Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 3 ψήφοι

κιτρινο αντι για ασπρο! (ARENA)


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
447 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#436   thelonapouliso

thelonapouliso

    iPH Member

  • 270 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/11/2011 - 23:52

Δεν υπάρχει κανένα λάθος. Είναι 2 διαφορετικοί κατασκευαστές με διαφορετικό hue. Τόσο απλά.

Καμία οθόνη δεν έχει πρόβλημα. Η άποψη από πάνω είναι λανθασμένη: η Apple με το να δέχεται πίσω το τηλέφωνο δεν ισχυρίζεται κανένα πρόβλημα. Απλώς βασίζεται πολύ στην εξυπηρέτηση και την ευχαρίστηση των πελατών της. Εμένα στο Apple Store στη Ρώμη, άργησαν να μου το επισκευάσουν μου αντικαταστήσουν το iPad 2 το αρχικό λόγω του ότι έπεσε και έσπασε και μου έδωσαν έναν αντάπτορα hdmi δώρο και μία smart cover.

Η Apple πάντα φροντίζει τους πελάτες της και θέλει να είναι ευχαριστημένοι. Θα πρότεινα στον φίλο πιο πάνω να πάει και σε άλλα καταστήματα και θα δει πως δεν έχουν όλα τη ψυχρή απόχρωση γιατί με ψίλιασες και πήρα τηλέφωνο σε διευθυντή καταστήματος Γερμανός στην Αλεξανδρούπολη (φίλος) να ρωτήσω ακριβώς το ίδιο και μου είπε πως στη βιτρίνα έχουν θερμό.

Και τα 2 είναι νορμάλ γιατί πολύ απλά οι Apple προμηθεύετε από 2 διαφορετικές εταιρείες οι οποίες χρησιμοποίησαν διαφορετικό καλιμπράρισμα. (Ευτυχως γιατί το γαλαζωπό με ταλαιπωρεί στο διάβασμα στο iBooks.).

Eπειδή κάποιοι βαριούνται να ψάξουν...

"Basically the first batch of iPhone 4 released last July had a cooler bluish screen. Apple then added a second screen manufacturer in Oct 2010. So many iphone 4 bought then had a warmer yellowish screen. After numerous talks with Apple engineers it was concluded that screens from manufacturer A had a college bluish tinge. Screens from manufacturer B had a warmer yellowish tint.

I bought 2 iPhone 4S (both black). One of the has a cooler bluish tint and the other one has a warmer yellowish tint. Therefore the screens on the two phones must have come from two different screen manufactures. I personally prefer the cooler bluish tint. But a lot of users in in various forums have pointed out that the warmer yellowish screen is more suited for exhibiting true color. Shadows and shades of grey are more visible on the warmer screen.

I wish Apple had instructed both suppliers to have the same calibration on the screen instead of having this cooler and warmer variations. This yellow warmer screen will not go away in 2 weeks."

https://discussions....art=45&tstart=0
https://discussions....art=15&tstart=0
https://discussions....art=15&tstart=0
http://forums.macrum...=1251205&page=3


Πέστε μας τώρα πως και αυτοί στην Anandtech είναι noobs...

Αναρτημένη εικόνα

"The first chart shows white point at a number of brightness values set in settings. You can see the iPhone 4 and 4S differ and straddle opposite sides of 6500K. I would bet that Apple has some +/- tolerance value for these displays from 6500K, and the result is what you see here. Thankfully the lines are pretty straight (so it doesn’t change as you vary brightness), but this variance is why you see people noting that one display looks warmer or cooler than the other. I noted this behavior with the CDMA iPhone 4, and suspect that many people still carrying around launch GSM/UMTS iPhone 4 devices will perceive the difference more than those who have had their devices swapped."


500 διαγραμματα να μου ποσταρεις και αλλα τοσα copy paste απο ξενα sites, δεν πειθωμαι ρε φιλε. εχω ματια και βλεπω. οπως και πολυ αλλοι. τωρα αν καποιοι κανουν παιχνιδακια με διαγραμματα για να μας πεισουν για το αντιθετο για να μην γινει του ελα να δεις με τις αντικαταστασεις, δεν με ενδιαφερει.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#437   fastmac

fastmac

    iPH User

  • 111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 21/11/2011 - 23:56

Πριν κάνω οτιδήποτε γιατί παρακολουθώ το θέμα απο την αρχή δεν με έβαλε κανείς στο τριπακι απλός μόλις το άνοιξα το iPhone στο σπίτι απλά το έβαλα δίπλα στο 4 και το παρατήρησα( next time το ανοίγω επιτόπου στο κατάστημα και αν δεν ειναι σωστό δεν το δέχομαι !!!) αφου οργοσα το Internet απο το iPhone Hellas μέχρι τα forum τις apple λέω θα πάω να δω με τα ματιά μου όχι φοτο και video στο Internet έτσι έκανα αυτό που προανέφερα παραπάνω ( και είχα παει πριν απο κάτι μέρες πέρα απο το mall σε όλα τις γλυφαδας που έχουν 4s !! ε λοιπόν ΟΛΑ τα display ήταν σωστά !! Θέλω να ρωτήσω και κάτι άλλο τι θα πει ακριβώς ανακατασκευασμενο ?? τι αλλάζουν τι αφήνουν ? ειναι σίγουρο ότι δεν μπορώ να πάρω τα λεπτά μου πίσω ? ποιος ειναι τελικά ο εισαγωγέας κάθε iphone λέει και τα δικά του εξαρτάται απο τον πάροχο πχ στο δικού μου λέει εισαγωγέας vodafone όσο αναφορά αυτο που είπε ένας ότι του είπανε απο το Servise ότι μπορεί και να μην πάρει ανακατασκευασμενο τι θα πει μπορεί ? ο τεχνικός στο Servise ξέρει τη διαδικασία γιατί λέει μπορεί ? μπορει λέει να μην έχουν προλάβει να φτιάξουν και να πάρεις new αυτά τα μπορει με βάζουν σε σκέψη πελοσπαντον ναι όταν θα έχω εξελίξεις θα τις γράψω εδώ και ευχαριστώ όλους αυτους που μπήκαν στην διαδικασία να απαντήσουν Ps Για όσους αμφιβαλουν κάντε το εξής απλό μια βόλτα το στο mall η κάπου αλλού τεσποπαντον και συγκρίνεται με τα display !

#438   puzzle

puzzle

    iPH Addict

  • 701 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/11/2011 - 23:58

500 διαγραμματα να μου ποσταρεις και αλλα τοσα copy paste απο ξενα sites, δεν πειθωμαι ρε φιλε. εχω ματια και βλεπω. οπως και πολυ αλλοι. τωρα αν καποιοι κανουν παιχνιδακια με διαγραμματα για να μας πεισουν για το αντιθετο για να μην γινει του ελα να δεις με τις αντικαταστασεις, δεν με ενδιαφερει.

Επειδή σου είναι αδύνατον τελικά να κατανοησεις 2 βασικά πράγματα .. Η μάλλον δεν μπορείς σου αφιερώνω και ένα καλο παλιό τραγουδάκι μιας κ ταιριάζει με το κινητο σου. http://m.youtube.com/index?desktop_uri=%2F&gl=US#/watch?v=68ugkg9RePc

#439   thelonapouliso

thelonapouliso

    iPH Member

  • 270 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/11/2011 - 00:01

Επειδή σου είναι αδύνατον τελικά να κατανοησεις 2 βασικά πράγματα .. Η μάλλον δεν μπορείς σου αφιερώνω και ένα καλο παλιό τραγουδάκι μιας κ ταιριάζει με το κινητο σου. http://m.youtube.com/index?desktop_uri=%2F&gl=US#/watch?v=68ugkg9RePc


ακομα και στις μουσικες επιλογες σου ρε φιλε, ΑΚΥΡΟΣ ! :) οσο για το iphone , απολαυσε το δικο σου το θερμο, γιατι με το ψυχρο δυσκολευεσαι στο διαβασμα. :)

#440   puzzle

puzzle

    iPH Addict

  • 701 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/11/2011 - 00:05

Πριν κάνω οτιδήποτε γιατί παρακολουθώ το θέμα απο την αρχή δεν με έβαλε κανείς στο τριπακι απλός μόλις το άνοιξα το iPhone στο σπίτι απλά το έβαλα δίπλα στο 4 και το παρατήρησα( next time το ανοίγω επιτόπου στο κατάστημα και αν δεν ειναι σωστό δεν το δέχομαι !!!) αφου οργοσα το Internet απο το iPhone Hellas μέχρι τα forum τις apple λέω θα πάω να δω με τα ματιά μου όχι φοτο και video στο Internet έτσι έκανα αυτό που προανέφερα παραπάνω ( και είχα παει πριν απο κάτι μέρες πέρα απο το mall σε όλα τις γλυφαδας που έχουν 4s !! ε λοιπόν ΟΛΑ τα display ήταν σωστά !! Θέλω να ρωτήσω και κάτι άλλο τι θα πει ακριβώς ανακατασκευασμενο ?? τι αλλάζουν τι αφήνουν ? ειναι σίγουρο ότι δεν μπορώ να πάρω τα λεπτά μου πίσω ? ποιος ειναι τελικά ο εισαγωγέας κάθε iphone λέει και τα δικά του εξαρτάται απο τον πάροχο πχ στο δικού μου λέει εισαγωγέας vodafone όσο αναφορά αυτο που είπε ένας ότι του είπανε απο το Servise ότι μπορεί και να μην πάρει ανακατασκευασμενο τι θα πει μπορεί ? ο τεχνικός στο Servise ξέρει τη διαδικασία γιατί λέει μπορεί ? μπορει λέει να μην έχουν προλάβει να φτιάξουν και να πάρεις new αυτά τα μπορει με βάζουν σε σκέψη πελοσπαντον ναι όταν θα έχω εξελίξεις θα τις γράψω εδώ και ευχαριστώ όλους αυτους που μπήκαν στην διαδικασία να απαντήσουν Ps Για όσους αμφιβαλουν κάντε το εξής απλό μια βόλτα το στο mall η κάπου αλλού τεσποπαντον και συγκρίνεται με τα display !

Fastmac ότι έγραψε ο reasercher μιας και οι οθόνες προέρχονται απο 2 εργοστάσια. Είναι δύσκολο να καταλάβουν ορισμένοι ότι στο κόσμο κυκλοφορούν σχεδόν μοίρασμενα τα τηλ το ένα με μπλε ψυχρή απόχρωση και το άλλο με πιο θερμη και συνάμα κιτρινωπη. Δυστυχώς με σιγουριά ανακατασκευασμενο θα σου φέρουν .. Και οι υπάλληλοι της συγκεκριμένης εταιρείας άγνοια έχουν απλα όπως σωστα αναφέρει και ο researcher τα παντα είναι θέμα apple και εξυπηρέτησης. Και αυτο με τις οθόνες παρουσιάζεται απο την εποχή του 3g. Και πέρσι ακριβώς τα ίδια έγιναν ειδικά όταν παρουσιάστηκε το λευκό που για κατα πολλούς είχε πιο ζωντανή οθονη.

#441   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/11/2011 - 00:05

500 διαγραμματα να μου ποσταρεις και αλλα τοσα copy paste απο ξενα sites, δεν πειθωμαι ρε φιλε. εχω ματια και βλεπω. οπως και πολυ αλλοι. τωρα αν καποιοι κανουν παιχνιδακια με διαγραμματα για να μας πεισουν για το αντιθετο για να μην γινει του ελα να δεις με τις αντικαταστασεις, δεν με ενδιαφερει.


δεν τα ποστάρω σε σένα. εσύ δεν καταλαβαίνεις τί βλέπεις. Λες να έχω όρεξη για χάσιμο; Ή νομίζεις μετρώ τη γνώμη σου παραπάνω από τους ειδικούς;

#442   manwlis77

manwlis77

    iPH Elite Poster

  • 2.729 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/11/2011 - 00:06

Που ειναι το λουκέτο που λέγαμε?

#443   thelonapouliso

thelonapouliso

    iPH Member

  • 270 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/11/2011 - 00:06

μολις μιλησα με apple στα κεντρικα. επιτελους καταλαβα τι εχει συμβει. με διαβεβαιωσαν οτι αυτο με τις οθονες δεν ειναι τελικα προβλημα.! τα iphone με τις ψιλοκιτρινες οθονες, ειναι για αυτους που εχουν πρεσβυωπια. τα γαλαζωπα ειναι για αυτους που βλεπουν καλα. :)

#444   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 22/11/2011 - 00:08

μην μπερδευεις τα φορουμ...εδω γραφουν τις αποψεις τους οσοι εχουν η προκειται να αποκτησουν iphone η καποιο αλλο προιον της apple.Kαι φυσικα το διαβαζουν και ανηλικοι και δεσπονιδες και κυριες.


το να το λες αυτό έχοντας το avatar που έχεις είναι τουλάχιστον αστείο.

#445   puzzle

puzzle

    iPH Addict

  • 701 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/11/2011 - 00:10

500 διαγραμματα να μου ποσταρεις και αλλα τοσα copy paste απο ξενα sites, δεν πειθωμαι ρε φιλε. εχω ματια και βλεπω. οπως και πολυ αλλοι. τωρα αν καποιοι κανουν παιχνιδακια με διαγραμματα για να μας πεισουν για το αντιθετο για να μην γινει του ελα να δεις με τις αντικαταστασεις, δεν με ενδιαφερει.

Είναι φανερό και θλιβερό ότι δεν μπορείς καν να το διαβάσεις και όχι τόσο το να το κατανοησεις...

#446   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 22/11/2011 - 00:11

μάλλον εντέλει δεν υπάρχει νόημα να συνεχιστεί το τόπικ. Locked και ας το ξεκλειδώσουν οι admins.

Τελευταία επεξεργασία από: Smaug, 22/11/2011 - 00:17


#447   thelonapouliso

thelonapouliso

    iPH Member

  • 270 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/11/2011 - 00:11

Είναι δύσκολο να καταλάβουν ορισμένοι ότι στο κόσμο κυκλοφορούν σχεδόν μοίρασμενα τα τηλ το ένα με μπλε ψυχρή απόχρωση και το άλλο με πιο θερμη και συνάμα κιτρινωπη.


ελα ντε, τι περιεργοι ειμαστε και δεν το καταάβαινουμε να υπαρχουν 2 διαφορετικες αποχρωσεις σε ενα στην ουσια ιδιο τηλεφωνο. :) μηπως αυτο δεν κανει και η samsung ? δεν ειδατε ποσα galaxy ειχαν το ιδιο προβλημα? :) ακους εκει να ζηταμε και ιδια αποχρωση στις οθονες, σε κινητο των 700 ευρω και βαλε. σαν δεν ντρεπομαστε.......

#448   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/11/2011 - 00:15

Νιμιζω πως αφησα παραπανω απο 30 λεπτα.. ευχαριστουμε πολυ ολους οσους συμμετειχαν στην αρενα..
Μπορειτε να ανοιξετε νεο topic εαν το κρινετε απαραιτητο.. Και ελπιζω να το διατηρεισετε κοσμιο.. Ηθελα να ηξερα εαν βρισκοσανταν στο δρομο.. Τωρα.. Θα πλακωνοσασταν στο ξυλο;.. ??? εδω γιατι το κανετε... LOCKED!

Τελευταία επεξεργασία από: DINFUN, 22/11/2011 - 00:16





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες