Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

New iMac αγορα


  • Please log in to reply
35 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16,182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/09/2011 - 21:40

οπως αναφερθηκε και παραπανω υπαρχουν οδηγοι για το ποτε συμφερει να αγορασεις

http://buyersguide.macrumors.com/#iMac

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2,011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 01/09/2011 - 22:11

Τι να σου πω ρε φιλε εγω iMac δεν έχω αλλα μέσα στα φορούμ και τα ελληνικά και τα ξένα μπες και δες σε όλα το πρώτο θέμα είναι το πρόβλημα της οθόνης που βγάζει αλλο που πολλοί συμβιβάζονται αλλα σε λευκό φόντο είναι φαίνεται πεντακάθαρα πανε σε οποίο μαγαζί θες και δες εγω πήγα mad store pubic media mark όλοι μα ολοι η iMac είναι ετσι


Ας ειμαστε λιγο προσεκτικοι στα ποστ μας και λιγοτερο υπερβολικοι... Δεν αντιλεγω οτι καποια μηχανηματα εχουν προβλημα τα οποια τα αλλαζει η εταιρια αν ειναι μεσα στην εγγυηση και ξερω τι λεγεται στα φορουμ... Αλλα δεν χρειαζεται να το γενικευουμε τοσο...

#18   alexandros4

alexandros4

    iPH Member

  • 295 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:dr alex4

Δημοσίευση 01/09/2011 - 22:34

Eυχαριστώ πολυ όλα τα παιδιά, ηθελα απλά να επιβεβαιώσω την αποφαση μου για τον imac 2012, και οτι λίγο πριν θα πουλήσω αυτον που έχω.! Ευχαριστώ πολύ!

#19   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/09/2011 - 01:36

Φίλε alexandros4, απλά θα σου δώσω μία φιλική συμβουλή: μην πουλήσεις τον iMac σου πρίν κυκλοφορήσουν ή τουλάχιστον ανακοινωθούν τα νέα μοντέλα!
Γιατί όπως εσύ σκέφτεσαι να το πουλήσεις λίγο πρίν βγούν τα καινούρια, ώστε να πιάσεις καλή τιμή, έτσι και οι υποψήφιοι αγοραστές σκέφτονται να μην αγοράσουν πρίν βγούν τα καινούρια μοντέλα, εκτός αν η τιμή είναι αρκετά χαμηλή. Επομένως, δεν νομίζω να μπορέσεις να τον πουλήσεις σε αρκετά καλύτερη τιμή αν το δώσεις πρίν βγούν τα νέα μοντέλα.
Ακόμη, παίρνεις το ρίσκο οι αλλαγές στα νέα μοντέλα να μην είναι μεγάλες (ποτέ δεν ξέρεις), οπότε να έχεις χάσει αρκετά λεφτά χωρίς λόγω από την μεταπώληση. Άσε που δεν ξέρεις ούτε πότε θα ανακοινωθούν ούτε πότε θα έρθουν Ελλάδα τα νέα μοντέλα, οπότε μπορεί να μείνεις χωρίς υπολογιστή για πολλές εβδομάδες!

#20   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1,137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/09/2011 - 11:51

Αν το πουλήσεις τώρα θα χάσεις λιγότερα. Αυτό είναι σίγουρο. Μετά θα έχει και άλλους μήνες στη πλάτη και ήδη θα κυκλοφορεί το νέο μοντέλο! Απο την άλλη, θές να μείνεις χωρίς iMAC για λίγους μήνες? Το χρειάζεσαι πραγματικά το καινούριο? Απάντησε μόνος σου στα ερωτήματα και πράξε!

#21   alexandros4

alexandros4

    iPH Member

  • 295 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:dr alex4

Δημοσίευση 02/09/2011 - 12:41

Φίλε alexandros4, απλά θα σου δώσω μία φιλική συμβουλή: μην πουλήσεις τον iMac σου πρίν κυκλοφορήσουν ή τουλάχιστον ανακοινωθούν τα νέα μοντέλα!
Γιατί όπως εσύ σκέφτεσαι να το πουλήσεις λίγο πρίν βγούν τα καινούρια, ώστε να πιάσεις καλή τιμή, έτσι και οι υποψήφιοι αγοραστές σκέφτονται να μην αγοράσουν πρίν βγούν τα καινούρια μοντέλα, εκτός αν η τιμή είναι αρκετά χαμηλή. Επομένως, δεν νομίζω να μπορέσεις να τον πουλήσεις σε αρκετά καλύτερη τιμή αν το δώσεις πρίν βγούν τα νέα μοντέλα.
Ακόμη, παίρνεις το ρίσκο οι αλλαγές στα νέα μοντέλα να μην είναι μεγάλες (ποτέ δεν ξέρεις), οπότε να έχεις χάσει αρκετά λεφτά χωρίς λόγω από την μεταπώληση. Άσε που δεν ξέρεις ούτε πότε θα ανακοινωθούν ούτε πότε θα έρθουν Ελλάδα τα νέα μοντέλα, οπότε μπορεί να μείνεις χωρίς υπολογιστή για πολλές εβδομάδες!

Συμφωνω απολυτα φίλε μου. Απλα οποιες και αν ειναι οι αλλαγες σιγουρα τα νεα μοντελα θα ειναι κατα πολυ καλύτερα απο αυτο που διαθετω. ¨οταν λεω να το πουλήσω, λέω να το πουλήσω σε μια συμφέρουσα τιμή και για μενα αλλα και για τον αγοραστή. Το γεγονός ότι έχω χάσει ένα ποσό χρημάτων, αυτό ειναι δεδομένο. Απλα γιαυτο ρώτησα αν αξιζει να αγοράσω τωρα το μοντελο που κυκλοφορεί, ουτως ωστε αγοράζοντας το, αν βγει το μοντελο του 2012 και ειναι πολυ καλυτερο να εχω να πουλήσω το μοντέλο του 2011 και οχι του 2010.

#22   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1,137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/09/2011 - 13:02

Στη παραπάνω περίπτωση θα χάσεις δυο φορές χρήματα, απο 2 πωλήσεις μεταχειρισμένων! Το θέμα είναι στη πράξη θα σε εξυπηρετήσει το μοντέλο του 2011...ή απλά το αγοράζεις χωρίς λόγο!

#23   alexandros4

alexandros4

    iPH Member

  • 295 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:dr alex4

Δημοσίευση 02/09/2011 - 13:44

Λογικα στην προκειμένη, όχι. Γιατι το μοντελο του 2012 θα ειναι σαφώς καλύτερο. Αρα περιμένω για το μοντελο του 2012, και την πώληση ενος μεταχειρισμένου!

#24   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/09/2011 - 03:59

Εννοείται πως περιμένεις το μοντέλο του 2012! Αν πάρεις του 2011 απλά θα χάσεις χρήματα αν το μεταπωλήσεις για το μοντέλο του 2012, ακόμη και αν οι διαφορές είναι ελάχιστες (που το πιο πιθανό είναι να είναι τεράστιες, όμως!). Και αυτό, γιτί υπάρχουν πολλοί κολλημένοι, που θέλουν σόνυ και καλά το τελευταίο μοντέλο, με αποτέλεσμα οι τιμές που διαμορφώνονται στην αγορά να σδικούν τα παλίότερα μηχανήματα. Βέβαια, καμία σχέση με WIndows PCs, εκεί τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα, στην ουσία η έννοια της μεταπωλητικής αξίας δεν υφίσταται! Καλύτερα δώσ'το για ανακύκλωση :P !

#25   eristikos

eristikos

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/09/2011 - 04:29

Dude μια χαρα ειναι για 3D ολα τα Mac. Εγω φαντασου στο mac mini μου με core 2 duo δεν αντιμετοπιζω καποιο προβλημα ουτε σε maya ουτε σε blender. Τωρα αμα θες να παρεις καλο εργαλειο η παρε το iMac με τον i7 πανω που ειναι τουμπανιλα η περιμενε να βγει το καινουργιο σε τιποτα 6-7 μηνες που δεν μπορω να φανταστω τι θα χει πανω.

#26   malias4

malias4

    iPH Elite Poster

  • 2,590 μηνύματα
  • Twitter:@Gate4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 04/09/2011 - 08:18

Kι εγω ειμαι σε αναζητηση αγορας pc η mac.
To θεμα ειναι οτι δεν ξερουμε ακριβως ποτε θα βγει ο καινουριος κ αν θυμαμαι καλα ο τελευταιος βγηκε απριλιο η μαιο 2011?
Δηλαδη δεν τον χαρακτηριζεις και παλιο ετσι?

Για μενα λοιπον που δεν εχω σταθερο και απλα ενα λαπτοπ 3ετιας δεν προτεινετε η αγορα του?

Οπως και ο φιλος παραπανω δεν καιγομαι για αγορα γιατι το λαπτοπακι κουτσα στραβα δουλευει ακομα, απλα με τρωει η τσεπη μου :lol:
iPhone 12 pro max ios 14.2.1 jb  Apple watch series 7 nike

#27   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/09/2011 - 08:44

Εννοείται ότι αφού προέρχεσαι από υπολογιστή τριετίας (και μάλιστα laptop), το μοντέλο του 2011 θα σου φανεί θηρίο, που όντως είναι. Απλά το θέμα είναι ότι με τα ίδια λεφτά σε λίγους μήνες θα μπορείς να πάρεις κάτι μάλλον αρκετά καλύτερο. Σε καμία περίπτωση δεν είμαι από τους ανθρώπους που προτείνουν "περίμενε γιατί σε λίγο αυτό, μετά περίμενε γιατί σε λίγο το άλλο, κτλ.", γιατί την τεχνολογία δεν μπορείς να την φτάσεις ποτέ. Γι'αυτό παίρνεις πάντα αυτό που χρειάζεσαι, την στιγμή που το χρειάζεσαι. Η αγορά του 2011 iMac δεν είναι κακή, και το μηχάνημα είναι κορυφαίο, απλά αν μπορείς να περιμένεις (εφόσον πάντα γίνεται η δουλειά σου με το laptop, γιατί αν δεν γίνεται, παίρνεις τώρα iMac) δεν θα χάσεις!

#28   malias4

malias4

    iPH Elite Poster

  • 2,590 μηνύματα
  • Twitter:@Gate4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 04/09/2011 - 09:03

Καταλαβαινω απολυτα το σκεπτικο σου οπως κ επισης οτι το νεο μοντελο θα ειναι και μεγαλη αναβαθμιση λογω του οτι 3 χρονια τωρα ειναι πανω κατω το ιδιο οποτε το μοντελο του 2012 θα ειναι διαφορετικο απο του 2009 2010 2011 ε? :blush:

Απλα το θεμα ειναι οτι δεν θα βγει παρα σε 7 8 μηνες πιστευω οποτε ειναι καπως μεγαλη η αναμονη.. ???
Αν παλι παω σε αγορα μεταχειρισμενου μοντελο πχ 2010 με i3 3.06 με 800ε πχ αξιζει?Μιλαω παντα για 21,5 ιντσες..

Αλλιως να χτυπησω ενα λαπτοπακι με καμμια 500αρα και βλεπουμε απο Μαρτιο που ισως βγουν..

Τελευταία επεξεργασία από: malias4, 04/09/2011 - 09:06.

iPhone 12 pro max ios 14.2.1 jb  Apple watch series 7 nike

#29   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/09/2011 - 09:15

Ναι, αυτό που λές είναι! Κάθε 2-3 χρόνια υπάρχει μια σχετικά μεγάλη αναβάθμιση, που συνήθως συνοδεύεται με αλλαγή στο design.
Αν είσαι ανυπόμονος και βρείς κάποιο μοντέλο 2010 iMac στα 800Ευρώ, είναι καλή ευκαιρία, χτύπα το! Από το να πάρεις laptop με 500Ευρώ, και πιο δυνατό θα είναι, και Mac θα είναι, και μεγαλύτερη μεταπωλητική αξία θα έχει αν αποφασίσεις να το δώσεις όταν βγούν τα νέα μοντέλα (αν και νομίζω θα σε εντυπωσιάσει, θα καλύψει τις ανάγκες σου και δεν θα θες να το δώσεις!).

Πάντως να ξέρεις, ακόμα και την πρώτη ημε΄ρα της κυκλοφορίας του να πάρεις κάποιο μοντέλο, μόλις σε ένα χρόνο βγεί το καινούριο, θα σε χαλάσει λίγο. Όχι γιατί το μηχάνημά ου θα είναι ανεπαρκές, αλλά η Apple είναι μοναδική στον τρόπο που προωθεί και διαφημίζει τα νέα χαρακτηριστικά, που αν και έδωσες τόσα χρήματα νιώθεις "λίγος"! Είναι βέβαια ψυχολογικό το θέμα και μετά από λίγο καιρό συνηθίζεις. Και αυτό το "ξενέρωμα" είναι ο λόγος που δεν προτείνω με κλειστά μάτια να πάρεις τώρα τον 2011 iMac μισό χρόνο πριν την κυκλοφορία του νέου!

#30   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1,137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/09/2011 - 09:24

Εστω οτι κτυπάς το λαπτοπάκι...500, μέχρι το Μαιο θα το πουλήσεις τα μισά. Πάλι δε θα χάσεις και δε θα έχεις και αυτό που θέλεις?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες