Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iOS 5 beta 1, ... 5, 6, 7...


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1234 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#991   MegaTonTNT

MegaTonTNT

    iPH Enthousiast

  • 401 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/08/2011 - 10:52

μολις το δοκιμασα το iMessage με τον epaminos.

Τελευταία επεξεργασία από: MegaTonTNT, 21/08/2011 - 10:53


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#992   Snowflake

Snowflake

    iPH Enthousiast

  • 409 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 21/08/2011 - 11:06

me to, δεν μου δουλευε μεχρι την βετα 5 , τωρα μια χαρα !!! 8)

#993   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 21/08/2011 - 11:10

ευχαριστώ epaminos :rolleyes: πάντως εμένα δεν μου φαίνεται χρήσιμο το imessage, δεν ξέρω πιστεύω πως τουλάχιστον στην Ελλάδα δεν θα χρησιμοποιηθεί ιδιαίτερα. Εμένα στο ios5 μου αρέσουν 1) η ενσωμάτωση του twitter που το χρησιμοποιώ πολύ 2) το ανανεωμένο ημερολόγιο και 3) το notification center. Τη μπαταρία να κοιτάξουν λίγο γιατί κάθε μέρα το φορτίζω >:( Εν τω μεταξύ μου φαίνεται χαζό που χωρίσανε στα δύο το ipod. Μια χαρά πιστεύω πώς ήτανε πριν. Ίσως να θέλουνε να ενεργοποιήσουν κάνα online μαγαζάκι πάλι οι μηλοπαραγωγοί τύπου φορητού video-club. Κ κάτι τελευταίο, αυτό το ρημάδι το "κιόσκι" γιατί δεν μπορεί να χωθεί επιτέλους σε έναν φάκελο κ το έχω μες τη μέση? Το καλό που τους θέλω να μην το αφήσουν έτσι στη τελική έκδοση του ios5!

#994   epaminos

epaminos

    iPH Contributor

  • 1.546 μηνύματα
  • Twitter:@epaminos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:epaminos

Δημοσίευση 21/08/2011 - 11:46

Κι όμως τα iMessages θα φορεθούν πολύ τον χειμώνα!

Όσον αφορά τις νέες δυνατότητες, ο καθένας έχει διαφορετικές προτιμήσεις. Ανάλογα και με την χρήση που του κάνει.

Όσον αφορά το κιόσκι, άμα κοιτάξεις και στην σελίδα της Apple που παρουσιάζει το iOS 5 θα δεις ότι η μικρογραφία έχει όνομα Newsstand_Folder.png!!!

#995   tasulm

tasulm

    iPH Addict

  • 673 μηνύματα
  • Twitter:@tasulm
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:tasulm

Δημοσίευση 21/08/2011 - 11:51

ρε παιδια στο General/about/diagnostics&usage/diagnostics&usage data βρίσκω πολλά low memory, εσείς?

Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα κρασάρισμα, παρότι δεν κλείνω καμία απο τις εφαρμογές.
Έτσι απλά για την ιστορία δηλαδή, αν δεν τα έβλεπα δεν θα είχα καταλάβει τίποτα.

Η beta τα πάει περίφημα πέρα απο κάποια κολληματάκια που έχει στο autocorrect και τη διάρκεια της μπαταρίας (που έχει βελτιωθεί παρα πολύ σε σχέση με την beta 1, αλλά σε σχέση με την 4.3.3 είναi μάλλον αρκετά χειρότερη)

Τρομερή διαφορά σε σχέση με την 4.3.3 ο σαφάρι.

#996   johnvolno1

johnvolno1

    iPH Member

  • 279 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/08/2011 - 11:53

Χθες όταν πήγαινα να κάνω αναβάθμιση ΟΤΑ απο beta 5 , στο 30% περίπου σταματούσε και έλεγε failed . Δοκιμασα 5-6 φορές. Σήμερα όταν πηγαίνω να κάνω αναβάθμιση , γυρίζει συνέχεια στο checking for updates και μένει εκει !
Υπάρχει κάποιο πρόβλημα ;;


Παίδες ξέρει κανείς γιατί κάνει συνέχεια checking for updates και συνεχίζει εκει όση ώρα κ να τ αφήσω ! Υπάρχει κάποιο θέμα με το κινητό μου ;;

#997   epaminos

epaminos

    iPH Contributor

  • 1.546 μηνύματα
  • Twitter:@epaminos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:epaminos

Δημοσίευση 21/08/2011 - 12:01

Παίδες ξέρει κανείς γιατί κάνει συνέχεια checking for updates και συνεχίζει εκει όση ώρα κ να τ αφήσω ! Υπάρχει κάποιο θέμα με το κινητό μου ;;


Μου το έκανε κι εμένα στις δυο προηγούμενες beta!

Μάλιστα την πρώτη φορά το άφησα για 18 ώρες αλλά είχε κολλήσει!

Διορθώθηκε με restore τότε, ενώ στην beta 5 με Erase All Data & Settings...

#998   clarco5

clarco5

    iPH newbie

  • 84 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/08/2011 - 12:21

Κι όμως τα iMessages θα φορεθούν πολύ τον χειμώνα!

Συμφωνώ! Το φοβερό είναι ότι έχουν κάνει υλοποίηση μαζί με το SMS application οπότε όταν ο άλλος δεν έχει iMessage απλά στέλνεις SMS (και φυσικά αναγνωρίζει μόνο του πότε ο άλλος έχει iMessage καθώς εμφανίζεται μπλε χρώμα στα μηνύματα και πράσινο στα sms).
Με ένα πακέτο δεδομένων που οι πιο πολλοί iPhone users πλέον έχουν, τα sms θα γίνουν λύση έκτακτης ανάγκης μεταξύ των iPhone users. (Οι οποίοι χρόνο με το χρόνο γίνονται και πιο πολλοί. Υπολογίστε απλά πόσα iPhone4 θα πωληθούν μεταχειρισμένα προς αγορά του 5. Πράγμα που σημαίνει ότι αρκετοί θα έρθουν προς iPhone μεριά όταν βρουν μία αποδεδειγμένα τόσο καλή συσκευή σε συμφέρουσα τιμή!)
Το Whatsapp application βέβαια θα υπάρχει πάντα για επικοινωνία με τους αμετανόητους Android users xD


Τρομερή διαφορά σε σχέση με την 4.3.3 ο σαφάρι.

Yep!!! Απίστευτη διαφορά. Φαίνεται ειδικά στην εναλλαγή των tabs. Βέβαια θα ήθελα να έχει tabs όπως ο Safari στο iPad για ακόμα ποιο γρήγορη εναλλαγή αλλά... :mellow:
PS. Ο Atomic Web Browser που τον είχα ακριβώς για αυτό τον λόγο έχει κάποια θεματάκια ακόμα με τη beta.

Τελευταία επεξεργασία από: clarco5, 21/08/2011 - 12:22


#999   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 21/08/2011 - 12:53

Σχετικά με το iMessage έχω τις επιφυλάξεις μου... Υπάρχει το Facebook app, το messenger, το email για δωρεάν επικοινωνία με μνμ (χωρίς νας προσθέτω τα άπειρα apps στο appstore όπως το ebuddy). Προσωπικά με τους φίλους μου κ τον αδερφό μου επικοινωνούμε μέσω fb ή mail για να μη χρεωνόμαστε (άσε που δεν είναι υποχρεωτικό κάποιος να έχει iphone3GS/4) κ γενικότερα από συζητήσεις οι περισσότεροι που συζητώ κάνουν το ίδιο, το sms έχει αρχίσει να πεθαίνει. Έφτιαξε πέρσι το facetime, ασχολίαστο! Γιατί αντί να κάνει δικές της εφαρμογές δεν συνεργάζεται με την skype ας πούμε. Περνάει στο ios το skype όπως έκανε και με το twitter, ούτε imessage ούτε facetime ούτε αηδίες.

Η apple έχει εμμονή με το να είναι συγκεντρωτική σε όλα. Επίσης, πρέπει κάποια στιγμή να μας αφήσει να αφαιρούμε κάποιες εφαρμογές όπως τις μετοχές, τον καιρό, τις σημειώσεις, τον σαφάρι, το youtube, τους χάρτες κλπ Προς το παρόν συνεχίζει στο δρόμο που ξέρει, τον σίγουρο :( Κάποια μέρα θα ξυπνήσει (βλ. αρχές 2000) όταν κάποιος της είπε "ξέρεις τα mac δεν τα αγοράζει κανένας έτσι όπως είναι" κ βάλανε intel, windows κλπ κλπ κλπ Λίγο πιο σοβαρό ανταγωνισμό να είχε η Apple (όχι microsoft, nokia, samsung) κ θα βλέπαμε πολύ καλύτερα πράγματα. Προσωπικά εκτιμώ αφάνταστα όσους εργάζονται γι αυτή την εταιρεία κ τις καινοτόμες ιδέες τους αλλά πιστεύω πως έχουν επαναπαυτεί στις δάφνες τους κ βλέπω να τους παίρνει πάλι η κάτω βόλτα (βλ. Lion OS-X, τίποτα καινούργιο... μόνο το app store, άσε που αφαιρέσανε κ τη java!!!). Πραγματικά ευτυχώς που υπάρχει η Google κ το android κ υπάρχει αντίβαρο. Προσφάτως είδα συσκευή Huawei με 270ευρώ που είναι ίδια με το iphone4 σε δυνατότητες με android gingerbread κ πραγματικά άξιζε. Στοίχισε σε φίλη μου με την επιδότηση τελικά ούτε 100ευρώ. Την χρησιμοποίησα για λίγο κ ήτανε πολυ καλή. Πάνε οι εποχές που ο πιο σοβαρός αντίπαλος ήτανε το omnia της samsung που για να πατήσεις ένα κουμπί με touch χρειαζόσουν το τραγικό στικάκι κ πολλή υπομονή. Μακάρι να ανοίξουν λίγο τους ορίζοντές τους στην Apple σύντομα 8)

#1000   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 21/08/2011 - 12:58

Σχετικά με το iMessage έχω τις επιφυλάξεις μου... Υπάρχει το Facebook app, το messenger, το email για δωρεάν επικοινωνία με μνμ (χωρίς νας προσθέτω τα άπειρα apps στο appstore όπως το ebuddy). Προσωπικά με τους φίλους μου κ τον αδερφό μου επικοινωνούμε μέσω fb ή mail για να μη χρεωνόμαστε (άσε που δεν είναι υποχρεωτικό κάποιος να έχει iphone3GS/4) κ γενικότερα από συζητήσεις οι περισσότεροι που συζητώ κάνουν το ίδιο, το sms έχει αρχίσει να πεθαίνει. Έφτιαξε πέρσι το facetime, ασχολίαστο! Γιατί αντί να κάνει δικές της εφαρμογές δεν συνεργάζεται με την skype ας πούμε. Περνάει στο ios το skype όπως έκανε και με το twitter, ούτε imessage ούτε facetime ούτε αηδίες.

Η apple έχει εμμονή με το να είναι συγκεντρωτική σε όλα. Επίσης, πρέπει κάποια στιγμή να μας αφήσει να αφαιρούμε κάποιες εφαρμογές όπως τις μετοχές, τον καιρό, τις σημειώσεις, τον σαφάρι, το youtube, τους χάρτες κλπ Προς το παρόν συνεχίζει στο δρόμο που ξέρει, τον σίγουρο :( Κάποια μέρα θα ξυπνήσει (βλ. αρχές 2000) όταν κάποιος της είπε "ξέρεις τα mac δεν τα αγοράζει κανένας έτσι όπως είναι" κ βάλανε intel, windows κλπ κλπ κλπ Λίγο πιο σοβαρό ανταγωνισμό να είχε η Apple (όχι microsoft, nokia, samsung) κ θα βλέπαμε πολύ καλύτερα πράγματα. Προσωπικά εκτιμώ αφάνταστα όσους εργάζονται γι αυτή την εταιρεία κ τις καινοτόμες ιδέες τους αλλά πιστεύω πως έχουν επαναπαυτεί στις δάφνες τους κ βλέπω να τους παίρνει πάλι η κάτω βόλτα (βλ. Lion OS-X, τίποτα καινούργιο... μόνο το app store, άσε που αφαιρέσανε κ τη java!!!). Πραγματικά ευτυχώς που υπάρχει η Google κ το android κ υπάρχει αντίβαρο. Προσφάτως είδα συσκευή Huawei με 270ευρώ που είναι ίδια με το iphone4 σε δυνατότητες με android gingerbread κ πραγματικά άξιζε. Στοίχισε σε φίλη μου με την επιδότηση τελικά ούτε 100ευρώ. Την χρησιμοποίησα για λίγο κ ήτανε πολυ καλή. Πάνε οι εποχές που ο πιο σοβαρός αντίπαλος ήτανε το omnia της samsung που για να πατήσεις ένα κουμπί με touch χρειαζόσουν το τραγικό στικάκι κ πολλή υπομονή. Μακάρι να ανοίξουν λίγο τους ορίζοντές τους στην Apple σύντομα 8)


off-topic λιγο?

#1001   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 21/08/2011 - 16:51

Νομίζω ότι η μπαταρία έχει βελτιωθεί πολυ και πλησιάζει την 4.3.3 Εμένα μου φαίνεται πλέον ίδια. Πάντως δικαιολογείται μια μικρη διάφορα στην κατανάλωση κυρίως λόγο iCloude.

Για δωρεάν SMS σε εκτός iPhone συσκευές η καλύτερες λύσεις είναι το Viber που πλέον διατίθεται και σε android συσκευές αλλα και το watchup.

Χωρίς να ασχολείται κάποιος με το να κλείνει εφαρμογές η ram βρίσκεται συνήθως μεταξυ 45-60ΜΒ. Δεν επιρεαζει άμεσα την ταχύτητα λειτουργίας και δεν γίνεται αντιληπτό.
Όμως ελπίζω στο i5 να αυξηθεί η ram ώστε να διατηρούνται περισσότερες εφαρμογές παγωμένες και να έχουμε άμεση πρόσβαση σ αυτές.
Το να κλείνει κάποιος όλες τις εφαρμογές που χρησιμοποιεί τακτικά, δημιουργεί το αντίθετο αποτέλεσμα με αυτο που επιδιώκει. Δηλαδη κλεινοντας τες αυξάνουμε τον χρόνο ανοίγματος των εφαρμογών.
Η σωστή τακτικη είναι να κλείνεις μόνο τις εφαρμογές που χρησιμοποιείς σπάνια, δηλαδη μια φορα την εβδομάδα και κάποιες που κρατούν το GPS ανοικτο ακόμα και όταν σταματήσουμε να τις τρέχουμε.

Θεωρω ότι έχει αυξηθεί η ταχύτητα με την beta6. Ελπίζω να παραμείνει έτσι. Η διάφορες φαίνονται καθαρα στο άνοιγμα του dialer όταν πατάς σε κάποιο όνομα για κλήση και στο άνοιγμα της κάμερας.

Γενικα είμαι πολυ ευχαριστημένος. Θεωρω ότι βάση της λογικής και έχοντας iPad , η αντικατάσταση του iPhone 4 με το i5 δεν είναι απαραίτητη αλλα εξυπηρετεί την μανία μας για νέα gadgets.

#1002   tasulm

tasulm

    iPH Addict

  • 673 μηνύματα
  • Twitter:@tasulm
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:tasulm

Δημοσίευση 21/08/2011 - 18:50

Σχετικό-άσχετο
Με το tethered αν τύχει και σου κλείσει μετά δεν ξεκινάει καθόλου ή ξεκινάει σαν να μη το έχεις κάνει jb?

#1003   Stelth16

Stelth16

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/08/2011 - 18:59

Συνήθως δεν ανοίγει καθόλου..κολλάει στο μήλο..

#1004   tasulm

tasulm

    iPH Addict

  • 673 μηνύματα
  • Twitter:@tasulm
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:tasulm

Δημοσίευση 24/08/2011 - 23:55

Μου έχει φάει 2 κολληματα στο ξεκλειδωμα, μόνο με hard reset ξεκολλαει... Έχει συμβεί σε άλλους;
Είμαι με καθαρή εγκατάσταση απευθείας στην ios5 b6

#1005   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 25/08/2011 - 00:05

Μου έχει φάει 2 κολληματα στο ξεκλειδωμα, μόνο με hard reset ξεκολλαει... Έχει συμβεί σε άλλους;
Είμαι με καθαρή εγκατάσταση απευθείας στην ios5 b6

Δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα κόλλημα. Το πιθανότερο είναι να προέρχεται απο κάποια εφαρμογη με ασυμβατοτητα. Μου είχε συμβεί στην beta 5 με την εφαρμογη onovo. Ακόμα και οταν την απ εγκατεστησα παρέμειναν κάποια plist και συνεχίζονται το πρόβλημα αναγκάζοντας με σε στήσιμο απο την αρχή.
Προσπάθησε να θυμηθεις αν εγκατεστησα τελευται κάποια εφαρμογη που δεν είχες πριν.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 10

0 μέλη, 8 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (2)