Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

3GS - Δείχνει ότι φορτίζε,ι άλλα δεν φορτίζει !


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
33 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/11/2011 - 12:46

Βρήκα μια μπαταρία από έναν φίλο.
Θα δοκιμάσω να την αλλάξω και αν δεν γίνει κάτι θα σε ενημερώσω.

Ευχαριστώ.


Έχεις τα εργαλεία? Λυνεις τις δύο βίδες στο κάτω μερος του iPhone και μετά θα πρότεινα να χρησιμοποιήσεις μια βεντούζα την οποία θα κολλήσεις λίγο πάνω απο το home button και θα τραβήξεις απαλά! Λέω απαλά γιατί έχει καλώδια! Μόλις ανοίξει αυτό θα δεις μεροικούς κονεκτορες αριθμημένους απο το 1 - 7. Τους αποσυνδές με την σειρά! Πρόσεχε στον κονέκτορα 3 γιατί δεν βγαίνει έτσι απλά! πρέπει να σηκώσεις ένα άσπρο πλαστικό για να βγάλεις την καλωδιοταινία.

Αφού τους λύσεις όλους πρέπει να βγάλεις την μητρική! Λύνεις 7 βίδες αλλά προσεχε να τις βάλεις στην σειρά δίπλα απο εκει που τις έβγαλες γιατί δεν έχουν όλες το ίδιο μέγεθος και μπορεί να τις βάλεις ανάποδα και να σπάσεις τις βόλτες του καπακιού!

Η μπαταρία τώρα είναι κολλημένη πάνω στο καπάκι με ταινία διπλής όψης! Θα δεις το πάνω μέρος τις μπαταρίας οτι υπάρχει ένα σημείο που την πιάνεις και την τραβάς! Όσες φορές και να δοκίμασα δεν βγήκε έτσι καθώς η κόλλα της ταινίας είναι πολύ δυνατή! Χρησιμοποίησα ένα case opener tool για να την ξεκολλήσω! Μπορείς να βάλεις κατι φαρδύ για να την βγάλεις! Πάλι όμως θα την βγάλεις απαλά!

Βάζεις την καινούρια και ακολουθείς την ανάποδη διαδικασία! Μόλις βιδώσεις την μητρική θα πρέπει να συνδέσεις τους κονέκτορες πάλι! Κάντο με την αντίστροφη σειρά! Απο 7 εως 1!!!! Σημαντικό αυτό γιατί ακόμα και τα μέρη τις συσκευής που θα πάρουν ρεύμα παίζει ρόλο!

Τέλος αφού το δέσεις όλο ίσως να χρειαστεί να το συνδέσεις με iTunes για να δουλέψει!(Αυτό μου είχε συμβεί εμένα και χέστικα πάνω μου!).

Καλή επιτυχία! Ξαναλέω οτι δεν είμαι τεχνικός αλλά πιάνουν τα χέρια μου! Υπάρχουν βιντεάκια στο YouTube που δείχνουν πως γίνεται η διαδικασία! Προσπάθησε να δεις κάποιο απο αυτά!

Ελπίζω να βοήθησα!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   miltosz

miltosz

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Twitter:@miltosz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/11/2011 - 13:04

Φυσικά και βοήθησες!
Σήμερα αν προλάβω θα κάνω την επέμβαση και φυσικά ελπίζω να φταίει η μπαταρία και όχι κάτι άλλο!

#33   miltosz

miltosz

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Twitter:@miltosz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/11/2011 - 20:32

Όλα πήγαν μια χαρά!
Άλλαξα την μπαταρία και δούλεψε!
Με δυσκόλεψε λίγο το να ξανά βάλω το mb στην θέση του, αλλά τα κατάφερα!

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας!!!!!!!

#34   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/11/2011 - 22:22

Μπράβο ρε φίλε χαίρομαι σαν να ήταν δικό μου!

Ναι είναι λίγο περίεργο το motherboard να καθίσει στην σωστή θέση για να το βιδωσεις! Το πιο σπαστικο όμως για μένα είναι ο κονεκτορας 3 μέχρι να μπει στη σχισμη και να κουμπωσει! Έχει πολυ μικρή καλωδιοταινια σε μήκος και είναι παιδεμα!

Τέλος καλο όλα καλα λοιπόν!
Να χαίρεσαι το κινητό σου!




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (1)