Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Σύγκριση Samsung Galaxy S2 με το iPhone 4s (Face off)


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
110 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#91   GodfatherGR

GodfatherGR

    iPH Addict

  • 844 μηνύματα
  • Twitter:@Godfather_gr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:gcop33

Δημοσίευση 03/11/2011 - 08:41

Είναι ιδέα μου η το Siri έφαγε τάπα μπροστά σε αυτό του Salaxy S2..?

Είναι 2 η ώρα και του λέει να βάλει ξυπνητήρι σε μια ώρα, το GS2 βάζει σε μια ώρα ενώ το Siri έβαλε σε την επόμενη μέρα στις 3!!! :excl:

την τάπα την έφαγε ο βλάκας που ζήτησε να χτυπήσει το κινητό του σε μια ώρα!!! ενώ παλιότερα θα κοίταγε το ρολόι και θα έβαζε μια ώρα μετά! κανένας άνθρωπος δεν θα πει ..."σε μια ώρα ξύπνα με!" το κινητό το κρατάει στα χέρια και βλέπει την ώρα... "εεε ξύπνα με στις 15.00" τέλος! αν δηλαδή ένας καθυστερημένος του πει θέλω να μου βράσεις αυγά μελάτα και δεν το κάνει το κινητό, το κινητό, τρώει τάπα;

και αν μου πεις, "μα το samsung" το κάνει... θα σου πω, είναι λογικό... το samsung απευθύνετε σε ανθρώπους με αυτή νοητική κατάσταση... και σε μάγειρες που δεν ξέρουν πόσο κάνει "12.34μμ + 60 λεπτά = 13.34" και θέλουν κάποιον εξυπνότερο από αυτούς για να τους πει πότε να βγάλουν τις μπάμιες από το μάτι της κουζίνας!!!

Τελευταία επεξεργασία από: GodfatherGR, 03/11/2011 - 08:42


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#92   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 03/11/2011 - 08:42

Μετα απο αυτο το τεστ το ειχα σχεδον παρει αποφαση να αποχωριστω το 4αρι μου για το galaxy μιλαω με ενα φιλο αρωστο με τα κινητα (τον τελευταιο 1.5 χρονο εχει αγωρασει πανω απο 12 συσκευες android apple κτλ) και του λεω πως το σκεφτομαι και με εκπληξη μου μου λεει πως εχει το galaxy s2 σε λευκο και πως το πουλαει!!! Πηγα τον βρηκα και μου το εδειξε....παιδια πραγματικα δεν ειμαι κολλημενος ισα ισα προσπαθω να βλεπω γυρο μου τα παντα.1η επαφη με το τηλ με περιορισμενο ενθουσιασμο λογο του φτηνου κατα τη γνωμη μου πλαστικου,λεω οκ δεν εγινε και τπτ ειχαν και στο χωριο μου τα κινητα γυαλι και αλουμινιο...;ετσι κι αλλιως το εσωτερικο και η οθονη ειναι τα σημαντικα.Οθονη...πολυ σκοταδι ρε σακη του λεω...μου λεει δεν ειναι τερμα η φωτηνοτητα οκ παω να την βαλω στο τερμα και το τηλ μου ριχνει μια 2η φαπα,μου πεταει ενα popup που λεει πως η φωτινοτητα δεν μπορει να ανεβει παραπανω λογο υπερθερμανσης!!!! Oh god σαλταρα. Δεν θελω να το αποριψω και λεω οκ μπορει να ετυχε.Φτανω στη γενικη περιηγηση στο μενου κτλ κτλ,εδω μεσα ακουγα για smouth λειτουργικο και ελεγα μλκς σιγα ποσο χαλια ειναι δλδ τα αλλα και τι ανακαληψη εχει κανει η apple που δεν την εχει κανει καποια αλλη εταιρια...παιδια κι ομως εγω ο απιστος θωμας ειδα πως δεν ειναι το ιδιο μαλιστα για την ακριβεια ειναι τεραστια η διαφορα τους!!Σαν την retina δεν εχει.ΜΠορει το 4αρι μου να ναι βαρυτερο με μικροτερη οθονη με μικροτερο επεξεργαστη λιγοτερη ραμ αλλα ειναι μια ποιοτητα απ ολες τις αποψεις.Οι φωτο και το βιντεο ειναι σε πολυ καλο επιπεδο πραγματι αλλα για μενα που ως τωρα εχω βγαλει και 50 φωτο σ ολη μου τη ζωη δεν ειναι κριτηριο αγορας.Για τα appstore των 2 τηλεφωνων δεν θα μπω σε συγκριση γιατι ειναι ανιση καθολα..
Εν ολιγης ξενερωσα με το galaxy οπως και με την λογικη να αγορασω το 4ς που ουσιαστικα ειναι εξωτερικα το ιδιο τηλ μ αυτο που εχω...
Αν αγοραζα παντως τηλεφωνο σιγουρα θα ηταν παλι iPhone.
Υ.Γ προς τους υποψηφιους αγοραστες,να δοκιμασουν αρκετα πριν αγορασουν οποιοδηποτε τηλεφωνο(εκτος απο το iphone φυσικα)



Αυτό που λές το ψιλοείδα και γω στο Galaxy S Plus του αδερφού μου. Την πρώτη φορά που το είδα και ψιλόπαιξα λίγο με το μενού μου φάνηκε αρκετά γρήγορο στο response. Φωτεινότητα μπορώ να πω δε με χάλασε στο μάτι. Αλλά χτες βράδυ που είχε έρθει και μου λέει "να σου δείξω κάτι φωτο" και πάτησε το photo.app, όταν άνοιξε η εφαρμογή και όταν πάτησε το αλμπουμ για να ανοιξει να μου δείξει τις φωτο, παρόλο που δεν το κράταγα εγώ, το lag ΦΑΙΝΟΤΑΝ. Περίεργο αυτό που λέω αλλά έτσι είναι.
Whatsapp doc?

#93   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 03/11/2011 - 09:05

Εάν το GALAXY φόραγε iOS μπορεί και να το σκεφτόμουνα !!! Το λάθος είναι το λειτουργικό όχι το hardware ....

#94   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/11/2011 - 13:08

Το φόρουμ νομίζω είναι χώρος ανταλλαγής απόψεων με λογικά άτομα και παράθεσης τών επιλογών μάς.
Ισχύει κάτι το δογματικό, που εγώ δέν γνωρίζω?

#95   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/11/2011 - 15:26

Και πολύ καλά κάνετε παιδιά γιατί αλλιώς αν δεν δουλέψει ο ανταγωνισμός και ανθίσουν τα μονοπώλια μόνο χαμένοι θα βγούμε εμείς οι καταναλωτές.

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#96   taxiarhisv

taxiarhisv

    iPH Member

  • PipPipPip
  • 298 μηνύματα

Δημοσίευση 03/11/2011 - 16:01

Μιας και έκατσα να ασχοληθώ μπαίνοντας στην διαδικασία αλλαγής συσκευής για να δω διαφορές σας δίνω και εγώ την εμπειρία μου με ANDROID.
Λίγο οφ τοπικ αλλά το λειτουργικό δεν παύει να είναι ίδιο.

Από άλλο ποστ δικό μου.

Αφού το πήρα την πρώτη μέρα και την δεύτερη μου έτρωγε την μπαταρία σαν τρελό. διάβασα και έπραξα ανάλογα με το να ξεκλειδωσω το bootloader και να αλλάξω 5 διαφορετικές ρομ μέχρι να βρω ποια μου τεριαζει και ποια δεν καταναλώνει μπαταρία. Μετά ασχολειθηκα με το μάρκετ στορ για τις εφρμογες πλούσιο πλέον. Και αφού το έφερα στα μέτρα μου (πρέπει να έχεις και γνώσεις αλλιώς...) διαπίστωσα ότι είναι ένα χαλί χειμαριο το λειτουργικό και γιαυτο είναι ανοιχτό, μπατε σκύλοι αλεστε. Επίσης φοβόμουν να το ανοίξω για να έχω μπαταρία.
Τέλος είχα βάλει και προγράμματα για να μου δείχνει τι καναλωσει μπαταρία , δεδωμενων Ίντερνετ να ανοίγω wifi Bluetooth 3G κλπ γιατί για να τα ανοιγωκλεινω έπρεπε να κάνω ολόκληρη βόλτα . Μια ταλαιπορια είναι.
Επίσης αν έχεις προγράμματα δεδωμενων και δεν το ελγχεις την πατησες.
Τέλος είναι μια μπερδεμένη αντιγραφή του iOS. Όσοι κρίνουν την apple κάνουν μέγα λάθος και δεν έχουν ιδέα για την λειτουργικότητα, ευχρηστια,σταθερότητα κλπ που έχουν τα iOS.
Να συμπληρώσω ότι θα έγραφα και αλλά πχ ότι καθηστερουσε στο πάτημα πληκτρων για κλήση νουμερου και οι εφαρμογες κλειναν όταν έπεφτε η μνήμη.

Το μόνο που βόλεψε ήταν το ότι περναγα ελεύθερα ότι ηθελα στη κάρτα αποθήκευσης και το ανοιχτό Bluetooth.
Και πόσες φορές το χρειάστηκα;. Μια που το φόρτωσα ότι χρειαζομουν και Μια που κάποιος που είχε android για να μου δείξει τι φοβερό που είναι να ανταλλαζεις αρχεία με Bluetooth. Αν είχε και αυτά το iOS τα αλλά δεν θα έπρεπε να υπάρχουν.

#97   taxiarhisv

taxiarhisv

    iPH Member

  • PipPipPip
  • 298 μηνύματα

Δημοσίευση 03/11/2011 - 16:11

Ένα Audi a3 ΔΕΝ εχει gps ΔΕΝ εχει ηλιοροφη εργοστασιακα και ξεκινάει απο 23.000 ευρω ένα skids Fabia (αυτοκίνητο ίδιας κατηγορίας δηλαδη) ΜΕ gps ME ηλιοροφη και με ΈΝΑ ΣΟΡΩ αλλα έξτρα που δεν εχει το Audi ξεκινάει με 12.990 ευρω! Εεεεεε αλλη η αξία του Audi και αλλη του skoda πως να το κανουμε τωρα! Κατασκευαστικως ότι πληρώνεις παίρνεις!


:excl: B) Ακριβώς έτσι.

#98   mikelev

mikelev

    iPH Enthousiast

  • 543 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/11/2011 - 18:01

iphone 4s.απλά.τα πολλά βίντεο είναι φτώχια.τα πιάνεις στο χέρι σου και τα 2 και καταλαβαίνεις στα πρώτα λεπτά που τα λειτουργείς πιο σου αφήνει καλύτερο feeling.

#99   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 03/11/2011 - 18:42

1)Samsung Galaxy S2 ΚΟΡΥΦΗ για android και απο πίσω ακολουθεί για εμένα η HTC
2)Στο iOS τo iPhone 4
Προσωπική παντα άποψη μιας και κατέχω και τις 2 συσκευές.έχουν περάσει και HTC Desire S αλλα και HTC HD2 απο τα χέρια μου.
Με αλλά λόγια , έκαστος στο είδος του.

Δεν υπάρχει μόνο το iPhone ,βγάλτε τις παρωπίδες :)

#100   sayian

sayian

    iPH Addict

  • 659 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/11/2011 - 19:03

Σκληρη κοντρα παντως καθως και τα 2 κινητα ειναι κορυφαια αλλα τελειως διαφορετικα μεταξυ τους. Εκει που χανει το ενα κερδιζει το αλλο. Για μενα η κοντρα ειναι στα λογισμικα και μονο. Αν ηταν να συγκριναμε galaxy nexus με gs2 τοτε ειναι αλλη ιστορια.

#101   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/11/2011 - 19:22

Νά ρωτήσω, αυτοί που μιλούν για "ελεύθερο", τί λειτουργικό χρησιμοποιούν στόν υπολογιστή τους;
Λογικά GNU/Linux έτσι; Ή BSD.
Και εννοείται μόνο open source προγράμματα (και σέ υπολογιστή καί σε κινητό), χωρίς εμπορικούς drivers (άς είναι open source και άς μήν δουλεύει η κάρτα δικτύου, τα γραφικά να μήν έχουν 3d acceleration, κτλ.!), έτσι δέν είναι;

Το Open Source (και τό free software) κύριοι είναι νοοτροπία, που άν συμφωνείς τήν ασπάζεσαι καθολικά (á la Richard Stallman) καί όχι μόνο εκεί που βολεύει. :)

#102   sayian

sayian

    iPH Addict

  • 659 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/11/2011 - 19:24

Με το γενικευεις γιατι δεν πολυ ταιριαζει.

#103   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 03/11/2011 - 19:24

μέχρι να το αποφασίσουν οι moderators και οι admins και αλλάξουν το όνομα του site σε genericmobile.gr, εδώ μέσα υπάρχει μονο το iphone και μετά το iphone είναι μόνο το chaos! όταν λοιπόν το καταλάβεται τότε θα με πείσετε ότι τα samsung και τα androids δεν είναι μόνο για μυαλοφυγόδηκους!


Πίστεψε με εαν κρίνω με τα λεγόμενα σου ότι η Skoda φτιάχνει τα αυτοκίνητα τις στο ίδιο εργοστασιο με την WW τότε ειλικρινά δεν χρειάζεται να συνεχίσω :P

Παρηγοριά στον άρρωστο λένε στο χωριό μου

My link

#104   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/11/2011 - 19:26

Νά ρωτήσω, αυτοί που μιλούν για "ελεύθερο", τί λειτουργικό χρησιμοποιούν στόν υπολογιστή τους;
Λογικά GNU/Linux έτσι; Ή BSD.
Και εννοείται μόνο open source προγράμματα (και σέ υπολογιστή καί σε κινητό), χωρίς εμπορικούς drivers (άς είναι open source και άς μήν δουλεύει η κάρτα δικτύου, τα γραφικά να μήν έχουν 3d acceleration, κτλ.!), έτσι δέν είναι;

Το Open Source (και τό free software) κύριοι είναι νοοτροπία, που άν συμφωνείς τήν ασπάζεσαι καθολικά (á la Richard Stallman) καί όχι μόνο εκεί που βολεύει. :)

Ναι ,ποιό είναι το πρόβλημα σου???

#105   sayian

sayian

    iPH Addict

  • 659 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/11/2011 - 19:28

Πίστεψε με εαν κρίνω με τα λεγόμενα σου ότι η Skoda φτιάχνει τα αυτοκίνητα τις στο ίδιο εργοστασιο με την WW τότε ειλικρινά δεν χρειάζεται να συνεχίσω :P

Παρηγοριά στον άρρωστο λένε στο χωριό μου

My link


Οσα δε φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια. Το εχουμε γενικα οι ελληνες να λεμε οτι το δικο μας ειναι και το καλυτερο.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες