Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iOS 5 GM στους κατασκευαστές στις 23 Σεπτέμβρη, iPhone 5 μικρή αναβάθμιση (;)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
96 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 12/09/2011 - 20:57

Αυτό με την οθόνη συμφωνώ.. Δεν μπορώ να καταλάβω τι παθος έχουν κάποιοι να βλέπουν 5-6-7 ίντσες σε οθόνη κινητού τηλεφώνου.. Υπάρχει και το iPad αν θέλουν μεγαλύτερη.. Μετά αρχίζει και ξεφεύγει από φορητή συσκευή τηλεφωνου.. Μέχρι εκεί που είναι το 4 πιστεύω είναι καλά.. Εκτός κι αν μεγαλώσουν την οθόνη χωρίς να μεταβληθούν οι διαστάσεις της συσκευής.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/09/2011 - 20:59

Αν το ποστ ισχύει και δεν δούμε κάτι αρκετά διαφορετικό θα δείτε ότι θα βγούνε στην σκηνή και θα το παρουσιάσουμε τόσο ξεχωριστό απο όλα τα αλλα και τόσο καλο που πάλι ουρές θα σχηματίζονται έξω απο τα apple stores!

Εσείς που λέτε ότι οι άλλοι είναι μπροστά ίσως να έχετε δίκιο! Αν θέλετε να συγκρινετε όμως συσκευές δεν μπορείτε να συγκρινετε μονο αυτα που σας συμφαιρουν! Την mkv σύγκριση την καταλαβαίνω αλλα δεν νομίζω να βλέπετε ταινίες στην συσκευη σας! Και για να θυμίσω, συγκρινετε κινητά τηλέφωνα, έξυπνα ναι μεν αλλα πάντα τηλέφωνα... Ίσως σε αυτο το σημείο μονο να μπορώ να κατακρινω την apple γιατι είχε ρίξει το βάρος τόσο πολυ στις άλλες δυνατότητες του iPhone και ξέχασε ότι είναι phone! Ευτυχώς με το ios5 ξανα θυμήθηκε ότι χρειαζόμασταν notification center, διαγραφή μεμονομενης κλήσης και αλλα!

Δυστυχώς το πρώτο κομμάτι του ποστ που πέρασε απαρατήρητο πάνω στην δίψα σας για την νέα συσκευη λέει ότι το firmware που θα μας δώσει αυτα που αναζητουσαμε χρόνια, θα έρθει τον Οκτώβρη!

Βλέπετε κάποιοι περιμένετε το νέο iphone ενω άλλοι περιμένουν το iOS5!

#48   casabel

casabel

    iPH newbie

  • 53 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/09/2011 - 21:00

κανονικά πρέπει να δούμε:
A)4.2 inch οθόνη
Β)1 γίγα ραμ
C)2 πυρήνες στα 1ghz minimum
D)Καλύτερη camera
E)Καλύτερη Μπαταρία
F)Σε καμία περίπτωση πρόβλημα ανάλογο με κεραία

και αυτά είναι το minimum που απαιτώ σα πελάτης που σκάω ενα μισθό για το iphone....

#49   tasulm

tasulm

    iPH Addict

  • 673 μηνύματα
  • Twitter:@tasulm
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:tasulm

Δημοσίευση 12/09/2011 - 21:08

Φίλε μου το θέμα είναι απλό και προσπάθησε να ξεφύγεις απτη λογική της RAM..
Στη πράξη χάνεις πολύ σε μέγεθος οθόνης, σε αυτονομία και στη τσέπη σου και σε ρωτάω εγω...
Βλέπεις το samsung galaxy note που θα κοστίζει περίπου τα ίδια χρήματα με το ip5 και θα σου παρέχει:
a)σχεδόν 50% παραπάνω σε CPU
b)100% παραπάνω RΑΜ
c)2 inch παραπάνω οθώνη
d)καλύτερη ανάλυση
ε)καλύτερη μπαταρία

σαν αγοραστής δε θα μπεις σε διαδικασία σύγκρισης μιας και είναι η ίδια κατηγορία χρημάτων???

Μα εσύ θα πρέπει να φύγεις απο τη λογικη της RAM και γενικά των αριθμών!
α)Δεν μου λέει τίποτα η CPU αν αυτό πυο πιάνω στο χέρι μου δεν είναι τόσο γρήγορο/smooth όσο το 4. Απλά να λέω οτι έχω καλύτερη CPU? Να την κάνω τι? δεν τρώγεται!Που θα με βοηθήσει, τι θα κάνω πιο γρήγορα?
β)Επίσης δεν μου λεει τίποτα αν η διαχείριση που έχει το λειτουργικό σου ειναι για τα μπάζα. Και ξαναρωτάω, αν το 4 είχε 1gb μνήμης, σε ποιόν ακριβώς τομέα θα ήταν πιο γρήγορο? Δώσε μου να καταλάβω για να ξεφύγω όπως λες απο τη λογικής της ραμ.
γ)περι ορέξεως κολοκυθόπιτα αλλά αντικειμενικά με +2in δεν μιλάς για κινητό αλλά για παντόφλα.
δ)η οποία θα λέει τι ακριβώς αν το ppi είναι μικρότερο και τα χρώματα ξεθωριασμένα(λέμε τώρα)?Αν δεν το δείς πως είσαι αποφασιμένος απο τώρα οτι είναι καλύτερη?
ε)says who? τα νούμερα? Στην πράξη τι γίνεται? εμένα με νοιάζει να κράταει χ ώρες χρήσης/αναμονής
Δηλαδή αν διαπιστώσεις οτι η παντόφλα που έχει 2500 μπαταρία κρατάει το ίδιο με το iphone με 1400 μπαταρία θα πεις οτι έχει καλύτερη μπαταρία απλά και μόνο επειδή είναι 2500?

Στη βράση κολάει το σίδερο.

#50   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 12/09/2011 - 21:08

Eγώ προσωπικά όχι φίλε μου, γιατι θελω κινητό και όχι παντόφλα στην τσέπη μου. Τι νακάνω το ινητο με 6 ιντσες οθόνη??? Όσο για την μπαταρια, ας μην το θιξουμε το θέμα. Αν το galaxy note, θα εχει, πχ 50 % καλύτερη μπαταρια απο το iphone 4, τοτε το iphone 5 θα εχει 50% καλύτερη απο το note. Για θέματα μπαταριας και αυτονομίας, νομίζω ηapple δεν φτάνεται. Και φαίνεται και απο τα ipad και macbook. Όσο για τη cpu και ram?? Μήπως έχουμε αρχίσει να ξεφεύγουμε λίγο??? Όπως και να το κάνουμε αυτες οι συσκευες, θα παραμείνου κινητα και δεν θα γίνουν ποτέ ενας υπολογιστής. Δηλαδή ποιος ο λόγος να κουβαλάω τους τετραπύρηνους που ετοιμάζει η nvidia στην τσέπη μου?? Ειδικά τώρα που δεν υπάρχουν καν εφαρμογές που να χρησιμοποιουν καλα καλα τους δυο πυρήνες, οχι τους 4....


Το galaxy note ειναι αλλη κατηγορια...σαν tablet phone πλασαρετε στην αγορα και οχι σαν κινητο οποτε δεν μπορεις να το συγκρινεις με κινητο....για την μπαταρια μάλλον δεν εισαι καλα ενημερωμενος...εχω κ το s2 και το 4αρι και με την ιδια χρηση το s2 ειναι ενα κλικ καλυτερο...εσενα μπορει να μην σε νοιαζουν οι πυρήνες και οι tegra επεξεργαστες αλλα ρωτα και τους gamers...αληθεια εχεις παίξει κάποιο tegra game στο s2??αν οχι δοκιμασε και θα σου φυγει η μαγκιά...

Sent from my BEAST S2

Τελευταία επεξεργασία από: parafron4, 12/09/2011 - 21:14


#51   alexandros4

alexandros4

    iPH Member

  • 295 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:dr alex4

Δημοσίευση 12/09/2011 - 21:13

Το galaxy note ειναι αλλη κατηγορια...σαν tablet phone πλασαρετε στην αγορα και οχι σαν κινητο οποτε δεν μπορεις να το συγκρινεις με κινητο....για την μπαταρια μαλλον δεν εισαι καλα ενημερωμενος...εχω κ το s2 και το 4αρι και με την ιδια χρηση το s2 ειναι ενα κλικ καλυτερο...εσενα μπορει να μην σε νειαζουν οι πυρινες και οι tegra επεξεργαστες αλλα ρωτα και τους gamers...αληθεια εχεις παιξει καποιο tegra game στο s2??αν οχι δοκιμασε και θα σου φυγει η μαγκια...

Sent from my BEAST S2

Φιλε θεωρω ότι χάνεις το νοημα της συσκευής με αυτά που λές. Θεωρεις οτι αγοράζεις το iphone για hardcore gaming και θελεις όλα αυτα τα hardware στοιχεια?? Επίσης για το οτι το s2 ειναι ενα κλικ καλυτερο δεν μου λέει τιποτα. Συγκρίνουμε ενα κινητο του 2010 με ενα του 2011 και προσπαθούμε!, να πείσουμε κιόλας οτι το 2011 ειναι καλύτερο??? Σαφώς και θα είναι. Αλλά να συγκρίνεις το s2 με το 5 και οχι με το 4αρι.

#52   casabel

casabel

    iPH newbie

  • 53 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/09/2011 - 21:18

Μα εσύ θα πρέπει να φύγεις απο τη λογικη της RAM και γενικά των αριθμών!
α)Δεν μου λέει τίποτα η CPU αν αυτό πυο πιάνω στο χέρι μου δεν είναι τόσο γρήγορο/smooth όσο το 4. Απλά να λέω οτι έχω καλύτερη CPU? Να την κάνω τι? δεν τρώγεται!Που θα με βοηθήσει, τι θα κάνω πιο γρήγορα?
β)Επίσης δεν μου λεει τίποτα αν η διαχείριση που έχει το λειτουργικό σου ειναι για τα μπάζα. Και ξαναρωτάω, αν το 4 είχε 1gb μνήμης, σε ποιόν ακριβώς τομέα θα ήταν πιο γρήγορο? Δώσε μου να καταλάβω για να ξεφύγω όπως λες απο τη λογικής της ραμ.
γ)περι ορέξεως κολοκυθόπιτα αλλά αντικειμενικά με +2in δεν μιλάς για κινητό αλλά για παντόφλα.
δ)η οποία θα λέει τι ακριβώς αν το ppi είναι μικρότερο και τα χρώματα ξεθωριασμένα(λέμε τώρα)?Αν δεν το δείς πως είσαι αποφασιμένος απο τώρα οτι είναι καλύτερη?
ε)says who? τα νούμερα? Στην πράξη τι γίνεται? εμένα με νοιάζει να κράταει χ ώρες χρήσης/αναμονής
Δηλαδή αν διαπιστώσεις οτι η παντόφλα που έχει 2500 μπαταρία κρατάει το ίδιο με το iphone με 1400 μπαταρία θα πεις οτι έχει καλύτερη μπαταρία απλά και μόνο επειδή είναι 2500?

Στη βράση κολάει το σίδερο.


Οκ λοιπόν βγαίνουμε απο τη λογική των αριθμών..
Αν 5.3inch είναι παντόφλα τότε τα 3.5 είναι πολύ λίγα...ας τα κάνουν 4.3 που δε το βλέπω. Η διαφορά στα ppi είναι πολύ μικρή σύμφωνα με τα specs...η μπαταρία είναι απαράδεκτη, κραταέι με full χρήση max to 15ωρο της μέρας..φυσικά αυτό είναι το τίμημα της retinas...

Τελευταία επεξεργασία από: casabel, 12/09/2011 - 21:19


#53   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 12/09/2011 - 21:18

Φιλε θεωρω ότι χάνεις το νοημα της συσκευής με αυτά που λές. Θεωρεις οτι αγοράζεις το iphone για hardcore gaming και θελεις όλα αυτα τα hardware στοιχεια?? Επίσης για το οτι το s2 ειναι ενα κλικ καλυτερο δεν μου λέει τιποτα. Συγκρίνουμε ενα κινητο του 2010 με ενα του 2011 και προσπαθούμε!, να πείσουμε κιόλας οτι το 2011 ειναι καλύτερο??? Σαφώς και θα είναι. Αλλά να συγκρίνεις το s2 με το 5 και οχι με το 4αρι.


αν ηθελα απλα ενα κινητο θα επερνα ενα νοκια...
παιρνω μια συσκευη για παιχνιδια ταινιες και γενικα για να κανω σχεδον οσα κανω και στο pc...
για την συγκριση που λες εν μερη εχεις δικιο αλλα και παλι δεν νομιζω το 5αρι να ειναι καλυτερο σε specs απο το s2...αποτι φενετε το ατου του iphone5 θα ειναι μονο το καινουργιο ios

#54   giannislas

giannislas

    iPH newbie

  • 87 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/09/2011 - 21:29

Aν παντως ειναι ετσι το 5 εξωτερικα σαν το 4 θα μεινω με το δικο μου 4αρακι μιας και εχουμε κ κριση :P
Αν και δε νομιζω μετα απο 16 μηνες να βγαλει το 5αρι και να ειναι σαν το 4 :blush: Θα τους κραξει και η κουτση Μαρια :lol:



Κλαιγοντε όλοι, κλαιγεται και ο ολλανδός...
Παρε κατω ρεεεε... :blink:

#55   sayian

sayian

    iPH Addict

  • 659 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/09/2011 - 21:40

Παιδια χανεται το νοημα μερικοι, μπαινεται παλι στη συγκριση συσκευων android και ios που ειναι εντελως αστοχο. Οπως ειχε πει και ο jobs σε μια συνευτευξη που ηταν μαζι με τον bill gates η apple ειναι εταιρια software και θελουν ο κοσμος να την βλεπουν ετσι. Εχει αναπτυξει και διαρκως εξελισει ενα λειτουργικο ios που ειναι τοσο μπροστα και optimized για το hardware των iphones με αποτελεσμα να μην χρειαζεται τρελα νουμερα σε ραμ και cpu ωστε να τρεξει ΤΑΧΥΤΑΤΑ. Αληθεια, παρατηρησε κανεις στις τελευταιες beta του ios 5 το 4αρι να σερνεται? Φαινεται δλδ οτι το ios διαμορφωθηκε ετσι ωστε σιγα σιγα πρεπει να παρει δυναμη απο πιο δυνατο hardware? Μαλλον οχι. θα καταλαβαινα αναβαθμισεις σε επιπεδα gpu για πιο δυνατο gaming και μεγαλυτερη οθονη/μπαταρια. Αλλα ελεος ρε παιδια με τη ραμ και τα multi core. Το ιοσ (και το 5 beta) ειναι τοσο καλογραμμενο που τρεχει αριστα στο 4αρι και αυτο το εχουμε ηδη κρινει απο τις τελευταιες beta. Η παραπληροφορηση και το marketing που εχει πεσει με τα multi core κινητα μας κανουν να πιστευουμε οτι η μεταβαση στους πολους πυρηνες ειναι επιτακτικη αλλα για την ωρα δεν ειναι ετσι τα πραγματα. Το ιδιο εχω να πω και για τα android φυσικα. αυτες τις μερες παιζω καθημερινα με galaxy s και s2. Παιδια οσων αφορα το performace εγω δεν βλεπω κατι το φοβερο. Ταχυτατα κινητα και τα 2 (και ας ειναι 512mb vs 1gb, single core vs dual) Sorry που εγραψα πολλα...

EDIT: Το τι αναβαθμισεις θα κανει τελικα σε hardware με αφηνει αδιαφορο γιατι βλεπω πως τις σημερινες απαιτησεις τις καλυπτουν ανετα οσοι πηραν περυσι high end κινητα (android και ios) Περιμενω νεο desing καλυτερη καμερα και μπαταρια, antenna και ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ Ios 5

Τελευταία επεξεργασία από: sayian, 12/09/2011 - 21:44


#56   tasulm

tasulm

    iPH Addict

  • 673 μηνύματα
  • Twitter:@tasulm
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:tasulm

Δημοσίευση 12/09/2011 - 21:54

Οκ λοιπόν βγαίνουμε απο τη λογική των αριθμών..
Αν 5.3inch είναι παντόφλα τότε τα 3.5 είναι πολύ λίγα...ας τα κάνουν 4.3 που δε το βλέπω. Η διαφορά στα ppi είναι πολύ μικρή σύμφωνα με τα specs...η μπαταρία είναι απαράδεκτη, κραταέι με full χρήση max to 15ωρο της μέρας..φυσικά αυτό είναι το τίμημα της retinas...

Νομίζω οτι δεν απάντησες σε μισό απο τα ερωτήματά μου.
Το ότι το iPhone έχει για σένα απαράδεκτη μπαταρία δεν καθιστά κάποιο άλλο αυτόματα καλύτερο.

#57   casabel

casabel

    iPH newbie

  • 53 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/09/2011 - 21:58

Παιδια χανεται το νοημα μερικοι, μπαινεται παλι στη συγκριση συσκευων android και ios που ειναι εντελως αστοχο. Οπως ειχε πει και ο jobs σε μια συνευτευξη που ηταν μαζι με τον bill gates η apple ειναι εταιρια software και θελουν ο κοσμος να την βλεπουν ετσι. Εχει αναπτυξει και διαρκως εξελισει ενα λειτουργικο ios που ειναι τοσο μπροστα και optimized για το hardware των iphones με αποτελεσμα να μην χρειαζεται τρελα νουμερα σε ραμ και cpu ωστε να τρεξει ΤΑΧΥΤΑΤΑ. Αληθεια, παρατηρησε κανεις στις τελευταιες beta του ios 5 το 4αρι να σερνεται? Φαινεται δλδ οτι το ios διαμορφωθηκε ετσι ωστε σιγα σιγα πρεπει να παρει δυναμη απο πιο δυνατο hardware? Μαλλον οχι. θα καταλαβαινα αναβαθμισεις σε επιπεδα gpu για πιο δυνατο gaming και μεγαλυτερη οθονη/μπαταρια. Αλλα ελεος ρε παιδια με τη ραμ και τα multi core. Το ιοσ (και το 5 beta) ειναι τοσο καλογραμμενο που τρεχει αριστα στο 4αρι και αυτο το εχουμε ηδη κρινει απο τις τελευταιες beta. Η παραπληροφορηση και το marketing που εχει πεσει με τα multi core κινητα μας κανουν να πιστευουμε οτι η μεταβαση στους πολους πυρηνες ειναι επιτακτικη αλλα για την ωρα δεν ειναι ετσι τα πραγματα. Το ιδιο εχω να πω και για τα android φυσικα. αυτες τις μερες παιζω καθημερινα με galaxy s και s2. Παιδια οσων αφορα το performace εγω δεν βλεπω κατι το φοβερο. Ταχυτατα κινητα και τα 2 (και ας ειναι 512mb vs 1gb, single core vs dual) Sorry που εγραψα πολλα...

EDIT: Το τι αναβαθμισεις θα κανει τελικα σε hardware με αφηνει αδιαφορο γιατι βλεπω πως τις σημερινες απαιτησεις τις καλυπτουν ανετα οσοι πηραν περυσι high end κινητα (android και ios) Περιμενω νεο desing καλυτερη καμερα και μπαταρια, antenna και ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ Ios 5


Πολύ εύκολα τα δίνουν τα 700ευρα μερικοί..τι να πω διαφωνώ με τη λογική οτι επειδή βελτιώθηκε το ios ας αφήσουμε ίδιο το hardware ,ας φτιάξουμε κ το σήμα και να πετάξουμε νέο iphone στο κόσμο! ΗΜΑΡΤΟΝ

#58   sayian

sayian

    iPH Addict

  • 659 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/09/2011 - 22:07

Πολύ εύκολα τα δίνουν τα 700ευρα μερικοί..τι να πω διαφωνώ με τη λογική οτι επειδή βελτιώθηκε το ios ας αφήσουμε ίδιο το hardware ,ας φτιάξουμε κ το σήμα και να πετάξουμε νέο iphone στο κόσμο! ΗΜΑΡΤΟΝ


Κοιταξε γνωμη μου ειναι οτι δεν υπαρχει περιπτωση να μην εχει το 5αρι διπυρηνο (κατι σαν το Ipad 2) αλλα επιμενω πως εχοντας δει τις επιδοσεις του ios 5 δεν θα αλλαξει η εμπειρια σε οτι εχει να κανει με την ταχυτητα. Και επειδη ειναι αδυνατο να συγκρινουμε ios με α android για να δουμε τι παραπανω προσφερει ενα dual core δειτε (η κανετε) συγκριση ipad 2 iphone 4. Οι διαφορες ειναι της ταξεως των 1-3 δευτερολεπτα (ειτε σε ανοιγμα εφαρμογων, ειτε σε rendering στον browser) Δεν ειναι και επανασταση...

#59   casabel

casabel

    iPH newbie

  • 53 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/09/2011 - 22:14

2 πυρήνες θα έχει σχεδόν σίγουρα το θέμα είναι αν θα μεγαλώσει η μικρή οθόνη και αν θα βελτιωθεί η μπαταρία..αυτά με απασχολούν σε 1η φάση και μετά η ΡΑΜ και η κάμερα...

#60   Mrjb

Mrjb

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/09/2011 - 22:22

Στην πράξη , τo iPad2 είναι πολύ πιο γρήγορο από το Galaxy S2. Έχω και τα 2 και μπορώ να κρίνω.
Αν το iPhone5 είναι σαν το iPad2 σε δύναμη , θα είναι μια χαρά.

Αυτο ακριβως ρε φιλε. Το μονο που θελω ειναι ενα iphone 4 με τον Α5 στα σπλαχνα του.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες