Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αξίζει να ανταλλάξω το iPhone 3G 16GB για το Nokia N97;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
22 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   djmanosv

djmanosv

    iPH Addict

  • 615 μηνύματα
  • Twitter:@m_vogiatzis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G
  • GameCenter:djmanosv

Δημοσίευση 21/09/2009 - 21:09

Έχεις δίκιο, αν και ξερω απο τα διαφορα τελευταια νοκια που κυκλοφορουν τα μεγαλα pdf κολλανε αρκετα,
Αλλα με την ίδια λογική και μενα δε μου χρειαζεται ούτε google voice, ουτε ραδιο (εχω μεσω του 3g) ούτε και ανοιχτο bt για να στελνω φωτο ( το κάνω μεσω email + 3g)

Οι εφαρμογές για το iphone το κάνουν τόσο δυνατό, και αν δεν αναπτυχθούν τόσες ποικίλες και ευκολες εφαρμογες με το γνωστό interaction με το χρήσητ, τότε δύσκολα μια νοκια συσκευή θα πάει μπροστα...
Το Ν900 δε το γνωρίζω, αλλα για το n97 που είπε ο φιλος πάνω μπορώ να έχω άποψη

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 21/09/2009 - 21:27

... ουτε ραδιο (εχω μεσω του 3g) ούτε και ανοιχτο bt για να στελνω φωτο ( το κάνω μεσω email + 3g)


Το ράδιο μέσω ενσωματωμένου FM receiver δεν έχει καμία σχέση με ένα app που κάνει live streaming. Με το 3G και κολλήματα έχεις και χειρότερη ποιότητα πολλές φορές και καταναλώνεις data από το 3G data plan που έχεις και θα μπορούσες να τα χρησιμοποιήσεις αλλού.

Πότε ξανά ήσουν αναγκασμένος να στέλνεις φωτό μέσω mail? Τον ρώτησες τον άλλον που θέλει να του στείλεις μια φωτό, αν έχει διάθεση να πάει σπίτι του να την δει στο pc του? Δεν έχουν όλοι mail apps στα κινητά τους, και δεν νομίζω όλοι οι φίλοι και γνωστοί μας να έχουν iPhone ή κάποιο άλλο smartphone...

Το θέμα εδώ δεν είναι τι πραγματικά χρειαζόμαστε, αλλά το τι μας αναγκάζει η Apple να πιστεύουμε ότι χρειαζόμαστε. Σε σημείο που να κάνουμε παραδοχές και παραχωρήσεις και να προσπαθούμε να πείσουμε τους εαυτούς μας ότι αυτά που ΔΕΝ μας προσφέρει η Apple, δηλαδή τα αυτονόητα, στην πραγματικότητα τελικά δεν τα χρειαζόμασταν...

Αν είχες και BT file transfer, ποιο από τα δυο θα χρησιμοποιούσες πιο συχνά? Αυτό ή το mail app?
Αν είχες και FM radio, ποιο θα χρησιμοποιούσες πιο συχνά? Αυτό ή ένα live streaming app?

#18   vezyro

vezyro

    iPH User

  • 126 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/09/2009 - 22:08

Εγώ λέω ότι είναι το τι βολεύει τον καθένα.εάν θέλει να έχει radio και να στέλνει με bluetooth ας πάρει nokia.Αν θέλει 65.000 χιλιάδες εφαρμογές στην διάθεση του και τα 3/4 από developers να βγαζουν συνεχεια εφαρμογές για το κινητό του και οθόνη αφής!! με λειτουργικό που είναι χρονια μπροστά ας πάρει IPHONE 3G/3GS!!Eχουν περάσει απ τα χερια μου οι ποιο ακριβές συσκευές τις αγοράς και στο τέλος μετά τον ενθουσιασμό πάλι στο iphone γυρνάω.Tώρα για το n900 το εχω από κοντά εδώ και καιρό(είμαι μάλιστα από τους πρώτους που θα το πάρουν).Υπόσχεται πολλά θα καταφέρει όμως να τα δώσει??πάντως σίγουρα δεν θα καταφέρει να επηρεάσει ούτε στο ελαχιστο το iphone ;)

#19   Bazookas

Bazookas

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/09/2009 - 07:49

Πες μου τι χάπια παίρνεις να σου πω να μην τα ξαναπάρεις....Εννοείτε πως ΟΧΙ

#20   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 22/09/2009 - 10:28

ρε παιδιά,επειδή είναι Iphone δεν πάει να πεί πως είναι και το τέλειο,μπορεί να μην τν βολεύει το κινητό,η να θέλει κάτι παραπάνω απο αυτα τα χαρακτηριστικά...

#21   djmanosv

djmanosv

    iPH Addict

  • 615 μηνύματα
  • Twitter:@m_vogiatzis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G
  • GameCenter:djmanosv

Δημοσίευση 23/09/2009 - 20:45

Εχεις ενα δικιο όσον αφορά στο γεγονος οτι η apple σε κάνει να προσαρμόζεσαι σε αυτά που σου προσφέρει..

Προσωπικα χρησιμοποιώ συνεχως το dataplan παντού και φυσικά μου ειναι απαραίτητο.. αν ειναι να στειλω ενα εγραφο, ενα pdf, μια εικόνα, θα το κάνω με email .
Οι χρησεις που κανω στο iphone ειναι πολλες περισσότερες απο το να ακουω ραδιο και να στελνω φωτο

αν ηθελα ραδιοφωνο τοτε θα επιθυμούσα να εχω radio reciever, αλλα απο τη στιγμή που δεν το χρησιμοποιω παρα μονο στο αμάξι, ή όταν είμαι καπου και δεν εχω ραδιο τοτε υπάρχει η επιλογη του streaming

Bluetooth χρησιμοποιήσω μόνο για tethering και αν μπορούσα φυσικά θα έστελνα καμια σαχλοφωτογραφία σε κανενα άλλο κινητο.. (οταν πηρα το 2g γνώριζα για το bluetooth αρα δεν το απαιτησα ποτέ)

Η apple ειναι μια εταιρία που σε κρατάει και σε κάνει να αγοράζεις οτι καινούριο βγάζει, καθως γνωρίζεις την ποιότητα αυτών που προσφέρει. Δεν ειναι τυχαίο ότι εχει πλέον 65000 εφαρμογες για ότι μπορει κανεις να φανταστει, και δεν ειναι τυχαίο που οσοι πάνε σε mac δυσκολα ξαναγυριζουν σε pc.

Το οτι εσυ δεν εχεις data plan και οι απαιτήσεις σου απο ενα κινητο ειναι να εχουν radio reciever kai open bluetooth , τοτε δε θα επρεπε να σε κανουν να απορρίπτεις έτσι τα iphone..
Και στην τελική, βάλε κάτω ενα ν97 και ενα 3gs και αν κρινεις οτι καλύτερο ειναι το n97 τοτε ασε τα iphone για αλλους.

#22   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 23/09/2009 - 20:59

Συμφωνώ με αυτά που λες παραπάνω, ειδικά για την ποιότητα των προϊόντων της Apple. Η ένσταση μου είναι στο ότι αναγκαζόμαστε να προσαρμοζόμαστε σε ότι μας προσφέρει η Apple (ας είναι καλά το Jailbrake)...

Αλλά δεν κατάλαβες ότι αυτά που έλεγα για το iPhone δεν προκύπτουν από προσωπική χρήση, αλλά προσπάθησα να γίνω αντικειμενικός. Ότι δηλαδή θα έπρεπε να είχαμε δυνατότητα επιλογής. Αυτό έχει σημασία.

Η δύναμη να μπορείς να επιλεγείς...

Οπότε σου απαντώ για την δική μου περίπτωση:

Και data plan έχω, και το ράδιο δεν με ενδιαφέρει (ούτε το streaming) γιατί ράδιο ακούω μόνο το πρωί στο αυτοκίνητο όταν πήζω στην εθνική, και BT μεταφορά αρχείων δεν κάνω γιατί πλέον δεν μου χρειάζεται (το έκανα πριν χρόνια). Και σε καμία περίπτωση δεν απορρίπτω το iPhone. Δεν πρόκειται να πάω σε άλλο κινητό στο μέλλον, παρά μόνο σε κάποια νέα εκδοχή του iPhone. Και έχω και άλλα προϊόντα Apple εκτός από iPhone, οπότε ξέρω τι θα πει "once you go mac, you never go back".

#23   hector

hector

    iPH Contributor

  • 936 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/09/2009 - 21:56

εμενα εχουν περασει 3 iphone απο μενα(2G,3G,3GS)και παρολο που εχω παρει και ενα απο τα καλυτερα nokia κινητα προσφατα αλλα και sony ericsson πριν μισο χρονο τα iphone μου δεν τα αλλαζω με κανενα αλλο..μαλιστα περιμενω του χρονου να κανει η apple τη διαφορα μην βγαζει συνεχεια το ιδιο.αν θεσ παντος τη δικη μ γνωμη να μην τα πολυλογω ποτε μα ποτε μην αλλαξεις το iphone με κανενα αλλο κινητο γιατι την ειχα πατησει και εγω με την πωληση του iphone 2G μου και μετα απο 2 μερες πραγματικα το μετανιωσα και πηγα και πηρα το 3G




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες