Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 4S Review


  • Please log in to reply
252 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#196   BAGGELISSMART

BAGGELISSMART

    iPH Contributor

  • 1,058 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 25/11/2011 - 12:47

Το 4s!Γι'αυτό δεν μιλάμε τόση ώρα? :P

νομιζα το ειχες το 4 :lol:

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#197   puzzle

puzzle

    iPH Addict

  • 701 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/11/2011 - 12:48

The 64K Card vs. the 128 SIM Card

The 64K SIM card used to be the top SIM card available before the release of the 128K SIM card in 2003, which doubled its storage capacity size. The 64K SIM card can hold information for up to 500 contacts, while the 128K SIM card contains information for up to 600 contacts or more, but this may vary depending upon the SIM card manufacturer and the device in which the card is used. Beyond the memory storage, the 128K card dedicates a large portion of its memory to information-on-demand services, not usually available with the 64K card. The larger the SIM card, the more mobile network applications the mobile carrier can run from it.
Πολυ ουσιαστική η τελευταία πρόταση..

Hello Guys,

I have an unlocked 64GB black iPhone 4S purchased in UK on 01st Nov. I have been facing similar problems as noted in this site since my arrival in India on 08th Nov. I tried various sim cards from Idea (normal SIM cut to micro both existing and new replacement card), Vodafone (existing micro sim card), Airtel (new micro sim) with similar results i.e. signal strength is good but after a short while the network is lost although the signal indicator is showing full strength and 3G. At this time, any phone calling in, is unable to connect while the iPhone 4s continues to display full signal strength. At this time it is possible to use the data network on the 4S and thus use safari, but no incoming or outgoing calls. If I continue trying to make outgoing calls, after usually a couple of tries, all signal bars will drop and it goes in search mode and reacquires the signal. If left alone for a few hours then No Service / Invalid SIM etc would pop up. The battery would also drain at a fair clip.

The only thing common to the above cards is that they are all 64 KB cards.

On 19th Nov I purchased a 128 KB bsnl card and cut to micro sim size. The iPhone 4s worked without any problems.


About an hour ago I got an Airtel 128 KB sim card and had this cut to micro sim. It is about 3 hours now with the Airtel card and the phone is working normally. I will be watching this carefully but am convinced it is the sim card <128 KB that has been the issue with my iPhone 4s. The visible difference between the 64 and 128 kb card is that in case of the 128 KB, the circuit board (gold contact area) extends to the edges on 3 sides with almost less than 1 mm of the plastic on the edges and on the 64 KB it extends to the edge on 2 sides.

If any of you guys have not tried the 128 KB card, then I think it is worth trying. In Pune, the local Idea, Vodafone and Airtel centres did not know they had a 128 KB card. It took several visits and talking to several different personnel before one of the Airtel employee confirmed the availability of the card and and even then the other employee who keeps the cards could not recognise the difference.

Having spent a small fortune on the phone, it is frustrating when the phone is not working as advertised. And this has nothing to do with the phone being used before the official launch.

All the best guys and I hope the above suggestion of the 128 KB card works for you.



Is there sim card issue? Very very likely. 128 K Sim card seems to work fine and battery life is excellent. The idea and Vodafone India cards I have are definitely NOT 128 K and very likely 64 K. Both these have problems with dropping network and the battery life is shortened greatly. So in my case the 128 K sim card would seem to have resolved the network dropping issue and improved the battery life (battery life better than iPhone 4 overnight).


Sorry για το τεραστιο ποστ, αλλα νομιζω αναφερονται όλα αυτα που συζητάμε..

Τελευταία επεξεργασία από: puzzle, 25/11/2011 - 12:53.


#198   glk

glk

    iPH Member

  • 236 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:glk85

Δημοσίευση 25/11/2011 - 12:50

νομιζα το ειχες το 4 :lol:


Σόρρυ αν σας μπέρδεψα! Είχα το 4 στην Vodafone και είχα τα γνωστα προβληματάκια με το 3g!Εκανα φορητότητα σε Cosmote με 4s και προς το παρόν όλα πάνε καλά σε ότι αφορα το σήμα! :)

#199   arcangel

arcangel

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/11/2011 - 12:55

Και εγώ αν κλείσω τα location services και έχω μόνο data με 3G και wifi on κάθε 2 μέρες φορτίζω, αν δεν μιλήσω αρκετά. Απλά επειδή τα χρειάζομαι σχεδόν συνέχεια όλα ανοιχτα δεν μπαίνω στον κόπο να τα ανοιγοκλείνω και αναγκάζομαι να το φορτίζω κάθε βράδυ...


καλημέρα και από εμενα . να σας πω επίσημα όσον αφορά το θέμα δικτύωσης του 4S ότι έχει το εξής πρόβλημα. στο 4S έχει αφαιρεθεί η επιλογή μόνο 2G δικτύωσης του τηλεφώνου με αποτέλεσμα να παίζει μόνιμα σε 3G μέχρι να το χάσει και να γυρίσει αυτόματα σε 2G. κατά την μετάβαση αυτή αν είστε σε διάρκεια κλήσης θα κοπεί η κλήση. είναι ένα πρόβλημα το οποίο οφείλεται στα δίκτυα και στις κάρτες sim και έχει αναφερθεί και στην apple από την οποία ενδεχομένως το πρόβλημα αυτό να λυθεί με την νέα αναβάθμιση σε 5.0.2.

#200   glk

glk

    iPH Member

  • 236 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:glk85

Δημοσίευση 25/11/2011 - 13:02

Είναι κάπως διαφωτιστικό το post του puzzle, αλλά αναρωτιέμαι αν τελικά είναι θέμα των παρόχων να μας προμηθεύουν με 128Κ ή θέμα software που με ένα update απο την apple θα λυθεί!Μπορεί να είναι και τα δύο!Ιδωμεν για την περιβόητη 5.0.2

#201   puzzle

puzzle

    iPH Addict

  • 701 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/11/2011 - 13:11

Οσο το σκεφτομαι σε ενα πραγμα παντως εχουν δικιο... Οσο πιο καλο και σταθερο σημα εχεις τοσο καλυτερη και η αποδοση της μπαταριας σου...
Δηλαδη χιλιες φορες πχ να εχω μονιμως 3g ανοιχτο και να ειναι σταθερο ομως, παρα να ειμαι σε μια περιοχη που να τρεμοπαιζει απο 3g σε 2g κτλ.. αναλωνεται πολυ η μπαταρια στο ψαξιμο του σηματος..
Αρα δικαιως παιδια που μετεβησαν σε 128αρα και ειδαν διαφορα στο σημα, ειδαν ταυτοχρονα και στη μπαταρια..
Επισης σημαντικο αυτο που αναφερεται στο κειμενο μου οτι στην 128αρα εχουν περισσοτερες δυνατοτητες οι παροχοι για carrier settings.. Πιθανον τυγχων προγραμματα στη sim να βοηθανε για την καλυτερη και ποιοτικοτερη αποδοση του σηματος!

#202   giwrgos7

giwrgos7

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/11/2011 - 13:12

Ειχα κομμενη sim με την οποια εχανα συνεχως σημα. Πηρα Micro USIM Cosmote απο το Γερμανο και κανενα προβλημα πλεον με το σημα και η μπαταρια εγινε ΑΙΣΘΗΤΑ καλυτερη.

#203   thes1os

thes1os

    iPH User

  • 102 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 25/11/2011 - 15:48

Κοίτα, την κοίταξα απο πίσω, αλλά δεν έγραφε κάτι!Λογικά για να μήν έχω προβλήματα πρέπει να είναι 128Κ αλλά για να πω την αλήθεια μου, σιγουρος δεν είμαι! το σιγουρο ειναι οτι δεν έχω αντιμετωπισει κανένα πρόβλημα!και εχω μιλήσει αρκετά στο τηλεφωνο!


Αναγράφει το τι κάρτα είναι στην απόδειξη αγοράς που πήρες. Εκεί βρήκα και εγώ ότι είναι 64Κ και πήρα το κινητό απο τo κεντρικό κατάστημα της Cosmote.

#204   Nnaf

Nnaf

    iPH Addict

  • 733 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/11/2011 - 16:18

καλημέρα και από εμενα . να σας πω επίσημα όσον αφορά το θέμα δικτύωσης του 4S ότι έχει το εξής πρόβλημα. στο 4S έχει αφαιρεθεί η επιλογή μόνο 2G δικτύωσης του τηλεφώνου με αποτέλεσμα να παίζει μόνιμα σε 3G μέχρι να το χάσει και να γυρίσει αυτόματα σε 2G. κατά την μετάβαση αυτή αν είστε σε διάρκεια κλήσης θα κοπεί η κλήση. είναι ένα πρόβλημα το οποίο οφείλεται στα δίκτυα και στις κάρτες sim και έχει αναφερθεί και στην apple από την οποία ενδεχομένως το πρόβλημα αυτό να λυθεί με την νέα αναβάθμιση σε 5.0.2.

Νομίζω μια πολυ λογική άποψη,αν είναι επίσημη πληροφορία δεν ξέρω αλλα μου ακούγεται σωστό

#205   glk

glk

    iPH Member

  • 236 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:glk85

Δημοσίευση 26/11/2011 - 11:12

Αναγράφει το τι κάρτα είναι στην απόδειξη αγοράς που πήρες. Εκεί βρήκα και εγώ ότι είναι 64Κ και πήρα το κινητό απο τo κεντρικό κατάστημα της Cosmote.


Ισχύει λοιπόν οτι έχω και εγώ 64Κ και μου δουλεύει μια χαρά!Κοίταξα την απόδειξη και γράφει 64Κ!

#206   iKotsen

iKotsen

    iPH Addict

  • 864 μηνύματα
  • Twitter:@KonstantinosDr1
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:kotsen1991

Δημοσίευση 29/11/2011 - 14:18

Μετα απο μετρηση αυτονομιας της μπαταριας,κρατησε τελικα 3 ημερες και κατι λιγες ωρες!!με απλη χρηση!!

#207   BAGGELISSMART

BAGGELISSMART

    iPH Contributor

  • 1,058 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 29/11/2011 - 14:21

Ισχύει λοιπόν οτι έχω και εγώ 64Κ και μου δουλεύει μια χαρά!Κοίταξα την απόδειξη και γράφει 64Κ!

cosmote?

#208   glk

glk

    iPH Member

  • 236 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:glk85

Δημοσίευση 29/11/2011 - 14:23

cosmote?


ναι!

#209   kapi

kapi

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/12/2011 - 21:18

λοιπόν... μήπως υπάρχει κάποιος-α που έχει κόψει την sim together vodafone και την έχει μετατρέψει με αυτό τον τρόπο σε micro-sim και τέλος να την έχει χρησιμοποιήσει στο iPhone 4S; έχω κάνει αυτή την ενέργεια και την χρησιμοποιώ σε iPhone 4 όμως, θα με ενδιέφερε να μάθω κάτι τέτοιο για να δω αν υπάρχουν τα προβλήματα αυτά που έχουν προαναφερθεί εδώ με αυτή τη sim, η οποία παρεμπιπτόντως γνωρίζει κάποιος τι είναι, 64κ ή 128κ;

Τελευταία επεξεργασία από: kapi, 07/12/2011 - 21:18.


#210   iKotsen

iKotsen

    iPH Addict

  • 864 μηνύματα
  • Twitter:@KonstantinosDr1
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:kotsen1991

Δημοσίευση 07/12/2011 - 21:52

Και εγώ έχω μια ερωτησούλα! Τα χριστούγεννα που θα έρθω ελλάδα και θα μετατρέψω την ελληνική μου κάρτα σε micro-sim, να ζητήσω από το κατάστημα να μου δώσουν 128Κ sim?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες