Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

i0n1c: To jailbreak του iPad 2 θα δοθεί στους χρήστες επί πληρωμή..


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
58 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   nikolakis91

nikolakis91

    iPH Enthousiast

  • 549 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:nikolakis91

Δημοσίευση 17/05/2011 - 00:46

:rolleyes: Καιρό πολύ είχε να με πεί κάποιος καινούργιο! :lol: Πολύ καλό! Δεν σε ειρωνεύομαι, αλλά μόλις το διάβασα, χαμογέλασα αυτόματα.

Στον δικό μου κόσμο Νίκο μου, ο πλακατζής ΜΟΥ, θα μου τα έβαζε τσάμπα τα πλακάκια, οπότε το παραδειγμά μου μπορεί να ήταν λάθος, για τον κόσμο ΣΟΥ.

Για να καταλάβεις λίγο το σκεπτικό μου, σκέψου λίγο τον γιό του γείτονα που ξέρει να κάνει φορμάτ, να βάζει καμιά μητρική και να βρίσκει και όλα τα πολυπόθητα προγράμματα. Τον πιτσιρικά που καλείς -όχι εσύ ο διαβασμένος, οι άλλοι- για να σου φτιάξει το pc -για τους άλλους λέω, όχι για τα νερντς με τα μακ- και στο τέλος του λες ευχαριστώ πολύ. Ε, κάποια στιγμή ο πιτσιρικάς θα θέλει ένα καφέ παραπάνω, μια καινούργια gpu ή θα αρχίσει το κάπνισμα και τα ευχαριστώ δεν περνάνε στα περίπτερα. Τότε, όταν τον φωνάζεις και δεν έρχεται, το πιο πιθανό είναι να πείς, κοίτα τον π@υστη, ξεθάρεψε κι αυτός. Στο παράδειγμα αυτό, το 20αρικο που έπρεπε να του δίνεις όποτε σε εξυπηρετουσε, άσχετα με την ώρα, είναι το donation. Και το 50αρικο που θα δίνεις στο service του Πλαισίου, είναι η αμοιβή που θα δίνεις αν το jb γίνει επάγγελμα.

Οι άνθρωποι αυτοί Νίκο μου, είναι άνθρωποι που το κάνουν αυτό μόνο για την κ@υλα τους. Και μόνο. Όσο δεν τους εμποδίζει από τη ζωή τους.

Και κάνεις και ένα λάθος δυστυχώς. Η τέχνη του πλακατζή, χάρισμα είναι, αυτός μπορεί να το κάνει, εσύ όχι. Τόσο απλά.

Και η αναγνωρισιμότητα θα συνεχίσει και όταν δουλεύουν. Δεν θα την χάσουν αν πληρώνονται. Αρκεί να συνεχίσουν να παράγουν χρήσιμα πράγματα.

Πάρε το παράδειγμα του Geohot. Που πολύ το μετάνοιωσα το donation που του έκανα. Όταν άρχισε να ξυπνάει, όταν οι φίλοι και γνωστοί του είπαν, ρε μ@λάκα, βγάλε κανα φράγκο, τι να λέει που βγαίνει η φάτσα σου όταν κάνουν jb οι άλλοι? Χαζός είσαι? Τι έκανε αυτός? Πήγε και έσπασε το PS3, και μαγκιά του (γι αυτό το πήρε το donation, αν και δεν το έσπασα ποτέ, μεγάλωσα μάλλον..), και μετά έγραψε, αμα θέλετε παιχνιδομηχανές καλά κλειδωμένες πάρτε με για δουλειά.

Κατάλαβες? την δόξα πολλοί εμίσησαν, το χρήμα ουδείς, όπως σοφά λέει ο λαός.

Και φίλε μου Νίκο, όλοι οι άνθρωποι τσαντίζονται, όταν μπορούν. Σκέψου το αυτό.

Φίλε μου γράφεις ωραία και συγνώμη που σε είπα καινούργιο εφόσον δεν είσαι!πρώτον δεν είπα πότε ότι "α τους "μαλακες" θα βγάλουν το JB επι πληρωμης".....αντίθετα μάλιστα αν διαβαζες προς την αρχή του ποστ είχα πει ότι έβαλα ένα ευρο ήδη στην άκρη!επίσης δεν λέω ότι οι hackers ζουν με φως και αύρα!πρεπει να βιωποριστουν και αυτοί κάπως!απλώς ξέρεις δεν τους ζορισε κανείς να ξεκινήσουν όλη αυτήν τρέλα!επίσης να είσαι πλακατζης είναι τέχνη!μπορείς να πας δίπλα σε έναν τεχνιτη και να μάθεις!τεσπα ΕΣΥ πιστεύεις έτσι και εγω αλλιώς!καλα ο geohot είναι άλλη τρέλα...ας μην τον συζητήσουμε εδω!

Α και κάτι τελευταίο "είμαι ο γιος του γείτονα" και πίστεψε με ,τουλάχιστον μέχρι αυτήν την στιγμή τουλάχιστον, δεν έχω νιώσει άσχημα που μπορώ να βοηθαω τον κόσμο μέχρι εκει που με περνει χωρίς ανταλλαγμα!αλλα ναι και τον φραπέ θα ζητήσω και καμία τρακα τσιγάρο!η μάλλον δεν θα χρειαστεί....γίνονται και donations 8)

Τελευταία επεξεργασία από: nikolakis91, 17/05/2011 - 00:50


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/05/2011 - 00:50

:rolleyes: Καιρό πολύ είχε να με πεί κάποιος καινούργιο! :lol: Πολύ καλό! Δεν σε ειρωνεύομαι, αλλά μόλις το διάβασα, χαμογέλασα αυτόματα.

Στον δικό μου κόσμο Νίκο μου, ο πλακατζής ΜΟΥ, θα μου τα έβαζε τσάμπα τα πλακάκια, οπότε το παραδειγμά μου μπορεί να ήταν λάθος, για τον κόσμο ΣΟΥ.

Για να καταλάβεις λίγο το σκεπτικό μου, σκέψου λίγο τον γιό του γείτονα που ξέρει να κάνει φορμάτ, να βάζει καμιά μητρική και να βρίσκει και όλα τα πολυπόθητα προγράμματα. Τον πιτσιρικά που καλείς -όχι εσύ ο διαβασμένος, οι άλλοι- για να σου φτιάξει το pc -για τους άλλους λέω, όχι για τα νερντς με τα μακ- και στο τέλος του λες ευχαριστώ πολύ. Ε, κάποια στιγμή ο πιτσιρικάς θα θέλει ένα καφέ παραπάνω, μια καινούργια gpu ή θα αρχίσει το κάπνισμα και τα ευχαριστώ δεν περνάνε στα περίπτερα. Τότε, όταν τον φωνάζεις και δεν έρχεται, το πιο πιθανό είναι να πείς, κοίτα τον π@υστη, ξεθάρεψε κι αυτός. Στο παράδειγμα αυτό, το 20αρικο που έπρεπε να του δίνεις όποτε σε εξυπηρετουσε, άσχετα με την ώρα, είναι το donation. Και το 50αρικο που θα δίνεις στο service του Πλαισίου, είναι η αμοιβή που θα δίνεις αν το jb γίνει επάγγελμα.

Οι άνθρωποι αυτοί Νίκο μου, είναι άνθρωποι που το κάνουν αυτό μόνο για την κ@υλα τους. Και μόνο. Όσο δεν τους εμποδίζει από τη ζωή τους.

Και κάνεις και ένα λάθος δυστυχώς. Η τέχνη του πλακατζή, χάρισμα είναι, αυτός μπορεί να το κάνει, εσύ όχι. Τόσο απλά.

Και η αναγνωρισιμότητα θα συνεχίσει και όταν δουλεύουν. Δεν θα την χάσουν αν πληρώνονται. Αρκεί να συνεχίσουν να παράγουν χρήσιμα πράγματα.

Πάρε το παράδειγμα του Geohot. Που πολύ το μετάνοιωσα το donation που του έκανα. Όταν άρχισε να ξυπνάει, όταν οι φίλοι και γνωστοί του είπαν, ρε μ@λάκα, βγάλε κανα φράγκο, τι να λέει που βγαίνει η φάτσα σου όταν κάνουν jb οι άλλοι? Χαζός είσαι? Τι έκανε αυτός? Πήγε και έσπασε το PS3, και μαγκιά του (γι αυτό το πήρε το donation, αν και δεν το έσπασα ποτέ, μεγάλωσα μάλλον..), και μετά έγραψε, αμα θέλετε παιχνιδομηχανές καλά κλειδωμένες πάρτε με για δουλειά.

Κατάλαβες? την δόξα πολλοί εμίσησαν, το χρήμα ουδείς, όπως σοφά λέει ο λαός.

Και φίλε μου Νίκο, όλοι οι άνθρωποι τσαντίζονται, όταν μπορούν. Σκέψου το αυτό.



Tί λέει πολύ σοφά ο λαός;;;; :lol:

#48   codmdantes

codmdantes

    iPH User

  • 180 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/05/2011 - 02:06

Πραγματικά αν τα jailbreak γίνουν επί πληρωμή, θα αλλάξω στρατόπεδο και θα πάω για ανδροϊδές μεριά. Δεν φτάνει που πληρώνω αδρά την Apple για την συσκευή, θα πρέπει και να πληρώνω αυτούς που υποτίθεται ότι εναντιώνονται στην πολιτική της Apple και βγάζουν τα σπασίματα. Ε αυτό και αν είναι κοροϊδία... Και δεν είναι τα λεφτά το θέμα, αλλά η νοοτροπία. Και να κάνουν τα ίδια σκηνικά που έκαναν οι δημιουργοί του celeste και να τα παρατήσουν. Τέλος ειδικά το θέμα jailbreak, η Apple το κυνηγάει και κλείνει συνεχώς τις τρύπες σε κάθε σχεδόν αναβάθμιση λογισμικού της. Θα πρέπει λοιπόν να πληρώνω μια ζωή εάν θέλω να αναβαθμίζω την συσκευή μου, ή να παραμείνω¨βιδωμένος¨ στην εκάστοτε έκδοση που έχω για να μην χάσω το jailbreak...
Συγχωρέστε με αλλά δεν θα πάρω!!!

#49   theg0d

theg0d

    iPH User

  • 180 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/05/2011 - 02:19

Επιβεβαιωνομαι για την dev team σχετικα με τα λεφτα
Το ελεγα απο το unlock κ περα...!!οξω ρε αν ειναι να πληρωσω καποιον αυτος θα ειναι η apple ποθ τρωει κ τοσος κοσμος εκει οχι τους "hackers"

#50   nosgr

nosgr

    iPH Enthousiast

  • 466 μηνύματα
  • Twitter:@nosgr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 17/05/2011 - 02:23

Πραγματικά αν τα jailbreak γίνουν επί πληρωμή, θα αλλάξω στρατόπεδο και θα πάω για ανδροϊδές μεριά. Δεν φτάνει που πληρώνω αδρά την Apple για την συσκευή, θα πρέπει και να πληρώνω αυτούς που υποτίθεται ότι εναντιώνονται στην πολιτική της Apple και βγάζουν τα σπασίματα. Ε αυτό και αν είναι κοροϊδία... Και δεν είναι τα λεφτά το θέμα, αλλά η νοοτροπία. Και να κάνουν τα ίδια σκηνικά που έκαναν οι δημιουργοί του celeste και να τα παρατήσουν. Τέλος ειδικά το θέμα jailbreak, η Apple το κυνηγάει και κλείνει συνεχώς τις τρύπες σε κάθε σχεδόν αναβάθμιση λογισμικού της. Θα πρέπει λοιπόν να πληρώνω μια ζωή εάν θέλω να αναβαθμίζω την συσκευή μου, ή να παραμείνω¨βιδωμένος¨ στην εκάστοτε έκδοση που έχω για να μην χάσω το jailbreak...
Συγχωρέστε με αλλά δεν θα πάρω!!!


Συγγνωμη, Αληθεια πιστευεις οτι μια εταιρια σαν την Apple, σε 3 update, δεν μπορεσαιι να κλεισει 1 τρυπα ή γενικα δεν μπορει να κανει το λογισμικο της flawless? Μα την συμφερει να υπαρχει JailBreak. Οπως ειπες και εσυ, αμα σταματησει το JB, θα πας σε Android. Η Microsoft γιατι παιρνει στην δουλεψη της αυτους που την hackaroun?

Και επισης, με το JB κερδιζει, α-π-ε-ι-ρ-α, ( γιατι ας μην κοροιδευομαστε, ολοι μας εχουμε ενα τσαμπα GPS) τα -5 ευρω θα σε σωσουνε?

Τελευταία επεξεργασία από: nosgr, 17/05/2011 - 02:26


#51   BAUHAUS

BAUHAUS

    iPH Addict

  • 822 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:BAUHAUSCK

Δημοσίευση 17/05/2011 - 02:28

Δεν είπα ότι ξέρω, απλώς το θεωρώ λογικό να το χρεώσουν. Ποιός δουλεύει τζάμπα;

Πολύ άνθρωποι δουλεύουν φίλε μου χωρίς ανταμοιβή και για αυτο λέγετε εθελοντική εργασία... :)

#52   codmdantes

codmdantes

    iPH User

  • 180 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/05/2011 - 02:47

Συγγνωμη, Αληθεια πιστευεις οτι μια εταιρια σαν την Apple, σε 3 update, δεν μπορεσαιι να κλεισει 1 τρυπα ή γενικα δεν μπορει να κανει το λογισμικο της flawless? Μα την συμφερει να υπαρχει JailBreak. Οπως ειπες και εσυ, αμα σταματησει το JB, θα πας σε Android. Η Microsoft γιατι παιρνει στην δουλεψη της αυτους που την hackaroun?

Και επισης, με το JB κερδιζει, α-π-ε-ι-ρ-α, ( γιατι ας μην κοροιδευομαστε, ολοι μας εχουμε ενα τσαμπα GPS) τα -5 ευρω θα σε σωσουνε?


Δεν ξέρω αν μπόρεσε ή όχι να κλείσει το κενό ασφαλείας στις 3 τελευταίες ενημερώσεις αλλά το σίγουρο είναι ότι η όλη της πορεία πιστοποιεί ότι κλείνει τρύπες προηγούμενων jailbreak. Καλείσαι λοιπόν εσύ να περιμένεις πότε κάποιος θα το σπάσει. Σκέψου τώρα να σου χρεώνουν το σπάσιμο ( που δεν ξέρεις πότε και αν θα βγει) και να το πληρώνεις. Και σκέψου μετά από 2-3 βδομάδες να σου προσθέσει η Apple καινούρια χαρακτηριστικά στο λειτουργικό της με μία αναβάθμιση που ακυρώνει το jb. Και αυτό θα συνεχίζεται εσαεί...
Και μιας και ανέφερες την Microsoft, κανένας δεν ζήτησε ποτέ λεφτά για τις παρακάμψεις αυθεντικότητας που βγάζουν συνεχώς hackers. Στην περίπτωση της Apple γιατί να το κάνουν?

#53   mamakossa

mamakossa

    iPH Member

  • 304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/05/2011 - 06:57

Εγώ νομίζω ότι η apple είναι εξαναγκασμενη να κλειδώνει το λειτουργικό της....το έκανε στην αρχή για κέρδος αλλα τώρα είναι εξαναγκασμενη να το κάνει για να προφυλαχθει και απο κακοβουλα σχόλια και μηνύσεις (δείτε την ιστορία που έγινε με το bug που κρατούσε δεδομένα και τοποθεσίες)
εξαλου η έδρα της είναι στην Αμερική και όχι εδώ που κανείς δεν ελέγχει κανένα.
Τώρα όσον αφορά για την πληρωμή του jailbreak εμείς μέσα αλλα και να βοηθήσει ο SAURIK που έχει ένα μαγαζάκι "παράνομο" μονοπωλιο, να τους πάρει στην δουλέψει του..
Αυτός τι λέει για όλες αυτές τις φήμες..? αραγε

#54   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1.137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/05/2011 - 08:35

Απότι βλέπω κοιτάτε όλοι τη λάθος πλευρά του πράγματος. Για να πληρώσει κανείς κάτι χρειάζεται να δώσει τα στοιχεία του. Το paypal λοιπόν έχει δ/ση τηλ κλπ. Πόσοι απο εμάς θα πληρώσουμε κάτι παράνομο ? Ο τύπος που θα κάνει τη δουλειά πάλι παράνομα θα τη κάνει! δε θα πληρώνει φόρους σε όποιο κράτος κι αν ανήκει και φυσικά για να εισπράτει τα στοιχεία του θα είναι γωνστά!
Οταν λοιπόν η apple δεί οτι αυτό απο "παιχνίδι" έχει αρχίσει κάποιος να γίνεται πλούσιος, θα επέμβει και πολύ εύκολα θα πιστεί στη φάκα! Ακόμα και με donation να γίνεται δε μιλάμε για μια εταιριούλα η για μια απλή απάτη!
Και φυσικά αν γίνει αυτό η apple θα κλείνει αμέσως τη τρύπα που "επίτηδες" πιστεύω αφήνει και υπάρχει.
Δε μπορεί να πουλάς κάτι παράνομο με παράνομο τρόπο!

#55   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/05/2011 - 09:40

Ας πω και την δική μου αποψη εδώ...

Είμαι υπέρ του να γίνονται δωρεές στους προγραμματιστές που γράφουν τα JB. Μπορεί να μην είναι δουλειά τους αλλά και πάλι αφήνουν τον χρόνο τους πάνω σε εκατομύρια γραμμες κώδικα! Ως εδώ όμως!

Ο κύριος iOnic είναι αυτός που ανακάλυψε το exploit που χρησιμοποιεί το redsnow και το snowbreeze για Jailbreak στην 4.3.3. Το έχει ανακαλύψει και είναι γνωστό απο την 4.2.1! Αλήθεια η apple γιατί το αφήνει ανοιχτό αυτο το Exploit; Δεν σας μυρίζει κάτι;

Απο την άλλη τώρα όπως πολύ σωστά είπαν και τα παιδιά παραπάνω, δεν μπορείς να πουλήσεις κάτι αφορολόγητα, αν είναι έτσι όταν το αγοράσουμε να μας στείλει απόδειξη! Επίσεις... Στην Αμερική το jailbreak είναι νόμιμο! Στις άλλες χώρες όμως δεν ξέρουμε! Οπότε μην κάνει κανείς την κουταμάρα να το αγοράσει!

Επίσης, τι ανησυχειτε; Με τα ipa τι κάνουν; Αγοράζει ένας μια εφαρμογή, την σπάει και τσουπ την κατεβάζουν όλοι! Τι θα έρθει ο iOnic να μου πει γιατί ανεβασα το αρχείο του;

Άσχετα όμως με όλα αυτά εμένα μου μυρίζει το ότι βγαίνει ένας χάκερ καινούριος, με ένα καινούριο exploit, που η Apple δεν έχει κλείσει για 3 συνεχόμενα updates και ζητάει λεφτά και μάλιστα έχει και στο πλευρό του και κάποιον καινούριο χακερ που ούτε καν ξέρουμε... Είναι πολύ περίεργο! Εσείς τι λέτε;

#56   jmakro

jmakro

    iPH Member

  • 218 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 17/05/2011 - 09:59

Περιεργο μπορει να ειναι αλλα ειναι εξισου και βολικο για εμας που θελουμε τζου μπου στον Α5!Οποτε καλοδεχουμενο ειναι.Το πως θα προκυψει αυτο πραγματικα με αφηνει αδιαφορο!

#57   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 17/05/2011 - 10:00

αν και δε μου αρεσουν οι θεωριες συνομωσιας, μπορω να πω οτι ειναι παραξενο σε σε 4 εκδοσεις λογισμικου η apple να μην εχει κλεισει το γνωστο χακ του ionic παρα να ασχολειται με τη διορθωση των υπολοιπων Bug..

#58   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1.137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/05/2011 - 10:22

Η apple πιστεύω οτι τα αφήνει ανοικτά γιατί τη συμφέρει. Δε πιστεύω οτι δε μπορεί να κλείσει τις τρύπες!
Οταν όμως αρχίσει κάποιος να κερδοσκοπεί τότε θα σταματήσει να επιτρέπει το JB. Εκτός και αν apple και JBrokers... συνεργάζονται! :unsure:

#59   HaVaNeZoS

HaVaNeZoS

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/05/2011 - 10:40

Οι περισσοτεροι εδω μεσα λετε οτι "Χανουν το χρονο τους και δεν κερδιζουν τιποτα"..."Ο τζαμπας πεθανε" και αλλα τετοια και κοιμαστε σε υπνο βαθυ!Ολοι μα ολοι αυτοι δουλευουν για την υστεροφημια τους...για να γινουν αναγνωρισιμοι για τη δουλεια που κανουν ετσι ωστε να μπορεσουν να βρουνε μετα δουλεια με φοβερα κερδη...διαχρονικα αν παρουμε και απο τον μεγαλυτερο hacker των εποχων Kevin Mitnick στα χρονια του εσπαγε οτι του εκανε κεφι και ξεβρακωνε τους παντες και ολοι μιλαγαν για τον σουπερ ντουπερ που το κανει επειδη απλα μπορει...το αποτελεσμα τον συλαβανε(δες geohot) και αμεσως μετα εγινε IT Security Manager σε μια απο τις μεγαλυτερες εταιριες ασφαλειας συστηματων τοτε και ακομα και τωρα δινει σεμιναρια σε εταιριες για τα κενα ασφαλειας των νεων συστηματων...ΑΚΡΙΒΩΣ την ιδια συνταγη χρησιμοποιει η πλοιοψηφια των hackers που ασχολουντε με jailbreak και λοιπα τωρα...μην νομιζετε λοιπον οτι ολα γινονται για την ψυχη της μανας τους και οτι χανουν χρονο...καθε αλλο μαλλον!!!

Τελευταία επεξεργασία από: HaVaNeZoS, 17/05/2011 - 10:41





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες