Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPad 2 Vs Asus Eee Pad Transformer


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
12 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   XxKillerGRxX

XxKillerGRxX

    iPH User

  • 176 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 25/06/2011 - 10:29

Παιδια αυτες τις μερες σκεφτομαι να παρω το πρωτο μου Tablet pc...πολλοι μου λενε να παρω το ipad 2 επειδη ειναι πιο δημοφιλες αλλα αυτες τις μερες ειδα και το Asus Eee pad Transformer...ποιο πιστευεται οτι ειναι καλυτερο στους συγκεκριμενους τομεις:
1. Οθονη
2. Λογισμικο
3. Browser
4. Αpp Store (συγκριση του ενος Store με του αλλου)
5. Καμερα
6. Ταχυτητα (το ποσο γρηγορα ανταποκρινονται)

Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα ειμαι τελειως ασχετος στον χωρο των Tablets...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/06/2011 - 10:33

εγω παλι λεω οτι για να ρωτας σε αυτο το φορουμ
εχεις παρει την αποφαση σου και απλα θες επιβεβαιωση, το μονο κακο στο ipad ειναι η ελλειψη usb ολα τα αλλα υπαρχουν λυσεις

#3   eurisakella

eurisakella

    iPH Enthousiast

  • 387 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:eurisakella

Δημοσίευση 25/06/2011 - 10:59

Τα κακά του iPad είναι η έλειψη usb και το light bleeding της οθόνης. Σε όλα τα άλλα δεν συγκρίνεται με κανένα άλλο tablet. Άπειρες εφαρμογές, safari που πιάνει 31fps, η κάμερά του είναι καλή(για ένα tablet που δεν θα το χρησιμοποιείς για φωτογραφική μηχανή) και λειτουργικό που πετάει.

#4   katsulas

katsulas

    Newbie

  • 975 μηνύματα
  • Twitter:@GeorgeKatsulas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • GameCenter:iKatsulas

Δημοσίευση 25/06/2011 - 11:39

εγω παλι λεω οτι για να ρωτας σε αυτο το φορουμ
εχεις παρει την αποφαση σου και απλα θες επιβεβαιωση, το μονο κακο στο ipad ειναι η ελλειψη usb ολα τα αλλα υπαρχουν λυσεις


Θα συμφωνήσω απόλοιτα και συμπληρώσω πως το Service της Asus είναι χειρότερο ακόμα και από της Apple. Αυτό τα λέει ότα. Το λέω μιλόντας επαγκελματικά. Στην εταιρία μας ψιλοαποφεύγουμε να πουλάμε ASUS λόγο του θέματος με το Service τους.

Δε λέω εντυπωσιακο το ASUS με το keyboard αλλά μην ξεχνάς πως επιλέξεις να πάρεις tablet. Πάρε ένα netbook αν θες keyboard. Και εγώ ήρθα σε σκέψεις να παραγγείλω ένα USB Keyboard αλλά τελικά με το iPad2 σε Landscape mode γράφω πραγματικά πολύ γρήγορα

#5   gasoliner

gasoliner

    iPH Enthousiast

  • 566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Gasoliner

Δημοσίευση 25/06/2011 - 12:02

Διάβασε εδω, ισωε σε βοηθήσει.. http://www.iphonehel...σωπικά-βιώματα/

#6   XxKillerGRxX

XxKillerGRxX

    iPH User

  • 176 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 25/06/2011 - 12:27

Ευχαριστω παιδια ναι η αληθεια ειναι για επιβεβαιωση το εκανα πιο πολυ και να το σιγουρψω αλλα οκ...παμε για iPad 2 και οταν βγει (αμα βγει ας ελπισουμε) το jb ακομα καλυτερα

#7   chresto

chresto

    iPH Addict

  • 656 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 25/06/2011 - 14:26

μεταξύ αυτών των 2, iPad με κλειστά μάτια. αν τώρα θέλεις κάτι πιο ολοκληρωμένο και πιο κοντά στο pc σου, δοκίμασε να κοιτάξεις και από honeycomb μεριά (zoom, galaxy tab 10.1). εν τέλη πάντως, οι ανάγκες σου θα καθορίσουν και την αγορά σου. οσον αφορά το AppStore, η ψαλίδα κλείνει σιγά σιγά, εκτός και αν γνωρίζεις ότι για τη δουλειά σου μονο το AppStore μπορει να σε καλύψει (πχ άμα είσαι γιατρός, το iPad είναι μονόδρομος).

#8   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/06/2011 - 14:48

Ευχαριστω παιδια ναι η αληθεια ειναι για επιβεβαιωση το εκανα πιο πολυ και να το σιγουρψω αλλα οκ...παμε για iPad 2 και οταν βγει (αμα βγει ας ελπισουμε) το jb ακομα καλυτερα

φαντασου σεναριο
jb λιγο πριν το ipad 3

γιατι ο steve μας αγαπαει και μας ακουει :lol:

#9   tangoipad2

tangoipad2

    iPH Member

  • 235 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/06/2011 - 14:57

ipad2 ειναι μακράν το καλύτερο...Δοκίμασα και άλλη ταμπλέτα ( android) αλλά το μηλαράκι με κέρδισε...!! :rolleyes:

#10   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/06/2011 - 15:00

αφου δεν εβαλαν usb tb η κατι τελος παντων
και εφοσον με το jb αποδειχθηκε mega fail στο 2
μηπως να κοιταγες το 1?
πιο πολλα πραγματα 8α κανει σε σχεση με το 2

#11   musiclover

musiclover

    iPH newbie

  • 71 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/06/2011 - 15:35

Παιδια αυτες τις μερες σκεφτομαι να παρω το πρωτο μου Tablet pc...πολλοι μου λενε να παρω το ipad 2 επειδη ειναι πιο δημοφιλες αλλα αυτες τις μερες ειδα και το Asus Eee pad Transformer...ποιο πιστευεται οτι ειναι καλυτερο στους συγκεκριμενους τομεις:
1. Οθονη
2. Λογισμικο
3. Browser
4. Αpp Store (συγκριση του ενος Store με του αλλου)
5. Καμερα
6. Ταχυτητα (το ποσο γρηγορα ανταποκρινονται)

Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα ειμαι τελειως ασχετος στον χωρο των Tablets...


1.Οθόνη ίδια ακριβώς IPS Panel (στο eee pad δεν υπάρχει bleeding και έχει μεγαλύτερη ανάλυση).

2.Android σίγουρα εκτός και αν το IOS 5 αλλάξει τα δεδομένα.

3.Ipad με μικρή διαφορά με μόνο πρόβλημα την έλλειψη flash (υποστηρίζεται ακόμη από τα περισσότερα sites αν και όλο και πιο πολλά χρησιμοποιούν htlm5).

4.Ipad με διαφορά κυρίως λόγω των games.

5.Asus με άνεση,αρκετή διαφορά προς το καλύτερο ειδικά μετά την αναβάθμιση σε Honeycomp 3.1

6.Ipad με μικρή διαφορά,το Android όμως εξελίσεται διαρκώς και γρηγορότερα καθότι είναι νέο λειτουργικό.

Κάτι άλλο? :P

Τα "Ipad με την μία" τα ακούω βερεσέ,έχω και Ipad 1 και το Transformer και βλέπω τι γίνεται,οι περισσότεροι έχουν μια ολιγόλεπτη επαφή με το Android μη ικανή να βγάλει ασφαλή συμπεράσματα οπότε γυρνούν αμέσως στην σίγουρη λύση της Apple.

Τελευταία επεξεργασία από: musiclover, 25/06/2011 - 15:38


#12   socratis84

socratis84

    iPH User

  • 117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/08/2011 - 11:04

Τα κακά του iPad είναι η έλειψη usb και το light bleeding της οθόνης. Σε όλα τα άλλα δεν συγκρίνεται με κανένα άλλο tablet. Άπειρες εφαρμογές, safari που πιάνει 31fps, η κάμερά του είναι καλή(για ένα tablet που δεν θα το χρησιμοποιείς για φωτογραφική μηχανή) και λειτουργικό που πετάει.


εγώ έχω πάρει με 20 ευρώ έναν αντάπτορα που βάζει hdmi και usb και είναι super! αν είναι jailbroaken η συσκευή διαβάζει φλασακια κάρτες μνήμης και ολόκληρους εξωτερικούς δίσκους μέσα από το ifile..!! τώρα για το bleeding αν δεν διάβαζα για αυτό δn θα το είχα προσέξει ποτε..

μείον είναι το flash που σιγά σιγά τα site με flash λιγοστεύουν..

#13   socratis84

socratis84

    iPH User

  • 117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/08/2011 - 11:14

και κάτι ακόμη είχα το ipad 1 μετά από αυτό είπα να πάω σε android αλλα οποια ταμπλέτα έπιανα στα χερια μου και την δοκίμαζα μου ερχόταν να την σπάσω από το πρώτο λεπτό (δεν έτυχε να δοκιμάσω όμως το transformer) με εκνεύριζε το ότι δν είχε την ομαλότητα κίνησης και την ταχύτητα του ipad τελικά κατέληξα στο ipad2 και είμαι υπέρ ευχαριστημένος από την συσκευή.. με την προϋπόθεση ότι είναι jailbroaken όμως..

Δυστυχώς ιός χωρίς jailbreak για μένα δν αξίζει καλύτερα android αλλα αν είναι jailbroaken είναι η κορυφή.. με 3-4 εφαρμογες απο cydia δν εχει ζηλεψει τπτ απο android..




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες