Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Τι επαγγέλεσθε;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
395 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: Τι επαγγέλεσθε; (483 μέλη έχουν ψηφίσει)

Ποιο ειναι το επαγγελμα σας

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#46   johntram

johntram

    iPH newbie

  • 87 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/06/2010 - 13:38

Υπεύθυνος βάρδιας (κυλιόμενο ωράριο,Κυριακές,αργίες κλπ) βαριάς συντήρησης σε εταιρεία...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   ikinito

ikinito

    iPH User

  • 172 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/06/2010 - 13:44

Θα δείτε με την ιστοσελίδα που φτιαχνω
Stay tuned


Sent from my iPhone using Tapatalk


ειδοποιησε με οταν την φτιαξεις. ειμαι περιεργος να την δω! :)

#48   fteo

fteo

    iPH Enthousiast

  • 558 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:fteo

Δημοσίευση 13/06/2010 - 13:48

Εγώ φίλε fteo δε πολύ ζοριζομαι γιατί είμαι από ενιαίο και πιστεύω ότι κάθε παιδί που είναι από ενιαίο Λύκειο δε έχει πρόβλημα .. Τα παιδιά από ΤΕΕ έχουν το πρόβλημα και δημιουργείται αυτο το σκηνικό

Σίγουρα αυτός που είναι από Ενιαίο έχει κάποιες βάσεις, ενώ από το ΤΕΕ το υπόβαθρο είναι μηδενικό, δυστυχώς! Απλά βλέπω πολύ κόσμο σε όλα τα ιδρύματα (ΤΕΙ, ΑΕΙ, Πολυτεχνεία και Πολυτεχνικές Σχολές) να θέλουν να πάρουν πτυχίο (να γίνουν επιστήμονες δηλαδή) χωρίς να ανοίξουν σελίδα. Έχουν μπει σε μια σχολή για να μάθουν κάτι παραπάνω και δε θέλουν να μάθουν! Δεν είναι αντιφατικό αυτό;

#49   stratos93

stratos93

    iPH newbie

  • 49 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/06/2010 - 13:49

πρωταγωνιστης σε ντοκιμαντερ απο την εταιρια SIRINA.. αφηστε μαμισι αυτη η δουλεια...pffff...... :blush:

Τελευταία επεξεργασία από: stratos93, 13/06/2010 - 13:50


#50   tfd1978

tfd1978

    iPH Addict

  • 637 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 13/06/2010 - 13:50

Λογιστης... ;-)


Sent from my iPhone using Tapatalk

#51   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 13/06/2010 - 13:57

Φοιτητής Πληροφορικής στο ΑΤΕΙ Θεσσαλονίκης. Το επόμενο εξάμηνο πρακτική και Φεβρουάριο πτυχίο!

#52   tasgr86

tasgr86

    iPH Enthousiast

  • 378 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/06/2010 - 14:12

πρωταγωνιστης σε ντοκιμαντερ απο την εταιρια SIRINA.. αφηστε μαμισι αυτη η δουλεια...pffff...... :blush:

Δύσκολη δουλειά.Πανω σε τι ασχολείσαι αυτό τον καιρό?

#53   alexoo

alexoo

    iPH newbie

  • 37 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/06/2010 - 14:19

μαθητης β λυκειου.. Αντε αλλος ενας χρονος B)

#54   trisk

trisk

    iPH Elite Poster

  • 2.395 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:online Μονο fifa στο PS3

Δημοσίευση 13/06/2010 - 14:34

φοιτητης φιλολογιας
alexoo μη κανεις χαρες τελος το λυκειο και ολα μελι γαλα θα φας καλα στο πανεπιστημιο :D

Τελευταία επεξεργασία από: oneiroparmenos, 13/06/2010 - 14:35


#55   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/06/2010 - 15:38

φίλε μου σου είπα ότι είσαι τυχερός.. Αλλά σκέψου αντί να σαι έκαναν εσένα μηχανολογο μηχανικό ενώ έχει άλλη ιδικοτητα στον κλάδο να σου μειωναν τα δικαιώματα; Τότε; Απλά το κάνανε αυτό γιανα προσελκύσουν φοιτητές εκεί.. Και δω στην Κοζάνη που είμαι έτσι το κάνανε και κάτι ακούγεται ότι θα συγχωνευτει με το Τ.Ε.ι άρα κάποιος είναι τυχερός και κάποιος άτυχος σωστά; Δε είπα ότι δε το αξιζεις.. Αλλά σκέψου αυτό που σου είπα παράπανω να χάσεις τα δικαιώματα που σε εξασφαλίζει το πτυχίο σου η να έρθει κάποιος και να διεκδικεί τα ίδια με εσένα..
Πχ στο ΤΕΙ έχουν δυο κλάδους μηχανολογιας κατασκευασττικο ενεργειακό , το πρώτο είναι αχουρι το παίρνει έτσι το πτυχίο το δεύτερο στο οποίο ανήκω και επιλογή μου είναι πολύ ποιο δύσκολο (μιλάω τι συμβαίνει στο ΤΕΙ) και μελέτες και πολλά και το πτυχίο λέει μηχανολογος χωρίς να λέει σε ποιον τομέα ανήκει.. Άρα κάποιος βγαίνει με ελάχιστα προσόντα και αυτό στον χώρο της δουλειάς θα του κάνει κακό..


Παιδιά,

αν και δεν είναι του παρόντος θέματος, να σας πω λίγο την πραγματικότητα, ενός ανθρώπου, που δεν έχει δουλέψει μεν ακόμη, αλλά έχει περάσει από συνεντεύξεις-συνεντεύξεων και αξιολογήσεις αξιολογήσεων ευρωπαϊκών προτύπων και που δόξα τω Θεώ είμαι εδώ που είμαι έχοντας φίλους που είναι υπεύθυνοι εταιρειών (για αυτό ρωτούσα για τις φαρμακευτικές), υποψήφιοι λέκτορες εσωτερικού και εξωτερικού και γενικότερο μπασμένοι στα πράγματα.

Το να πάρεις δικαιώματα ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ τίποτα! Την τελική απόφαση την έχει ο εργοδότης. Όλοι, μα όλοι φίλοι συγγενείς, γνωστοί οι οποίοι αποφασίζουν για προσλήψεις θα πάρουν κάποιον από ΑΕΙ και ΜΟΝΟ για μια θέση κλειδί στην εταιρεία γιατί πολύ καλά γνωρίζουν όλοι τι σημαίνει ΑΕΙ και ΤΕΙ. "Ποια η διαφορά τους;"

1. Επίπεδο καθηγητών.
2. Επίπεδο διδασκαλίας.
3. Ύλη μαθημάτων.
4. Αναγνώριση στο εξωτερικό και σε άλλα εγγύς Ελλάδος πανεπιστήμια.

Παιδιά από ΤΕΙ ζητούν μόνο για θέσεις με γαϊδουροδουλειά, θέσεις για τις οποίες δύσκολα θα πάει για αυτά που προσφέρει ένα παιδί με ένα super CV και με προτάσεις από εξωτερικό. Θέσεις για κάποιον πέρασε όπου μπορούσε, που τέλειωσε όπως μπορούσε και θα δουλέψει όπου μπορεί!

Και τώρα, ποιο είναι το κόλπο;

Σου δίνουν εσένα δικαιώματα να χαίρεσαι. Όμως το γεγονός πως έχεις τελειώσει το τάδε ΤΕΙ σημαίνει πως ο μισθός σου είναι εκεί. Τέλος! Fixed! Δεν τους νοιάζει τι επαγγελματικά δικαιώματα έχεις. Αυτό συμφέρει μόνο αυτούς.

Αν το σκεφτείς είναι χειρότερο. Χρειάζεται να ξέρεις όσα ξέρει ο ΑΕΙτζής (που δε θα γίνει σε καμία των περιπτώσεων αυτό, αλλά λέμε) και παράλληλα θα πληρώνεσαι λιγότερο. Πέσε μέσα στη φάκα!

"Τα παιδιά από ΑΕΙ προορίζονται για την Ευρώπη. Η Ελλάδα θα κρατήσει τους χαμηλόμισθους από ΤΕΙ ώστε να ενδυναμωθεί η απορρόφηση τους και το εύκολο interplay μεταξύ απολύσεων-προσλήψεν και επαγγελμάτων"- πρώην Υφυπουργός Υγείας, τον άκουσα live σε ομιλία στα πλαίσια του MSc μου.

Τελειώνοντας να σου πω το ίδιο πράγμα που μας ρώτησε ο Υφυπουργός, γιατί ως παιδιά όλοι μας από ΑΕΙ, τον ρωτήσαμε "γιατί δίνετε τέτοια αναγνώριση στα ΤΕΙ";

"Θέλουμε κοινωνική ηρεμία. Εξ' άλλου οι εποχές έχουν αλλάξει. Πλέον δεν έρχεται ο υδραυλικός σπίτι σου που ήταν από τα 10 του μαθητευόμενος και εσύ τον πίστευες. Φαίνεσαι έξυπνο παιδί, γι' αυτό σε ρωτάω ευθέως: Εσύ για μια δουλειά σου ποιον θα εμπιστευόσουν; Έναν από ΤΕΙ ή έναν από ΑΕΙ; Τι λέει το CV του; Η νεά, μορφωμένη και έχουσα γνώση γενιά, θα διαμορφώσει νέο επίπεδο στις επαγγελματικές σχέσεις με τις αποφάσεις της".

#56   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 13/06/2010 - 16:03

Το να πάρεις δικαιώματα ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ τίποτα! Την τελική απόφαση την έχει ο εργοδότης. Όλοι, μα όλοι φίλοι συγγενείς, γνωστοί οι οποίοι αποφασίζουν για προσλήψεις θα πάρουν κάποιον από ΑΕΙ και ΜΟΝΟ για μια θέση κλειδί στην εταιρεία γιατί πολύ καλά γνωρίζουν όλοι τι σημαίνει ΑΕΙ και ΤΕΙ. "Ποια η διαφορά τους;"

1. Επίπεδο καθηγητών.
2. Επίπεδο διδασκαλίας.
3. Ύλη μαθημάτων.
4. Αναγνώριση στο εξωτερικό και σε άλλα εγγύς Ελλάδος πανεπιστήμια.


Αν αυτά που λες τα πιστεύεις πραγματικά λυπάμαι γιατί μάλλον δεν ξέρεις πως έχουν γενικώς τα πράγματα. Σας φοιτητής πληροφορικής είμαι περήφανος που σπουδάζω στο ΤΕΙ Θεσσαλονίκης και δεν είμαι στο Πανεπιστήμιο. Για διάφορους λόγους. Οι κυριότεροι είναι όμως το επίπεδο τω ν φοιτητών και πίστεψε με ότι στον δικό μου κλάδο, ένας από ΤΕΙ αξίζει όσο 10 από πανεπιστήμιο (μιλάμε πάντα για άτομα που γνωρίζουν καλά τις γνώσεις που αποκτούν από την σχολή τους). Αυτό το λέω γιατί στην Πληροφορική χρειάζεσαι γνώσεις προγραμματισμού κάτι που αποκτάται ΜΟΝΟ εάν στρωθείς και προγραμματίσεις. Με το να διαβάζεις θεωρητικά δεν κάνεις κάτι. Θα φέρω και προσωπικό παράδειγμα όπου έχω καθίσει και έχω κάνει φροντιστήρια και έχω λύσει εργασίες και έχω κάνει κομμάτια πτυχιακών για πολλά παιδιά πανεπιστημίου και δεν έχω καν ακόμα πτυχίο. Οπότε αυτή η καραμέλα με το ΤΕΙ - Πανεπιστήμιο είναι πολύ ψεύτικη. Επιπλέον δεν ξέρω αν το γνωρίζεις αλλά υπάρχουν πολλοί καθηγητές που κάνουν μαθήματα και σε ΤΕΙ και στο Πανεπιστήμιο αλλά και σε μεταπτυχιακά (και υπάρχουν τέτοιοι καθηγητές που είναι απόφοιτοι ΤΕΙ).

Πραγματικά στεναχωριέμαι όταν ακούω από νέα άτομα την καραμέλα αυτή που λέγανε οι γονείς μας.

#57   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/06/2010 - 16:35

Αν αυτά που λες τα πιστεύεις πραγματικά λυπάμαι γιατί μάλλον δεν ξέρεις πως έχουν γενικώς τα πράγματα. Σας φοιτητής πληροφορικής είμαι περήφανος που σπουδάζω στο ΤΕΙ Θεσσαλονίκης και δεν είμαι στο Πανεπιστήμιο. Για διάφορους λόγους. Οι κυριότεροι είναι όμως το επίπεδο τω ν φοιτητών και πίστεψε με ότι στον δικό μου κλάδο, ένας από ΤΕΙ αξίζει όσο 10 από πανεπιστήμιο (μιλάμε πάντα για άτομα που γνωρίζουν καλά τις γνώσεις που αποκτούν από την σχολή τους). Αυτό το λέω γιατί στην Πληροφορική χρειάζεσαι γνώσεις προγραμματισμού κάτι που αποκτάται ΜΟΝΟ εάν στρωθείς και προγραμματίσεις. Με το να διαβάζεις θεωρητικά δεν κάνεις κάτι. Θα φέρω και προσωπικό παράδειγμα όπου έχω καθίσει και έχω κάνει φροντιστήρια και έχω λύσει εργασίες και έχω κάνει κομμάτια πτυχιακών για πολλά παιδιά πανεπιστημίου και δεν έχω καν ακόμα πτυχίο. Οπότε αυτή η καραμέλα με το ΤΕΙ - Πανεπιστήμιο είναι πολύ ψεύτικη. Επιπλέον δεν ξέρω αν το γνωρίζεις αλλά υπάρχουν πολλοί καθηγητές που κάνουν μαθήματα και σε ΤΕΙ και στο Πανεπιστήμιο αλλά και σε μεταπτυχιακά (και υπάρχουν τέτοιοι καθηγητές που είναι απόφοιτοι ΤΕΙ).

Πραγματικά στεναχωριέμαι όταν ακούω από νέα άτομα την καραμέλα αυτή που λέγανε οι γονείς μας.


Να μη λυπάσαι κανέναν παρά μόνο για τον ευατό σου και δεν αναφέρομαι στο συγκεκριμένο θέμα. Δε ξέρεις πως τα φέρνει η ζωή, οπότε οι εκφράσεις "λυπάμαι για του λόγου σου/ σε λυπάμαι/ λυπάμαι για σένα" είναι τουλάχιστον ατυχείς!

Ποτέ δε μίλησα μόνο για θεωρητικά, αυτονόητο είναι όλο το πρόγραμμα σπουδών.

Το τι αξίζει το πανεπιστήμιό σου φαίνεται από τις αξιολογήσεις που βγαίνουν, χώρια αν δε δημοσιεύονται και κυρίως από τα ποσοστά εισαγωγής σε ανώτερη εκπαίδευση (μεταπτυχιακά, διδακτορικά) σε πανεπιστήμια με αρ@@ια του εξωτερικού, που δυστυχώς και πάλι το ΤΕΙ σου είναι στο ποσοστό 0.002%, όπως η πλειοψηφία των ΤΕΙ στον ελλαδικό χώρο.

Το να είμαστε όλοι μέσα από το ίδιο ΤΕΙ και να ευλογούμε τα γένια μας (και από ΑΕΙ) και να λέμε, "εντάξει μωρέ, είμαστε γαμάτοι, αξίζουμε και εμείς" είνα εθελοτυφλία και ό,τι χειρότερο μπορείς να κάνεις στον ευατό σου. Το τι αξίζει το οίκημα που σπουδάζεις φαίνεται σε αξιολογήσεις. Δόξα τω Θεώ αυτοί που κάνουν στα κορυφαία της χώρας τα μαθαίνουν. Οι άλλοι μένουν ήρεμοι και το παίζουν κάποιοι. Τους βολεύει όλους αυτό, βέβαια!

Προσωπικά παραδείγματα πάντα υπάρχουν. Αλλά είναι μεμονωμένα και σπάνια και φυσικά διάλογος δε μπορεί να γίνει με επιχειρηματολογία ακραίων/ σπάνιων περιπτώσεων.

Όσο για τους καθηγητές από τους 500, οι 30 είναι καθηγητές με όνομα και περιεχόμενο. Έιναι οι άριστοι των αρίστων, είναι οι άριστοι, είναι οι πολύ καλοί, είναι οι μέτριοι είναι τα βύσματα που χώνονται. Οι καθηγητές που αναφέρεις μπορείς να επιλέξεις και μόνος σου σε ποια κατηγορία είναι. Είναι λογικό επακόλουθο εξ' άλλου!

Αν είσαι τόσο καλός όσο λες, πολύ απλά προσπάθησε να φύγεις έξω το δυνατόν νωρίτερα, και κρίμα που δεν το έκανες όσο λες. Δυστυχώς δεν είμαι του κλάδου σου να σε αξιολογήσω, αλλά για έναν που θέλει να κρίνει και παίρνει το CV μπροστά του, ήδη το ΤΕΙ θα ήταν μειονέκτημα παρά πλεονέκτημα. Φυσικά, οι ατομικές εργασίες μετρούν, αλλά ξεχνάς κάτι σημαντικό που το ανέφερα και αρχικά:

Έχω ήδη πάρει πτυχίο (δεν είμαι εγώ και οι συμφοιτητές μου στη σχολή και μιλάμε) ήδη έχω πάρει μεταπτυχιακό (μια γαμάτη φουρνιά από όλη την Ελλάδα και από 6 Ευρωπαϊκές χώρες) και έχω μάτια να δω τι γίνεται παραπέρα. Όχι μόνο τι εργασίες και πόσο αξίζω στο ΤΕΙ μου ή στη Θεσσαλονίκη. Αλλά τι αξίζω σε Θεσσαλονίκη και Αθήνα, τι αξίζω πανελλαδικά, τι αξίζω πανευρωπαϊκά.

Και όλα αυτά φαίνονται πλέον σε αυτούς που ξέρουν που να κοιτάξουν. Πρέπει να φύγεις από τον μικρόκοσμο του ΤΕΙ σου για να δεις με άλλα μάτια τι επικρατεί.

Προσωπικά θα διαλέξω άτομα από ΑΕΙ για οτιδήποτε χρειαστώ στη ζωή μου ξέροντας το βιογραφικό τους και φυσικά παιδιά από ΤΕΙ αν είναι τόσο καλοί και μπόρεσαν να ξεφύγουν από τη βαρυτική στασιμότητα και την ολιγάρκεια μαθήσεως που τους προσφέρουν οι "σχολές" τους ΤΕΙ, ΑΤΕΙ (άλλο κόλπο και αυτό...).

Συμπερασματικά, η φοιτητική ταυτότητα που κουβαλάς πάνω σου ήδη διαμορφώνει πως θα σε αντιμετωπίσουν μετά στον επαγγελματικό τομέα. Γι' αυτό προσπαθούμε πάντα για το καλύτερο και τη διάκριση. ΜΟΝΟ η αριστεία έχει σημασία πλέον στις μέρες μας. Το πολύ καλό και το μέτριο θα πεινάσουν. Σου μιλά ένας άνθρωπος που ΔΕΝ έχει σταματήσει να προσπαθεί και να κατακτά, φυσικά ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ λιγότερα από κάποιους άλλους, τους οποίους θέλω να φτάσω. Η προσωπική σου προσπάθεια computeras είναι αυτή που θα σε ξεχωρίσει, όχι το ΤΕΙ σου, γιατί πολλοί απλά το όνομα του ΤΕΙ το φτιάχνουν 1000 άτομα από τα οποία τα 10 αξίζουν, ενώ τη δικό σου όνομα το φτιάχνεις εσύ. Τα 950 άτομα πέρασαν εκεί με σχετικά χαμηλό βαθμό (μιλάω για οποιοδήποτε ΤΕΙ) και η πλειοψηφία είχε το συγκεκριμένο ΤΕΙ απλώς ως ακόμη μία επιλογή. Μπορείς εύκολα να συλλάβεις τη συλλογιστική μου: κανείς δεν είπε το ΤΕΙ αυτό είναι γαμάτο. Οι απόφοιτοί του (στο σύνολο τους) είναι που το επωνοματίζουν.

Ξέρεις γιατί δεν υπολογίζονται καθόλου στην Ευρώπη τα ΤΕΙ; Όχι γιατί τα παιδιά είναι χαζά εκεί μέσα ή χαμηλότερης νοημοσύνης. Αλλά γιατί πολύ απλά φαίνεται πως ΔΕΝ ήταν προσηλωμένα στο στόχο τους. Το όνειρό τους δεν το είχαν δυνατό μέσα τους από μικροί. Ειδάλλως θα έγραφαν μεγαλύτερο score, θα περνούσαν σε πιο υψηλόβαθμη σχολή. Το πόσο είσαι focused στη δουλειά σου, στο στόχο σου είναι το Α και το Ω πλέον βάσει human resources management και productivity efficiency. Εσύ αξίζεις, όμως το ΤΕΙ σου άλλα λέει.

Για αυτό κουπί πολύ δυνατό. Ήδη θα έπρεπε να είχες κάνει κάτι σπουδαίο που άμα μας το έλεγες τώρα όλοι να τρέχαμε να σε κάνουμε φίλο εδώ, ώστε να λέμε στους κολλητούς μας "ρε φίλε, ξέρω αυτόν!". Αλλιώς, αν δεν αριστεύσουμε είμαστε ακόμη μία μονάδα.

Ναι πολύ αρνητικός και απάνθρωπος τόνος, αλλά είναι η αλήθεια. Το σημαντικό είναι να είσαι καλός στη δουλειά σου. Πως όμως το αποδεικνύεις αυτό όμως; Καλά έλεγε η μαμά από μικρό "διάβασε παιδί μου, διάβασε παιδί μου..."

Τελευταία επεξεργασία από: Researcher, 13/06/2010 - 16:40


#58   tasgr86

tasgr86

    iPH Enthousiast

  • 378 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/06/2010 - 16:48

@Researcher Αν και δεν διαφωνώ στα περισσότερα από αυτά που λές , νομίζω οτι έχεις ξεφύγει λίγο με αυτά που λες σε κάποιον που δεν γνωρίζεις καν.Και κανένα πτυχίο και μεταπτυχιακό είτε σε ΑΕΙ ή ΤΕΙ δεν σώζει από μόνο του κανέναν.Κανείς δεν πληρώνει κανέναν μόνο και επειδή έχει ένα πτυχίο και σίγουρα το ξέρεις αυτό.

#59   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 13/06/2010 - 16:50

Ενδιαφέρουσα κουβέντα ανοίξαμε. Θα μου επιτρέψεις να συμφωνήσω με αρκετά από όσα λες αλλά και να διαφωνήσω με κάποια.

Σαφώς και μια σχολή δεν κάνει τον επιστήμονα/άνθρωπο. Ο καθένας είναι μια αυτούσια μονάδα και οφείλει εάν θέλει να μάθει να μάθει μόνος τους, γιατί ποτέ καμία σχολή και κανένα πτυχίο δεν σου εξασφαλίζει γνώσεις, παρά μόνο η προσωπική προσπάθεια. Πραγματικά συγχαρητήρια για τις διακρίσεις σου, απλά πιστεύω οτι κάποια πράγματα τα βλέπεις λίγο υπεροπτικά. Ίσως να έχω δίκιο, ίσως και άδικο δεν ξέρω, μιας και δεν έχω ακόμα τουλάχιστον πολλές εμπειρίες στον επαγγελματικό τομέα ούτε και τόσο στον κόσμο του εξωτερικού (πράγμα που σκοπεύω να το κυνηγήσω μόλις πάρω το πτυχίο μου εάν έχω την οικονομική άνεση).

Οι αξιολογήσεις να ξέρεις όμως οτι είναι πάντα επιφανειακές και δεν εστιάζουν στην πραγματικότητα. Ελέγχουν απλά το πρόγραμμα σπουδών για να δουν τις υποτιθέμενες γνώσεις κάποιου, κάτι το οποίο είναι λάθος μιας και πολλές φορές άλλα αναφέρονται στο πρόγραμμα σπουδών και άλλα διδάσκονται.

Το θέμα που αναφέρεις για τα παιδιά που δεν ήταν προσηλωμένα στον στόχο τους, σκέψου απλά οτι υπάρχουν και ατυχής στιγμές ή και υπάρχουν και ένα σορό άλλα θέματα, ακόμα και η επιλογή καθώς ξέρω άτομα που επιλεκτικά πήγαν στο ΤΕΙ παρά σε Πανεπιστήμιο απλά και μόνο γιατί στο ΤΕΙ θα μάθαιναν 5-10 πράγματα στην πράξη και όχι μόνο μπλα μπλα (που στον δικό μου τομέα έχει αξία η πράξη).

Τέλος θέλω απλά να ξεκαθαρίσω οτι δεν είπα οτι σε λυπάμαι ούτε κάτι παρόμοιο, μάλλον με παρεξήγησες ή δεν διάβασες καλά. Έγραψα οτι λυπάμαι, κάτι το οποίο είναι γενικό και αναφέρεται στον εαυτό μου, καθώς λέω οτι εγώ λυπάμαι με αυτό το γεγονός. Σαφώς και δεν λυπάμαι για κανέναν και ούτε πρόκειται.

#60   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/06/2010 - 16:52

Μα εγώ δε μίλησα για τον Computeras σε προσωπικό επίπεδο, μίλησα για την πραγματικότητα της αναγνωρισημότητας των ιδρυμάτων μας και την πραγματικότητα των εργοδοτών. Εάν του είπα φύγε στο εξωτερικό, το είπα για καλό γιατί εκεί είναι πολύ καλύτερα και μετρημένα τα ελληνικά πανεπιστήμια που τα συναγωνίζονται.

Φυσικά και το χαρτί μόνο του δε σου κάνει τίποτα, μετρά όμως τι έχεις και τι δεν έχεις. Γι' αυτό μετά αν διάβασες ανέφερα την προσωπική προσπάθεια. Το σταματάω εδώ. Όποιος γνωρίζει μπορεί και διαβάζει τι λέω και σε τι αναφέρομαι.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)