Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 1 ψήφοι

iPhone 4S: 11 Νοεμβρίου στην Ελλάδα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
804 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#331   Alexemp

Alexemp

    iPH Member

  • 342 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:Mpliki

Δημοσίευση 05/11/2011 - 13:09

Εεεετσι δεν επιτρέπεται αν εντόπισεις ένα μαγαζι να εχει συσκευη να σου αρνηθούν την πώληση της συσκευής, σκέτης συσκευής! Αν το κανει κανείς τότε ο πελάτης εχει το δικαίωμα να φωνάξει την αστυνομία για προσβολή εθνικού νομίσματος!


Pontiaras ισχύει όντως αυτό;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#332   ariusbb

ariusbb

    iPH User

  • 109 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/11/2011 - 20:14

Pontiaras ισχύει όντως αυτό;


Προσβολή νομίσματος; Δεν ξέρω τέτοιο όρο. Άρνηση πώλησης εγώ το ξέρω.

Εαν ήμουν εγώ στο κατάστημα θα έπερνες τρία μοουυυ (που λέει και η διαφήμιση της Q) :P

Γιατί το λέω αυτό.
http://www.vodafone....aign=iphone3gs4

Όπως βλέπεις η συσκευή διαφημίζεται με προγράμμα σύνδεσης.
Εαν δεν βρείς σε κατάλογο δικό τους ή ταμπελάκι στο κατάστημα να λέει το ποσό της συσκευής δεν έχεις πάτημα.

Από τη στιγμή που υπάρχει τέτοιο ταμπελάκι ή κατάλογος έχεις πάτημα για άρνηση πώλησης.

Από την άλλη όμως και να φέρεις την αστυνομία θα σου πει τα στοιχεία σου και έαν θέλεις να καταθέσεις μήνυση. Θα τα έβρισκες στα δικαστήρια μετά από 4 χρόνια που θα σε δικαίωνε και θα σου έλεγε εαν θέλεις να πάρεις το iPhone 4S σήμερα (όταν θα υπήρχε ίσως το 6S) :P

Άρα δεν είναι και τόσο απλό εάν ο καταστηματάρχης έχει "ballz"...

Εαν θέλει να σε ξεφορτωθεί γιατί εσύ ουρλιάζεις μέσα στο κατάστημα (έστω και θέατρο) μπορεί και να στο δώσει...

#333   pavlossss

pavlossss

    iPH Contributor

  • 1.453 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 05/11/2011 - 20:35

Προσβολή νομίσματος; Δεν ξέρω τέτοιο όρο. Άρνηση πώλησης εγώ το ξέρω.

Εαν ήμουν εγώ στο κατάστημα θα έπερνες τρία μοουυυ (που λέει και η διαφήμιση της Q) :P

Γιατί το λέω αυτό.
http://www.vodafone....aign=iphone3gs4

Όπως βλέπεις η συσκευή διαφημίζεται με προγράμμα σύνδεσης.
Εαν δεν βρείς σε κατάλογο δικό τους ή ταμπελάκι στο κατάστημα να λέει το ποσό της συσκευής δεν έχεις πάτημα.

Από τη στιγμή που υπάρχει τέτοιο ταμπελάκι ή κατάλογος έχεις πάτημα για άρνηση πώλησης.

Από την άλλη όμως και να φέρεις την αστυνομία θα σου πει τα στοιχεία σου και έαν θέλεις να καταθέσεις μήνυση. Θα τα έβρισκες στα δικαστήρια μετά από 4 χρόνια που θα σε δικαίωνε και θα σου έλεγε εαν θέλεις να πάρεις το iPhone 4S σήμερα (όταν θα υπήρχε ίσως το 6S) :P

Άρα δεν είναι και τόσο απλό εάν ο καταστηματάρχης έχει "ballz"...

Εαν θέλει να σε ξεφορτωθεί γιατί εσύ ουρλιάζεις μέσα στο κατάστημα (έστω και θέατρο) μπορεί και να στο δώσει...

εαν ησουν εσυ στο καταστημα θα επαιρνες πολλα μοουυυυ απο τη vodafone εαν δεν πουλαγες καθως αν ησουν franchise θα εχανες το licence και αν ησουν εντος δικτυου ΑΠΛΑ δεν θα το εκανες καθολου....οσο για τα ballz εχουν και οι πελατες..

Τελευταία επεξεργασία από: pavlossss, 05/11/2011 - 20:35


#334   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 05/11/2011 - 21:16

Καταρχήν πέρα από το να πάρεις τελικά τη συσκευή μετά από 2 χρόνια στο δικαστήριο.. δεν είναι μόνο αυτό.. Δεν μπορείς να κάνεις και μύνηση και να διεκδικήσεις και από εκεί?
Αλλά εγώ ξαναλέω από τη στιγμή που δεν το κάνουν φανερά δεν μπορείς να το κάνεις.. Αν τη θέλεις σκέτη συσκευή σου λένε απλά ότι δεν έχουν .. τελείωσαν όλες..

#335   ariusbb

ariusbb

    iPH User

  • 109 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/11/2011 - 22:05

εαν ησουν εσυ στο καταστημα θα επαιρνες πολλα μοουυυυ απο τη vodafone εαν δεν πουλαγες καθως αν ησουν franchise θα εχανες το licence και αν ησουν εντος δικτυου ΑΠΛΑ δεν θα το εκανες καθολου....οσο για τα ballz εχουν και οι πελατες..


Θα έπαιρνα μοουυυυ εαν δεν πούλαγα συνδέσεις. Δεν τους ενδιαφέρει στο κατάστημα τι συσκευή θα δώσουν. Τα bonus που δίνουν για smartphones στα καταστήματα είναι τα ίδια. Το iPhone για τα καταστήματα είναι πρόβλημα καθώς δεν έχουν διαθεσιμότητα (και έχουν παράπονα για πώληση της συσκευής χωρίς σύνδεση) οπότε και θέλουν να το δώσουν με σύνδεση για να πάρουν και το υψηλό usage που κάνουν συνήθως οι χρήστες iPhone.

Αυτά που τα έχω συζητήσει με φίλο που έχει κατάστημα Vodafone...

Οπότε το licence το χάνεις εαν δεν πουλάς συνδέσεις - όχι εαν δεν πουλάς συσκευές. Μην ξεχνάμε πάροχοι κινητής τηλεφωνίας είναι πρώτα από όλα - όχι κατάστημα λιανικής πώλησης κινητών.

#336   ariusbb

ariusbb

    iPH User

  • 109 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/11/2011 - 22:09

Καταρχήν πέρα από το να πάρεις τελικά τη συσκευή μετά από 2 χρόνια στο δικαστήριο.. δεν είναι μόνο αυτό.. Δεν μπορείς να κάνεις και μύνηση και να διεκδικήσεις και από εκεί?
Αλλά εγώ ξαναλέω από τη στιγμή που δεν το κάνουν φανερά δεν μπορείς να το κάνεις.. Αν τη θέλεις σκέτη συσκευή σου λένε απλά ότι δεν έχουν .. τελείωσαν όλες..


Το θέμα είναι να πεις θέλω iPhone 4S με σύνδεση και να στη δείξει ο πωλητής και μετά να του πεις άσε μώρε έχω ένα άλλο συμβόλαιο, θα πάρω σκέτη συσκευή.
Σε αυτή την περίπτωση στην έχει φανερώσει.
Η πολιτική τους όμως είναι του στύλ - δώστε μας τα στοιχεία σας για να σας ενημερώσουμε. Σε βλέπουν τι είδους πελάτης είσαι και εαν είσαι iPhone-worthy (high usage user δηλαδή) και σε παίρνουν την επόμενη μέρα τηλέφωνο και καλά ότι ήρθε. Διαφορετικά θα σου πούνε θα έχουμε iPhone σε 2 μήνες - θέλεις ένα Samsung τώρα;

#337   parhss

parhss

    iPH Contributor

  • 1.663 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:paridion

Δημοσίευση 05/11/2011 - 22:20

Για το θέμα τον επιδοτήσεων ρώτησα χτες και iStorm και Golden-i και ισχύουν τα εξής και για τα δυο:

1. Μπορούν να κάνουν νέες συνδέσεις Vodafone και Cosmote (δεν υπάρχει συνεργασία προς το παρόν με τη Wind) για ιδιώτες και για επαγγελματίες
2. Μπορούν να κάνουν φορητότητα από όλα τα δίκτυα σε Vodafone ή Cosmote για ιδιώτες και για επαγγελματίες
3. Μπορούν να κάνουν ανανεώσεις Vodafone για ιδιώτες και για επαγγελματίες
4. Μπορούν να κάνουν ανανεώσεις Cosmote ΜΟΝΟ για ιδιώτες




οταν λες μπορουν να κανουν φορητοτητα θα σου κανουν την ιδια τιμη που θα σου κανουν στη vodafone π.χ ??

η κατι καλυτερο???

Τελευταία επεξεργασία από: parhss, 05/11/2011 - 22:21


#338   giorgossssss

giorgossssss

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 05/11/2011 - 22:26

στον οτε τουλαχιστον που ειμαι ,το 4αρι το δινουν συμβολαιο και μη χωρις κανενα προβλημα ,και μαλιστα οταν το ειχαν πρωτοφερει το δινετε και σαν σκετη συσκευη οποιος το ηθελε

#339   pomolo

pomolo

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 05/11/2011 - 23:06

επειδή δεν βγάζω άκρη:: μπορεί κάποιος να μου δώσει εικόνα τιμών για το 4S?
Αν είναι να κυκλοφορήσει σε 5 μέρες, προφανώς οι εταιρείες έχουν τιμολογηθεί και έχουν τιμολογήσει.

#340   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 05/11/2011 - 23:50

Το θέμα είναι να πεις θέλω iPhone 4S με σύνδεση και να στη δείξει ο πωλητής και μετά να του πεις άσε μώρε έχω ένα άλλο συμβόλαιο, θα πάρω σκέτη συσκευή.
Σε αυτή την περίπτωση στην έχει φανερώσει.
Η πολιτική τους όμως είναι του στύλ - δώστε μας τα στοιχεία σας για να σας ενημερώσουμε. Σε βλέπουν τι είδους πελάτης είσαι και εαν είσαι iPhone-worthy (high usage user δηλαδή) και σε παίρνουν την επόμενη μέρα τηλέφωνο και καλά ότι ήρθε. Διαφορετικά θα σου πούνε θα έχουμε iPhone σε 2 μήνες - θέλεις ένα Samsung τώρα;

Σε αυτην την περιπτωση που του πεις οτι θα κανεις συνδεση και θα σου πει εχω, και μετα του πεις τελικα δεν κανω θα βρει εναν λογο για να μην στην πουλησει!(πχ ειναι εκθεσιακο και δεν το ξερε, ειναι κρατημενο απο συνδρομητη μεσω Internet και περιμενουν να ερθει να το παραλαβει απο το καταστημα και δεν εχουν αλλο και 1002)
Η πολιτικη της εταιριας ειναι να κανει συνδεσεις και αυτο την ενδιαφερει! Δεν την νοιαζει να πουλαει συσκευες... Η πικοιλια σε συσκευες ειναι για να σε πεισουν να παρεις καποια με συνδεση γιατι απο εκει βγαζει λεφτα! Οποτε αν δεν θελει να σου δωσει δεν θα σου δωσει. Τωρα αν εχεις γνωστο και την παρεις στη λουφα αυτο ειναι αλλο! Αλλα γενικα η εταιρια θελει συνδεσεις και ο πωλητης bonus(συνδεσεων) αρα δεν συμφερει κανεναν(εκτος απο εσενα ισως)να στο πουλησει σκετο !


#341   sevarton

sevarton

    iPH Enthousiast

  • 574 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 05/11/2011 - 23:55

Παιδιά υπάρχει περιπτωση ενω έχει ανακοινωθεί γιατι Παρασκευή τα μισά καταστήματα της Αθήνας να μην το έχουν και να πουν απο τις 15-16 και βλέπουμε;

#342   pontiaras

pontiaras

    iPH Contributor

  • 1.600 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:Pafralis30

Δημοσίευση 06/11/2011 - 00:29

Pontiaras ισχύει όντως αυτό;

Ναι ισχύει κ α ν ο ν ι κ ο τ α τ α!

#343   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/11/2011 - 00:48

Καλησπέρα,γνωρίζει κανείς αν θα το εχει και ο Γερμανός 11/11???

#344   ariusbb

ariusbb

    iPH User

  • 109 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/11/2011 - 07:35

οταν λες μπορουν να κανουν φορητοτητα θα σου κανουν την ιδια τιμη που θα σου κανουν στη vodafone π.χ ??

η κατι καλυτερο???


Όχι καλύτερο - αλλά ότι δείχνει το σύστημα της Vodafone / Cosmote.

Με λίγα λόγια εάν πας σε κατάστημα Vodafone ή πάρεις τηλέφωνο και σου πούνε 300 ευρώ - τότε 300 ευρώ θα πάρεις και στο iStorm π.χ.

#345   ariusbb

ariusbb

    iPH User

  • 109 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/11/2011 - 07:38

Παιδιά υπάρχει περιπτωση ενω έχει ανακοινωθεί γιατι Παρασκευή τα μισά καταστήματα της Αθήνας να μην το έχουν και να πουν απο τις 15-16 και βλέπουμε;


Μεγάλη περίπτωση υπάρχει να κυκλοφορήσουν 100 συσκευές στην αγορά και μετά από εβδομάδα να έρχονται iPhone με το σταγονόμετρο - όπως γίνεται συνήθως με τα iPhone και έγινε και με το iPad 2.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες