Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 4S hands-on βίντεο, επιβεβαίωση για 512ΜΒ μνήμης RAM


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
114 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#91   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/10/2011 - 16:57

Με τις ανακοινώσεις και τα benchmarks και τα ´δεν συμμαζευεταί περι υπεροχής επεξεργαστη σε συγκεκριμένες εφαρμογές, όλος αυτός ο συφερτος, μου θύμισε ένδοξες εποχές που ζήσαμε καποτε, μερικοί απο μας, μια ζωή με την apple... Τότε που οι άλλοι είχαν ταχύτατους επεξεργαστες και εμείς κάτι power pc 601 chips..
Και αντι να βελτιώνει η αππλε τους επεξεργαστες, έβγαζε benchmarks... Έλεγε ψέματα και προσπαθούσε να αποδείξει με ντε μεκ συγκρίσεις ότι έχουμε... ψευδαισθήσεις....

Τα ίδια και τώρα..πρέπει ίσως την πατάτα, όπως οι πελάτες το βλέπουν, να πεισθούν ότι ειναι... Χαβιαρι...
Εξου και τα κόλπα μάρκετινγκ που τα ακούω βερεσε...κάθε συσκευή ειναι τοσο γρηγόρη όσο ο χρήστης το ανιλαμβανεται... Γιατί στην αίσθηση, τα νούμερα δεν έχουν νόημα....
Στην τελική, τηλέφωνο ειναι....


Φίλε μου οι επεξεργαστές Power PC ήταν καλύτεροι, αναφορικά με την αρχιτεκτονική που χρησιμοποιούσαν. Και προφανώς δέν μετράνε μόνο τα GHz, αλλά και τα pipeline stages (ψάξτο λίγο!), πολύ απλοποιημένα, τα GHz παίζουν τον ρόλο επεξεργαστή και τα pipeline stages τον ρόλο της RAM (είναι ανακριβές αυτό που λέω, απλά προσπαθώ να δώσω μιά ιδέα).
Το σφάλμα ήταν της IBM, που δέν κατάφερε να ανεβάσει τους χρονισμούς και να μειώσει την κατανάλωση αρκετά (ώστε να μπορουπν να χρησιμοποιηθούν σε laptops). Ακόμη, αν παρατηρήσεις, η επαγγελματική σειρά επεξεργαστών της Intel (Itanium) χρησιμοποιούν πολύ χαμηλότερους χρονισμούς (σε επίπεδα ίδια και χαμηλότερα με τους Power PC) και μικρότερα pipelines, ώστε να έχουν μεγαλύτερη αξιοπιστία και ανοχή σε λάθη!
Τέλος πάντων, αυτό που οδήγησε στην αλλαγή, ήταν ότι η Apple ήθελε επεξεργαστές με χαμηλή κατανάλωση (όχι απαραίτητα καλύτερους) για να χρησιμοποιήσει στα laptop της (που τότε ήταν η κύρια πηγή εισοδήματός της).
Ακόμη, ήθελε συμβατότητα με περιφερειακά (υπήρχαν εποχές που τίποτα μα τίποτα από περιφερειακά για PC, είτε ποντίκια, είτε πληκτρολόγια, είτε εκτυπωτές, είτε μόντεμ, γενικά οτιδήποτε, ήταν εντελώς ασύμβατο και αδύνατο να χρησιμοποιηθεί σε Mac και το αντίστροφο), ώστε να δελεάσει χρήστες να κάνουν την αλλαγή. Επομένως, οι επεξεργαστές Intel ήταν ένας αναγκαίος συμβιβασμός, όχι επιλογή που αύξανε τις επιδόσεις.
Εξάλλου, αν δείς, σε supercomputers, π.χ. στα Mainframes τής IBM, που το κόστος και η κατανάλωση δέν παίζουν καθοριστικό ρόλο, αλλά οι επιδόσεις, οι επεξεργαστές που χρησιμοποιούνται είναι Power PC, ή συγγενικής αρχιτεκτονικής RISC!

Anyway, περασμένα μεγαλεία! :)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#92   sakara

sakara

    iPH User

  • 179 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • GameCenter:SAKARA214EVER

Δημοσίευση 11/10/2011 - 17:09

Έχω διαβάσει όλα τα σχόλια του topic. Είμαι χρήστης 3gs.Σύντομα και 4s. Η apple είναι μια εταιρεία αυτή τη στιγμή με περισσότερο ρευστό από ότι το αμέρικα.Τί να λέμε τώρα;;; Όταν είσαι εταιρεία και σε 24 ώρες έχεις 1.000.000 προπωλήσεις και μάλιστα για ένα προιόν σου που σχεδόν όλοι έβριζαν!!! τότε τι λές;;Κύριοι επιτύχαμε.Και σιγά μη σε νοιάζει η ραμ τα mp και δεν ξέρω εγώ τί άλλα παράπονα θα έχει ένας χρήστης.Σίγουρα μέσω του λογισμικού θα προσπαθήσεις να επιδιορθώσεις πράγματα αλλα είσαι επιτυχημένη εταιρεία.Έχεις το money.Πώς να το κάνουμε τώρα; Και έχει πάει, σαν εταιρεία μιλάω πάντα, μπροστά γιατί ακολουθεί μια πολύ αυστηρή
πολιτική.Οπότε η Apple αντιπροσωπεύει μια πολύ συγκεκριμένη πολιτική του στυλ ''Αν σ´αρέσει πάρτο αλλιώς εγώ για σενα παραχωρήσεις γιόκ''.Γι'αυτό όλα τα κινητά λάπτοπ κτλ είναι ακριβά γι'αυτό ραδιόφωνο μπλουτούθ γιόκ.Γιατί πάντα κάνει αυτό που θέλει αυτή εμμέσως βέβαια και πάντα κερδισμένη βγαίνει σαν εταιρεία μιλάω και το τονίζω για τους περίεργους που θα πεταχτούν. Αυτή είναι η αλήθεια κύριοι είτε μας αρέσει είτε όχι.....

#93   sayian

sayian

    iPH Addict

  • 659 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/10/2011 - 17:56

Με τις ανακοινώσεις και τα benchmarks και τα ´δεν συμμαζευεταί περι υπεροχής επεξεργαστη σε συγκεκριμένες εφαρμογές, όλος αυτός ο συφερτος, μου θύμισε ένδοξες εποχές που ζήσαμε καποτε, μερικοί απο μας, μια ζωή με την apple... Τότε που οι άλλοι είχαν ταχύτατους επεξεργαστες και εμείς κάτι power pc 601 chips..
Και αντι να βελτιώνει η αππλε τους επεξεργαστες, έβγαζε benchmarks... Έλεγε ψέματα και προσπαθούσε να αποδείξει με ντε μεκ συγκρίσεις ότι έχουμε... ψευδαισθήσεις....

Τα ίδια και τώρα..πρέπει ίσως την πατάτα, όπως οι πελάτες το βλέπουν, να πεισθούν ότι ειναι... Χαβιαρι...
Εξου και τα κόλπα μάρκετινγκ που τα ακούω βερεσε...κάθε συσκευή ειναι τοσο γρηγόρη όσο ο χρήστης το ανιλαμβανεται... Γιατί στην αίσθηση, τα νούμερα δεν έχουν νόημα....
Στην τελική, τηλέφωνο ειναι....


Aσε τα benches και δοκίμασε τον safari της ios5. Δεν πρέπει να υπάρχει κάτι πιο smooth εκεί εξω

#94   Korbas

Korbas

    iPH User

  • 128 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/10/2011 - 18:28

Β. Σε λιγα χρονια θα γελαμε με οσους γελανε τωρα για την αναγνωριση ομιλιας. Και ασφαλως θα υπαρξει και στην Ελληνικη γλωσσα. Υπαρχουν καποιοι με μεγαλυτερο οραμα απο μερικους αλλους, που το μονο που κοιτανε ειναι να φορτωνουν τα κινητα με μεγαλυτερες οθονες, μνημες και πολυπυρηνους επεξεργαστες. GALAXY εχεις, κατι θα ξερεις επ'αυτου...


Συμφωνώ, ήδη υπάρχει αναγνώριση φωνής για πολλές εφαρμογές (της Apple) out of the box χωρίς τη παραμικρή ρύθμισή.

Σε πόσα κινητά μπορείς να κάνεις τα παρακάτω και μάλιστα στα Ελληνικά (επαναλαμβάνω, χωρίς τη παραμικρή ρύθμιση ή εκ των προτέρων ηχογράφηση)

Εγώ : παρατεταμένο πάτημα του "Home Button".
iPhone: ηχητικό σήμα ειδοποίησης (μπι-μπιπ! για να είμαστε ακριβείς :D).
Εγώ : Κάλεσε Μπάμπης.
iPhone: Μπάμπης, πολλαπλές επιλογές, Σπίτι, κινητό, Λούτσα (το Λούτσα είναι Custom Label!!!!)
Εγώ : Λούτσα (Custom Label λέμε!!!!)
iPhone: Καλώ Μπάμπης, Λούτσα (Αναγνώρισε το Custom Label ΔΙΚΕ ΜΟΥ!!!! :D)

Υπάρχει η δυνατότητα να παίξεις κομμάτια η λίστες από το iPod και άλλα. Δοκιμάστε το.

#95   tsak4

tsak4

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:tsak4

Δημοσίευση 11/10/2011 - 19:07

Φίλε μου οι επεξεργαστές Power PC ήταν καλύτεροι, αναφορικά με την αρχιτεκτονική που χρησιμοποιούσαν. Και προφανώς δέν μετράνε μόνο τα GHz, αλλά και τα pipeline stages (ψάξτο λίγο!), πολύ απλοποιημένα, τα GHz παίζουν τον ρόλο επεξεργαστή και τα pipeline stages τον ρόλο της RAM (είναι ανακριβές αυτό που λέω, απλά προσπαθώ να δώσω μιά ιδέα).
Το σφάλμα ήταν της IBM, που δέν κατάφερε να ανεβάσει τους χρονισμούς και να μειώσει την κατανάλωση αρκετά (ώστε να μπορουπν να χρησιμοποιηθούν σε laptops). Ακόμη, αν παρατηρήσεις, η επαγγελματική σειρά επεξεργαστών της Intel (Itanium) χρησιμοποιούν πολύ χαμηλότερους χρονισμούς (σε επίπεδα ίδια και χαμηλότερα με τους Power PC) και μικρότερα pipelines, ώστε να έχουν μεγαλύτερη αξιοπιστία και ανοχή σε λάθη!
Τέλος πάντων, αυτό που οδήγησε στην αλλαγή, ήταν ότι η Apple ήθελε επεξεργαστές με χαμηλή κατανάλωση (όχι απαραίτητα καλύτερους) για να χρησιμοποιήσει στα laptop της (που τότε ήταν η κύρια πηγή εισοδήματός της).
Ακόμη, ήθελε συμβατότητα με περιφερειακά (υπήρχαν εποχές που τίποτα μα τίποτα από περιφερειακά για PC, είτε ποντίκια, είτε πληκτρολόγια, είτε εκτυπωτές, είτε μόντεμ, γενικά οτιδήποτε, ήταν εντελώς ασύμβατο και αδύνατο να χρησιμοποιηθεί σε Mac και το αντίστροφο), ώστε να δελεάσει χρήστες να κάνουν την αλλαγή. Επομένως, οι επεξεργαστές Intel ήταν ένας αναγκαίος συμβιβασμός, όχι επιλογή που αύξανε τις επιδόσεις.
Εξάλλου, αν δείς, σε supercomputers, π.χ. στα Mainframes τής IBM, που το κόστος και η κατανάλωση δέν παίζουν καθοριστικό ρόλο, αλλά οι επιδόσεις, οι επεξεργαστές που χρησιμοποιούνται είναι Power PC, ή συγγενικής αρχιτεκτονικής RISC!

Anyway, περασμένα μεγαλεία! :)



Πολύ σωστός!!
Να και ένα βιντεάκι


#96   sixtypounder

sixtypounder

    iPH Enthousiast

  • 589 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:sixtypounder

Δημοσίευση 12/10/2011 - 03:35

καλα δε πα να λένε ,

εγω απο τι στιγμη που πηγα σε iOS ,δεν αλλαζω,

και το galaxy s II, και το sensation, εστω και το evo τα θεορω κοριφή! αλλα με το android , απο οτι εχω καταλάβει και απο χρηστες του φορουμ και
απο κινητα που εχω δει ανα καιρους , ακρη δε βγαζεις ευκολα!

σαν specs ειναι απεχτα τηλέφωνα και σιγουρα θα πηγενα σε ενα απο τα παραπάνω στη περιπτωση που κοιταγα performance καθαρα!

αλλα τι γίνεται οταν τα βαζεις κατω και συλογιεσε και τη καθεμερινη χρηση ενος λειτουργηκου?
ποιο ανετο απο το ios, εγω δεν εχω δει, και κατα πασα πιθανοτητα θα μεινω για πολλυυυυυυ καιρο ακομα!
παντα επεζε και θα παιζει η ευχρηστια σε ενα τηλεφωνο, και οταν βαζω το μενου του android και μου
κατεβάζει τις εφαρμογες ολες χυμα, και βλεπω το χάος πανικοβάλομαι!

με τις ταχητητες που θα πιανει με το 4s και το ios 5 , αι πηγεντε σε κανα galaxy ή sensation , {εφοσων ησασταν σε ios}

και να δω πόσο θα αντέξετε! ;)

Τελευταία επεξεργασία από: sixtypounder, 12/10/2011 - 03:36


#97   mikelev

mikelev

    iPH Enthousiast

  • 543 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/10/2011 - 04:17

Άλλο ένα τεστ

Αναρτημένη εικόνα

Δείτε την διαφορά στο σκορ του iPhone 4 με iOS 4.1 και με 5.
To 3GS με iOS 4.2.1 βγάζει 26151 με iOS 5 βγάζει 40989

Αναρτημένη εικόνα

το 3gs ζεί.αθάνατο σαν το chuck norris! :lol: αξιοπρόσεκτα τα αποτελέσματα του!

#98   Jeronimos

Jeronimos

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/10/2011 - 06:58

Τα benchmarks το καινούργιο iPhone τα έβγαλε μονοκοπανια η το είχαν κουμπωμενο συνέχεια στην πρίζα για να μην ξεμεινει απο μπαταρία με τον τουμπανιασμενο επεξεργάστη;

#99   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 12/10/2011 - 07:02

Δεν νομίζω να έχει κάποιο θέμα με την μπαταρία του το iPhone 4s .

Εδώ το 4άρι μου με την iOS5GM μετά από δύο μέρες και δύο ώρες χρήσης και με wifi ,3g ,bluetooth ανοικτά έχει ακόμα 72% αυτήν την στιγμή μπαταρία . :)

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#100   pontiaras

pontiaras

    iPH Contributor

  • 1.600 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:Pafralis30

Δημοσίευση 12/10/2011 - 09:23

Και τέλος πάντων δεν χρειαζόμαστε το κινητο για να δημιουργήσουμε ιατρικά προγράμματα διάγνωσης καρκίνου ούτε να δημιουργήσουμε ταινιες με εφέ τύπου Άρχοντα Δαχτυλιδιων! Η Apple όσοι παρακολουθούν την πορεία της γνωρίζει καλα πως δινει έμφαση στο software και στην καθημερινή απλοποίηση των αναγκών μας και το ντύνει με το κατάλληλο hardware ούτως ώστε να δουλεύει αψεγαδιαστα! Τωρα όσοι απο εμάς το σπάμε και κατεβαζουμε του π@υστ€ τα widget και δεν ξέρω γω τι απο το cydia και το βαρενουμε περαιτέρω και παραπάνω απο ότι βασταει το hardware... Τι να πω? η Apple δεν θα βγάλει μεγαλύτερα/τρελα hardware για να ευχαριστηθουν οι jailbreakers με τα άπειρα πειράγματα στην software....
Το νέο μηλοφωνο ειναι είτε το θέλουν ορισμένοι είτε Οχι, the best smartphone yet! Και όλοι μιλησατε για το πως έπεσαν οι μετοχές της Apple μόλις ανακοινώθηκε η και καλα "απογοητευτική" αναβάθμιση του ήδη τελειου κινητού της, δεν είπατε ομως πως ανακτήσει παλι το χαμένο έδαφος η μετοχή της και πήρε και αύξηση της τάξεως του 1,008 % !!!!
Απογοητευτικε τόσο πολυ ο κόσμος που ξεπέρασε σε παραγγελίες κάθε προηγούμενο! Και απογοητευτικαμε και εμείς σαν έλληνες τόσο πολυ που μόλις πατήσει το κινητο το πόδι στάς ΕΛΛΑΣ θα εξαντληθεί την πρώτη μέρα! Πηγαιντε και πάρτε τα αλλα κινητά με τα καλύτερα hardware που για τα κανει μια απλή αναβάθμιση πρέπει να έχεται παρει lexotanil!
Και γιατί να πειράξει και να ξεπεράσει η Apple ένα κινητο του οποίου ο σχεδιασμός ειναι ποιοτικος και απαραμιλλος σε σύγκριση με τα αλλα κινητά που ειναι τελεια σε hardware αλλα απο έξω σκέτη πλαστικουρα!

#101   miotesoro

miotesoro

    iPH Enthousiast

  • 407 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:miotesoro

Δημοσίευση 12/10/2011 - 10:29

haters gonna hate λέμεεε!!
προσωπικά δεν επιλέγω hardware αλλά software!
και σε επίπεδο software το iOS δε συγκρίνεται με κανένα άλλο!

δε πα να χεις 8gb ram,άμα έχεις windows 95 τι να τα κάνεις??

#102   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1.803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 12/10/2011 - 10:47

Οριστε και ένα βίντεο τραβηγμένο απο το 4S
Μην ξεχάσετε να αλλάξετε την ανάλυση σε 1080p


#103   cryface

cryface

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/10/2011 - 11:22

Ποιο Iphone ρε παιδια και ποιο ios δηλαδη κοροιδευετε
τους εαυτους σας κοροιδευτε και τον κοσμο???
πηγαινετε να δωσετε το 700αρι μολις ερθει,αν δεν εχετε
PC δωστε και ενα 300αρι για ενα της πλακας ετσι ισα ισα
για να ενεργοποιησετε το iphone σας!!!δηλαδη που την βλεπεις
φιλε iphonakia την ευκολια που οτι κανεις το κανεις μεσω
itunes???Ενταξει καλο ωραιο στο χερι,ποιοτικος?το ΚΑΛΥΤΕΡΟ
αλλα μην τα παραλετε..ποσοι ξερουν να βαλουν ηχους κλησεις
στο iphone τους??
Οσο για το bench που εκαναν, εβαλαν το 3gs-4-4s με ios5
και το galaxy s2 με android 2.3.3 και 2.3.4 να φερω το δικο μου
galaxy για το benchmark Να δουμε που θα ειναι το 4s??

Υ.Γ Δεν εχω κατι εννοειται με κανεναν εδω μεσα ημουν και εγω κατοχος
iphone ειναι πολυ καλα smartphones αλλα πλεον οχι τα καλυτερα,και ουτε θα ειναι
ποτε πλεον τα καλυτερα καποτε ηταν..

#104   toxotis70

toxotis70

    iPH Contributor

  • 972 μηνύματα

Δημοσίευση 12/10/2011 - 11:30

Δεν χρειαζεται πια PC για να κανεις activation.
Εχεις μεινει λιγο πισω λεμε...

#105   cryface

cryface

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/10/2011 - 11:33

Δεν χρειαζεται πια PC για να κανεις activation.
Εχεις μεινει λιγο πισω λεμε...

Προφανως θα εμεινα λιγακι αλλα απο το
itunes φιλε μου δεν γλυτωνεις..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες