Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Επιτέλους λύση στο πρόβλημα του iBooks


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
48 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 25/10/2011 - 19:07

Απο την -οχι και τοσο μακρινη ειναι η αληθεια- εποχη της 4.3.3 εχουμε να δουμε να λειτουργει η εφαρμογη iBooks στο jailbroken iphone μας..
Το προβλημα ξεκινησε στην 4.3.4 οπου συνεχιστηκε στην 4.3.5 και μεταφερθηκε και στο iOS5. Καποιο προβλημα που πιθανον δημιουργει το redsnow.
Βρεθηκε λοιπον μια λυση στο προβλημα αυτο. Δεν ειναι καποια προσθηκη απο το cydia απλα πρεπει να ακολουθησουμε εμεις μια διαδικασια μεσω ifile η καποιου αλλου προγραμματος απο τον υπολογιστη μας που θα εχουμε προσβαση στο file system του iphone (ispirit, iphonefolders, ifunbox, iphone explorer κτλ)
Τα βηματα που ακολουθουμε ειναι τα εξης:

-Καντε το τελευταιο update στο iBooks απο το appstore.

-Ανοιξτε το ifile (η οποιο αλλο προγραμμα χρησιμοποιειτε) και πηγαινετε στη διαδρομη var-mobile-applications-ibooks (μπορειτε απο τις ρυθμισεις του ifile να ενεργοποιησετε τις ονομασιες των εφαρμογων αν δυσκολευεστε να το βρειτε)

-Πανω δεξια παταμε το "αλλαγες" και αφου επιλεξουμε το "iBooks.app" παταμε κατω δεξια και επιλεγουμε "αντιγραφη/συντομευση". Στη συνεχεια παταμε πανω δεξια το "τελος"

-Παμε πισω στην "αρχικη σελιδα" του root και επιλεγουμε το "applications". Αφου πατησουμε πανω δεξια το "αλλαγες", παταμε κατω δεξια και επιλεγουμε "επικολληση".

-Στη συνεχεια μπαινουμε μεσα στον φακελο που καναμε επικολληση (iBooks.app) και βρισκουμε το αρχειο info.plist το οποιο και παταμε και επιλεγουμε την επιλογη "προβολεας property list"

-Στην 8η σειρα απο τις επιλογες που θα μας εμφανιστουν βρισκουμε το CFBundleIdentifier το οποιο επιλεγουμε και αλλαζουμε το "com.apple.iBooks" σε "com.apple.iBooksfix"

-Πηγαινουμε πισω, παταμε πανω δεξια το "τελος" και το home button για να βγουμε απο το ifile. Κατοπιν κανουμε respring.

-Στη συνεχεια θα δουμε οτι στο springboard του iphone υπαρχουν 2 εικονιδια του iBooks. Μπορουμε να σβησουμε το παλιο (καταλαβαινουμε την διαφορα απο τα περιγραμματα των εικονιδιων..)


-Για να προσθεσουμε βιβλια στην εφαρμογη θα πρεπει αυτα να τα αντιγραψουμε στη διαδρομη var/mobile/documents τα οποια κατοπιν θα επιλεξουμε μεσα απο το ifile στην ιδια διαδρομη και παταμε "ibooks" και αυτο θα ανοιξει και θα αποθηκευτει στην εφαρμογη.

Μπορειτε να βρειτε και το βιντεο με τη συγκεκριμενη διαδικασια εδω

Η ολη διαδικασια ειναι δοκιμασμενη απο μενα, ειναι σχετικα ευκολη να την ακολουθησει ο οποιοσδηποτε, απλα εχει γραφτει οσο πιο αναλυτικα γινεται.
Ελπιζουμε καποια στιγμη να βγει απλα μια προσθηκη-διορθωση απο το cydia και ολα να ειναι πιο απλα και ευκολα..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   polakis

polakis

    iPH Contributor

  • 1.651 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 25/10/2011 - 23:01

Ωραίος ρε φίλε! Το έκανα και πέτυχε!

Απλά είναι λίγο μούφα το νέο εικονίδιο. Εγώ άνοιξα το νέο εικονίδιο και μου έδειξε αμέσως τα βιβλία μου. Έσβησα το παλιό εικονίδιο και μετά ξανάνοιξα το νέο και πάλι τα βιβλία μου ήταν κανονικά μέσα...

#3   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/10/2011 - 08:38

Μπράβο ρε Σπύρο.... Δεν έχω λόγια να πω!

Δουλεύει άψογα... Άλλαξα και το εικονίδιο και όλα μια χαρά

#4   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 26/10/2011 - 08:57

Ωραίο!

Πάντως εγώ έχω χαλαστεί τρελλά που δε δουλεύει με το ιος 5 το STANZA. Ήταν μακράν το καλύτερο. Τώρα χρησιμοποιώ και το Bluefire reader και το KOBO, τα οποία δουλεύουν καλύτερα από το ibooks.
Whatsapp doc?

#5   GodfatherGR

GodfatherGR

    iPH Addict

  • 844 μηνύματα
  • Twitter:@Godfather_gr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:gcop33

Δημοσίευση 26/10/2011 - 09:30

Απο την -οχι και τοσο μακρινη ειναι η αληθεια- εποχη της 4.3.3 εχουμε να δουμε να λειτουργει η εφαρμογη iBooks στο jailbroken iphone μας..
Το προβλημα ξεκινησε στην 4.3.4 οπου συνεχιστηκε στην 4.3.5 και μεταφερθηκε και στο iOS5. Καποιο προβλημα που πιθανον δημιουργει το redsnow.
Βρεθηκε λοιπον μια λυση στο προβλημα αυτο. Δεν ειναι καποια προσθηκη απο το cydia απλα πρεπει να ακολουθησουμε εμεις μια διαδικασια μεσω ifile η καποιου αλλου προγραμματος απο τον υπολογιστη μας που θα εχουμε προσβαση στο file system του iphone (ispirit, iphonefolders, ifunbox, iphone explorer κτλ)
Τα βηματα που ακολουθουμε ειναι τα εξης:

-Καντε το τελευταιο update στο iBooks απο το appstore.

-Ανοιξτε το ifile (η οποιο αλλο προγραμμα χρησιμοποιειτε) και πηγαινετε στη διαδρομη var-mobile-applications-ibooks (μπορειτε απο τις ρυθμισεις του ifile να ενεργοποιησετε τις ονομασιες των εφαρμογων αν δυσκολευεστε να το βρειτε)

-Πανω δεξια παταμε το "αλλαγες" και αφου επιλεξουμε το "iBooks.app" παταμε κατω δεξια και επιλεγουμε "αντιγραφη/συντομευση". Στη συνεχεια παταμε πανω δεξια το "τελος"

-Παμε πισω στην "αρχικη σελιδα" του root και επιλεγουμε το "applications". Αφου πατησουμε πανω δεξια το "αλλαγες", παταμε κατω δεξια και επιλεγουμε "επικολληση".

-Στη συνεχεια μπαινουμε μεσα στον φακελο που καναμε επικολληση (iBooks.app) και βρισκουμε το αρχειο info.plist το οποιο και παταμε και επιλεγουμε την επιλογη "προβολεας property list"

-Στην 8η σειρα απο τις επιλογες που θα μας εμφανιστουν βρισκουμε το CFBundleIdentifier το οποιο επιλεγουμε και αλλαζουμε το "com.apple.iBooks" σε "com.apple.iBooksfix"

-Πηγαινουμε πισω, παταμε πανω δεξια το "τελος" και το home button για να βγουμε απο το ifile. Κατοπιν κανουμε respring.

-Στη συνεχεια θα δουμε οτι στο springboard του iphone υπαρχουν 2 εικονιδια του iBooks. Μπορουμε να σβησουμε το παλιο (καταλαβαινουμε την διαφορα απο τα περιγραμματα των εικονιδιων..)


-Για να προσθεσουμε βιβλια στην εφαρμογη θα πρεπει αυτα να τα αντιγραψουμε στη διαδρομη var/mobile/documents τα οποια κατοπιν θα επιλεξουμε μεσα απο το ifile στην ιδια διαδρομη και παταμε "ibooks" και αυτο θα ανοιξει και θα αποθηκευτει στην εφαρμογη.

Μπορειτε να βρειτε και το βιντεο με τη συγκεκριμενη διαδικασια εδω

Η ολη διαδικασια ειναι δοκιμασμενη απο μενα, ειναι σχετικα ευκολη να την ακολουθησει ο οποιοσδηποτε, απλα εχει γραφτει οσο πιο αναλυτικα γινεται.
Ελπιζουμε καποια στιγμη να βγει απλα μια προσθηκη-διορθωση απο το cydia και ολα να ειναι πιο απλα και ευκολα..

Σε αγαπάω ασύστολα! αχόρταγα, Ασυγκράτητα!!! μετά από αυτό το post είσαι ο σουπερφανταστικοαπιθανοτερος άνθρωπος στο σύμπαν!!

#6   kohran

kohran

    iPH Addict

  • 683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 26/10/2011 - 10:12

Μπράβο ρε Σπύρο. Να ΄σαι καλά.

Επιτέλους άνοιξε το ibooks μετά από πολύ καιρό.

#7   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 26/10/2011 - 12:00

Χαχα δεν παιζεστε μερικοι.. :lol: Τιποτα παιδια να ειστε καλα, ανυπομονουσα και εγω τοσο καιρο να βγει κατι κ να ανοιξει επιτελους αυτο το ibooks..

Μιχαλη αν θες πες λιγο πως αλλαζουμε τα εικονιδια, γιατι προλαβα και διεγραψα το παλιο ibooks και δεν εχω τη δυνατοτητα να το βαλω απο το itunes τωρα ειμαι μακρια απο το pc μου..
Λογικα απλα ανταλλαζουμε τα εικονιδια απο το παλιο ibooks στο νεο;;

Α επισης για να μην κανετε καθε φορα την ιδια διαδικασια, απο τη διαδρομη var/stash/applications κρατηστε καπου ενα backup του φακελου iBooks.app τον οποιο μετα απο restore θα βαλετε στην ιδια διαδρομη.

#8   Aris94

Aris94

    iPH User

  • 197 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/10/2011 - 13:34

Φιλε Να 'σαι Καλα Χιλια Ευχαριστω!!!!!!!!!!

#9   tasulm

tasulm

    iPH Addict

  • 673 μηνύματα
  • Twitter:@tasulm
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:tasulm

Δημοσίευση 26/10/2011 - 14:04

τι πρόβλημα είχε το ibooks?
όχι οτι έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα αλλά σε όποια έκδοση κι αν ήμουν jb η εφαρμογή άνοιγε κανονικά.

#10   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/10/2011 - 14:16

Χαχα δεν παιζεστε μερικοι.. :lol: Τιποτα παιδια να ειστε καλα, ανυπομονουσα και εγω τοσο καιρο να βγει κατι κ να ανοιξει επιτελους αυτο το ibooks..

Μιχαλη αν θες πες λιγο πως αλλαζουμε τα εικονιδια, γιατι προλαβα και διεγραψα το παλιο ibooks και δεν εχω τη δυνατοτητα να το βαλω απο το itunes τωρα ειμαι μακρια απο το pc μου..
Λογικα απλα ανταλλαζουμε τα εικονιδια απο το παλιο ibooks στο νεο;;

Α επισης για να μην κανετε καθε φορα την ιδια διαδικασια, απο τη διαδρομη var/stash/applications κρατηστε καπου ενα backup του φακελου iBooks.app τον οποιο μετα απο restore θα βαλετε στην ιδια διαδρομη.


1) Κατεβάζετε το εικονίδιο απο εδώ: http://www.easybytez.com/o62fv7e2grwi

2)Με ssh ή με κάποιο πρόγραμμα που βλέπετε το filesystem της συσκευής σας το παιρνάτε στο /Applications/iBooks.app

3) Αν σας ρωτήσει να αντικάταστήσει το υπάρχων εικονίδιο πείτε του ναι!

4) Ανοίγετε το iFile και πάτε στον παραπάνω φάκελο και ψάχνετε το Info.plist το οποίο ανοίγετε με τον Plist viewer του ifile.

5) Βρείτε το CFBundleIconFile (προσοχή υπάρχει και CFBundleIconFiles) και αφού το πατήσετε του γράφετε τον τίτλο απο το εικονίδιο που κατεβάσατε (Icon-iPhone@2x.png) και πάτε πάλι πίσω

6) Τωρα βρείτε το CFBundleIconFiles (δίπλα γράφει Array) και πατήστε πάνω!

Θα δείτε αυτό:

Συνημμένο αρχείο  download.png   68,3KB   2 λήψεις

Στις 3 πρώτες γραμμές βάλτε το όνομα του εικονιδίου όπως στην παραπάνω φωτογραφία

7) Κάντε respring και είστε έτοιμοι!

Να τονίσω οτι το έχω δοκιμάσει μόνο σε iPhone 4

#11   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 26/10/2011 - 14:30

τι πρόβλημα είχε το ibooks?
όχι οτι έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα αλλά σε όποια έκδοση κι αν ήμουν jb η εφαρμογή άνοιγε κανονικά.

μεχρι την 4.3.3 δουλευε κανονικα..
απο κει και περα σε 4.3.4, 4.3.5 και 5 δεν λειτουργει.
αν δεν του εχεις φορτωσει καποιο βιβλιο μπορει να σε μπερδεψει και να νομιζεις οτι λειτουργει γιατι την πρωτη φορα που το εγκαταστησεις μπορει να ανοιξει. δεν λειτουργει ομως..

Μιχαλη ευχαριστουμε για το εικονιδιο και τον οδηγο.. Αν και στο pc που ειμαι τωρα δεν μπορω να το δοκιμασω. Δοκιμασες ομως κατι πιο απλο; Να αντικαταστησεις απλα το εικονιδιο αυτο με τις σωστες ονομασιες μεσα στον φακελο;

#12   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 26/10/2011 - 14:37

Οκ Μιχαλη το δοκιμασα τελικα και λειτουργει αλλα το εικονιδιο δεν ειναι για iphone 4 απ'οτι βλεπω.. Μηπως επρεπε να ειναι στις διπλασιες διαστασεις για να το "ριξει" το @2x στις διαστασεις για retina;
Επισης μια μικρη διευκρινιση στην οδηγια 6, οτι πρεπει να παμε πισω και να ανοιξουμε ξανα το αρχειο αλλα οχι με προβολεα εγγραφων αλλα με προβολεα property list :)

#13   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/10/2011 - 14:53

Οκ Μιχαλη το δοκιμασα τελικα και λειτουργει αλλα το εικονιδιο δεν ειναι για iphone 4 απ'οτι βλεπω.. Μηπως επρεπε να ειναι στις διπλασιες διαστασεις για να το "ριξει" το @2x στις διαστασεις για retina;
Επισης μια μικρη διευκρινιση στην οδηγια 6, οτι πρεπει να παμε πισω και να ανοιξουμε ξανα το αρχειο αλλα οχι με προβολεα εγγραφων αλλα με προβολεα property list :)


Θα το δοκιμάσω με τις διπλάσιες και αν είναι σωστό θα το ανεβάσω εδώ!

Ευχαριστώ για την διευκρίνιση! :)

Edit: Σωστός ο Σπύρος θα βρείτε το σωστό εικονίδο εδώ: http://www.easybytez.com/6gyqk5icoam0

Τελευταία επεξεργασία από: michaelkrtikos, 26/10/2011 - 15:03


#14   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 26/10/2011 - 18:51

Θα το δοκιμάσω με τις διπλάσιες και αν είναι σωστό θα το ανεβάσω εδώ!

Ευχαριστώ για την διευκρίνιση! :)

Edit: Σωστός ο Σπύρος θα βρείτε το σωστό εικονίδο εδώ: http://www.easybytez.com/6gyqk5icoam0

Ωραιος Μιχαλη, thanx φιλε.. :)

#15   panagiotisspu

panagiotisspu

    iPH Contributor

  • 1.110 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:http://adf.ly/WdIoA

Δημοσίευση 26/10/2011 - 21:43

ευχαριστω πολυ.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες