Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Προσοχη!Απατεωνας!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
112 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/11/2011 - 02:38

Ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες αυτές τίς πληροφορίες! :)
Ευτυχώς δέν έχω πέσει (ακόμα?) θύμα τέτοιας απάτης, απλά θέλω να ξέρω όσα περισσότερα γίνεται σχετικά με τίς έννομες διαδικασίες και τα δικαιώματά μου, σέ περίπτωση που μού συμβεί κάτι παρόμοιο.
Κυρίως γαιτί είμαι εγωίσταρος και υπερβολικά υπερήφανος να καταδεχθώ τήν "ήττα" μου, επομένως συνήθως το κηνυγάω το πράγμα όσο δέν πάει! :P

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   blade

blade

    iPH User

  • 127 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 09/11/2011 - 03:08

απο εδω απο το φορουμ..μιας κ ο "κυριος" ηταν ονλαιν..δεν ασχοληθηκε καποιος μοντ με το θεμα?

#18   ariusbb

ariusbb

    iPH User

  • 109 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/11/2011 - 07:17

iPhone 4S 64GB μόνο 300 ευρώ - στο κουτί του κλπ. Απαιτείται αποστολή χρημάτων πρώτα. Paypal: ariusbb@paypal.com

Όταν τα στείλετε πείτε μου για να σας κάνω block στο forum :P

#19   Eirini1988

Eirini1988

    iPH Addict

  • 613 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 09/11/2011 - 08:11

Εφοσον εκανες καταθεση σε τραπεζικο λογαριασμο, τοτε σιγουρα πρεπει να χεις μπροστα σου ενα ονομα. Το γραφει η αποδειξη της τραπεζας!
Θα μου πεις, ισως δεν ειναι δικο του τ ονομα, αλλα ειναι μια αρχη.
Επειτα καλεις καποια υπηρεσια τηλεφωνικου καταλογου, κ μες στη γλυκα τους λες το ονομα, κι οτι το εχασες το τηλεφωνο. Αν εισαι τυχερος, θα βρεθει τηλεφωνο σταθερο στο ονομα του ή σε παραπλησια που θα τα κρατησεις.
Απο εκει κι επειτα, απο τον αυτοματο του τηλεφωνου, ή απο τα πρωτα ψηφια θα καταλαβεις την περιοχη που διαμενει.
Ακομα πιο ευκολο τωρα, εχοντας μαθει αυτα να το ψαξεις σιγα σιγα...

Σημειωτεον ολα τα παραπανω, τα εχω κανει εγω οχι γι ατομο που κυνηγουσα, αλλα για το τηλεφωνο της πρωην σποιτονυκοκυρας μου που εχασα, και ξεροντας το ονομα της, μου ειπαν νουμερο σταθερο, και περιοχη. Καλη τυχη, κ προσοχη!!!


written on Tapatalk by my sexy iPad 2 

#20   foivos

foivos

    iPH Member

  • 209 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:smart hub on Samsung tv

Δημοσίευση 09/11/2011 - 09:36

Διδονται πια και κινητα τηλεφωνα μεσω lnternet οπως και σταθερα,εαν εχεις ενα ονομα,εμενα παντως μου ειπε οτι μενει ελευσινα,δυστηχως δεν κρατησα το νουμερο του,θα κοιταξω μηπως στις κλησεις.....

#21   foivos

foivos

    iPH Member

  • 209 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:smart hub on Samsung tv

Δημοσίευση 09/11/2011 - 09:44

φτανει να το ψαξεις λιγο...ξερεις με την ατοπο απαγωγη.....

#22   techplastic

techplastic

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/11/2011 - 11:20

Το θέμα ειναι πως ο εξυπνήδης αυτος σύγουρα θα εχει αλλάξει nick και θα πουλάει πάλι εδω μέσα.

#23   Katana

Katana

    iPH newbie

  • 93 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 09/11/2011 - 11:39

Επειδή το έχω και εγώ απορία, μπορεί κάποιος δικηγόρος (η κάποιος που να γνωρίζει τό νομικό υπόβαθρο), να μάς ενημερώσει, άν σε περίπτωση αγωγής (που θέλει παράβολο 100€) και δικαίωσής μάς, ο ένοχος χρεώνεται και τά δικαστικά έξοδα;


H αγωγή δεν θέλει παράβολα, η μήνυση θέλει, αξίας περίπου 150 ευρώ.

Τα δικαστικά έξοδα υποχρεούται να τα καταβάλει ο εναγόμενος στην αγωγή. Στην μήνυση, παρίστασαι ως πολιτικώς ενάγων για ένα χ ποσό, το οποίο αν κριθεί ένοχος ο κατηγορούμενος, υποχρεούται να στο καταβάλει.

Για κάθε νομική απορία εδώ είμαι. :)

#24   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/11/2011 - 11:46

Ωραίος! :)

#25   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 09/11/2011 - 12:03

Φίλε μου τώρα που το έκανες το λάθος το μόνο που σου μένει είναι να τον κυνηγήσεις νομικά. Από το κινητό που σου έδωσε λογικά ρωτάς κ βρίσκεις ποιος είναι. Επίσης με το δικηγόρο σου πάρε το ονοματεπώνυμο από την τράπεζα από την κατάθεσή που του έκανες κ κινήσου νομικά. Μην τον αφήσεις, όχι τόσο πολύ για τα λεφτά αλλά γιατί τέτοια κ@&€κια πρέπει να τιμωρούνται! Εγώ προσωπικά σε ότι αφορά τις αγοραπωλησίες πρώτον έχω σαν αρχή μου να μην αγοράζω μεταχειρισμενο τίποτα (για άλλους λόγους) κ όταν αγοράζω από ιστοσελίδες φροντίζω να είναι από μεγάλες εταιρείς που είναι αξιόπιστες με πιστωτική (που κ κάτι στραβά να γίνει μπορείς να το αμφισβητήσεις) κ ότι πουλάω το έχω φυσικά σε άριστη κατάσταση, στέλνω φωτογραφίες πρώτα, συμφωνώ για την τιμή, κανονίζω ραντεβου τετ-α-τετ κ φέρνω κ τον αδελφό μου μαζί γι ασφάλεια (ποτέ δεν ξέρεις). Ως τώρα ποτέ δεν είχα προβλήματα, σε συμβουλεύω κ εσύ να κάνεις το ίδιο.

Τελευταία επεξεργασία από: dchristo81, 09/11/2011 - 12:06


#26   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1.440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 09/11/2011 - 12:03

H αγωγή δεν θέλει παράβολα, η μήνυση θέλει, αξίας περίπου 150 ευρώ.

Τα δικαστικά έξοδα υποχρεούται να τα καταβάλει ο εναγόμενος στην αγωγή. Στην μήνυση, παρίστασαι ως πολιτικώς ενάγων για ένα χ ποσό, το οποίο αν κριθεί ένοχος ο κατηγορούμενος, υποχρεούται να στο καταβάλει.

Για κάθε νομική απορία εδώ είμαι. :)


Για να προστατεύσουμε σωστά όμως το έννομο συμφέρον μας, θα έλεγα πως δεν ξεκινάμε από μήνυση γιατί μιλάμε για καθυστέρηση του πωλητή να παραδώσει το iPhone, επομένως πάμε σε αγωγή. Η μήνυση δεν έχει ουσία εδώ γιατί δεν μπορείς εύκολα να υποστηρίξεις ότι ήταν απάτη. Ο άλλος μπορεί εύκολα να υποστηρίξει ότι λόγω καταστροφής του αντικειμένου αυτού καθυστέρησε την παράδοση και να απορριφθεί η έγκληση.

φιλικά

#27   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 09/11/2011 - 12:04

Επίσης από το φορουμ μας εδώ γιατί δεν μπλοκάρετε τον συγκεκριμένο απατεώνα;;;

Τελευταία επεξεργασία από: dchristo81, 09/11/2011 - 12:06


#28   glk

glk

    iPH Member

  • 236 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:glk85

Δημοσίευση 09/11/2011 - 12:17

Εδώ μπορείς να την πατήσεις και στα πιο οργανωμενα site π.χ. ebay ποσο μάλλον σε ενα forum! και λογικά θα έχει φάει μπλόκο αλλα πάντα θα μπορεί να βάλει άλλο όνομα και mail!!

Τελευταία επεξεργασία από: glk, 09/11/2011 - 12:17


#29   lyberis

lyberis

    iPH Enthousiast

  • 579 μηνύματα
  • Twitter:@lyberis1979
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4 +4G
  • GameCenter:iBrobdignagian

Δημοσίευση 09/11/2011 - 12:25

Αν έχεις σταθερό τηλ τον βρίσκεις

#30   Katana

Katana

    iPH newbie

  • 93 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 09/11/2011 - 12:29

Για να προστατεύσουμε σωστά όμως το έννομο συμφέρον μας, θα έλεγα πως δεν ξεκινάμε από μήνυση γιατί μιλάμε για καθυστέρηση του πωλητή να παραδώσει το iPhone, επομένως πάμε σε αγωγή. Η μήνυση δεν έχει ουσία εδώ γιατί δεν μπορείς εύκολα να υποστηρίξεις ότι ήταν απάτη. Ο άλλος μπορεί εύκολα να υποστηρίξει ότι λόγω καταστροφής του αντικειμένου αυτού καθυστέρησε την παράδοση και να απορριφθεί η έγκληση.

φιλικά


Προφανώς, απλά το συγκεκριμένο μέλος ρώτησε για το κόστος της καταθέσεως μηνύσεως και για το πως μπορεί να αποζημιωθεί για τα δικαστικά έξοδα, σε ποινικό επίπεδο, οπότε και εγώ αναφέρθηκα στο θέμα της πολιτικής αγωγής.

Κατά την άποψή μου, εαν πράγματι κάποιος ενδιαφέρεται σοβαρά να κυνηγήσει αυτόν που τον παραπλάνησε, κάνουμε αγωγή και μήνυση και όποια προλάβει πρώτα δικάζεται. :)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες