Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 7 ψήφοι

iPhone 4 vs Samsung Galaxy S2


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
538 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   Demonoire

Demonoire

    iPH Enthousiast

  • 396 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/05/2011 - 15:36

Για την οθονη των 4,3 ιντσων μη μου λετε γιατι και στο LG x2 θελω zoom για να δω πραγματα που στο iPhone 4 τα βλέπω χωρις, αντε zoom in αντε ξανα μανα zoom out...στο iPhone 4 τα εχω δει ηδη και το εχω βαλει και στην τσεπη μου.

καλουδεχουμενη η 4αρα οθονη αλλα μεχρι εκει, προς το παρον πιο γρηγορο κανω πλοηγηση στο νετ και στα email στο iPhone 4
γιατι δεν χρειαζεται να κανω zoom in και zoom out σε καθε τι για να το διαβασω.


καλα να μη μιλησουμε για μπαταρια και μνημη...και υποστηριξη που αν βαρεθει ο χ ψ στο XDA να μονταρει αντιο υποστηριξη στα Bugs
που βγαζει η καθε rom του μονταρισμενου android.


αλλα επειδη ειμαι καλοπροαιρετος
Πειτε μου ρε παιδια ΠΟΥ ειναι πιο γρηγορα τα 2πυρινα android απο το iPhone4, σε ποιες εφαρμογες?

Τελευταία επεξεργασία από: Demonoire, 04/05/2011 - 15:41


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   parex

parex

    iPH Elite Poster

  • 3.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/05/2011 - 15:39

Να σας πω κάτι παιδιά και να το θυμάστε... Οι περισσότεροι που θα πάρουν τώρα το Galaxy 2 επειδή πιστεύουν πως είναι καλύτερο απο to Iphone 4, με το που βγει το iPhone 5, θα πουλήσουν το Galaxy 2 τους να το πάρουν πάλι Iphone

Τελευταία επεξεργασία από: parex, 04/05/2011 - 15:41


#33   sakissunrise

sakissunrise

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/05/2011 - 15:51

Λοιπον οταν πηρα το μηλαρακι μ την δευτερη μερα π βγηκε ειχα το καλυτερο κινητο του κοσμου στα παντα....!!! τωρα που θα βγει το 5 παλι θα εχω το καλητερο κινητο του κοσμου σε ολα χωρης να εχω δωσει τοσα λεφτα για να παρω ενα κινητο με αντιγραφες ειναι κατηγορια απο μονο του το i phone .!!!
οσο για τη συγκριση την θεωρω ακυρη εντελως....αμα θελεις να συγκρινεις σύγκρινε της samsung το κινητο που βγηκε το σεπτεμβριο οχι το τωρα....τοτε επαιρναν τον πουλο ολα τα κινητα μπροστα του στο θηριο τησ καινοτομιας κ του ντιζαιν το i phone.!!!!

Δεν λεω το samsung σιγουρα θα ειναι καλυτερο αφου ειναι 8 μηνες μετα αλλα τη θα γινει οταν βγει το 5 ? μηπως θα αρχισουν να το αντιγραφουν και αυτο ????εεεε??

#34   arturik1988

arturik1988

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 04/05/2011 - 15:51

Να σας πω κάτι παιδιά και να το θυμάστε... Οι περισσότεροι που θα πάρουν τώρα το Galaxy 2 επειδή πιστεύουν πως είναι καλύτερο απο to Iphone 4, με το που βγει το iPhone 5, θα πουλήσουν το Galaxy 2 τους να το πάρουν πάλι Iphone

συμφωνω μαζι σου, και εγω θα το παρω μεχρι να βγει το iPhone 5

#35   HaVaNeZoS

HaVaNeZoS

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/05/2011 - 16:08

Καλα δεν ειναι μονο οτι εχει 2 πυρηνες ειναι και η 1GB Ram ειναι και η super amoled plus ειναι κ οτι ειναι το λεπτοτερο smartphone στην αγορα μεχρι στιγμης ειναι ειναι ειναι ενα σωρο...δεν αντιλεγω για το iPhone 5 καμια πουτ@νια με τον νεο επεξεργαστη θα κανουν καμια ραμ αντε κ θα ανεβασουν αλλα προσωπικα μιλαω παντα η ιστορια του iOS με εχει κουρασει καθε τρεισ κ λιγο jailbreak για να αξιοποιησω και να δικαιολογισω τα 660 ευρω που εδωσα(και τα αξιοποιησα κ τα δικαιολογησα ;-) ) αλλα αντεεε να βγει το καινουργιο JB αντε και να ειναι untethered...μεγαλο κακο για το τπτ ...νομιζω οτι αυτα που σ προσφερει το JB θα επρεπε ηδη να στα δινει η apple απο μονη της στο κινητο τοσα λεφτα που σκας...Μην δουμε βεβαια κ οτι για να μπορεις να εισαι οκ καθε 2 χρονια θα θεσ αλλαγμα στη συσκευη σου...δες πωσ παρατησαν το 2G οπως και το 3G μετα απο 2 χρονια κυκλοφοριας τουσ...πιστευετε οτι κανα χρονο μετα που θα βγει το 5αρι δε θα αφησουν και το 3Gs???Και καλα οτι λογο hardware δε δεχονται το νεο iOS...τεσπα πολυ νταβατζιλικι μ κανει εμενα για αυτο ειπα να δω και κατι αλλο...αγνωστο προς εμενα μεχρι στιγμης...μακαρι να με βολεψει...!Και οσο για τα προβληματα που ειχαν με το android κατι παιδια που ειδα πριν και με την διαχειριση μνημης στα κινητα τους το μονο που εχω να πω και χωρισ να θελω να προσβαλω κανενα αλλα το HTC και καθε HTC LG και λοιπα απλα ακολουοθυν οποτε η συσκευη τους ηταν μαπα και οχι το andoid(και το επισημενο γιατι εχω αρκετους φιλουσ με αξιολογα κινητα με android και ειναι ικανοποιημενοι)...!Ξαναθυμιζω ΚΙΝΗΤΑΡΑ το iPhone,fan του ημουν και ειμαι αλλα μετα απο καιρο δε νομιζω οτι αξιζει να δινω τοσα λεφτα και να μην εχω ελευθεριες που θα εχω σε αλλα κινητα ισης ή κ μικροτερης αξιας(Samsung Galaxy S2 στα 590 με 16GB σκληρο + microSD για επεκταση) !

Τελευταία επεξεργασία από: HaVaNeZoS, 04/05/2011 - 16:10


#36   arturik1988

arturik1988

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 04/05/2011 - 16:17

και στο Android τα παιχνιδια ειναι free τα περισσοτερα. τα παιχνιδια που ειχα αγορασει για το iPhone τα ιδια για το Galaxy S(I9000)τα κατεβασα free απο το Android Market.Και το iOS και το Adnroid εχουνε τα πλεονεκτηματα τους, απο'κει και περα εξαρτατε ποιο σε βολευει καλυτερα. και καλυπτει της αναγκες σου.

Τελευταία επεξεργασία από: arturik1988, 04/05/2011 - 16:18


#37   Akragantas

Akragantas

    iPH User

  • 125 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4 +4G
  • GameCenter:Akragantas

Δημοσίευση 04/05/2011 - 16:22

Φίλε μου έχω αλλάξει όλες τις συσκευές και όλα τα λειτουργικά...το κινητό για μένα είναι εργαλείο δουλειάς και διασκέδασης, ένα έχω να καταθέσω...
όλα τα άλλα είναι απλώς τηλέφωνα...το μηλόφωνο δεν μπορεί να συγκριθεί με τα υπόλοιπα, όχι από άποψη τεχνολογίας αλλά συνολικού πακέτου-φιλοσοφίας.

Το καλύτερο κινητό να μου δώσεις πάλι θα προτιμήσω iphone, δεν παν να βγάζουν λοιπόν και διαστημόπλοια σε μέγεθος τσέπης, εγώ το μόνο που θέλω είναι ένα όλο και καλύτερο iphone!

#38   arturik1988

arturik1988

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 04/05/2011 - 16:25

οτι και να παρεισ τωρα καθε μηνα βγενει κατι καινουργιο, οποτε παρε αυτο που σου αρεσει περισσοτερα να τελιονεις ;)

#39   gkp

gkp

    iPH User

  • PipPip
  • 195 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/05/2011 - 16:38

Καλησπέρα και από εμένα.

Θα ήθελα και εγώ να καταθέσω την γνώμη μου σχετικά με το iphone και το galaxy.

Το iphone 4 το έχω στα χέρια μου αρκετό καιρό.
Δυστυχώς η apple ορισμένα βασικά πράγματα ακόμα μετά από τόσους μήνες δεν τα έχει λύσει με βασικότερο απ' όλα το πρόβλημα του bluetooth .
Θεωρώ αδιανόητο να μου λένε οι συνομιλητές μου ότι δεν με ακούνε ή με ακούνε με διακοπές.

Θεωρώ απαράδεκτο με δεύτερο bluetooth της sony ericcson mw600 να έχω συνεχώς αποσυνδέσεις με αποτέλεσμα να το έχω στο συρτάρι.

Μην μου πείτε άλλαξε bluetooth γιατί ήδη το έχω κάνει με 4 διαφορετικές μάρκες. Και στην τελική δεν θέλω να αλλάξω το υπέροχο mw600 που μου λύνει τα χέρια για το ραδιόφωνο που η apple μου στερεί επιδεικτικά.

Από εκεί και πέρα θεωρώ επίσης χαζό να μην μπορώ να στείλω μια φωτογραφία σε έναν φίλο ή στην τελική να μην μπορώ να κάνω ένα σωρό πράγματα αν δεν του κάνω το παράνομο jailbreak που το κυνηγάει η apple.

Επέλεξα να πάρω το galaxy το οποίο θα παραλάβω αύριο μεθαύριο αφενός γιατί θεωρώ ότι είναι πληρέστερο σαν συσκευή σε τεχνικά χαρακτηριστικά αλλά κυρίως μήπως και καταφέρω να λύσω μερικά από τα προβλήματα που με παιδεύουν εδώ και καιρό με το iphone.

Βέβαια ξέρω ότι στο iphonehellas που γράφω υπάρχουν οι φανατικοί των iphone αλλά παιδιά πρέπει να βλέπουμε την πραγματικότητα. Κάποτε ήταν τα iphone αλλά ο ανταγωνισμός έχει γίνει πολύ σκληρός και αυτό είναι καλό για εμάς μήπως ο ένας τραβήξει τον άλλον και δούμε καλύτερες συσκευές στο μέλλον.

#40   HaVaNeZoS

HaVaNeZoS

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/05/2011 - 16:45

Καλα ναι υποκειμενικο ειναι το ζητημα για το ποιο κινητο βολευει τον καθενα καλυτερα παντως αντικειμενικα το Samsung Galaxy S2 ειναι μακραν μπροστα απο το iPhone σε ολα τα ζητημα μα σε ολα...ανουσια συγκριση μιας κ το iPhone οπως ξαναειπαμε ειναι ηδη 1 χρονου κινητο οποτε οταν ερθει και το iPhone 5 τα ξαναλεμε...κ μετα το iPhone 5 οταν βγει το Samsung Galaxy S3 (δειτε τα πρωτα μ ποστ εδω για να καταλαβετε τι εννοω) θα δουμε ποιος προσφερει εν τελει το καλυτερο αντικειμενικα παντα!

#41   gkp

gkp

    iPH User

  • PipPip
  • 195 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/05/2011 - 16:47

Κάτσε ρε συ Havanezos. Το να μην λειτουργεί το bluetooth σωστά με τόσα ακουστικά της αγοράς δεν είναι πρόβλημα υποκειμενικό είναι πρόβλημα ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ.

Ντροπή για μια συσκευή που κοστίζει 800 ευρώ

#42   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 04/05/2011 - 16:48

και στο Android τα παιχνιδια ειναι free τα περισσοτερα. τα παιχνιδια που ειχα αγορασει για το iPhone τα ιδια για το Galaxy S(I9000)τα κατεβασα free απο το Android Market.Και το iOS και το Adnroid εχουνε τα πλεονεκτηματα τους, απο'κει και περα εξαρτατε ποιο σε βολευει καλυτερα. και καλυπτει της αναγκες σου.

ειναι free ναι. αλλα τι παιχνιδια...

#43   DinosX

DinosX

    iPH newbie

  • 14 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/05/2011 - 16:51

Δεν μπορω να σας καταλαβω εσας που παραπονιεστε για το jb. Δεν σας αρκει το FW που εχετε με jb ? πρεπει παντα να εχετε το τελευταιο ? δεν εχουν τοσο δα και τρομερες διαφορες.!

Στο topic μας τωρα.

Ωραια τα 2πυρηνα δεν λεω , γρηγορα. Τρομερα γραφικα το LG optimus 2x με το tegra (παραδειγμα).
Αλλα οταν το πιανεις και ειναι οσο το ανοιγμα της παλαμης σου κατανταει λιγο κουραστικο. Δυσχρηστο για να το κρατησεις και να το χρησιμοποιησεις με το ενα χερι οπως χρησιμοποιεις το Iphone.
Επισης βαλε κατω οτι η μεταπωληση του ολο και θα πεφτει.! Βλεπω τα Galaxy S που ειναι ''φουρνια'' του iphone4 να πωλουνται 250 ευρω , οταν το iphone4 ειναι στα 480-500+.
Κατι αλλο ειναι η ποιοτητα που εχει το ενα κινητο με το αλλο, το λοοκ , το ποσο σου αρεσει εσενα προσωπικα οταν το βλεπεις (Βλ Γυαλι + τιτάνιο στο Iphone4 και πλαστικο στο galaxy.)


Εγω πηρα iphone4 γιατι μου την καρφωσε που ειμουν με το 3gs. Και ακομα καθομαι και το χαζευω και λεω ποσο ομορφο ειναι το μ@λακισμενο.

Το android ειναι καλο δεν λεω αλλα λιγο σπαστικο.Γιατι?

Γιατι λιγο που ασχοληθηκα για να το ξεζουμισεις πρεπει να διαβασεις ολο το xda , να αλλαζεις rom , να τις δοκιμαζεις. Την μια δεν δουλειει το ενα , την αλλη crashαρει και παει λεγοντας.
Πραγμα που σε κουραζει. Ενω με το itunes απλα πατας το update, κανει back up τελειωνει και εισαι ready to go. Πολυ απλα και ευκολα.
Οπως και να το κανουμε ομως το iOS ειναι το ποιο καλογραμμενο λογισμικο για mobile μεχρι τωρα.!ποιο smooth, πιο σταθερο και γρηγορο.

Εγω σου λεω παρε οποιο σου αρεσει.Δεν θα υποστηριξω κανενα γιατι ο καθε ενας μας εχει διαφορετικες αναγκες και του αρεσουν διαφορετικα πραγματα.
Οποτε πας , τα βελεις απο κοντα και αποφασιζεις αναλογα.

Απλα θα σου πω οτι με το που βγει το επομενο iPhone . Θα πουλησεις οτι εχεις για να το παρεις , διχως σκεψη! Οπως και πολλοι απο εδω μεσα και οχι μονο. :)

#44   unforgiven

unforgiven

    iPH User

  • 191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/05/2011 - 16:57

; αν συγκρίνουμε τα λειτουργικά το android είναι η μούφα της απομίμησης!

Αυτό είναι εντελώς λάθος, μιας και πολλά πράγματα που απέκτησε το iPhone τα είχε από την αρχή, ενώ κάποια χαρακτηριστικά του είναι μοναδικά.

Το Android κατ' εμέ έχει δύο βασικά μειονεκτήματα:
- Γίνεται λίγο χαμός με τις εκδόσεις, και γι αυτό φταίνε κυρίως οι κατασκευαστές που επιμένουν να καθυστερούν τις επίσημές τους αναβαθμίσεις (χαρακτηριστικό παράδειγμα η Sony. Η HTC τώρα έδωσε το 2.3 στα κινητά της, και μάλιστα όχι σε όλα).
- Τρέχει σε διαφορετικό hardware με αποτέλεσμα το λειτουργικό να έχει κάποια προβλήματα, πχ με τη μικρή μνήμη, την Dalvik cache κτλ, μιας και κάθε κατασκευαστής κάνει τα δικά του και κόβει απ' όπου θέλει.
Όσο περνάει ο καιρός και συνηθίζοντας το iphone, θα έλεγα ότι το τελευταίο υπερτερεί σε hardware, ενώ το Android είναι πιο καλό ως λειτοργικό, ως πιο παρεμετροποιήσιμο και ελεύθερο.
Αν τώρα τα LG και τα HTC έχουν προβάδισμα στην ταχύτητα, θα την χάσουν με το νέο iPhone, που θα την χάσει με την επόμενη γενιά των Ανδροειδών τις γιορτές κτλ, σε δουλειά να βρισκόμαστε...

#45   HaVaNeZoS

HaVaNeZoS

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/05/2011 - 17:03

Υποκειμενικο μπορεις να το πεις το προβλημα με το bluetooth γιατι θα μπορουσες να ρωτησεις πριν παρεις ποιο ειναι το καλυτερο που να συνδιαζεται με το iPhone 4...λυνεται δλδ το συγκεκριμενο δεν σ λεω αν ειναι σωστο ή οχι αλλα κ εσυ ερχεσαι σε αυτο που ελεγα πριν οτι δλδ δεν σ δινει ελευθεριες αυτο το κινητο απο τη μανα του...

Ενα απο τα free παιχνιδια ειναι το angry birds σιγουρα...ποσο ωραια νιωθει καποιος με iPhone που για να το παρει νομιμα πρεπει να δωσει ενα ποσο ενω ΟΛΟΙ οι χρηστες android το εχουν τσαμπε? Και μιλαμε για το παιχνιδι σημαια του iPhone ετσι? Και μη πεταχτει κανεις και πει α κανει 79 λεπτα μονο...ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ενω οι χρηστες android το εχουν δωρεαν απο το πουθενα!!!

Τωρα για το android απο μονο του που λεει ο φιλος παραπανω δεν ξερω να πω δεν το εχω δοκιμασει...τωρα θα το ψαξω με το που αγορασω το Galaxy S2 και θα δω τις διαφορες με του iPhone το Appstore και μετα θα κρινω...!Σιγουρα παντως απο ασφαλεια και απο επιλογες στα apps το Appstore ειναι μακραν μπροστα!

Τελευταία επεξεργασία από: HaVaNeZoS, 04/05/2011 - 17:03


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες