Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

H Apple πέφτει στη δεύτερη θέση σε πωλήσεις για το τρίτο τρίμηνο του 2011


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
140 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 29/10/2011 - 01:36

Αν μπορείτε μείνετε στα του thread χωρίς προσωπικές αντιπαραθέσεις και offtopic μηνύματα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   mikelev

mikelev

    iPH Enthousiast

  • 543 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/10/2011 - 02:26

πρώτοι οι κόπιες των δεύτερων ? και δεύτεροι οι original ? wtf! :mellow:

#48   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/10/2011 - 02:56

Οταν και αν μπει το αυγο στο π@το της αππλε να δειτε τι καλα που θα βγαλει και φθηνο μοντελο και θα γυρισει πλευρο....εγω παντως για ακομη μια φορα ευχομαι να πατωσει σε πωλησεις οσο δε παει γιατι θελω να δω πως θα αντιδρασει και αν θα συνεχισει να πουλαει φυκια για μεταξοτες κορδελες...

Sent from my iphone 4

Αυτό που λές είναι πολύ λογικό, και έτσι θα έκαναν (σχεδόν) όλες οι εταιρείες.

Για τήν Apple όμως είναι άτοπο. Αν έχει συνηθίσει κάτι η Apple, αυτό είναι οι οικονομικές δυσκολίες.
Η Apple πολλές φορές έφτασε κοντά στήν χρεοκοπία και πέρασε πέτρινα χρόνια. Αλλά συνέχιζε να διατηρεί τόν χαρακτήρα τής.
Και ξέρεις τί προέκυψε;
Η επανάσταση του iPod/iTunes.
Και μετά το iPhone.

Εξαιρετικά προϊόντα, τήν στιγμή που κανείς δέν υπολόγιζε τήν Apple και μάλιστα πολλοί "αναλυτές" πρότειναν να πουλήσει το τμήμα hardware και να αφοσιωθεί στο Software.
Καί ευτυχώς που δέν τούς άκουσε, αλλιώς ούτε Mac θά υπήρχε ούτε OS X ούτε iPhone/iOS!
Και άν δέν τούς άκουσε εκείνα τα πέτρινα χρόνια, δέν υπάρχει περίπτωση να το κάνει τώρα, που μέσουρανεί και βρίσκεται στήν καλύτερη κατάσταση τής ιστορίας της.
Όχι δεύτερη, και προτελευταία να πάει, πάλι το δικό τής θα κάνει.

Και πολύ σωστά θα κάνει το δικό τής. Η ιστορία τήν έχει διδάξει, ότι όταν άκουγε τούς εκάστοτε "αναλυτές" ή τήν "κοινή λογική" και τίς "επιθυμίες τών χρηστών", πάντα πάτωνε!
Χαρακτηριστικό παράδειγμα η εποχή που ήταν CEO τής ο Sculley, που προσπάθησε να ικανοποιήσει όλα τα αιτήματα τών χρηστών βγάζοντας πολλές σειρές προιόντων, οικονομικά προιόντα, κτλ. ! Πλήρης αποτυχία καί έφτασε στα πρόθυρα χρεωκοπίας!


Επομένως, εγώ θέλω η Apple να συνεχίσει να κάνει αυτό που κάνει, με τήν δική τής "αυταρχική" και "αλαζονική" τακτική, γιατί αυτή είναι σάν εταιρεία.
Και ότι προκύψει.
Αν και τής έχω εμπιστοσύνη, γιατί έχει αποδείξει πολλές φορές ότι ξέρει τί πραγματικά θέλουν οι χρήστες, πρίν από τούς ίδιους! :)

#49   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 29/10/2011 - 03:17

Επισης να σου προσθεσω οτι ο καθενας διαλεγει αναλογα με τα κριτηρια του. Εγω δεν θα επαιρνα ποτε laptop της γιατι δεν αλλαζω τα windows με τπτ. Στα κινητα αν η samsung ειχε την ποιοτητα κατασκευης του iphone και υποστηριζε τους πελατες της οπως επρεπε (με τις νεες αναβαθμισεις του android σε ολα τα μοντελα και δεν εβγαζε κινητα καθε 3 μηνες) τωρα δεν θα εγραφα σε αυτο το φορουμ ;)


για το μονο που συμφωνω ειναι για την ποιοτητα κατασκευης της samsung σε σχεση παντα με την ποιοτητα του iphone....
κατα τα αλλα η samsung σταματησε να βγαζει κινητα καθε 3 μηνες και υποστιρηζει αψογα τις συσκευες της...ακομα και οι επισημες ρομ που βγαινουν για αλλες χωρες
εχουν κανονικα και ελληνικο μενου και ελληνικο πληκτρολογιο...

πρώτοι οι κόπιες των δεύτερων ? και δεύτεροι οι original ? wtf! :mellow:


το οτι αυτη η κοπια που λες εχει κατασκευασει το μισο iphone σου λεει κατι??
η μπαααα...αντε καιρος να βγαλεις τις παρωπιδες...

Αυτό που λές είναι πολύ λογικό, και έτσι θα έκαναν (σχεδόν) όλες οι εταιρείες.

Για τήν Apple όμως είναι άτοπο. Αν έχει συνηθίσει κάτι η Apple, αυτό είναι οι οικονομικές δυσκολίες.
Η Apple πολλές φορές έφτασε κοντά στήν χρεοκοπία και πέρασε πέτρινα χρόνια. Αλλά συνέχιζε να διατηρεί τόν χαρακτήρα τής.
Και ξέρεις τί προέκυψε;
Η επανάσταση του iPod/iTunes.
Και μετά το iPhone.

Εξαιρετικά προϊόντα, τήν στιγμή που κανείς δέν υπολόγιζε τήν Apple και μάλιστα πολλοί "αναλυτές" πρότειναν να πουλήσει το τμήμα hardware και να αφοσιωθεί στο Software.
Καί ευτυχώς που δέν τούς άκουσε, αλλιώς ούτε Mac θά υπήρχε ούτε OS X ούτε iPhone/iOS!
Και άν δέν τούς άκουσε εκείνα τα πέτρινα χρόνια, δέν υπάρχει περίπτωση να το κάνει τώρα, που μέσουρανεί και βρίσκεται στήν καλύτερη κατάσταση τής ιστορίας της.
Όχι δεύτερη, και προτελευταία να πάει, πάλι το δικό τής θα κάνει.

Και πολύ σωστά θα κάνει το δικό τής. Η ιστορία τήν έχει διδάξει, ότι όταν άκουγε τούς εκάστοτε "αναλυτές" ή τήν "κοινή λογική" και τίς "επιθυμίες τών χρηστών", πάντα πάτωνε!
Χαρακτηριστικό παράδειγμα η εποχή που ήταν CEO τής ο Sculley, που προσπάθησε να ικανοποιήσει όλα τα αιτήματα τών χρηστών βγάζοντας πολλές σειρές προιόντων, οικονομικά προιόντα, κτλ. ! Πλήρης αποτυχία καί έφτασε στα πρόθυρα χρεωκοπίας!


Επομένως, εγώ θέλω η Apple να συνεχίσει να κάνει αυτό που κάνει, με τήν δική τής "αυταρχική" και "αλαζονική" τακτική, γιατί αυτή είναι σάν εταιρεία.
Και ότι προκύψει.
Αν και τής έχω εμπιστοσύνη, γιατί έχει αποδείξει πολλές φορές ότι ξέρει τί πραγματικά θέλουν οι χρήστες, πρίν από τούς ίδιους! :)


δεν διαφωνω σε αυτα που λες αλλα μη ξεχνας οτι πλεον δεν υπαρχει steve jobs στο τιμονι...αυτο μπορει φυσικα να μη λεει τιποτα
αλλα μπορει βεβαια να λεει κ πολλα...

Τελευταία επεξεργασία από: parafron4, 29/10/2011 - 03:22


#50   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/10/2011 - 04:25

A, και κάτι τελευταίο, που ΄δεν νομίζω να αναφέρθηκε στό άρθρο, αλλά είναι πάρα πολύ ουσιαστικό:
Η Samsung δέν ανακοίνωνε ούτε ανακοινώνει αριθμούς πωλήσεων για smartphones και tablets. Τα νούμερα που βλέπουμε αποτελούν εκτίμηση "αναλυτή" και όχι στατιστικά στοιχεία τής εταιρείας.
Και ξαναλέω, είναι εκτίμηση συσκευών που παράχθηκαν-στάλθηκαν στα καταστήματα, και όχι συσκευών που πουλήθηκαν-έφτασαν στα χέρια τών καταναλωτών.
Μπορεί όντως η Samsung να πούλησε περισσότερα τηλέφωνα αυτό το τρίμηνο, αλλά σίγουρα τέτοιο συμπέρασμα από αυτήν τήν "έρευνα" δέν μπορεί να βγεί!

Τελευταία επεξεργασία από: giannisg2004, 29/10/2011 - 04:27


#51   Jeronimos

Jeronimos

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/10/2011 - 08:31

πρώτοι οι κόπιες των δεύτερων ? και δεύτεροι οι original ? wtf! :mellow:

Πολύ εδώ μέσα έχουν φάει τον παπά και νομίζουν ότι η apple είναι η Πρωτη που κατασκεύασε τέτοιου είδους smartphones. οποίος θέλει ας χτυπήσει στο google "qtek s100" και αυτο που θα δει μάλλον θα τον εκπλήξει. Υπόψη ότι αυτο το μοντέλο κυκλοφόρησε το 2003 η 2004. Οπότε μάλλον δεν είναι και τόσο original όσο γράφεις φίλε. Μια παρά πολύ καλή εξέλιξη όμως είναι.

#52   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 29/10/2011 - 08:40

Πολύ εδώ μέσα έχουν φάει τον παπά και νομίζουν ότι η apple είναι η Πρωτη που κατασκεύασε τέτοιου είδους smartphones. οποίος θέλει ας χτυπήσει στο google "qtek s100" και αυτο που θα δει μάλλον θα τον εκπλήξει. Υπόψη ότι αυτο το μοντέλο κυκλοφόρησε το 2003 η 2004. Οπότε μάλλον δεν είναι και τόσο original όσο γράφεις φίλε. Μια παρά πολύ καλή εξέλιξη όμως είναι.


Και το 2005(αν θυμαμαι καλα) το κορυφαιο για μενα qtek 9100 με το συρομενο πληκτρολογιο το οποιο πληρωσα και μια 700αρα απο ολλανδια...μαματες εποχες :)

Sent from my iphone 4

#53   Stathis193

Stathis193

    iPH User

  • 118 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 29/10/2011 - 09:09

Αν δυσκολέψουν ακόμα περισσότερο τα πράγματα για jailbreak
Εγώ θα Samsungαρω μου φαίνετε

#54   bakchr

bakchr

    iPH Addict

  • 813 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 29/10/2011 - 09:17

Το ότι η apple εξέλιξε πάρα πολύ τα smartphones και τα tablets, σίγουρα δεν το αμφισβητεί κανείς.

Αλλά αν κάποιοι νομίζουν ότι η apple έφτιαξε πρώτη smartphones και tablets, είναι βαθειά νυχτωμένοι !! Και αν η apple μοιράζει μηνύσεις για αντιγραφές δεξιά κι αριστερά...τότε τι θα έπρεπε να κάνουν οι asus, qtek, archos που ήταν οι αληθινά πρωτοπόροι σε αυτές τις κατηγορίες ;

Η γνώμη μου είναι ότι η apple είχε τα καλύτερα smartphones της αγοράς την περίοδο 2007-2010. Πλέον, το έχει η samsung και αυτό επιβεβαιώνεται και από τις πωλήσεις που κάνει.

Ευτυχώς που υπάρχει πάλι τόσο έντονος ανταγωνισμός. Γιατί σίγουρα βγαίνουμε κερδισμένοι εμείς οι καταναλωτές. Όλες οι εταιρίες προσπαθούν να δώσουν ότι καλύτερο μπορούν και αν εμείς βγάλουμε τις παρωπίδες (apple, nokia, samsung fan-boys) σίγουρα θα βγούμε ωφελημένοι !!

#55   vagreek

vagreek

    iPH User

  • PipPip
  • 160 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/10/2011 - 09:51

Δεν καταλαβες το πνευμα μου...

δεν ειμαι φανατικος ουτε οπαδος της apple, απλα λεω τα πραγματα με το ονομα τους, αντι να καθεσε να γκρινιαζεις εσυ , η εγω η ο οποιοσδηποτε για την πολιτικη της apple και να χαλιεσε καλυτερα παρε αλλο τηλεφωνο γιατι η εταιρια αυτη τοσα χρονια αυτο μας εχει δειξει οτι αυτο ειναι και δεν αλλαζει, δηλαδη, ντιζαινατα, ποιοτικα προιοντα , σε υψιλη τιμη , αλλα και που δεν χανουν σχεδον καθολου την αξια τους ακομα και μετα απο εναν χρονο η και περισσοτερο.

Ρε παιδιά αυτη η καραμέλα πρέπει να λιωσει. Κάποιος αγόρασε προ εξαμήνου iPhone 4 32 gb στα 779. Κάποιος άλλος galaxy s 2 στα 599. Σήμερα αν τα πουλήσουν το μήλο θα πιάσει περί τα 450 και ο γαλαξίας 370. Άρα ο πρώτος θα έχει απώλεια 330 κι ο δεύτερος 230. Για ποια διατήρηση τιμής μιλάμε ακριβώς; Περίπου την ίδια χασουρα θα έχεις και απο τις 2 συσκευές μετα απο 1 χρόνο χρήσης, είναι ξεκάθαρο αυτο.

#56   sayian

sayian

    iPH Addict

  • 659 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/10/2011 - 09:58

Ρε παιδιά αυτη η καραμέλα πρέπει να λιωσει. Κάποιος αγόρασε προ εξαμήνου iPhone 4 32 gb στα 779. Κάποιος άλλος galaxy s 2 στα 599. Σήμερα αν τα πουλήσουν το μήλο θα πιάσει περί τα 450 και ο γαλαξίας 370. Άρα ο πρώτος θα έχει απώλεια 330 κι ο δεύτερος 230. Για ποια διατήρηση τιμής μιλάμε ακριβώς; Περίπου την ίδια χασουρα θα έχεις και απο τις 2 συσκευές μετα απο 1 χρόνο χρήσης, είναι ξεκάθαρο αυτο.


Καμια σχεση To iphone 4 βγηκε πριν 1μιση χρονο ενω το galaxy s2 το καλοκαιρι. Το 4αρι απο τη μερα που βγηκε περυσι πωλειται στα καταστηματα στην ιδια τιμη σχεδον πραγμα που σημαινει οτι κραταει μεταπωλητικη αξια. Το galaxy σε εναμιση χρονο θα το πουλανε 200 ευρω

Τελευταία επεξεργασία από: sayian, 29/10/2011 - 10:00


#57   vagreek

vagreek

    iPH User

  • PipPip
  • 160 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/10/2011 - 10:06

Καμια σχεση To iphone 4 βγηκε πριν 1μιση χρονο ενω το galaxy s2 το καλοκαιρι. Το 4αρι απο τη μερα που βγηκε περυσι πωλειται στα καταστηματα στην ιδια τιμη σχεδον πραγμα που σημαινει οτι κραταει μεταπωλητικη αξια.

Φίλε μου τι σχέση έχει αυτο που λες; Τι παει να πει κραταει μεταπωλητικη αξια; Μιλαμε παντα ποσο πισνουν μεταχειρισμενα σε τιμες αγορας μεταχειρισμενου, π.χ. Στο buy and sell section αυτου του φορουμ. Μιλάμε για κάποιον που ήθελε να αγοράσει ένα κινητο προ εξαμήνου.
Ας πάμε στο σήμερα αφού το θες (έστω κι αν τώρα η σύγκριση θα είναι είς βάρος του s2 που μετράει 5 μήνες στην αγορα).
Galaxy s 2 στα 430 (απο skroutz με πλήρη εγγυηση 2 ετών) και iPhone 4s (σε λίγες μέρες) στα 659 (με εγγυηση ενός έτους).
Πώληση μετα απο ένα χρόνο απο σήμερα:
Galaxy s 2 στα 250 (το χειρότερο δυνατό σενάριο βάζω, λαμβάνοντας υπόψη την τιμη μεταχειρισμένου galaxy s σήμερα) και iPhone 4s στα 450.
Απώλεια για τον κάτοχο γαλαξια 2 στα 180 ευρω, για τον κάτοχο του μήλου 210 ευρω.
Έρευνα αγοράς κι απλά μαθηματικά και έχετε την απάντηση για το τι αξίζει π.χ. Να αγοράσει κάποιος σήμερα.

Τελευταία επεξεργασία από: vagreek, 29/10/2011 - 10:10


#58   sayian

sayian

    iPH Addict

  • 659 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/10/2011 - 10:12

Εχεις δικιο δικο μου λαθος

Τελευταία επεξεργασία από: sayian, 29/10/2011 - 10:16


#59   vagreek

vagreek

    iPH User

  • PipPip
  • 160 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/10/2011 - 10:16

Εγω γιατι δεν εχω δει ποτε να πουλανε iphone στα 450? Μολις βγει το 5αρι θα δινουν το 4s στα 550 οπως κανουν τωρα με το 4αρι οπως εκαναν και με το 3gs. Οποτε μιλαμε για χασουρα 109 ευρω εναντι 180 που μου λες εσυ στο galaxy

Δηλαδή εσυ πιστεύεις ότι αν βάλεις αγγελία εδω μέσα το 4αρι σήμερα στα 550 θα το πουλησεις;
Τέλος πάντων, δεν συνεχίζω την κουβέντα, είναι χάσιμο χρόνου και για τους 2 μας.
Έβαλα κάτω 2 ρεαλιστικοτατα σενάρια με πραγματικές τιμες αγοράς για καινουρια και μεταχειρισμένα τηλέφωνα και μετρησαμε την... Απόσβεση ( η αλλιως απομειωση) η αλλιώς χασουρα των "επενδυτών" μετα απο ένα χρόνο. Με τιμες στην πράξη και και οχι στα χαρτιά.

#60   sayian

sayian

    iPH Addict

  • 659 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/10/2011 - 10:17

Δηλαδή εσυ πιστεύεις ότι αν βάλεις αγγελία εδω μέσα το 4αρι σήμερα στα 550 θα το πουλησεις;
Τέλος πάντων, δεν συνεχίζω την κουβέντα, είναι χάσιμο χρόνου και για τους 2 μας.
Έβαλα κάτω 2 ρεαλιστικοτατα σενάρια με πραγματικές τιμες αγοράς για καινουρια και μεταχειρισμένα τηλέφωνα και μετρησαμε την... Απόσβεση ( η αλλιως απομειωση) η αλλιώς χασουρα των "επενδυτών" μετα απο ένα χρόνο. Με τιμες στην πράξη και και οχι στα χαρτιά.


Το μνμ αυτο το εσβησα αλλα δεν σε προλαβα. Διαβασε πιο πανω

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες