Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

vodafone tethering δωρεαν παλι!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
365 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#301   gdelio

gdelio

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/11/2011 - 10:52

Αναβάθμησα και εγώ σε 5.0.1 σε 4άρι και διαπίστωσα ένα πρόβλημα. Ενώ όταν έκανα την αναβάθμιση ο φορέας ήταν 11.1 όταν πέρασα το installus και πήγα στα Γενικά - πληροφορίες ο φορέας ήταν 11.0 με αποτέλεσμα να μην υπάρχει πουθενά Προσωπικό Hostspot. Έκανα αναβάθμιση carrier όπως περιγράφετε παραπάνω και όλη η διαδικασία πήγε καλά αλλά ο Φορέας δεν αλλάζει με τίποτα. Έχει κολλήσει στο 11.0. Τι να κάνω?
Εχω συμβόλαιο με Vodafone.


Restart???

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#302   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 29/11/2011 - 10:56

Mάλλον δεν κατάλαβες τι έχω πει, Αλλά ευχαριστώς να το αναφέρω ξανά.

Mετέφερα το συμβόλαιο μου απο Cosmote στη Vodfone. Οι υπάλληλοι στο κατάστημα με διαβεβαίωσαν οτι το tethering ειναι ανοικτό και διαθέσιμο στο κοινό πλεον. Μολις ενεργοποίησα τη νέα συσκευή διαπίστωσα οτι δεν είναι ετσι. Μετα από αρκετά τηλέφωνα και email στη vodafone, μου ανέφεραν οτι δεν μπορουν να μου στείλουν το νεο carrier update, διότι είχε προβληματα και το απέσυραν. Τους ανέφερα οτι πολλοί γνωστοί μου το έχουν εγκατεστημένο και δεν εχει προβληματα. Μου είπαν αυτοί πρόλαβαν και το έλαβαν. Το θέλω και εγω. Δεν γίνεται να σας το στείλουμε... το ιδ. συμφωνητικό μου λεει οτι το Data-plan πρεπει να χρησιμοποιείται μόνο από το τηλέφωνο για λόγους δικής μου ασφάλειας... Ξέρω καλύτερα τι είναι πιο ασφαλές για εμενα από οτι εσεις.. Λυπάμαι δεν γίνεται..

Επισης προς χαρην καλής συνεργασίας μου εδωσαν και 3εις κωδικούς για πρόσβαση στο πρόγραμμα internet-mobile της vodafone για δωρεάν χρήση διάρκειας 1 μήνα.

Ως επαγγελματίας εχω άμεση αναγκη απο το tethering, για αυτό το λόγο και είχα το συμβόλαιο στη Cosmote. Αυτό που δεν έχω ανάγκη είναι τις μπούρδες και την εξαπάτηση της vodafone.

Ευχτυχως οι οδηγίες για εγκατάσταση του 11.1 που δώθηκαν εδώ μέσα στο forum δουλεψαν και ευχαριστώ τα μέλη για αυτό.

Συνεπώς δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στη vodafone, δεν εχω καμιά διάθεση να αλλάξω settings που μού κάνουν τη δουλειά.. και ναι δεν θα περάσω νεο carrier update αν αυτό είναι να μου δημιουργήσει προβλήματα.



Είσαι σωστός σε αυτά που λές, αλλα και η vodafone δε θα μπορούσε τη στιγμή που δημιουργήθηκε κάποιο θέμα με το update έστω και σε μερικούς χρήστες να το δίνει κατα παραγγελία το update σε όποιον θέλει, έτσι δεν είναι?

Εμένα που πήρα και ρώτησα μου είπαν οτι έχουν επικοινωνήσει με την Αpple σχετικά με το πρόβλημα και περιμένουν να λυθεί για να ξαναδώσουν το update. Που μου ακούγεται λογικό.

Αν είναι κάποιο προιον εταιρίας με μερικά ελαττωματικά κομμάτια και το κάνουν recall το μοντέλο, δε θα κάνουν recall μονο μερικά, αλλα ολα. (Βέβαια δεν τα δίνουν όλοι πίσω).

Απλά καταλαβαίνεις τι εννοω.
Whatsapp doc?

#303   gdelio

gdelio

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/11/2011 - 14:10

Είσαι σωστός σε αυτά που λές, αλλα και η vodafone δε θα μπορούσε τη στιγμή που δημιουργήθηκε κάποιο θέμα με το update έστω και σε μερικούς χρήστες να το δίνει κατα παραγγελία το update σε όποιον θέλει, έτσι δεν είναι?

Εμένα που πήρα και ρώτησα μου είπαν οτι έχουν επικοινωνήσει με την Αpple σχετικά με το πρόβλημα και περιμένουν να λυθεί για να ξαναδώσουν το update. Που μου ακούγεται λογικό.

Αν είναι κάποιο προιον εταιρίας με μερικά ελαττωματικά κομμάτια και το κάνουν recall το μοντέλο, δε θα κάνουν recall μονο μερικά, αλλα ολα. (Βέβαια δεν τα δίνουν όλοι πίσω).

Απλά καταλαβαίνεις τι εννοω.


Ασφαλώς και καταλαβαίνω τι λες απλά αυτό που λες είναι μια εντελως διαφορετική απάντηση από αυτή που εν τέλει έλαβα. Εμένα μου ειπαν ψυχρά το συμβολαιο σου λεει οτι θα χρησιμοποιεις το data plan μονο από το κινητό σου και πάρε και 3εις κωδικούς για ενα μήνα και μετά πλήρωνε εξτρα για να έχεις ιντερνετ στο λαπτοπ σου.

Ποσο σοβαρά να πάρω την Vodafone, πως να την πιστέψω οταν από τους πωλητές στο κατάστημα, στους υπαλλήλους στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση εχω λάβει διαφορετικές απαντήσεις?
Ποσο σοβαρά να πάρω την Vodafone οταν ποστάρω στην σελίδα τους στο Facebook " Ξεκλειδώστε το tethering στα iPhone... η πείτε στους υπαλλήλους σας να ενημερώνουν σωστα, ειλικρινά και υπεύθυνα.."
και δευτερόλεπτα μετά το σβήνουν...

ΥΓ.
Φίλος εφάρμοσε την παρακάτω τακτική ισως και να είναι τραβηγμένη αλλά...
Θα έχετε παρατηρήσει οτι σε συνομιλίες με τράπεζες καθώς και με εταιρείες τηλεφωνίας πριν ξεκινήσει η συνομιλία σας ενημερώνουν οτι "για τη δική σας ασφάλεια η συνδιάλεξη καταγράφεται" Ε λοιπόν το ιδιο μπορείτε να κάνετε και εσεις.. αρκει να το αναφέρεται στον συνομιλήτή σας και να καταγραφει. Να δειτε τι καλά θα απαντούν υπέυθυνά και σωστά μετά...

#304   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 29/11/2011 - 14:19

Ασφαλώς και καταλαβαίνω τι λες απλά αυτό που λες είναι μια εντελως διαφορετική απάντηση από αυτή που εν τέλει έλαβα. Εμένα μου ειπαν ψυχρά το συμβολαιο σου λεει οτι θα χρησιμοποιεις το data plan μονο από το κινητό σου και πάρε και 3εις κωδικούς για ενα μήνα και μετά πλήρωνε εξτρα για να έχεις ιντερνετ στο λαπτοπ σου.

Ποσο σοβαρά να πάρω την Vodafone, πως να την πιστέψω οταν από τους πωλητές στο κατάστημα, στους υπαλλήλους στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση εχω λάβει διαφορετικές απαντήσεις?
Ποσο σοβαρά να πάρω την Vodafone οταν ποστάρω στην σελίδα τους στο Facebook " Ξεκλειδώστε το tethering στα iPhone... η πείτε στους υπαλλήλους σας να ενημερώνουν σωστα, ειλικρινά και υπεύθυνα.."
και δευτερόλεπτα μετά το σβήνουν...

ΥΓ.
Φίλος εφάρμοσε την παρακάτω τακτική ισως και να είναι τραβηγμένη αλλά...
Θα έχετε παρατηρήσει οτι σε συνομιλίες με τράπεζες καθώς και με εταιρείες τηλεφωνίας πριν ξεκινήσει η συνομιλία σας ενημερώνουν οτι "για τη δική σας ασφάλεια η συνδιάλεξη καταγράφεται" Ε λοιπόν το ιδιο μπορείτε να κάνετε και εσεις.. αρκει να το αναφέρεται στον συνομιλήτή σας και να καταγραφει. Να δειτε τι καλά θα απαντούν υπέυθυνά και σωστά μετά...



Τι να πώ ειναι και σε ποιον θα τύχεις τελικά.......

Εγώ κατάφερα να συνδεθώ με το αρμόδιο τμήμα μετα απο 8 λεπτά προσπάθειας με εκεινο το Siri-οειδές αυτόματο τηλεφωνητή.

"Πειτε μου τι θέλετε, με ποιο τμήμα θελετε να συνδεθειτε" κλπ κλπ

Ελεγα ¨"Τμημα συμβολαίων", ¨Συμβόλαιο", "Λογαριασμος" κλπ κλπ

ΤΙΠΟΤΑ. "Συγνώμη, δεν σας κατάλαβα"

"ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟ"

"Συγνώμη, δεν σας κατάλαβα. Σας συνδέω με εκπρόσωπο".


???


Και τελικά η κοπέλα με την οποια μιλησα μου εξήγησε αυτό που είπα παραπάνω, σχετικά με το carrier update και οτι συντομα θα γίνει και πάλι διαθέσιμο.

Τελευταία επεξεργασία από: iMarilina, 29/11/2011 - 14:20

Whatsapp doc?

#305   mmihalis

mmihalis

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/11/2011 - 20:27

Restart???

το έκανα...τίποτα.....

#306   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1.440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 29/11/2011 - 23:55

το έκανα...τίποτα.....

Έχεις tether στο Internet?

Τελευταία επεξεργασία από: AlexK, 29/11/2011 - 23:56


#307   mmihalis

mmihalis

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/11/2011 - 17:54

Έχεις tether στο Internet?


δεν κατάλαβα τι εννοείς....

#308   xkfilippidis

xkfilippidis

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/12/2011 - 17:57

Εγώ πάντος κατέβασα το αρχείο και ακουλούθησα τις οδηγίες για mac και εδω και λιγη ωρα εχω 11.1 και tethering κανονικα
ευχαριστώ για τις οδηγίες. Πήρα προηγουμενως τηλ vodafone και τους ρωτησα τι γινεται και ειπαν ότι επικειται αναβάθμιση των settings και μου προσεφεραν καποιους κωδικους προσωρινα.Να ειναι καλα το forum που δεν θα χρειαστει να περιμενω. Παντως αν το ξανακλειδωσουν στο μελλον εγω και αρκετοι αλλοι φυγαμε για cosmote.

#309   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1.440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 01/12/2011 - 20:03

δεν κατάλαβα τι εννοείς....


Εννοώ μπορείς να μοιράσεις την σύνδεσή σου με το laptop σου ?

#310   mmihalis

mmihalis

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/12/2011 - 22:47

μέχρι που ήμουν στο ios 5 το μοίραζα με το ipad μια χαρά (με φορέα 11.1) .... Με το που αναβάθμισα και πέρασα το installus ο φόρεας έγινε 11.0 και από τότε ..... τίποτα.....

#311   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 02/12/2011 - 22:56

μέχρι που ήμουν στο ios 5 το μοίραζα με το ipad μια χαρά (με φορέα 11.1) .... Με το που αναβάθμισα και πέρασα το installus ο φόρεας έγινε 11.0 και από τότε ..... τίποτα.....



Τι εννοεις αναβαθμισες και περασες το ινσταλλους; Εννοεις αναβαθμισες σε 5.0.1 και εκανες jailbreak? αν ναι, κανονικα δε θαπρεπε να αλλαξει το 11.1. Χτες εκανα αναβαθμιση απο 5 σε 5.0.1 και δεν χαθηκε αυτο (setup as new εκανα)


Σταλμένο απο το iΤσίου, το καινούριο ταχυδρομικό περιστέρι της Apple (www.ikoutsoulame.gr)
Whatsapp doc?

#312   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.086 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 02/12/2011 - 23:33

Παιδια σε μένα μόλις πήρα το 4s και έβαλα την κάρτα που είχε το 11.1 πήγε ξανά στην 11.0. Έπρεπε πάλι χειροκίνητα με τον τροπο που έχουμε περιγράψει να το επαναφερω στην 11.1. Απλά πρέπει λοιπόν να το ξανακάνεις.

#313   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 02/12/2011 - 23:40

Παιδια σε μένα μόλις πήρα το 4s και έβαλα την κάρτα που είχε το 11.1 πήγε ξανά στην 11.0. Έπρεπε πάλι χειροκίνητα με τον τροπο που έχουμε περιγράψει να το επαναφερω στην 11.1. Απλά πρέπει λοιπόν να το ξανακάνεις.



Τι εννοεις εβαλες την καρτα; Ρωταω γιατι προχτες αλλαξα μικροσιμ και παλι δεν αλλαξανε τα 11.1, εκει ητανε, και μετα το ΟΤΑ σε 5.0.1 και setup as new ακομα εκει ειναι


Σταλμένο απο το iΤσίου, το καινούριο ταχυδρομικό περιστέρι της Apple (www.ikoutsoulame.gr)
Whatsapp doc?

#314   gmak

gmak

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/12/2011 - 00:57

Λοιπόν σε μένα στο τεσσαρι που είχα κάνει αναβάθμιση λειτουργει το tethering ασχέτως αν τότε που εκανα την αναβάθμιση δεν είχα την ίδια σιμ αλλα πανομοιότυπη με το ίδιο νούμερο..την άλλη σιμ την είχα στο iPad 2 και τώρα που με την επιδότηση πήρα το 4s μετακόμισα την σιμ απο το τεσσαρι στο s και στο τεσσαρι έβαλα την σιμ που είχα στο iPad.οπως σας ειπα δουλεύει το tethering στο τεσσαρι αλλα στο s που δεν έχω κάνει αναβάθμιση της vodafone δεν δουλεύει.

#315   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.086 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 03/12/2011 - 01:17

Τι εννοεις εβαλες την καρτα; Ρωταω γιατι προχτες αλλαξα μικροσιμ και παλι δεν αλλαξανε τα 11.1, εκει ητανε, και μετα το ΟΤΑ σε 5.0.1 και setup as new ακομα εκει ειναι


Σταλμένο απο το iΤσίου, το καινούριο ταχυδρομικό περιστέρι της Apple (www.ikoutsoulame.gr)


Βάζοντας στο νέο κινητό την υπάρχουσα κάρτα με πήγε στην έκδοση 11.0 και έπρεπε να τα επαναφέρω, δεν ξέρω πως το έκανε αλλά συνέβη.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες