Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πως ενεργοποιώ το FaceTime και το iMessage;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
133 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 04/11/2011 - 11:10

Kαλημέρα σε όλους και καλωσορίσατε οι καινούριοι.

Καταρχήν εγώ έχω vodafone και δουλεψαν ολα μια χαρά (αν και δεν πιστεύω οτι έχει σχέση, τη στιγμή που προσπαθεί κάποιος να κάνει ενεργοποίηση).

Το μήνυμα ΑΝ σας ήρθε το μόνο που θα έλεγε είναι οτι αν στείλετε imessage μέσω data και όχι μεσω wi fi, θα έχετε χρέωση data απο τον πάροχο (που λογικό είναι γιατι χρησιμοποιεί ιντερνετ).

Απο κει και πέρα, οταν και γώ έβαλα την 5 (άσπαστη στην αρχή), έκανα login στο icloud.com με το Apple user id/password, έφτιαξα και το @me.com email που μου ζήτησε, πήγα στις Ρυθμίσεις - μηνύματα, πάτησα το ON για το imessage και μετά πήγα πιο κάτω που έλεγε Received at και είδα οτι έχει τον αριθμό του τηλεφώνου μου, και πρόσθεσα και το Apple ID email μου καθώς και το @me.com email μου. Και δούλεψε κανονικά.

Τα έχετε προσθέσει αυτά τα εξτρα?



Για δοκιμάστε και αυτό : Ρυθμίσεις - γενικά - Restrictions και βάλτε το Restrictions OFF.

Τελευταία επεξεργασία από: iMarilina, 04/11/2011 - 11:13

Whatsapp doc?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 04/11/2011 - 11:10

δεν ξερω κατα ποσο εχει σχεση αυτο, ενας αλλος φιλος μου εφτιαξε καινουριο λογαριασμο του μαιλ του ιcloud οχι χοτμαιλ η καποιο αλλο αλλα του icloud το επισημάνω αυτο, και του δουλευει κανονικα, σημείωση έχει wind!



Ίσως να έχει σχέση, είναι το @me.com που λέω παραπάνω.
Whatsapp doc?

#18   sportis

sportis

    iPH newbie

  • 44 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/11/2011 - 11:17

Ίσως να έχει σχέση, είναι το @me.com που λέω παραπάνω.

θύμισε μου σε παρακαλώ απο που έφτιαξες το @me.com??
επίσης αν πας στης ρυθμίσεις και στα μηνύματα τι apple id έχεις βάλει? ποιο email??

Τελευταία επεξεργασία από: sportis, 04/11/2011 - 11:19


#19   JP335i

JP335i

    iPH Contributor

  • 1.080 μηνύματα
  • Twitter:@JimPapan
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:JP335i

Δημοσίευση 04/11/2011 - 11:18

Kαλημέρα σε όλους και καλωσορίσατε οι καινούριοι.

Καταρχήν εγώ έχω vodafone και δουλεψαν ολα μια χαρά (αν και δεν πιστεύω οτι έχει σχέση, τη στιγμή που προσπαθεί κάποιος να κάνει ενεργοποίηση).

Το μήνυμα ΑΝ σας ήρθε το μόνο που θα έλεγε είναι οτι αν στείλετε imessage μέσω data και όχι μεσω wi fi, θα έχετε χρέωση data απο τον πάροχο (που λογικό είναι γιατι χρησιμοποιεί ιντερνετ).

Απο κει και πέρα, οταν και γώ έβαλα την 5 (άσπαστη στην αρχή), έκανα login στο icloud.com με το Apple user id/password, έφτιαξα και το @me.com email που μου ζήτησε, πήγα στις Ρυθμίσεις - μηνύματα, πάτησα το ON για το imessage και μετά πήγα πιο κάτω που έλεγε Received at και είδα οτι έχει τον αριθμό του τηλεφώνου μου, και πρόσθεσα και το Apple ID email μου καθώς και το @me.com email μου. Και δούλεψε κανονικά.

Τα έχετε προσθέσει αυτά τα εξτρα?


Καλημέρα και πάλι. Εγώ προσωπικά δεν έχω κάνει λογαριασμό @me.com. Επομένως στο iCloud έχω βάλει το Apple ID μου. Όταν πέρασα την 5 μου ενεργοποιήθηκαν και τα δύο χωρίς προβλήματα, αυτό είναι το παράλογο. Από χθες όμως που εκείνη την καταραμένη στιγμή τα έβαλα και τα δύο off είναι κολλημένα στο waiting for activation ό,τι και αν κάνω.

Τώρα έβγαλε το εξής μήνυμα το facetime:

Συνημμένο αρχείο  IMG_0086.PNG   95,2KB   22 λήψεις

Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει...

#20   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 04/11/2011 - 11:19

θυμησε μου σε παρακαλω απο που εφτιαξες το @me.com??



Από μεσα απο το icloud.com. Και επειδή είδα ένα σχετικό τοπικ που πρόσθεσε κάποιος άλλος σχετικά με το πρόβλημα, σιγουρέψου οτι στο Facetime και στο Icloud έχεις βάλει το Apple ID σου (δηλαδή το εμαιλ το οποίο χρησιμοποιείς ως username όταν κάνεις login στο Appstore και Icloud)
Whatsapp doc?

#21   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 04/11/2011 - 11:19

Καλημέρα και πάλι. Εγώ προσωπικά δεν έχω κάνει λογαριασμό @me.com. Επομένως στο iCloud έχω βάλει το Apple ID μου. Όταν πέρασα την 5 μου ενεργοποιήθηκαν και τα δύο χωρίς προβλήματα, αυτό είναι το παράλογο. Από χθες όμως που εκείνη την καταραμένη στιγμή τα έβαλα και τα δύο off είναι κολλημένα στο waiting for activation ό,τι και αν κάνω.

Τώρα έβγαλε το εξής μήνυμα το facetime:

Συνημμένο αρχείο  IMG_0086.PNG   95,2KB   22 λήψεις

Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει...



Γιατί τα εκανες ΟΦΦ? Για δές και σύ το restrictions και δοκίμασε να κάνεις και μια επανεκκίνηση.

Τελευταία επεξεργασία από: iMarilina, 04/11/2011 - 11:20

Whatsapp doc?

#22   sportis

sportis

    iPH newbie

  • 44 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/11/2011 - 11:25

Από μεσα απο το icloud.com. Και επειδή είδα ένα σχετικό τοπικ που πρόσθεσε κάποιος άλλος σχετικά με το πρόβλημα, σιγουρέψου οτι στο Facetime και στο Icloud έχεις βάλει το Apple ID σου (δηλαδή το εμαιλ το οποίο χρησιμοποιείς ως username όταν κάνεις login στο Appstore και Icloud)

σε ολα ειναι ο λογαριασμος που εχω στο itune... αλλα ειναι σε hotmail δεν ξερω αν φταει αυτο!!!

#23   JP335i

JP335i

    iPH Contributor

  • 1.080 μηνύματα
  • Twitter:@JimPapan
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:JP335i

Δημοσίευση 04/11/2011 - 11:25

Αναφέρω πιο πάνω, οτι το iMessages ΔΕΝ θυμάμαι γιατί το έκλεισα, και το facetime για να δώ αν θα έχει την ίδια συμπεριφορά με το iMessages. Τα έχω δοκιμάσει όλα, και επανεκκίνιση και όλα. Επίσης το restrictions είναι όλα off. Αν κατάλαβα καλά τι εννοείς...

#24   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 04/11/2011 - 11:26

σε ολα ειναι ο λογαριασμος που εχω στο itune... αλλα ειναι σε hotmail δεν ξερω αν φταει αυτο!!!



Oχι δε θαπρεπε να φταίει. Μπορείς να μου στειλεις screenshots? Kαι για δες αν σου έχουν στείλει κανα validation email στο hotmail σου.

Τελευταία επεξεργασία από: iMarilina, 04/11/2011 - 11:27

Whatsapp doc?

#25   sportis

sportis

    iPH newbie

  • 44 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/11/2011 - 11:33

Oχι δε θαπρεπε να φταίει. Μπορείς να μου στειλεις screenshots? Kαι για δες αν σου έχουν στείλει κανα validation email στο hotmail σου.


τωρα δεν μπορω να στειλω γιατι ειμαι στο γραφειο!
για να καταλαβω εσυ σαν apple id εχεις βαλει τον λογαριασμο που εχεις στο itune σωστα? και εχεις βαλει και 2 email το @me.com ???

#26   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 04/11/2011 - 11:44

τωρα δεν μπορω να στειλω γιατι ειμαι στο γραφειο!
για να καταλαβω εσυ σαν apple id εχεις βαλει τον λογαριασμο που εχεις στο itune σωστα? και εχεις βαλει και 2 email το @me.com ???



Ακριβώς. Και στο Ρυθμίσεις - Ιcloud και στο Ρυθμίσεις - μηνύματα έχω βάλει το yahoo email μου, που το χρησιμοποιώ ως Apple ID, και στα μηνύματα έχω και αυτο και το @me.com (εκτός απο το νουμερο του κινητού βεβαια).

Κάτσε θα βάλω και γω screenshots.
Whatsapp doc?

#27   sportis

sportis

    iPH newbie

  • 44 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/11/2011 - 11:58

εμενα και στα μυνηματα εχει και το νουμερο του κινητου μου, κανονικα δεν θα επρεπε??

και επισης και στο facetime kai sto imessage παραμένει η επαλήθευση του κινητού ενω στα εμαιλ λεει αποστολή..

Τελευταία επεξεργασία από: sportis, 04/11/2011 - 11:59


#28   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 04/11/2011 - 12:01

εμενα και στα μυνηματα εχει και το νουμερο του κινητου μου, κανονικα δεν θα επρεπε??

και επισης και στο facetime kai sto imessage παραμένει η επαλήθευση του κινητού ενω στα εμαιλ λεει αποστολή..



Ναι εμενα στο imessage εκεί που λέει Received at - 3 addresses, τα 3 αυτά είναι το νούμερο του κινητού μου, το Apple id εμαιλ μου και το @me.com εμαιλ μου.
Whatsapp doc?

#29   sportis

sportis

    iPH newbie

  • 44 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/11/2011 - 12:01

μολις εβαλα και δευτερο μαιλ @me.com εκλεισα το τηλ το ξανα ανοιξα και ακομα τιποτα...
να σημειώσω οτι είμαι με 3g και οχι με wi-fi τωρα. δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο!

#30   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 04/11/2011 - 12:09

μολις εβαλα και δευτερο μαιλ @me.com εκλεισα το τηλ το ξανα ανοιξα και ακομα τιποτα...
να σημειώσω οτι είμαι με 3g και οχι με wi-fi τωρα. δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο!


Για το facetime θα παίζει ίσως, για το imessage δε νομίζω αν και δεν το δοκίμασα, ειμουν στο wifi οταν έκανα ενεργοποίηση.

Για διάβασε το παρακάτω λινκ (έφαγα το ιντερνετ και γω), μηπως και λυθεί.

http://jailbreakqa.c...jailbreak-ios-5
Whatsapp doc?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες