Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Open your eyes


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
82 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   Sofoklis

Sofoklis

    iPH Enthousiast

  • 364 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/11/2011 - 18:17

Ίσως θα ήταν καλό να ειδοποιήσει κάποιος τον founder και συγγραφέα του άρθρου ότι στο ίδιο στο forum του, φιλοξενείται εδώ και μέρες συζήτηση για ανάλογη μορφή απάτης σε ratings εφαρμογών http://bit.ly/vhgWkn.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   LegalRadiationTeam2

LegalRadiationTeam2

    iPH Member

  • 233 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/11/2011 - 19:27

Κύριοι,
για τους Developers είναι γνωστό το θέμα αυτό. Υπάρχουν εταιρίες που αναλαμβάνουν να δώσουν θετικά reviews έναντι αμοιβής. Σας παραθέτω e-mail που έλαβα σχεδόν αμέσως μετά που ανέβασα στο App Store την πρωτη μου εφαρμογή:


Και γνωστό είναι και "νομότυπο" επίσης.
Η εταιρεία που το κάνει αυτό απλά μπορεί και το κάνει.
Αλλά δεν παύει να κάνει τους καταναλωτές να φαίνονται πρόβατα.

Έίναι #1 στο gr store. Αυτό σημαίνει πως δεν πήγε εκεί από τα 50 fake reviews.
Πήγε από κάποιες εκατοντάδες έλληνες που πείστηκαν με κάποιο τρόπο να το αγοράσουν.

Προσωπικά θεωρώ πως τα reviews δεν θα έπρεπε να υπάρχουν από τη στιγμή που η Apple δεν τα κοντρολάρει.
Δεν γίνεται να υπάρχει δίκαιη κριτική μέσα σε ένα τόσο ανταγωνιστικό / εμπορικό περιβάλλον.
Εμάς σε review, μας πρόσβαλαν σαν devs χωρίς κανένα λόγο - σε εφαρμογή ευρέως αποδεκτή πως άξιζε -
και δεν έδωσε καν σημασία στο αίτημά μας για έλεγχο.

Η apple δεν θα κάνει κάνει κάτι γι`αυτό.

Πρέπει να μπει σε διαδικασία να κρίνει κατ`αρχάς αν αξίζει 5άστερα η εφαρμογή ή όχι.
Πως θα το κάνει αυτό ? Με τι κριτήρια ?
Αν υπήρχαν αυτά τα κριτήρια (δεν λέω πως δεν έπρεπε να υπάρχουν) τότε μόνο το 3% των apps
και πολλά λέω, θα υπήρχαν στο μαγαζί.
Αυτό θα σήμαινε αυτομάτως καταστροφή. Το τέλος αυτού που τόσο έξυπνα έχτισε.

Έπειτα πρέπει να μπει σε διαδικασία να μπορεί να το κόψει η ίδια αν θέλει να είναι σοβαρή.
Πως ακριβώς θα το κάνει αυτό ?
Πως θα γνωρίζει αν κάποιο σχόλιο είναι fake ή όχι, μέσα σε τέτοιο χάος ?

Δεν έχω ιδέα αν είναι καλή ή όχι η εν λόγω εφαρμογή. Δεν την κατέβασα !
Κάνω συχνά βόλτες να δω τι παίζεται λόγω δουλειάς και μου έκανε εντύπωση το γεγονός - σαν γεγονός.
Παραθέτωντας τα fake με τα πραγματικά σχόλια κατάλαβα πως πρόκειται περί κλασσικού scamming.
Πρέπει να ψαχνόμαστε λίγο. Μην τρώμε αμάσητο ό,τι μας σερβίρουν.


Τέλος ?
"iPhone 4S! Γίνε ο πρώτος που θα το αποκτήσει!"
Αυτό κι αν είναι αρπαχτή.
Βροντοφώναζαν οι πάντες για iPhone 5 και στην θέση του μας πάσαραν το 4άρι πιο γρήγορο.
Το αν το είπαν 5 (που θα ήταν άλλη γενιά) ή 4S δεν έκανε καμιά διαφορά τελικά !!!
Τόσο μας έχουν ποτίσει.
Αφού βρίσκουν και τα κάνουν, μπράβο τους.

#33   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 07/11/2011 - 19:40

Παιδιά κ εγώ συμφωνά με τους περισσότερους προαναφερθέντες. Με έκπληξη είδα παραπάνω ένα φίλο να δείχνει ενα μεηλ από εταιρεία με 5αστερες βαθμολογίες!!!! Απαράδεκτο πραγματικά. Για μένα δεν πρέπει οι developers (κ είμαι εγω ένας απο αυτούς, πρόσφατα ξεκινησα)

1) να έχουν promo codes!!!γιατί απλά παιρνω 50 (το μέγιστο) για την v1.0 κ τη δίνω πχ. σε 50 φίλους μου στο facebook που έχουν iphone κ μου βάζουν 5 αστεράκια. Αυτομάτως στο top των paid! Κάνω την αρπαχτή κ φεύγω...

2) να απορρίπτει η Apple τις εφαρμογές κ να τις αποσύρει όταν για πχ. μαζεύει 1 αστέρι ή όταν έχει "ύποπτα" reviews, έτσι θα διώξει πολύ σαβούρα

3) να ΜΗΝ δίνει τη δυνατότητα σε μένα που το έφτιαξα να το βαθμολογώ! Προσωπικά παρασύρθηκα (έχω ανεβάσει μόλις 2 εφαρμογές, τον Οκτώβρη ξεκίνησα) κ με βαθμολογησα με 5 αστέρια φυσικά. Δεν με τιμά να το λέω αλλά αφού έιχα τη δυνατότητα είπα δεν βαριέσαι? Κ σε μένα δεν έπαιξε ρόλο καθώς το παιχνίδι μου MERAKLIS είναι δωρεάν κ μάλιστα demo κ το ανεβασα για να δω κριτικές κ να κάνω βελτιώσεις στη τελική έκδοση όταν κυκφορήσει κ η άλλη εφαρμογή έχει μόλις 9 downloads ως τώρα (-1 δικό μου :lol: ) οπότε σιγά τ' αυγά!

Επίσης, με εκνεύρίζει να μπαίνουν κ να βρίζουν στις κριτικές! Η Apple παραδόξως τα εγκρίνει τα comments αυτά!!!

Αυτά από την μικρή εμπειρία μου ως τώρα...

Τελευταία επεξεργασία από: dchristo81, 07/11/2011 - 19:43


#34   LegalRadiationTeam2

LegalRadiationTeam2

    iPH Member

  • 233 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/11/2011 - 19:42

Tip:

Όταν διαβάζετε reviews καλό είναι να το κάνετε μέσα από το iTunes.
Εκεί έχεις την δυνατότητα να δείς σε ποιες εφαρμογές έχει κάνει review o συγκεκριμμένος reviewer,
πατώντας επάνω στο όνομά του.

Για λόγους research ρίχτε μια ματιά σε αυτούς που έκαναν review στην εν λόγω εφαρμογή.
Έχουν κάνει μόνο σε αυτή !

Και τα σχόλια έχουν τόση πλάκα. Ίσως αξίζει τελικά τα λεφτά της για αυτόν και μόνο το λόγο :)

Υ.Γ.:
Υπάρχουν reviewers που κάνουν και σοβαρή δουλειά πάντως.
Ψάξτε τους.

#35   rally170hp

rally170hp

    iPH Addict

  • 1.174 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:Rally170hp

Δημοσίευση 07/11/2011 - 19:51

γιαυτο κ εγω δεν εχω αγορασει κανενα app ;)

#36   teokoul

teokoul

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/11/2011 - 20:04

Επίσης να προσθέσω και εγώ κάτι πάνω στα features apps που κάποιοι τα λαμβάνουν υπόψη για να κατεβάσουν μία εφαρμογή.
Δυστυχώς εδώ και λίγο καιρό τα προτεινόμενα Featured App της πρώτης σελίδας στην κατηγορία New & Noteworthy δεν προτείνονται με τον ίδιο μηχανισμό που προτείνονται στα μεγάλα Stores όπως το Αμερικάνικο.
Δηλαδή στα μεγάλα stores κάθε εβδομάδα εξειδικευμένο προσωπικό της Apple παρακολουθεί όλες τις νέες εφαρμογές καθώς και τα νέα updates εφαρμογών και προτείνει ανάλογα με την ποιότητα των εφαρμογών 20 new & noteworthy και μόνο.
Και όταν λέμε ποιότητα μιλάμε ότι η εφαρμογή πρέπει να ξεχωρίζει τόσο σε interface όσο και σε τεχνολογία καθώς επίσης και να έχει και ένα αξιοπρεπές icon.
Σε μερικά Stores όπως και το ελληνικό δεν ισχύει αυτή η διαδικαςσία ενώ παλαιότερα ίσχυε. Για αυτό και τελαυταία θα έχετε αρκετοί προσέξει ότι έχουν προταθεί χαμηλής ποιότητας εφαρμογές στην πρώτη σελίδα που αρκετοί λόγο ότι δεν το γνωρίζουν θεωρούν ότι είναι προτεινόμενα από την Apple. Αν για παράδειγμα πάτε στο Αμερικάνικο  store και πατήσετε στην πρώτη σελίδα να δείτε όλα τα new & noteworthy θα δείτε ότι είναι μόνο 20 και ΜΟΝΟ. Στην Ελλάδα αν κάνετε το ίδιο θα δείτε ότι είναι χιλιάδες...

Έτσι εξηγείται εφαρμογές που κάνουν το κινητό διάφανο ή ότι ξεκλειδώνουν το κινητό αναγνωρίζοντας το δαχτυλικό αποτύπωμα έχουν μπει στην κατηγορία αυτή.

Δυστυχώς αυτά δεν είναι προτάσεις δεν είναι από ανθρώπους της Apple αλλά από αυτοματοποιημένο μηχανισμό.

Τελευταία επεξεργασία από: teokoul, 07/11/2011 - 20:07


#37   LegalRadiationTeam2

LegalRadiationTeam2

    iPH Member

  • 233 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/11/2011 - 20:09

Παιδιά κ εγώ συμφωνά με τους περισσότερους προαναφερθέντες. Με έκπληξη είδα παραπάνω ένα φίλο να δείχνει ενα μεηλ από εταιρεία με 5αστερες βαθμολογίες!!!! Απαράδεκτο πραγματικά. Για μένα δεν πρέπει οι developers (κ είμαι εγω ένας απο αυτούς, πρόσφατα ξεκινησα)

1) να έχουν promo codes!!!γιατί απλά παιρνω 50 (το μέγιστο) για την v1.0 κ τη δίνω πχ. σε 50 φίλους μου στο facebook που έχουν iphone κ μου βάζουν 5 αστεράκια. Αυτομάτως στο top των paid! Κάνω την αρπαχτή κ φεύγω...

2) να απορρίπτει η Apple τις εφαρμογές κ να τις αποσύρει όταν για πχ. μαζεύει 1 αστέρι ή όταν έχει "ύποπτα" reviews, έτσι θα διώξει πολύ σαβούρα

3) να ΜΗΝ δίνει τη δυνατότητα σε μένα που το έφτιαξα να το βαθμολογώ! Προσωπικά παρασύρθηκα (έχω ανεβάσει μόλις 2 εφαρμογές, τον Οκτώβρη ξεκίνησα) κ με βαθμολογησα με 5 αστέρια φυσικά. Δεν με τιμά να το λέω αλλά αφού έιχα τη δυνατότητα είπα δεν βαριέσαι? Κ σε μένα δεν έπαιξε ρόλο καθώς το παιχνίδι μου MERAKLIS είναι δωρεάν κ μάλιστα demo κ το ανεβασα για να δω κριτικές κ να κάνω βελτιώσεις στη τελική έκδοση όταν κυκφορήσει κ η άλλη εφαρμογή έχει μόλις 9 downloads ως τώρα (-1 δικό μου :lol: ) οπότε σιγά τ' αυγά!

Επίσης, με εκνευρίζει να μπαίνουν κ να βρίζουν στις κριτικές! Η Apple παραδόξως τα εγκρίνει τα comments αυτά!!!

Αυτά από την μικρή εμπειρία μου ως τώρα...



@3
Όποιος developer (κι εγώ μέσα) πει πως δεν το έχει κάνει στα πρώτα του βήματα - έστω από ενθουσιασμό και μόνο - θα πει ψέματα.
Αλλά δεν θα πληρώσω ούτε για review στο appStore ούτε για review σε blog.
Θα διαθέσω τα χρήματά μου σε επικοδομητικό promotion.

Κι εγώ ζήτησα δημοσίως να μου κάνουν review σε lite όταν μοίραζα promocode του paid, αλλά όχι εκβιαστικά ούτε review 5άστερο.
Just review - βασιζόμενος στην πεποίθηση πως έχω καλό προϊόν.

Η εκάστοτε εταιρεία / developer θέλει να βγάλει κέρδος. Από αυτό ζει.
Χρησιμοποιεί όλα τα διαθέσιμα μέσα του "marketing".
Άλλοι πρέπει να ελέγχουν.

#38   Nibbler

Nibbler

    iPH newbie

  • 73 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/11/2011 - 20:18

Παιδια αυτα τα reviews τα ´χει γραψει ο Γιωργακης! Ειναι ολοφανερο!

Τελευταία επεξεργασία από: Nibbler, 07/11/2011 - 20:27


#39   ioterl

ioterl

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/11/2011 - 16:37

Δείτε αυτό: http://itunes.apple....d474773372?mt=8
Πολύ πλάκα! Οι πρώτοι με κακή μετάφραση το λένε κορυφαίο, και στο τέλος κάποιος που το δοκίμασε πραγματικά, λέει: 'γιατί δεν λειτουργεί ρε παιδιά;' :lol:

Εντωμεταξύ αν προσέξετε, όλοι έχουν δει τις πρώτες κριτικές υποβοηθητικές! :blink:

Τελευταία επεξεργασία από: ioterl, 08/11/2011 - 16:41


#40   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 08/11/2011 - 20:47

Γενικα αυτη η εταιρία παίζει πολυ με τις στημένες κριτικές για να ανεβάζει τις εφαρμογές της στα charts. Δε μπορούμε να τους αναφέρουμε κάπως;

#41   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 08/11/2011 - 21:35

Ίσως θα ήταν καλό να ειδοποιήσει κάποιος τον founder και συγγραφέα του άρθρου ότι στο ίδιο στο forum του, φιλοξενείται εδώ και μέρες συζήτηση για ανάλογη μορφή απάτης σε ratings εφαρμογών http://bit.ly/vhgWkn.


To app που να αναφέρεται απούσα γνωρίζω δεν ζητάει 5 αστέρια, απλά ζητάει βαθμολογίες. Αν κάνω λάθος διορθώστε με ώστε να κλείσει άμεσα και το αντίστοιχο topic
Behind the Scenes...

#42   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 08/11/2011 - 21:46

Και κυρίως, όπως είπαμε: ειναι και στον κοσμο που αγοραζει εφαρμογες το λαθος 1.του να μην διαβαζει reviews, 2.το να πιστεύει οτι με 0.79 λεπτά θα μετατραπεί σε αξονικό τομογράφο, θα ξεκλειδωνει με την κορη του ματιού αλλα Ινσπέκτορ Κλουζώ, η οτι θα φτιάχνει τριανταδυο είδη ομελέτας.

Εκει δε φταιει η Apple ούτε η εκάστοτε εταιρια.


Sent from my iPhone 4s2 using Mapatalk(arpouzi)
Whatsapp doc?

#43   LegalRadiationTeam2

LegalRadiationTeam2

    iPH Member

  • 233 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/11/2011 - 00:00

Και κυρίως, όπως είπαμε: ειναι και στον κοσμο που αγοραζει εφαρμογες το λαθος 1.του να μην διαβαζει reviews, 2.το να πιστεύει οτι με 0.79 λεπτά θα μετατραπεί σε αξονικό τομογράφο, θα ξεκλειδωνει με την κορη του ματιού αλλα Ινσπέκτορ Κλουζώ, η οτι θα φτιάχνει τριανταδυο είδη ομελέτας.

Εκει δε φταιει η Apple ούτε η εκάστοτε εταιρια.


Sent from my iPhone 4s2 using Mapatalk(arpouzi)


Φυσικά και φταίει η Apple και όχι η εκάστοτε εταιρεία για αυτη την κατάντια.
Σε μας τους developers που παρεπιπτόντως είμαστε οι καλύτεροι πελάτες της, υποσχέθηκε
distribution χωρίς μεσάζοντες.
Και μέχρι να γίνει θηρίο το appstore, αυτό κάπου μπορεί και να λειτούργησε ως φάκα.
Μετά τί ;
Για να έχεις οποιαδήποτε ελπίδα πρέπει εκτός από τον τσιφλικά Apple να έχεις και κάποιον μεγαλοpublisher που είναι κολητός του τσιφλικά.
30+35% = 65% στην καλύτερη δεν πάει στον κατασκευαστή δημιουργό αλλά σε αυτούς.

Από την άλλη μεριά, το κατώτατο price είναι $.99
Η EA πουλά sales παιχνιδάρες σε αυτή την τιμή που ναι φτιάχνουν και ομελέτες.
Ο ανίδεος / τυχοδιώκτης επίσης πουλά σε αυτη την τιμή γιατί ακριβώς είναι η κατώτατη.
Εγώ που δεν είμαι ΕΑ να πουλήσω 10.000.000 αλλά δεν είμαι και μπάζο, πόσο να πουλήσω για να ζήσω τουλάχιστον από την δουλειά μου;

Γιατί προς Θεού να θεωρείται φυσιολογική τιμή για σοβαρή εφαρμογή ή παιχνίδι το 80 cents του ευρώ;
Είναι εντελώς ξεφτίλα και αυτό πρέπει να αλλάξει.
Αλλιώς οι indies θα εξαφανιστούμε / απορροφηθούμε και τότε τα apps θα στοιχίζουν $20 έκαστο.
Δεν θα αργήσει να έρθει αυτή η στιγμή.
Εδώ είμαστε.

Φιλικά
s

#44   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 09/11/2011 - 00:05

Δεν ειπα οτι ειναι λογικη τιμη.απλα μας εχουν φλομωσει με τα.99 σεντς και κακομαθαμε να μας φαινονται ακριβες οι αλλες.

Οσο για αυτο που ειπα για την Apple, μιλαγα οχι για την εταιρια και αυτα που πολυ σωστα ανεφερες, αλλα για τη βλακεια των "προβατοποιημενων" αγοραστων που δεν εχουν μυαλο να κρινουν τις εφαρμογες πριν πεταξουν λεφτα.


Sent from my iPhone 4s2 using Mapatalk(arpouzi)
Whatsapp doc?

#45   ifrit

ifrit

    iPH Contributor

  • 1.238 μηνύματα
  • Twitter:@ifritakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ifrit

Δημοσίευση 09/11/2011 - 00:10

Προσωπικά, 0.79 του ευρώ δίνω και για "άχρηστη" και για εφαρμογή που θα μου χρησιμεύει 100 φορές την ημέρα. Επειδή κάτι είναι καλό δε σημαίνει απαραίτητα και ακριβό.
Αν ξέρεις τι αγοράζεις δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν μια εφαρμογή αξίζει, θα πουλήσει πολύ όσο και να 'χει. Αν είναι για την πλάκα, θα πουλήσει και ανάλογα.
Τα 0.79 μόνο συμφέροντα είναι για μας. Ειδικά στις ελληνικές εφαρμογές που 1 στις 10 αξίζει, βαρέθηκα να βλέπω 3εύρα για άχρηστες κακάσχημες εφαρμογές.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες