Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

H Apple πέφτει στη δεύτερη θέση σε πωλήσεις για το τρίτο τρίμηνο του 2011


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
140 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   sayian

sayian

    iPH Addict

  • 659 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/10/2011 - 22:43

Να τα μας παλιιι

iphone 5 ονειρευτειτε το οσο θελετε ΔΕΝ θα βγει πριν την ανοιξη και εχω πληροφοριες για αυτο

Οι πεσμενες πωλησεις ειναι απολυτα δικαιολογημενες οχι γιατι πηγαινε κοσμος απο την apple στη σαμμυ λογω της καθυστερησης του 4s, αλλα πολλοι υποψηφιοι μηλο-αγοραστες περιμεναν το νεο μοντελο και δεν αγοραζαν. Επισης ειναι λιγο ασκοπο να συγκρινεις τις πωλησεις αυτων των εταιριων (και να βγαζεις συμπερασμα οτι τα παει καλητερα η σαμυ στα smartphones) καθως η μια πουλαει 1-2 συσκευες και απευθυνεται σε καπως πιο συγκεκριμενο κοινο (το κοινο που τα σκαει $$$) ενω η αλλη σε ολο το φασμα με περισοτερα μοντελα. Επισης η samsung ειχε νεοτερο high end κινητο. Πρεπει να κραταμε τις αναλογιες παντοτε.

300 Ευρω τηλεφωνο δεν υπαρχει περιπτωση να βγαλει ποτε η apple γιατι αν αρχισει και παιζει σε ολο το αγοραστικο φασμα σιγα σιγα θα χασει το prestige που εχει για τον ακριβως αντιθετο λογο. Ειναι πααααρα πολοι εκεινοι που αγοραζουν iphone επειδη ειναι ακριβο και μουρη. Αν αλλαξει τακτικη θα χασει ενα πλεονεκτημα που εχει τωρα.

Τελευταία επεξεργασία από: sayian, 28/10/2011 - 22:50


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   bakchr

bakchr

    iPH Addict

  • 813 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 28/10/2011 - 22:58

Εμένα, αυτό που με προβληματίζει, είναι ότι αντί να χαιρόμαστε που επιτέλους υπάρχει σοβαρός ανταγωνισμός για την apple, καθόμαστε και τσακωνόμαστε για το αν το επόμενο τρίμηνο θα είναι πάλι πρώτη σε πωλήσεις...λες και είμαστε μέτοχοι της εταιρίας και ανησυχούμε για τις επενδύσεις μας.

Αν δεν υπήρχε ανταγωνισμός, δεν θα είχε λόγους βελτίωσης η apple. Ευτυχώς, τώρα που βλέπει ότι χάνει τα πρωτεία, θα αναγκαστεί να βελτιωθεί σε πολλά.

Φυσικά και δεν πρόκειται να βγει iphone 5 τους επόμενους 10-12 μήνες, γιατί τότε θα ήταν σαν να θεωρούσε κορόιδα όσους αγοράσουν το 4s. Αλλά του χρόνου το καλοκαίρι θα αναγκαστεί να παρουσιάσει ένα εξαιρετικό iphone 5.

Και κάτι άλλο...τα iphone δεν είναι τα μοναδικά ακριβά κινητά της αγοράς που προσδίδουν ''μούρη'' στον κάτοχό τους. Πλέον όλες οι εταιρίες έχουν κινητά που κοστίζουν 600+ ευρώ. Γι αυτό θα πρέπει να σταματήσει πια αυτή η καραμέλα, ότι οι apple fans είναι οι μάγκες που μπορούν να αγοράζουν το ακριβότερο κινητό της αγοράς και οι υπόλοιποι είναι οι κακομοίρηδες που δεν έχουν λεφτά και παίρνουν άλλες συσκευές.

#33   sayian

sayian

    iPH Addict

  • 659 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/10/2011 - 23:05

Και κάτι άλλο...τα iphone δεν είναι τα μοναδικά ακριβά κινητά της αγοράς που προσδίδουν ''μούρη'' στον κάτοχό τους. Πλέον όλες οι εταιρίες έχουν κινητά που κοστίζουν 600+ ευρώ. Γι αυτό θα πρέπει να σταματήσει πια αυτή η καραμέλα, ότι οι apple fans είναι οι μάγκες που μπορούν να αγοράζουν το ακριβότερο κινητό της αγοράς και οι υπόλοιποι είναι οι κακομοίρηδες που δεν έχουν λεφτά και παίρνουν άλλες συσκευές.


Εννοειται αυτο, δεν ειπε κανεις το αντιθετο νομιζω, αλλα βγαζει μονο ακριβα κινητα σε αντιθεση με τους ανταγωνιστες της. Γενικα το οτιδηποτε πανακριβο θεωρειται απο πολλους ''μουρη'' αλλα με την apple τυχαινει να ειναι ολα της τα προιοντα πανακριβα (ασχετα το αν αξιζουν να ειναι ακριβα η οχι) με αποτελεσμα να θεωρουνται η ιδια και τα προιοντα της (κακως) μοδατα,cool και οτι προσδιδουν κυρος στους κατοχους τους.

Τελευταία επεξεργασία από: sayian, 28/10/2011 - 23:07


#34   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 28/10/2011 - 23:13

Οταν και αν μπει το αυγο στο π@το της αππλε να δειτε τι καλα που θα βγαλει και φθηνο μοντελο και θα γυρισει πλευρο....εγω παντως για ακομη μια φορα ευχομαι να πατωσει σε πωλησεις οσο δε παει γιατι θελω να δω πως θα αντιδρασει και αν θα συνεχισει να πουλαει φυκια για μεταξοτες κορδελες...

Sent from my iphone 4

#35   entzo

entzo

    iPH Addict

  • 747 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/10/2011 - 23:21

λάθος post ...
βασικά δεν το πιστεύω εγώ... αράξτε και θα δείτε! εκτός αν εσύ πιστεύεις ότι δεν θα βγάλουν ή ξέρεις κάτι... γιατί πρέπει να μας πεις τι ξέρεις τότε!

ενω φιλε μου ,εσυ που ξερεις οτι θα βγει συντομα ,για πες μας τις πηγες σου....

#36   Retired

Retired

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 28/10/2011 - 23:22

Και πάντα υπάρχει και η άλλη άποψή... > http://www.bgr.com/2...ne-sales-surge/
'Η η πιο αναλυτική αν θέλετε..

Τελευταία επεξεργασία από: Retired, 28/10/2011 - 23:24


#37   ababapanos

ababapanos

    iPH Contributor

  • 1.699 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/10/2011 - 23:25

η apple ειναι apple... δεν θα αλλαξει επειδη το θελετε μερικοι...
Δεν θα ριξει ποτε την ποιοτητα της ουτε θα βγαλει ποτε συσκευη των 200-300 ευρω...
Αυτα σε τιποτα samsung LG κλπ...
Αν δεν εχετε λεφτα για να αγορασετε iphone, αντι να γκρινιαζετε πηγαίνετε αγοραστε κανα android, αλλα μετα απο λιγους μηνες μην κλαίτε επειδη η συσκευη που αγορασατε εχει χασει πανω απο το 50% της αξιας της.

Τελευταία επεξεργασία από: ababapanos, 28/10/2011 - 23:26


#38   sayian

sayian

    iPH Addict

  • 659 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/10/2011 - 23:25

Οταν και αν μπει το αυγο στο π@το της αππλε να δειτε τι καλα που θα βγαλει και φθηνο μοντελο και θα γυρισει πλευρο....εγω παντως για ακομη μια φορα ευχομαι να πατωσει σε πωλησεις οσο δε παει γιατι θελω να δω πως θα αντιδρασει και αν θα συνεχισει να πουλαει φυκια για μεταξοτες κορδελες...

Sent from my iphone 4


Αν και την παμε αλλου την κουβεντα παλι, δεν πιστευω να γινει αυτο που λες γιατι σκεψου οτι ανταγωνισμο δυνατο δεν εχει μονο στα κινητα, αλλα και στα λαπτοπ που και εκει την ιδια συνταγη ακολουθει. Απλο hardware με δικο της λογισμικο και εκπληκτικη ποιοτητα κατασκευης- που το χρυσοπληρωνεις παλι. Αυτη ειναι η apple και δεν περιμενε να την ζορισει η samsung και τα google κινητα για να αλλαξει στρατιγικη προσεγγισης. Απλο hardware δυνατο λογισμικο, δυνατη ποιοτητα κατασκευης και desing μεγαλες τιμες. Δεν απευθυνοταν ποτε σε ''ολους''

Τελευταία επεξεργασία από: sayian, 28/10/2011 - 23:28


#39   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 28/10/2011 - 23:32

η apple ειναι apple... δεν θα αλλαξει επειδη το θελετε μερικοι...
Δεν θα ριξει ποτε την ποιοτητα της ουτε θα βγαλει ποτε συσκευη των 200-300 ευρω...
Αυτα σε τιποτα samsung LG κλπ...
Αν δεν εχετε λεφτα για να αγορασετε iphone, αντι να γκρινιαζετε πηγαίνετε αγοραστε κανα android, αλλα μετα απο λιγους μηνες μην κλαίτε επειδη η συσκευη που αγορασατε εχει χασει πανω απο το 50% της αξιας της.


Πιο πολυ μετανιωσα που αγορασα iphone 4 παρα το s2...

Sent from my iphone 4

#40   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 28/10/2011 - 23:33

Αν και την παμε αλλου την κουβεντα παλι, δεν πιστευω να γινει αυτο που λες γιατι σκεψου οτι ανταγωνισμο δυνατο δεν εχει μονο στα κινητα, αλλα και στα λαπτοπ που και εκει την ιδια συνταγη ακολουθει. Απλο hardware με δικο της λογισμικο και εκπληκτικη ποιοτητα κατασκευης- που το χρυσοπληρωνεις παλι. Αυτη ειναι η apple και δεν περιμενε να την ζορισει η samsung και τα google κινητα για να αλλαξει στρατιγικη προσεγγισης. Απλο hardware δυνατο λογισμικο, δυνατη ποιοτητα κατασκευης και desing μεγαλες τιμες. Δεν απευθυνοταν ποτε σε ''ολους''


Συμφωνω στα περισσοτερα...αλλα καποτε λεγανε τα ιδια και για τη νοκια... ;)

Sent from my iphone 4

Τελευταία επεξεργασία από: parafron4, 28/10/2011 - 23:34


#41   sayian

sayian

    iPH Addict

  • 659 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/10/2011 - 23:36

Συμφωνω στα περισσοτερα...αλλα καποτε λεγανε τα ιδια και για τη νοκια... ;)

Sent from my iphone 4


Επισης να σου προσθεσω οτι ο καθενας διαλεγει αναλογα με τα κριτηρια του. Εγω δεν θα επαιρνα ποτε laptop της γιατι δεν αλλαζω τα windows με τπτ. Στα κινητα αν η samsung ειχε την ποιοτητα κατασκευης του iphone και υποστηριζε τους πελατες της οπως επρεπε (με τις νεες αναβαθμισεις του android σε ολα τα μοντελα και δεν εβγαζε κινητα καθε 3 μηνες) τωρα δεν θα εγραφα σε αυτο το φορουμ ;)

#42   Retired

Retired

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 28/10/2011 - 23:39

η apple ειναι apple... δεν θα αλλαξει επειδη το θελετε μερικοι...
Δεν θα ριξει ποτε την ποιοτητα της ουτε θα βγαλει ποτε συσκευη των 200-300 ευρω...
Αυτα σε τιποτα samsung LG κλπ...
Αν δεν εχετε λεφτα για να αγορασετε iphone, αντι να γκρινιαζετε πηγαίνετε αγοραστε κανα android, αλλα μετα απο λιγους μηνες μην κλαίτε επειδη η συσκευη που αγορασατε εχει χασει πανω απο το 50% της αξιας της.


Καλα ούτε εσένα θα σε εντάξει στην Εταιρία επειδή είσαι φανατικός.. Εξάλλου φανατικοί κ οπαδοί υπάρχουν παντού..
Αλλα μιας κ το εθεσες.. πόσο τιμολογείται ένα i4 32 4 μηνών σαν το δικό μου σήμερα ? δεν είναι 50% αυτό ?? γιατί αν το αγοράζεις με 25% έκπτωση απο την τιμή της Vodafone έλα το πρωί να το πάρεις.. :P

#43   souzaberg

souzaberg

    iPH User

  • 138 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/10/2011 - 23:43

η apple ειναι apple... δεν θα αλλαξει επειδη το θελετε μερικοι...
Δεν θα ριξει ποτε την ποιοτητα της ουτε θα βγαλει ποτε συσκευη των 200-300 ευρω...
Αυτα σε τιποτα samsung LG κλπ...
Αν δεν εχετε λεφτα για να αγορασετε iphone, αντι να γκρινιαζετε πηγαίνετε αγοραστε κανα android, αλλα μετα απο λιγους μηνες μην κλαίτε επειδη η συσκευη που αγορασατε εχει χασει πανω απο το 50% της αξιας της.


σωστος το κανα και γω αυτο,γτ και γω που τα χα τα φραγκα και πηγα και τα πηρα iphone-ipad2,ειμαι "μαγκας" ,και μια μερα μου ζητησε η κορη μου να της στειλω μια φωτο με bluetooth με το κινητο ή την ταμπλετα ,καταλαβα οτι εχω δωσει 1300 ευρω,και μπορω να της την στειλω με email ή με περιστερι.ας σταματησει και το jb (εγω δν εχω)και μεχρι και γραμματοσημα θα βγαλει η apple απο τις πτωσεις στις πωλησεις.να δουμε αν θα κανει τα καπριτσια της μετα.χωρια του ποσοι θα εχουν ξενερωσει ηδη απο την απωλεια του steve jobs και οτι βγαινει απο δω και περα θα τους βρωμαει

Τελευταία επεξεργασία από: souzaberg, 28/10/2011 - 23:48


#44   ababapanos

ababapanos

    iPH Contributor

  • 1.699 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/10/2011 - 23:48

Καλα ούτε εσένα θα σε εντάξει στην Εταιρία επειδή είσαι φανατικός.. Εξάλλου φανατικοί κ οπαδοί υπάρχουν παντού..
Αλλα μιας κ το εθεσες.. πόσο τιμολογείται ένα i4 32 4 μηνών σαν το δικό μου σήμερα ? δεν είναι 50% αυτό ?? γιατί αν το αγοράζεις με 25% έκπτωση απο την τιμή της Vodafone έλα το πρωί να το πάρεις.. :P


Δεν καταλαβες το πνευμα μου...

δεν ειμαι φανατικος ουτε οπαδος της apple, απλα λεω τα πραγματα με το ονομα τους, αντι να καθεσε να γκρινιαζεις εσυ , η εγω η ο οποιοσδηποτε για την πολιτικη της apple και να χαλιεσε καλυτερα παρε αλλο τηλεφωνο γιατι η εταιρια αυτη τοσα χρονια αυτο μας εχει δειξει οτι αυτο ειναι και δεν αλλαζει, δηλαδη, ντιζαινατα, ποιοτικα προιοντα , σε υψιλη τιμη , αλλα και που δεν χανουν σχεδον καθολου την αξια τους ακομα και μετα απο εναν χρονο η και περισσοτερο.

#45   bakchr

bakchr

    iPH Addict

  • 813 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 29/10/2011 - 00:03

Εννοειται αυτο, δεν ειπε κανεις το αντιθετο νομιζω, αλλα βγαζει μονο ακριβα κινητα σε αντιθεση με τους ανταγωνιστες της. Γενικα το οτιδηποτε πανακριβο θεωρειται απο πολλους ''μουρη'' αλλα με την apple τυχαινει να ειναι ολα της τα προιοντα πανακριβα (ασχετα το αν αξιζουν να ειναι ακριβα η οχι) με αποτελεσμα να θεωρουνται η ιδια και τα προιοντα της (κακως) μοδατα,cool και οτι προσδιδουν κυρος στους κατοχους τους.



χαχχαχα...δες το post37 του ababanos !!! ''Αν δεν εχετε λεφτα για να αγορασετε iphone, αντι να γκρινιαζετε πηγαίνετε αγοραστε κανα android'' !!!! Εγώ δηλαδή που έχω και iphone 4 και galaxy s 2 πρέπει να είμαι εκατομμυριούχος, ε ; :lol: :lol: :lol:

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες