Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πρόβλημα με το home button


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
31 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/09/2009 - 00:21

Παιδιά εδώ κ 2-3 μέρες έχω ένα πολύ σπαστικο πρόβλημα με το home button...πολλές φορές το παταω κ δεν ανταποκρίνεται!!! Δεν μπορώ να καταλάβω αν το πρόβλημα είναι θέμα software ή hardware!!! Το πρόβλημα παρουσιάζεται περισσότερο όταν δεν το έχω χρησιμοποιήσει για ώρα κ θέλω να το ξεκλειδωσω που το παταω τουλάχιστον 3 φορές για να ανάψει η οθόνη... Μόλις το ξεκλειδωσω πολλές φορές πιάνει αμέσως ενώ άλλες παιδευομαι πάλι κ για να κλείσω μια εφαρμογή...

Προσέχω πολύ την μνήμη του τηλεφώνου κ πάντα πριν το κλειδωσω καθαρίζω τη μνήμη του οπότε έχω περίπου 50-60mb όσο παραμένει κλειδωμενο... Ξέρω λοιπόν ότι δεν είναι από μνήμη... Δεν του έχω κάποια θήκη η κάτι τέτοιο άρα μπορεί να είναι από σκόνη... Δεν ξέρω πραγματικά...

Σκέφτομαι να κάνω ένα restore μπας κ φτιάξει... Πριν προχωρήσω σε αυτό μήπως εχετε κάτι άλλο να προτείνετε;

Να σημειώσω ότι το τηλέφωνο είναι ενός χρόνου κ κάτι!!!

Ευχαριστώ πολύ!!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   GiannisR

GiannisR

    iPH Enthousiast

  • 399 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/09/2009 - 00:32

Ξαναμαναλέμε ότι όταν φορτώνεις το κινητό με πάαααααααααααααααααααααααααρα πολλές εφαρμογές λογικό είναι να σου κολλάει. Κι εγώ το παθαίνω αυτό!

Άλλος λόγος είναι το theme! Άν έχεις βάλει καποιο theme αυτό σου τρώει την μνήμη οπότε σαφώς και θα σου καθυστερεί! Δοκίμασε με άλλο εναλλακτικο theme ή μείωσε τις εφαρμογές σου ή και τα δύο!

#3   kitkat1

kitkat1

    iPH Contributor

  • 901 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/09/2009 - 00:38

Είπε πως δεν είναι λόγω της μνήμης επειδή το αφήνει πάντα με 50-60 mb

#4   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 07/09/2009 - 00:43

απλά με τα υλικά που είναι κατασκευασμένο το κινητό δεν είναι και ότι τα καλύτερα για αυτό μην περιμένης και πολλά...

#5   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 07/09/2009 - 01:27

H λογική λέει ότι μάλλον ξεκίνησε να τα παίζει...

#6   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/09/2009 - 01:36

Ξαναμαναλέμε ότι όταν φορτώνεις το κινητό με πάαααααααααααααααααααααααααρα πολλές εφαρμογές λογικό είναι να σου κολλάει. Κι εγώ το παθαίνω αυτό!

Άλλος λόγος είναι το theme! Άν έχεις βάλει καποιο theme αυτό σου τρώει την μνήμη οπότε σαφώς και θα σου καθυστερεί! Δοκίμασε με άλλο εναλλακτικο theme ή μείωσε τις εφαρμογές σου ή και τα δύο!


Φιλε μου δεν είναι κάτι απο αυτά γιατί το winterboard το έχω απενεργοποιημένο απο τα mobile subtrate addons του sbsettings(λέτε να φταίει αυτό; Γιατί στο warning πανω-πάνω γράφει οτι αν απενεργοποιήσεις το winterboard μπορεί να έχει αλλοπρόσαλη συμπεριφορά... Το θέμα είναι οτι το εχω απενεργοποιήσει μήνες... Γιατί τώρα ; ) και δεν έχω καθόλου θέμα και οι εφαρμογές που μετράει στο settings->general->about είναι μόνο 25!!! Οσες χρησιμοποιώ αρκετά συχνά δηλαδή. Να φανταστείς πως απο τα 2 partition που έχει το iphone έχω ελευθερα 72mb στο πρώτο και 6280mb στο δεύτερο!!! Μήπως είναι πολύ λίγα τα 72mb στο partition του λειτουργικού και κολλάει;

Σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες ομως οπως και τα άλλα παιδιά!!!

Τελευταία επεξεργασία από: michaelkrtikos, 07/09/2009 - 01:38


#7   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 07/09/2009 - 01:41

Φιλε μου δεν είναι κάτι απο αυτά γιατί το winterboard το έχω απενεργοποιημένο απο τα mobile subtrate addons του sbsettings(λέτε να φταίει αυτό; Γιατί στο warning πανω-πάνω γράφει οτι αν απενεργοποιήσεις το winterboard μπορεί να έχει αλλοπρόσαλη συμπεριφορά... Το θέμα είναι οτι το εχω απενεργοποιήσει μήνες... Γιατί τώρα ; ) και δεν έχω καθόλου θέμα και οι εφαρμογές που μετράει στο settings->general->about είναι μόνο 25!!! Οσες χρησιμοποιώ αρκετά συχνά δηλαδή. Να φανταστείς πως απο τα 2 partition που έχει το iphone έχω ελευθερα 72mb στο πρώτο και 6280mb στο δεύτερο!!! Μήπως είναι πολύ λίγα τα 72mb στο partition του λειτουργικού και κολλάει;

Σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες ομως οπως και τα άλλα παιδιά!!!


Tα 72mb της RAM είναι παραπάνω απο αρκετά. Μάλλον hardware το πρόβλημα και να δώ πως θα βγάλεις άκρη με το ένα χρόνο εγγύησης apple και 2 Ευρωπαικά. Κάνε ένα restore καλού κακού όμως να σου φύγει η ιδέα.

#8   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/09/2009 - 01:44

H λογική λέει ότι μάλλον ξεκίνησε να τα παίζει...


Δυστυχώς αυτό φοβάμαι κ εγώ!!! Απλά δεν θέλω να το παραδεχτώ ακόμα...

#9   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/09/2009 - 01:49

2

Tα 72mb της RAM είναι παραπάνω απο αρκετά. Μάλλον hardware το πρόβλημα και να δώ πως θα βγάλεις άκρη με το ένα χρόνο εγγύησης apple και 2 Ευρωπαικά. Κάνε ένα restore καλού κακού όμως να σου φύγει η ιδέα.


Φίλε Smaug δεν εχω 72mb RAM έχω 72mb ελεύθερο χώρο στο πρώτο partition του iphone εκεί που εγκαθηστάτε και το λειτουργικό... RAM εχω γύρο στα 58mb και αυτό γιατί πάντα κοιτάζω να μην τρέχουν εφαρμογές όπως safari, mail, ipod και άλλα πριν το κλειδώσω... Τα κλείνω όλα απο sbsettings, πατάω και ένα Free Up Memory και μετά το κλειδώνω...

#10   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 07/09/2009 - 01:53

Και τα 58 υπεραρκετά είναι :P

#11   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 07/09/2009 - 02:07

δυστιχος ειναι θεμα hardware.

ezgif_com_crop_2.gif


#12   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/09/2009 - 02:50

Φτουυυυυυυυυυυυυυ!!!!!!!!!

#13   reg

reg

    iPH Member

  • 317 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/09/2009 - 03:01

Εμένα μου αντικατέστησαν το τηλέφωνο με ένα καινούριο πριν από λίγες ημέρες, λόγω ενός προβλήματος που είχε...
Αλλά μόλις παρέλαβα το καινούριο iPhone, παρατήρησα ότι το Home Button είναι λίγο πιο σκληρό από το συνηθισμένο. Στην αρχή νόμιζα ότι είναι έτσι επειδή είναι καινούριο, αλλά μετά μόλις έπιασα στα χέρια μου και άλλο σχετικά καινούριο iphone διαπίστωσα ότι το δικό μου ήταν πάλι πιο σκληρό σε σχέση με εκείνο. Έχει πρόβλημα;

#14   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/09/2009 - 03:15

Δεν νομίζω να έχει πρόβλημα reg γιατί και εγώ το έχω παρατηρήσει αυτό σε διάφορα iPhone φίλων που έχω πιάσει στα χέρια μου να κάνω jb... Κανένα τους όμως δεν παρουσίασε το πρόβλημα που αναφέρω πιο πάνω... Ποτέ δεν μου είπαν όχι στο πρώτο πάτημα... Κάνω restore και θα το κρατήσω λίγες μέρες "καθαρό" να δώ τι παίζει και θα ξαναποστάρω έτσι ώστε αν βρεθεί και άλλος με το ίδιο προβλημα να ξέρει που να ψάξει!

Σας ευχαριστώ όλους!!!

#15   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 07/09/2009 - 03:17

να εισαι καλα και ευχωμε να μην ισχυει οτι σου προειπα.μακαρι απλα να εχει εχει bug απο software....

ezgif_com_crop_2.gif


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες