Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

67% των κατόχων BlackBerry σκοπεύουν να αγοράσουν iPhone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
39 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   SkyNet

SkyNet

    iPH Member

  • 224 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/08/2011 - 03:21

Παίδες μην τσακώνεστε.
Μιας και είμαι χρήστης και των 2 κινητών, ελέω δουλειάς το BlackBerry, μπορώ πολύ απλά να σας πω ότι είναι μια ΜΕΓΑΛΗ πατάτα.
Το iPhone είναι μια κλάση από μόνο του, πολύ πιο εύχρηστο και business friendly από το blueberry.
Με τις υγείες μας. Μακάρι η RIM να κλείσει μπας και πάρουμε κινητό της προκοπής

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   giorgos_rou

giorgos_rou

    iPH Contributor

  • 1.402 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 09/08/2011 - 12:29

Παίδες μην τσακώνεστε.
Μιας και είμαι χρήστης και των 2 κινητών, ελέω δουλειάς το BlackBerry, μπορώ πολύ απλά να σας πω ότι είναι μια ΜΕΓΑΛΗ πατάτα.
Το iPhone είναι μια κλάση από μόνο του, πολύ πιο εύχρηστο και business friendly από το blueberry.
Με τις υγείες μας. Μακάρι η RIM να κλείσει μπας και πάρουμε κινητό της προκοπής


Αυτό είναι αγενές, κακό και ηλίθιο.
Αν ήσουν πραγματικός επαγγελματίας (και δε προσπαθώ να σε προσβάλλω) θα διάλεγες το ΒΒ σου έναντι του iPhone, χωρίς δεύτερη κουβέντα, γιατί βασικός σκοπός του επαγγελματία είναι η επικοινωνία και εν συνεχεία η μεγάλη διάρκεια μπαταρίας. Δε μπορεί να συγκρίνετε τα iPhone με τα BlackBerry, γιατί είναι 2 εντελώς διαφορετικές συσκευές και η μπαταρία των δεύτερων διαρκεί μέχρι και μια εβδομάδα.
Θα σας συμβούλευα να σταματήσετε να είστε τόσο απόλυτοι και να αποδεχτείτε το γεγονός ότι υπάρχουν συσκευές που σε μερικά σημεία είναι καλύτερες από το λατρευτό σας, όσο οδυνηρό και αν σας είναι.

Αν πάλι θέλετε να κάνετε σύγκριση, περιμένετε 1 μήνα να βγουν τα νέα τηλέφωνα της RIM.

#18   nikostsitsos

nikostsitsos

    iPH Enthousiast

  • 361 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:nikostsitsoulis

Δημοσίευση 09/08/2011 - 12:51

Αυτό είναι αγενές, κακό και ηλίθιο.
Αν ήσουν πραγματικός επαγγελματίας (και δε προσπαθώ να σε προσβάλλω) θα διάλεγες το ΒΒ σου έναντι του iPhone, χωρίς δεύτερη κουβέντα, γιατί βασικός σκοπός του επαγγελματία είναι η επικοινωνία και εν συνεχεία η μεγάλη διάρκεια μπαταρίας. Δε μπορεί να συγκρίνετε τα iPhone με τα BlackBerry, γιατί είναι 2 εντελώς διαφορετικές συσκευές και η μπαταρία των δεύτερων διαρκεί μέχρι και μια εβδομάδα.
Θα σας συμβούλευα να σταματήσετε να είστε τόσο απόλυτοι και να αποδεχτείτε το γεγονός ότι υπάρχουν συσκευές που σε μερικά σημεία είναι καλύτερες από το λατρευτό σας, όσο οδυνηρό και αν σας είναι.

Αν πάλι θέλετε να κάνετε σύγκριση, περιμένετε 1 μήνα να βγουν τα νέα τηλέφωνα της RIM.


ελεος... ειναι τραγικο το ποσο υποστιριζεις αυτα τα τηλεφωνα. τελειως μη αντικειμενικη η αποψη σου. οπως ακριβως των apple fun boy poy λες εσυ...!

#19   tfd1978

tfd1978

    iPH Addict

  • 637 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 09/08/2011 - 13:17

Για να τα υποστηριζει, ισως μιλαει εκ πειρας, και οχι απο διαφορες αναλυσεις διαφορων και απο δηθεν ερευνες! Κι εγω ειμαι χρηστης iphone και ΒΒ ταυτοχρονα (και απο τους τυχερους που εχουνε τα καινουρια που λεει Γιωργος πιο πανω, Torch 9860 και Bold 9900). Η συγκριση εξ αρχης ειναι εντελως αδικη. Τα ΒΒ ειναι επαγγελματικες συσκευες, και σε χωρες οπως Γαλλια/Αγγλια πχ., ειναι παντου! Το iphone ειναι το καλυτερο multimedia τηλεφωνο στην αγορα. Δεν μπορουμε να συγκρινουμε το Nissan Navara με το Jeep Grand Cherokee. Και τα δυο ειναι αψογα, ομορφα, δυνατα, με ανεσεις, το καθε ενα ομως για το σκοπο του. Συμφωνω απολυτα με τον Γιωργο, οτι βρισκω απαραδεκτο το γεγονος ενας επαγγελματιας, να επιλεγει iphone αντι ΒΒ για συσκευη δουλειας. Απο εκει και περα ομως, δεν κατηγορουμε κανεναν, διοτι στην τελικη, ειμαστε ελευθεροι ανθρωποι και κανουμε ελευθερα τις επιλογες μας! Οτι αρεσει στο καθενα, και οτι μας βολευει! Παντως, προσωπικα εγω, αν ητανε να διαλεξω (λεμε, αν επρεπε..) θα εμενα με το ΒΒ για πολλους λογους που καλυπτουν εμενα.


---
- Sent from my white iPhone 4, using Tapatalk.

#20   teras1

teras1

    iPH newbie

  • 33 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/08/2011 - 13:39

Βρε παιδιά,
μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι εννοούμε με τον όρο "επαγγελματική συσκευή";
Δηλαδή τι ανάγκες έχει ο επαγγελματίας που δεν τις καλύπτει το ενα και τις καλύπτει το άλλο;
Μιλάτε για target groups και fan boys λες και οι χρήστες κινητού διαχωρίζονται σε εξειδικευμένες ομάδες.
Προσωπικά όσο κι αν μου αρέσει το iphone δεν δίνω δεκάρα για την apple. Ας κλείσει κι αύριο.

#21   giorgos_rou

giorgos_rou

    iPH Contributor

  • 1.402 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 09/08/2011 - 15:15

ελεος... ειναι τραγικο το ποσο υποστιριζεις αυτα τα τηλεφωνα. τελειως μη αντικειμενικη η αποψη σου. οπως ακριβως των apple fun boy poy λες εσυ...!


Τραγικό είναι το γεγονός ότι δε μπορείτε να αναγνωρίσετε και να αποδεχθείτε ότι υπάρχουν συσκευές που είναι καλύτερες από το iPhone.
Δεν υποστηρίζω τα BlackBerry, βρίσκω και σε αυτά πολλά μείον που τα θεωρώ απαράδεκτα, όπως η έλλειψη μπροστινής κάμερας, τα μείον αυτά, όμως, ισοσταθμίζονται από την απόκριση της συσκευής. Προς πληροφόρησή σου, καθαρά και μόνο, η άποψή μου είναι πέρα για πέρα αντικειμενική, όπως και το σχόλιο στο οποίο αναφέρεται "να κλείσει η RIM" κλπ είναι κακό και αγενές. Τι σε κάνει να πιστεύεις πως είμαι μεροληπτικός έναντι της RIM και είμαι άκρως υποκειμενικός; Το σχόλιο μου "βασικός σκοπός του επαγγελματία είναι η επικοινωνία και εν συνεχεία η μεγάλη διάρκεια μπαταρίας"; Ναι, αυτός είναι ο βασικός σκοπός ενός τηλεφώνου. Όχι οι εφαρμογές και τα παιχνίδια. Αν εσύ τα θεωρείς αυτά σημαντικά, γούστο σου καπέλο σου, τι με νοιάζει εμένα; Δεν είμαι εγώ αυτός που υποστηρίζει εμβριθώς καμία εταιρεία, το θεωρώ όμως άδικο να λέει κάποιος ότι η RIM είναι πλέον νεκρή, αν δεν είναι μέτοχος της εταιρίας και δε γνωρίζει. Θα μπορούσα να σου παραθέσω 1000 συν και 1000 μείον και των κάθε εταιρειών, δε πρόκειται όμως να χάσω το χρόνο μου. Όποιος επαγγελματίας επιλέγει το iPhone ένταντι του ΣΤΙΓΜΙΑΙΟΥ email του BlackBerry ΔΕΝ είναι επαγγελματίας.
Έχω βαρεθεί να σας βλέπω να κανακεύετε την Apple εδώ μέσα και να κακολογείτε τις άλλες εταιρίες.


Για να τα υποστηριζει, ισως μιλαει εκ πειρας, και οχι απο διαφορες αναλυσεις διαφορων και απο δηθεν ερευνες! Κι εγω ειμαι χρηστης iphone και ΒΒ ταυτοχρονα (και απο τους τυχερους που εχουνε τα καινουρια που λεει Γιωργος πιο πανω, Torch 9860 και Bold 9900). Η συγκριση εξ αρχης ειναι εντελως αδικη. Τα ΒΒ ειναι επαγγελματικες συσκευες, και σε χωρες οπως Γαλλια/Αγγλια πχ., ειναι παντου! Το iphone ειναι το καλυτερο multimedia τηλεφωνο στην αγορα. Δεν μπορουμε να συγκρινουμε το Nissan Navara με το Jeep Grand Cherokee. Και τα δυο ειναι αψογα, ομορφα, δυνατα, με ανεσεις, το καθε ενα ομως για το σκοπο του. Συμφωνω απολυτα με τον Γιωργο, οτι βρισκω απαραδεκτο το γεγονος ενας επαγγελματιας, να επιλεγει iphone αντι ΒΒ για συσκευη δουλειας. Απο εκει και περα ομως, δεν κατηγορουμε κανεναν, διοτι στην τελικη, ειμαστε ελευθεροι ανθρωποι και κανουμε ελευθερα τις επιλογες μας! Οτι αρεσει στο καθενα, και οτι μας βολευει! Παντως, προσωπικα εγω, αν ητανε να διαλεξω (λεμε, αν επρεπε..) θα εμενα με το ΒΒ για πολλους λογους που καλυπτουν εμενα.


---
- Sent from my white iPhone 4, using Tapatalk.


Έτσι ακριβώς! Πιστεύω πως, από τη στιγμή που έχεις τις νέες συσκευές είσαι ο μόνος που μπορεί να εκφράσει σθεναρή άποψη. Συμφωνώ απόλυτα με τα λόγια σου και δε θα παραθέσω τίποτα άλλο.

Τελευταία επεξεργασία από: giorgos_rou, 09/08/2011 - 15:16


#22   PrivateUser

PrivateUser

    iPH Enthousiast

  • 464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:Fotis1

Δημοσίευση 09/08/2011 - 15:29

Εμμ..Τι θα έπερναν! ΕΝΟΙΤΕ iPhone!!

#23   tfd1978

tfd1978

    iPH Addict

  • 637 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 09/08/2011 - 15:40

Συμφωνω με τον Γιωργο! +1 και τελος για μενα. Ο καθενας δικαιουτε την αποψη του, οποια κι αν ειναι αυτη.


---
- Sent from my white iPhone 4, using Tapatalk.

Τελευταία επεξεργασία από: tfd1978, 09/08/2011 - 15:41


#24   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/08/2011 - 16:23

Φαγωθειτε ακομα λίγο για την άποψη 216 ατόµων απο την Minneapolis και τον βλάκα που τούς µέτρησε. Το θέµα δεν είναι πόσοι ίσως δεν ξανά πάρουνε BB αλλά το πως τσιμπατε σε τέτοιες βλακωδεις "έρευνες".

#25   dante19

dante19

    iPH Addict

  • 643 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:saefro

Δημοσίευση 09/08/2011 - 16:39

Φαγωθειτε ακομα λίγο για την άποψη 216 ατόµων απο την Minneapolis και τον βλάκα που τούς µέτρησε. Το θέµα δεν είναι πόσοι ίσως δεν ξανά πάρουνε BB αλλά το πως τσιμπατε σε τέτοιες βλακωδεις "έρευνες".

Σωστος......;)

#26   zeledaki69

zeledaki69

    iPH Member

  • 296 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/08/2011 - 17:02

Πλακώνεστε δίχως λόγο. Στο ερώτημα αν είναι καλύτερο το Blackberry ή το iPhone μπορεί ο καθένας να απαντήσει ότι γουστάρει. Στα στατιστικά για το πού βρίσκεται η κάθε εταιρεία στις πωλήσεις της δεν μπορεί να πει κανένας τίποτα. Για τους επαγγελματίες που για τον οποιονδήποτε λόγο επέλεξαν iPhone έναντι του Blackberry και δεν σκέφτονται επ' ουδενί να το αντικαταστήσουν με Blacberry δεν μπορεί να πει κανένας τίποτα(το ίδιο βέβαια και στην αντίθετη περίπτωση). Ο καθένας προσαρμόζει τα γούστα του ανάλογα με τις ανάγκες του. Στο Forum αυτό ασχολούμαστε με προϊόντα της Apple γιατί για αυτό το λόγο φτιάχτηκε. Τώρα αν κάποιοι δεν συμπαθούν το iPhone για τον οποιονδήποτε λόγο δεν μπορούν να πείσουν τα υπόλοιπα 35000 μέλη του Forum πως το Blacberry είναι καλύτερο, άσχετα αν είναι ή όχι. Οπότε τζάμπα μαλώνετε. Είπαμε καλό - χρυσό το Blacberry όμως δεν μπορεί όλοι οι υπόλοιποι που αγόρασαν iPhone να είναι βλάκες...

#27   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/08/2011 - 17:15

Πάντως επειδή έχω χρησιμοποιήσει και BlackBerry (πρέπει να ήταν το 9900, με το Hardware πληκτρολόγιο), αυτό με την μπαταρία ισχύει. Πραγματικά ατελείωτη (όπως στα παλιά Nokia) και καταλαβαίνω πώς είναι κάτι επιθυμητό για τους επαγγελματίες.
Ένας ακόμη λόγος που νομίζω το προτιμούν είναι η συνήθεια, σε συνδυασμό βέβαια με το ότι καλύπτει τις επαγγελματικές τους ανάγκες. Όλες οι ιδιωτικές εταιρείες στην Ελλάδα μοιράζουν Blackberries με αποτέλεσμα οι επαγγελματίες (συνήθως άνω των 40) να έχουν εξοικοιωθεί με αυτό.
Ακόμη, το push email είναι σημαντικό προσόν. Όπως επίσης και τα ειδικά data plans για Blackberry που προσφέρουν οι πάροχοι (αν και δέν έχω καταλάβει τόν λόγο που τα blackberry έχουν φτηνότερα data plans).
Σίγουρα το iPhone έχει πολλές λειτουργίες και επιλογές, πραγματικά μεταμορφώνεται με τα διάφορα Apps, αλλά υπάρχουν και μεγάλοι άνθρωποι που δύσκολα θα αλλάξουν συνήθειες και για τους οποίους οι πολλές επιλογές είναι πονοκέφαλος ενώ οι λίγες επιλογές απλότητα. You can't teach an old dog new tricks, λένε.
Προσωπικά, δέν είδα την τρομερή ποιότητα στα υλικά κατασκευής και στο πληκτρολόγιο ενός Blackberry, κάτι που θα περίμενα από μια επαγγελματική, "βαριάς" χρήσης συσκευή. Νομίζω ότι τα υλικά κατασκευής του iPhone είναι ποιοτικότερα.
Πιστεύω το μόνο που κρατάει πίσω το iPhone (σε κάποιεσ επιχειρήσεις) αυτήν την στιγμή είναι η μπαταρία του και κυρίως η νοοτροπία. Κάτι αντίστοιχο με τα Windows vs Mac.
Το iPhone είναι ένα πληρέστατο και πανίσχυρο smartphone. Ακόμη, οι iOS developers είναι περισσότεροι από κάθε άλλη πλατφόρμα. Επομένως, ανά πάσα στιγμή, μπορεί οποιαδήποτε μεγάλη εταιρεία, να αναπτύξει κάποια custom εφαρμογή (ακόμα και ειδικά εξαρτήματα που να συνδέονται στο dock connector και να συνεργάζονται με την εφαρμογή, π.χ. μπαρόμετρο, θερμόμετρο, κτλ.) και να κλειδώσει κάποιες από τις λειτουργίες του τηλεφώνου, κάνοντάς το έτσι ένα εξαιρετικά ισχυρό και προσανατολισμένο, εξειδικευμένο επαγγελματικό εργαλείο. Τέτοια παραδείγματα έχουμε δεί από την NASA, το CERN καθώς και διάφορα πανεπιστήμια, συμπεριλαμβανομένου του MIT.

#28   SkyNet

SkyNet

    iPH Member

  • 224 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/08/2011 - 19:32

Αυτό είναι αγενές, κακό και ηλίθιο.
Αν ήσουν πραγματικός επαγγελματίας (και δε προσπαθώ να σε προσβάλλω) θα διάλεγες το ΒΒ σου έναντι του iPhone, χωρίς δεύτερη κουβέντα, γιατί βασικός σκοπός του επαγγελματία είναι η επικοινωνία και εν συνεχεία η μεγάλη διάρκεια μπαταρίας. Δε μπορεί να συγκρίνετε τα iPhone με τα BlackBerry, γιατί είναι 2 εντελώς διαφορετικές συσκευές και η μπαταρία των δεύτερων διαρκεί μέχρι και μια εβδομάδα.
Θα σας συμβούλευα να σταματήσετε να είστε τόσο απόλυτοι και να αποδεχτείτε το γεγονός ότι υπάρχουν συσκευές που σε μερικά σημεία είναι καλύτερες από το λατρευτό σας, όσο οδυνηρό και αν σας είναι.

Αν πάλι θέλετε να κάνετε σύγκριση, περιμένετε 1 μήνα να βγουν τα νέα τηλέφωνα της RIM.


Θα σε παρακαλέσω να προσέχεις το πως εκφράζεσαι στο άτομό μου καθώς και να ανακαλέσεις άμεσα τους απρεπείς χαρκτηρισμούς σου.
Εξέφρασα την άποψή μου χωρίς να προσβάλλω κανέναν, οπότε αυτό περιμένω και από τα υπόλοιπα μέρη του forum.
Κατ'εμέ το iPhone είναι Business κινητό και κάνω ΠΟΛΥ καλύτερα τη δουλειά μου από ότι με το Torch. Αν εσένα δεν σου αρέσει, μεγειά σου με χαρά σου.
Παρακαλώ τους admin για τα δέοντα.

#29   giorgos_rou

giorgos_rou

    iPH Contributor

  • 1.402 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 09/08/2011 - 19:56

Θα σε παρακαλέσω να προσέχεις το πως εκφράζεσαι στο άτομό μου καθώς και να ανακαλέσεις άμεσα τους απρεπείς χαρκτηρισμούς σου.
Εξέφρασα την άποψή μου χωρίς να προσβάλλω κανέναν, οπότε αυτό περιμένω και από τα υπόλοιπα μέρη του forum.
Κατ'εμέ το iPhone είναι Business κινητό και κάνω ΠΟΛΥ καλύτερα τη δουλειά μου από ότι με το Torch. Αν εσένα δεν σου αρέσει, μεγειά σου με χαρά σου.
Παρακαλώ τους admin για τα δέοντα.


Για τα δέοντα; Εννοείς ban; Τολμώ να πω πως δεν ενδιαφέρομαι και πολύ πλέον.
Όσον αφορά τους χαρακτηρισμούς - δεν εξαπέλυσα τους "απρεπείς", όπως τους αποκαλείς, χαρακτηρισμούς εναντίον του προσώπου σου, τους εξαπέλυσα εναντίον των λεγομένων σου.
Είναι κακό να λες "να πεθάνει η RIM, μπας και δούμε κανένα κινητό της προκοπής" και μαρτυρά έλλειψη τρόπου, ιδιοσυγκρασίας και μνησικακία. Δε νομίζω ότι οι χαρακτηρισμοί θα έπρεπε να σε προσβάλλουν, από τη στιγμή που λες κάτι τόσο βαρύ δε νομίζω ότι περιμένεις να μην απαντήσει κανένας.
Δε με ενδιαφέρει τι κινητό θα επιλέξεις, δε με ενδιαφέρει τι δουλειά κάνεις και γενικά ποιος είσαι. Αν θέλεις να είναι οι άλλοι ευγενικοί, να είσαι και εσύ και να μη πετάς σπόντες του τύπου "να πεθάνει η RIM".

#30   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/08/2011 - 20:03

εαν θελετε μπορειτε να συνεχισετε με pm.. δεν νομιζω να ενδιαφερονται τα υπολοιπα μελη για τον παραπανω διαξυφισμο.. ευχαριστω!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες