Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Νέοι iMac με Sandy Bridge επεξεργαστές και τεχνολογία Thunderbolt


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
45 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   vidalis

vidalis

    iPH Member

  • 314 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:vidalis

Δημοσίευση 04/05/2011 - 00:56

ο πατερας μου μου ειπε οτι ειναι 800 € συμφωνα μα την τιμη στην ιστοσελιδα της apple . μακαρι να μας τους πουλανε και τοσο

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   Katana

Katana

    iPH newbie

  • 93 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 04/05/2011 - 07:26

Απίστευτα μηχανήματα...Αν και ο δικός μου 21.5, καλά στέκεται...

#33   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 04/05/2011 - 11:24

Apple iMac 2011: Τα πρώτα benchmark tests

Αναρτημένη εικόνα


Σύμφωνα με τα πρώτα αποτελέσματα, τα νέα iMac πλησιάζουν σε απόδοση τα Mac Pro που κυκλοφόρησαν πέρυσι, ενώ είναι σημαντικά ταχύτερα από τα MacBook Pro που κυκλοφόρησαν νωρίτερα μέσα στο 2011!

Αναρτημένη εικόνα


Ακόμη, η ιστοσελίδα Macworld δοκίμασε ένα 27” iMac με επεξεργαστή Intel Core i5 3.1GHz και αναφέρει ότι είναι το ταχύτερο iMac που έχει δοκιμάσει ποτέ στη σουίτα Speedmark 6.5!

Αναρτημένη εικόνα


Our overall system performance test suite, Speedmark 6.5, shows the new system to be 16 percent faster than the previous high-end standard configuration iMac, a 27-inch 2.8GHz Core i5 quad-core model with a 1TB 7,200-rpm hard drive, and ATI Radeon HD 5750 graphics with 1GB of dedicated RAM. (Apple considered the older 27-inch 2.8GHz Core i5 iMac a BTO option, but the online Apple Store didn’t treat it like one, so we decided to treat it like a standard configuration model.)

[via Macuser]
Behind the Scenes...

#34   extremist

extremist

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/05/2011 - 17:23

Και οι τιμές στα νέα imac.....http://www.golden-i....art&Itemid=237

Τελευταία επεξεργασία από: WoodyAllen, 04/05/2011 - 17:25
fixed link


#35   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 04/05/2011 - 22:21

Και οι τιμές στα νέα imac.....http://www.golden-i....art&Itemid=237

Οι τιμες ειναι ενα λιγο ποιο χαμηλες??

#36   eric11

eric11

    iPH User

  • 100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:eric1987

Δημοσίευση 04/05/2011 - 22:29

Σκέφτομαι να πουλησω τον i5 μου 27αρη που τον πήρα πριν λίγους μήνες για τον καινούριο 27αρη, πιστεύετε αξίζει η αλλαγή;



Αν το σκεφτεσε στ'αληθεια στειλε μου ενα πμ να το συζητησουμε

#37   mariosich

mariosich

    iPH User

  • 107 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/05/2011 - 22:33

Είμαι από τους τυχερούς που γνώρισα τα mac από τα γεννοφάσκια τους και νομίζω πως δεν υπάρχει λόγος να ξεκολλήσω! Πάντα βρίσκεις λόγους για να παίξεις μαζί τους, και δεν βρήκα κανένα λόγο να μπω στα παραθύρια 7 που έχω περάσει, ούτε καν για να τα δω! Μία που τα πέρασα, μία που τα ξέχασα...

Mac rules...
;) ;) ;)

#38   extremist

extremist

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/05/2011 - 22:58

Εγώ πάντως είμαι σε δίλημμα: 21,5'' 2,8 i7 ή 27'' 2,7 i5....

#39   mariosich

mariosich

    iPH User

  • 107 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/05/2011 - 23:01

Εγώ πάντως είμαι σε δίλημμα: 21,5'' 2,8 i7 ή 27'' 2,7 i5....

Πάρε το κτήνος, αξίζει! Μάλιστα και για να δεις ταινία είναι όλα τα λεφτά, μία που μιλάμε για ασύρματο πληκτρολόγιο και ποντίκι, άρα μπορείς από απόσταση να χαρείς τις ταινίες σου. Το έκανα εγώ και δεν το μετάνιωσα...

;) ;) ;)

#40   extremist

extremist

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/05/2011 - 23:11

Βγαίνουν ίδια τιμή κ τα 2 μηχανήματα...ναι αλλά στον 21,5 θα έχω i7

#41   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 05/05/2011 - 22:59

Έχω μια απορία σχετικά με την προαιρετική αναβάθμιση υλικού που μπορούμε να κάνουμε με την παραγγελιά-αγορά ενός καινούριου iMac και για να γίνω σαφής , ας πούμε ότι θέλω να πάρω τον καινούριο iMac 27 ιντσών και αναβαθμισμένο με core i7 3,4 Ghz sandy bridge με HDD+SSD δίσκο και με την δυνατή 6970 με τα 2 GIGA GDDR5 , αυτά όλα (core i7/SSD/6970 2 Giga GDDR5) είναι extra οπότε και πληρώνονται επιπλέον στην βασική τιμή και λογικά το μηχάνημα δεν θα είναι ετοιμοπαράδοτο άλλα θα περιμένουμε κανα μήνα να μας έρθει. Το ερώτημα , η "εγχείρηση" δηλαδή η αναβάθμιση του hardware γίνετε εδώ στην ελλαδα στο service του κεντρικού αντιπροσώπου στην Αθήνα και Θεσσαλονίκη ή τα μηχανήματα παραγγέλνονται εξειδικευμένα για τον πελάτη με τα extra χαρακτηριστικά από την Κίνα , οπότε και κάνουν ένα μήνα να έρθουν και είναι από το εργοστάσιο κατά-παραγγελιά αναβαθμισμένα ??
Επιπλέον η τοποθέτηση ενός SSD δίσκου από το επίσημο service είναι τσιμπημένη αρκετά , αν αγόραζα μεμονωμένα από άλλο κατάστημα έναν SSD ΣΥΜΒΑΤΟ με το σύστημα του iMac ή και ακόμα τον ίδιο που προσφέρει η "μαμά" φυσικά σε μικρότερο κόστος αγοράς και επειδή γνωρίζω ότι μπορεί ταυτόχρονα πλέων να φορά ο iMac έναν κλασσικό HDD και έναν SSD επίσης (τοποθετείτε πίσω από τον οπτικό δίσκο υπάρχει εκεί χώρος) , το ερώτημα είναι υπάρχουν εξωτερικοί έμπειροι τεχνικοί που μπορούν να αναλάβουν την τοποθέτηση ?? Διότι το να ανοίξει ένας απλός χρήστης έναν iMac είναι σαν να ανοίγει το κουτί της Πανδώρας αν δεν ξέρει , διότι εκεί μέσα όλα είναι πολύ διαφορετικά από τα PC διαρυθμισμένα και για να προσθέσεις κάτι πρέπει να κάνεις επέμβαση ολόκληρη...υπάρχουν λοιπόν εξωτερικοί τεχνικοί??

#42   camback

camback

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/05/2011 - 23:27

Για εμένα από τώρα κ στο εξής αξίζει να πάρεις Mac.. Επιτέλους σκέφτηκε η Apple πόσα χρήματα θα βγάλει από τα "ακριβά" παιχνίδια τύπου Windows που θα πουλιούνται μέσω AppStore κ έκανε σοβαρές αναβαθμίσεις στους υπολογιστές της..Ο i5 sandy είναι πιο καλός και γρήγορος από τον απλό i7 οπότε ψηθείτε ανάλογα.. Ssd όχι ακόμα 8Gb μνήμη σίγουρα.. και αν είναι iMac τότε μόνο 27" Αυτή είναι η δική μου ¨"πρόταση".. Φυσικά πάντα θα φωνάζω κ θα λέω πόσο απαράδεκτο είναι ο ένας χρόνος εγγύηση..

Φίλε από πάνω μου αν χάνεις την εγγύηση τι να τον κάνεις τον φτηνό τεχνικό ?!

#43   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 06/05/2011 - 00:25

Για εμένα από τώρα κ στο εξής αξίζει να πάρεις Mac.. Επιτέλους σκέφτηκε η Apple πόσα χρήματα θα βγάλει από τα "ακριβά" παιχνίδια τύπου Windows που θα πουλιούνται μέσω AppStore κ έκανε σοβαρές αναβαθμίσεις στους υπολογιστές της..Ο i5 sandy είναι πιο καλός και γρήγορος από τον απλό i7 οπότε ψηθείτε ανάλογα.. Ssd όχι ακόμα 8Gb μνήμη σίγουρα.. και αν είναι iMac τότε μόνο 27" Αυτή είναι η δική μου ¨"πρόταση".. Φυσικά πάντα θα φωνάζω κ θα λέω πόσο απαράδεκτο είναι ο ένας χρόνος εγγύηση..

Φίλε από πάνω μου αν χάνεις την εγγύηση τι να τον κάνεις τον φτηνό τεχνικό ?!

Συμφωνώ σε όλα όσα λες φίλε μου , πλέων τα μηχανήματα της Apple γίνονται εξαιρετικά δυνατά με ότι ποιο τελευταίο κυκλοφορεί , οπότε πάει η εποχή πού ήταν μια γενιά πίσω σε σχέση με τα δυνατά PC , πλέων είναι στην πρώτη γραμμή της εξέλιξης και η τελευταία κατακόρυφη αναβάθμιση της κάρτας γραφικών με την πανίσχυρη HD 6970 με άφησε θετικά έκπληκτο και προβλέπω από εδώ και πέρα μια νέα εποχή μαζί με όλο και ταχεία αυξανόμενους τίτλους παιχνιδιών στο Mac AppStore , ένδειξη ότι τα iMac είναι πλέων κατάλληλα και για απαιτητικό gaming και πασάρονται ως μια νέα καινούρια πρόταση στην αγορά των παιχνιδο-φίλων , ακόμα βεβαία στην αρχή είναι η όλη φάση , αλλά μπαίνει στο παιχνίδι δυναμικά και σε κανα χρόνο που οι τίτλοι θα πολλαπλασιαστούν σφοδρά και οι κάρτες στην επόμενη αναβάθμιση θα είναι πλέων η κορυφή και ο αφρός και μαζί με τους απίστευτους Ivy Bridge (3D Transistors) , τότε πλέων θα προσελκισει η Apple καινούριο κόσμο που θα θέλει συνάμα και το πολύ δυνατό gaming !!! Οσο για τον τεχνικό φίλε από επάνω , σε καμία περίπτωση δεν ψάχνω τον φτηνό τεχνικό , αντίθετος είμαι υπέρ και του Apple Care για εξασφάλιση από την αντιπροσωπεία , απλά ρώτησα αν θέλω να βάλω έναν SSD αγοράζοντας τον εκτός μαμάς για να τον πάρω στην μισή τιμή και όχι στα 600 ευρό , μπορεί τέλος πάντων κάποιος να τον τοποθετήσει εκεί μέσα , πράγμα που εγώ δεν θέλω και ούτε προτιθέμεθα να δοκιμάσω να τον περάσω κάνοντας εγχείριση έναν iMac...αυτό ρώτησα , αν δηλαδή για τον δίσκο SSD είναι μονόδρομος το servise της Apple !!

#44   camback

camback

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/05/2011 - 03:38

Φυσικά και μπορεί να τον τοποθετήσει οποιοσδήποτε τεχνικός.Η εγγύηση όμως θα είναι το πρόβλημα.Παντος να σου πω κάτι ? Λίγοι θα το παραδεχτούν γιατί δεν είμαστε ευρωπη είμαστε βαλκανια και έχουμε πάντα το καλύτερο γιατί απλά μας πιάνουν Κότσους κ μας τα παίρνουν.. Οι SSD είναι ότι καλύτερο να τον πάρεις έτοιμο με το λειτουργικό του να τον βάλεις πάνω στο μηχάνημα και να πάρεις το 1/4 από τις επιδόσεις που λέει οτι προσφέρει σίγουρα όμως καλύτερες από τους συμβατικούς.Αν όμως θέλεις ένα δίσκο να του κάνεις partition,παρεμβάσεις,σβησίματα,γραψίματα,διπλά bootarismata,klp.είναι εντελώς άχρηστοι.Είναι υπερτιμημένοι σε κάθε περίπτωση.Στο λέω γιατί πλήρωσα SSD 400 ευρω για 64GB k πιάστηκα όπως γράφω παραπάνω Κότσος.Προχτές διάβαζα σε ενα ξένο φόρουμ το ίδιο,αγόρασε ο χριστιανός έναν SSD κ για να μην κάθετε να το στήνει από την αρχή προσπάθησε να κάνει cloning φυσικά κ δεν δούλεψε ποτέ,αλλά και μετά ούτε partition δεν του έκανε έμεινε με τον SSD να τον κοιτάζει στα μάτια..πόσο μάλλον αν στον χρεώνει η Apple 800 ευρω.Εγώ θα παραμείνω μακριά από αυτή την τεχνολογία πάντως για καιρό ακόμα γι'αυτο κ η πρόταση μου δεν τους εμπεριέχει.κ ένα τελευταίο που ξέχασα να γράψω απο πάνω.να είμαστε σίγουροι οτι η Apple έκανε μεγάλο βήμα αλλα με τα σημερινά δεδομένα έκανε το μισο.το άλλο μισό θα το κάνουν οι κατασκευαστές παιχνιδιών με εκπτώσεις.μόνο αυτοί κ όποιος κάνει επαγγελματικό μοντάζ χρειάζεται τους 12000 βαθμούς στο GeekBench k αυτός πάλι εικονικά,γιατί μοντάζ κάνεις σε εξωτερικούς δυστυχώς δίσκους.επίσης το 12000 δεν είναι κάτι τρομερό intel based μηχανήματα το έχουν καταφέρει 1 χρόνο πριν ;).Σε κάθε περίπτωση και εγώ θέλω έναν iMac 27" να τον ξεσκονίζω κάθε μέρα και να πίνω μπροστά του τον καφέ μου αλλά πρέπει να μου δώσει κατι ακόμα,τουλάχιστον άλλον ενα χρόνο εγγύηση γιατί τώρα δεν μπορεί να μου λεει ποσο εκπληκτικά μηχανήματα ειναι αλλά φιλε μετα απο ενα χρόνο δεν ειμαι υπεύθυνος για οτι συμβεί.. αναιρεί τον ίδιο της τον εαυτό. αν το κάνει τοτε θα ειμαι έτοιμος να ξανα πιαστώ Κοτσος ! :)

#45   bravelover

bravelover

    iPH Enthousiast

  • 412 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/05/2011 - 08:47

Δεν αξίζει iMac αν θες να βάλεις σκληρό δίσκο θέλει να βάλεις τον ειδικό της apple.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες