iphonetracker για windows οτι παρ ολο που το data και το 3g στο ipad ηταν κλειστα κατεγραψε την διαδρομη του ταξιδιου μου το πασχα μαζι με το ποτε

#206   nmout

nmout

    Advanced Member

  • 1.205 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/05/2011 - 01:08

http://www.bgr.com/2...king-is-opt-in/

#207   ntsili

ntsili

    iPH User

  • 180 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/05/2011 - 13:51

Χρησιμοποιώντας το LocationDetective είδα ότι με εμφανίζει σε μέρη που δεν πήγα ποτέ...
Μπορείς να βρεθείς κυριολεκτικά μπλεγμένος και να μην βρεις στο δίκιο σου

ΕΛΕΟΣ

#208   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 17/07/2011 - 11:37

Η Apple αναγκάστηκε από δικαστήριο στην Κορέα να αποζημιώσει έναν δικηγόρο και χρήστη iPhone το ποσό των $946 (!) σχετικά με το πρόσφατο θέμα με την καταγραφή της τοποθεσίας.

Η Apple αντιμετωπίζει και άλλες αγωγές σχετικά με το θέμα στις ΗΠΑ και αυτή η απόφαση στην Κορέα, ίσως, ανοίξει το δρόμο της «δικαίωσης» και για άλλους. Ήδη η δικηγορική εταιρεία του χρήστη στην Κορέα ξεκίνησε διαδικασίες μαζικής αγωγής συγκεντρώνοντας δυσαρεστημένους πελάτες μέσω ιστοσελίδας που κατασκεύασε.

Αναρτημένη εικόνα

Υπενθυμίζουμε ότι το θέμα με την καταγραφή της τοποθεσίας αφορούσε ένα bug στο iOS όπου ένα αρχείο που χρησίμευε για την συλλογή δεδομένων κίνησης στους δρόμους και πύργων κινητής τηλεφωνίας συγκέντρωνε διαρκώς δεδομένα χωρίς να τα διαγράφει διατηρώντας, έτσι, μια μεγάλη βάση στοιχείων στην μνήμη του iPhone. Η Apple αργότερα διόρθωσε το πρόβλημα με αναβάθμιση λογισμικού.

Follow me on twitter


#209   ntsili

ntsili

    iPH User

  • 180 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/07/2011 - 14:00

Κάπως δύσκολο να δικαιωθεί κανεί στην Ευρώπη για τέτοιο θέμα...




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες