Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Τρελη Χρεωση!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
13 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   timos26

timos26

    iPH Enthousiast

  • 462 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/09/2011 - 15:44

Καλησπερα σε ολους
Μου συνεβη το εξης ειμαι συνδρομητης συμβολαιου στην Wind και ο τελευταιος λογαριασμος μου ηρθε υπερογκος
Κοιταζοντας τον αναλυτικο βλεπω 70 ευρω για Υπηρεσια Δεδομενων εκτος Παγιου με 12559,4 kb!!!!!Τρελαθηκα με το που το ειδα!
Τι μπορω να κανω για να αποφυγω στο μελλον τετοιες χρεωσεις?Πηγα General>Network>Cellular Data Network>Cellular Data και εσβησα το .gr
Μπορω να κανω κατι αλλο για να μην χρεωνομαι?
Επισης υπηρεσιες τυπου Skype και WhatsApp απο οσο γνωριζω αν εισαι με wifi συνδεση δεν χρεωνουν ετσι δεν ειναι?
Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   angelo-ifone

angelo-ifone

    iPH Contributor

  • 1.836 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 24/09/2011 - 15:47

settings--->general---->network και κλεισε τα δεδομενα ή data αν το εχεις στα αγγλικα.
ετσι θα εχεις μονο σημα ιντερνετ απο wifi.

#3   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/09/2011 - 15:50

Καταρχήν να κλείσεις το data. Κατα δεύτερον αν δε χρειάζεσαι τα επι μέρους push notifications εφαρμογών να τα κλείσεις ένα ένα από τις ρυθμίσεις.

Από ότι διάβασα σε άλλο πόστ με τη wind έρχονται προεγκατεστημένες οι ρυθμίσεις ίντερνετ αλλά ναι λογικά εφόσον σβήσεις τη ρύθμιση και δεν ξαναβγεί μόνη της θα είσαι οκ.

Θα σου έλεγα επίσης να τους ρωτήσεις αν παίζει κανά πρόγραμμα μέχρι 50mb ιντερνετ ώστε και τέτοιες χρεώσεις να τις αποφεύγεις αλλά και το πάγιο σου να μην ανέβει πολύ.

Το wifi προφανώς δεν χρεώνεται ανεξάρτητα του ποια εφαρμογή χρησιμοποιείς. Θα παρατηρήσεις επίσης ότι η μέτρηση δεδομένων δεν αλλάζει όταν κάνεις wifi χρήση.

Τυχερός είσαι πάντως που το ανακάλυψες σύντομα έχουν γίνει ζημιές χιλιάδων ευρώ με το ίντερνετ.

#4   timos26

timos26

    iPH Enthousiast

  • 462 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/09/2011 - 15:54

Καταρχήν να κλείσεις το data. Κατα δεύτερον αν δε χρειάζεσαι τα επι μέρους push notifications εφαρμογών να τα κλείσεις ένα ένα από τις ρυθμίσεις.

Από ότι διάβασα σε άλλο πόστ με τη wind έρχονται προεγκατεστημένες οι ρυθμίσεις ίντερνετ αλλά ναι λογικά εφόσον σβήσεις τη ρύθμιση και δεν ξαναβγεί μόνη της θα είσαι οκ.

Θα σου έλεγα επίσης να τους ρωτήσεις αν παίζει κανά πρόγραμμα μέχρι 50mb ιντερνετ ώστε και τέτοιες χρεώσεις να τις αποφεύγεις αλλά και το πάγιο σου να μην ανέβει πολύ.

Το wifi προφανώς δεν χρεώνεται ανεξάρτητα του ποια εφαρμογή χρησιμοποιείς. Θα παρατηρήσεις επίσης ότι η μέτρηση δεδομένων δεν αλλάζει όταν κάνεις wifi χρήση.

Τυχερός είσαι πάντως που το ανακάλυψες σύντομα έχουν γίνει ζημιές χιλιάδων ευρώ με το ίντερνετ.


Μα σκαει ο λογαριασμος και κοντεψα να παθω συγκοπη(δεν ειναι καιροι αυτοι για τρελες)
Και εμενα προεγκατεστημενες ηταν παλαιοτερα θυμαμαι ειχα manual και carier 10.1 και μετα εστειλαν μυνημα και ανανεωθηκαν αυτοματα
Αλλα δεν ειχα προσεξει αν μετα το jailbreak αλλαξε αυτο.

#5   hackertom

hackertom

    iPH Contributor

  • 1.095 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 24/09/2011 - 16:08

Άμα κλείσεις το data δεν θα έχεις MMS αυτό που έκανες είναι ότι καλύτερο νομίζω... ( να σβήσεις το .gr απο το APN δηλαδή)

#6   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/09/2011 - 16:09

Μα σκαει ο λογαριασμος και κοντεψα να παθω συγκοπη(δεν ειναι καιροι αυτοι για τρελες)
Και εμενα προεγκατεστημενες ηταν παλαιοτερα θυμαμαι ειχα manual και carier 10.1 και μετα εστειλαν μυνημα και ανανεωθηκαν αυτοματα
Αλλα δεν ειχα προσεξει αν μετα το jailbreak αλλαξε αυτο.


Η καλύτερη λύση είναι να δείς ένα φτηνό πρόγραμμα με 50-100 mb για να μην είσαι με φόβο. Δε νομίζω πως το JB επηρεάζει τα carrier settings αλλά μπορεί και να κάνω λάθος. Σημασία έχει να κλείσεις και τα επιμέρους προγράμματα (άλλα στέλνουν anonymous statistics, άλλα κάνουν push) ώστε και να μείνει ανοιχτό το data να μη γίνεται αυτοματοποιημένη χρήση του. Και προφανώς αν δε θές καθόλου mobile internet ψάξε αν υπάρχει δυνατότητα απενεργοποίησης του κεντρικά και ενεργοποιήσης μόνο άμα στείλεις εσύ SMS.

#7   timos26

timos26

    iPH Enthousiast

  • 462 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/09/2011 - 16:18

Η καλύτερη λύση είναι να δείς ένα φτηνό πρόγραμμα με 50-100 mb για να μην είσαι με φόβο. Δε νομίζω πως το JB επηρεάζει τα carrier settings αλλά μπορεί και να κάνω λάθος. Σημασία έχει να κλείσεις και τα επιμέρους προγράμματα (άλλα στέλνουν anonymous statistics, άλλα κάνουν push) ώστε και να μείνει ανοιχτό το data να μη γίνεται αυτοματοποιημένη χρήση του. Και προφανώς αν δε θές καθόλου mobile internet ψάξε αν υπάρχει δυνατότητα απενεργοποίησης του κεντρικά και ενεργοποιήσης μόνο άμα στείλεις εσύ SMS.


Τελικα τα εκλεισα ολα (push,location) μεχρι να δω τιμες προγραμματων για να μην παθω καμια στραβη παλι

#8   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 24/09/2011 - 16:30

Το καλύτερο ειναι αυτο που έκανες, να σβήσεις απο το apn του Ίντερνετ κάποια γράμματα.

Τελευταία επεξεργασία από: Jimmy08, 24/09/2011 - 16:30


#9   argyDis

argyDis

    iPH User

  • 194 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/09/2011 - 16:58

timos26 διάβαζα post προχθές με ένα παιδί που πήρε τη μια μέρα το κινητό απο wind και την επόμενη το πρωί χωρίς να κάνει χρήση είχε χρεωθεί 700 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Είσαι πολύ τυχερός. Εγώ προσωπικά έχω καρτοκινητό και δεν φοβάμαι μήπως ξεφύγω. Από τη μικρή εμπειρία που έχω καλό θα ήταν εσύ που έχεις σύνδεση να πας στη wind και να κάνεις ένα data plan (όπως σου είπαν και τα παιδιά παραπάνω), να τσεκάρεις από το κινητό σου τι χρήση έχεις κάνει(Ρυθμίσεις>γενικά>χρήση) και να τα μηδενίζεις κάθε πρώτη του μήνα(εφόσον κάνεις το data plan)

#10   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 24/09/2011 - 17:16

Για να χρεωθηκε τόσο πρέπει να κατέβασε ταινία! Πολλα λες.

#11   argyDis

argyDis

    iPH User

  • 194 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/09/2011 - 17:20

Για να χρεωθηκε τόσο πρέπει να κατέβασε ταινία! Πολλα λες.

εδώ σε έχω: http://www.iphonehel...5-ωρες-το-πολυ/

#12   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 24/09/2011 - 17:40

Για να χρεωθηκε τόσο πρέπει να κατέβασε ταινία! Πολλα λες.



6.7€ το MB στοιχιζει X 110 MB =?

#13   argyDis

argyDis

    iPH User

  • 194 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/09/2011 - 17:47

Από το δικό σου σχόλιο στο προηγούμενο post:
1ΜΒ= 1024Kb και 1GB = 1024MB.
*WAP Portal είναι η ιστοσελίδα “WIND Plus”.
Χρεώσεις Mobile Internet
Πλοήγηση στο Internet (€/ΚΒ)
0,0068 €
Πλοήγηση ''on portal*'' WAP (€/ είσοδο)
0,5100 €
Πλοήγηση ''off portal*'' WAP (€/ΚΒ)
0,0123 €

Άρα 0.0068x12559,4=85.40

#14   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 24/09/2011 - 17:50

Από το δικό σου σχόλιο στο προηγούμενο post:
1ΜΒ= 1024Kb και 1GB = 1024MB.
*WAP Portal είναι η ιστοσελίδα “WIND Plus”.
Χρεώσεις Mobile Internet
Πλοήγηση στο Internet (€/ΚΒ)
0,0068 €
Πλοήγηση ''on portal*'' WAP (€/ είσοδο)
0,5100 €
Πλοήγηση ''off portal*'' WAP (€/ΚΒ)
0,0123 €

Άρα 0.0068x12559,4=85.40


Ναι γνωριζω ποσο κανει ,απλος για τον φιλο πιο πανω του εβαλα ερωτηματικο για να το υπολογισει :)




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες